Home / Accueil

2006 African championships, 9-13 August, Mauritius



100m: (10, -1.9) 1. Olusoji Fasuba NGR 10.37, 2. Uchenna Emedolu NGR 10.44, 3. Eric Nkansah GHA 10.65, 4. Hannes Dreyer RSA 10.74, 5. Béranger Bosse CAF 10.80, 6. Arm Ibrahim Mostafa Seoud EGY 10.81, 7. Idrissa Sanou BUR 10.86, Sherwin Vries RSA dq
(semi-finals, -2.5) 1. Uchenna Emedolu NGR 10.70, 2. Olusoji Fasuba NGR 10.71, 3. Idrissa Sanou BUR 10.81, 4. Béranger Bosse CAF 10.83, 5. Enrico Louis MRI 10.94, 6. Moussa Baldé SEN 11.00, 7. Yves Sonan ETH dq ; (2) 1. (-1.7) 1. Eric Nkansah GHA 10.63, 2. Arm Ibrahim Mostafa Seoud EGY 10.70, 3. Sherwin Vries RSA 10.75, 4. Hannes Dreyer RSA 10.81, 5. Harry Adu Mfum GHA 10.81, 6. Mamadou Lamine Niang SEN 10.87, 7. Tidiane Coulibably MLI 10.96, Ben Youssef Meite CIV dnf ;
(heats, 9) (1, -2.9) 1. Uchenna Emedolu NGR 10.66, 2. Béranger Bossé CAF 10.68, 3. Enrico Louis MRI 10.70, 4. Mamadou Lamine Niang SEN 10.88, 5. Ben Youssef Meite CIV 11.07, 6. Wetere Galcha Gabiso ETH 11.12, 7. Thierry Adanabou BUR 11.15, 8. Thlalosang Molapisi BOT 11.43 ; (2, -2.5) 1. Hannes Dreyer RSA 10.72, 2. Arm Ibrahim Mostafa Seoud EGY 10.72, 3. Harry Adu Mfum GHA 10.76, 4. Idrissa Sanou BUR 10.83, 5. Richard Chitambi ZAM 11.41, 6. Danny D'Souza SEY 11.58, 7. Assoumani Ahmed COM 11.78, Chinedu Oriala NGR dnf ; (3, -3.0) 1. Moussa Baldé SEN 11.04, 2. Olusoji Fasuba NGR 11.06, 3. Tidiane Coulibaly MLI 11.11, 4. Jack Ngumbi ZAM 11.18, 5. Ahmed Ondimba Bongo MRI 11.20, 6. Wilfried Bigangoye GAB 11.27, Islam Mulinda RWA 11.48, Eric Pacome N'dri CIV dns ; (4, -3.3) 1. Eric Nkansah GHA 10.89, 2. sherwin Vries RSA 10.93, 3. Yves Sonan 11.20, 4. N. Mbembe CGO 11.32, 5. Benedictus Botha NAM 11.35, 6. Moise Kosi CAF 11.68, 7. Souhalia Alamou BEN 35.04, Yahya Berrabah MAR dns ;

200m: (13, -1.5) 1. Uchenna Emedolu NGR 20.61, 2. Stéphane Buckland MRI 20.67, 3. Leigh Julius RSA 20.82, 4. Sherwin Vries RSA 20.84, 5. Fabrice Coiffic MRI 21.14, 6. Brian Dzingai ZIM 21.24, 7. Seth Amoo GHA 21.70, Oumar Loum SEN dns (semi-finals, 12) (1, -1.1) 1. Sherwin Vries RSA 20.90, 2. Stéphane Buckland MRI 20.93, 3. Oumar Loum SEN 20.99, 4. Brian Dzingai ZIM 21.05, 5. Tanko Braimah GHA 21.15, 6. Arm Ibrahim Mostafa Seoud EGY 21.32, 7. Marius Loua CIV 21.73, 8. Mphelave Dlamini SWA 22.09 ; (2, -1.8) 1. Uchenna Emedolu NGR 20.88, 2. Leigh Julius RSA 21.06, 3. Fabrice Coiffic MRI 21.15, 4. Seth Amoo GHA 21.23, 5. Vincent Mumo KEN 21.32, 6. Lee-Roy Newton RSA 21.38, 7. Temba Ncube ZIM 21.58, 8. Awwad Salem Eid Soliman EGY 21.73 (heats, 12) (1, -3.6) 1. Uchenna Emedolu NGR 21.50, 2. Brian Dzingai ZIM 21.63, 3. Lee-Roy Newton RSA 21.73, 4. Tidiane Coulibaly MLI 22.02, 5. Yves Sonan CIV 22.13, 6. Thlalosang Molapisi BOT 22.74, Abdourahmane Ndour SEN dns ; (2, -3.5) 1. Stéphane Buckland MRI 21.35, 2. Oumar Loum SEN 21.57, 3. Tanko Braimah GHA 21.62, 4. Islam Mulinda RWA 23.18, 5. Wallace Brutis SEU 23.90, Adetoyi Durotoye NGR dq, Roger Angouono Moke CGO dns ; (3, -2.3) 1. Fabrice Coiffic MRI 21.38, 2. Leigh Julius RSA 21.39, 3. Marius Loua CIV 21.61, 4. Mphelave Dlamini SWA 21.99, 5. Jack Ngumbi ZAM 22.07, 6. Wetere Galcha ETH 22.31, 7. Mooketsi Magaga BOT 22.54 ; (4, -2.2) 1. Arm Ibrahim Mostafa Seoud EGY 21.07, 2. Seth Amoo GHA 21.36, 3. Awwad Salem Eid Soliman EGY 21.54, 4. Temba Ncube ZIM 21.62, 5. Delivert Kimbembe CGO 22.35, 6. Tshepang Tshube BOT 22.56, 7. Ahmed Assoumani COM dnf ; (5, -5.1) 1. Sherwin Vries RSA 22.05, 2. Vincent Mumo KEN 22.10, 3. Gad Boakye GHA 22.45, 4. Richard Chitambi ZAM 23.05, 5. Nelson Renaud SEY 23.33, Maled Abdula SOM, Béranger Bossé CAF dns ;

400m: (11) 1. Gary Kikaya COD 45.03, 2. Paul Gorries RSA 45.56, 3. Talkmore Nyongani ZIM 45.60, 4. Malik Loualha ALG 45.69, 5. James Godday NGR 46.15, 6. Ofentse Mogawane RSA 46.44, 7. Lewis Banda ZIM 47.18, 8. George Kwoba KEN 47.66
(semi-finals, 10) (1) 1. Malik Louahla ALG 46.05, 2. Ofentse Mogawane RSA 46.11, 3. James Godday NGR 46.33, 4. Lewis Banda ZIM 46.35, 5. California Molefe BOT 46.39, 6. Sammy Rono KEN 46.79, 7. Eric Milazar MRI 46.81, 8. Ismail Daif ; (2) 1. Gary Kikaya COD 45.78, 2. Paul Gorries RSA 45.90, 3. Talkmore Nyongani ZIM 46.17, 4. George Kwoba KEN 46.30, 5. Thomas Musembi KEN 46.93, 6. Gakologelwang Masheto BOT 47.30, 7. Fernando Augustin MRI 47.67, 8. Younes Belkaifa MAR 47.80 ;
(heats, 9) (1) Gary Kikaya COD 46.27, 2. Paul Gorries RSA 46.52, 3. Fernando Augustin MRI 46.89, 4. Thomas Musembi KEN 46.97, 5. Younes Belkaifa MAR 46.99, 6. Narcisse Tévoèdjrè BEN 48.26, 7. Stephen Moosoudee SEY 50.71, Bawa Fuseini GHA dns ; (2) 1. Lewis Banda ZIM 46.19, 2. California Molefe BOT 46.23, 3. Ofentse Mogawane RSA 46.53, 4. James Godday NGR 46.83, 5. Ismail Daif MAR 47.06, 6. Travis Hardy SEY 50.62, Bright Dzokoto GHA DNS, Ali Nagmeldin SUD dns ; (3) 1. Malik Louahla ALG 46.66, 2. George Kwoba KEN 46.71, 3. Eric Milazar MRI 46.96, 4. Obakeng Ngwigwa BOT 47.45, 5. Habtamu Abeje Dubale ETH 47.61, 6. Abdelkrim Khoudri MAR 47.69, 7. Jan van der Merwe RSA 47.79, 8. Daniel Mensah GHA dns ; (4) 1. Talkmore Nyongani ZIM 46.42, 2. Sammy Rono KEN 46.93, 3. Gakologelwang Masheto BOT 46.95, 4. Bobby Young LBR 47.27, 5. Mathieu Gnanligo BEN 47.76, 6. Jean François Degrace MRI 48.26, 7. Etienne Ghashagazi RWA 52.07, Saul Weigopwa NGR dns

800m : (11) 1. Alex Kipchirchir KEN 1:46.62, 2. Ahmed Ismail SUD 1:46.65, 3. Alfred Kirwa KEN 1:46.85, 4. Nabil Madi ALG 1:47.18, 5. Abdoulaye Wagne SEN 1:47.44, 6. Mbulaeni Mulaudzi RSA 1:47.94, 7. Ismael Kombich KEN 1:49.05, 8. Berhanu Alemu ETH 1:52.25 ;
(heats, 10) (1) 1. Alex Kipchirchir KEN 1:47.67, 2. Nabil Madi ALG 1:48.64, 3. Ahmed Ismail SUD 1:49.26, 4. Reda Ait Douida MAR 1:49.73, 5. Mahefa Andrianjafy MAD 1:51.10, 6. Goodson Chungu ZAM 1:51.65, 7. Dominique Para MRI 1:56.07, 8. Abdulla Mohamed Hussein SOM 1:56.70 ; (2) 1. Alfred Kirwa KEN 1:49.26, 2. Mbulaeni Mulaudzi RSA 1:49.27, 3. Abdoulaye Wagne SEN 1:49.34, 4. Ismael Kombich KEN 1:49.35, 5. Birhanu Alemu ETH 1:49.67, 6. Onalenna Oabona BOT 1:50.00, 7. Said Doulal MAR 1:50.32

1500m: (13) 1. Alex Kipchirchir KEN 3:46.54, 2. Adil Kaouch MAR 3:46.72, 3. Tarek Boukensa ALG 3:46.81, 4. Kamel Boulhafane ALG 3:47.05, 5. Mohamed Moustaoui MAR 3:47.06, 6. Johan Cronje RSA 3:48.08, 7. Shadrack Korir KEN 3:48.16, 8. Elkanah Angwenyi KEN 3:48.69, 9. Juan van Deventer RSA 3:50.60, 10. Johan Pretorius RSA 3:50.93, 11. Kumsa Adugna Megersa ETH 3:52.45, 12. Goodson Chungu 3:53.99, 13. Hhera Barae TAN 3:56.37, 14. Onalenna Oabona BOT 3:57.18, 15. Menon Ramsamy MRI 3:57.61, 16. Moeketsi Mosutli LES 3:59.53, Enoch Dogonyaro NGR dnf, Mohamed Ahmed Omar SOM dns

5000m: (9) 1. Kenenisa Bekele ETH 14:03.41, 2. Mike Kigen KEN 14:05.12, 3. Moses Kipsiro UGA 14:05.20, 4. Sammy Kipketer 14:06.21, 5. Josphat Kiprono Menjo KEN 14:07.39, 6. Ali Abdosh Mohammed ETH 14:07.40, 7. Ahmed Badday MAR 14:09.60, 8. Khoudir Aggoune ALG 14:10.06, 9. Damian Chopa TAN 14:11.27, 10. Audace Baguma BDI 14:11.81, 11. Boy Soke RSA 14:13.98, 12. Jabi Bakari GAM 15:22.76

10000m: (13) 1. Moses Kipsiro UGA 28:03.46, 2. Mike Kigen KEN 28:03.70, 3. Abebe Dinkesa ETH 28:05.07, 4. John Cheruiyot Korir KEN 28:10.83, 5. Tadesse Tola ETH 28:15.16, 6. Mesefin Tesfayohannes ERI 28:19.88, 7. Wilfred Taragon KEN 28:24.57, 8. Mesel Tikue Amanuel ERI 28:29.24, 9. Raji Assefa ETH 28:36.07, 10. Fishyaye Mulugeta ERI 29:10.58, 11. Isaac Kiprop UGA 29:50.99, 12. John Rogart TAN 30:02.65, 13. Etienne Bizimana BDI 30:04.66, 14. Nelson Cruz CPV 30:44.16, 15. Ilunga Mande COD 31:02.78, 16. Danjuma Kopkuddi NGR 32:11.88, Dieudonné Disi RWA dns, Fulgence Rakotondrasoa MAD dns, Ahmed Baday MAR dns

110H: (12, -2.8) 1. Aymen Ben Ahmed TUN 13.77, 2. Berlioz Randriamihaja MAD 14.03, 3. Ruan de Vries RSA 14.05, 4. Othmane Hadj Lazib ALG 14.11, 5. Salim Nurudeen NGR 14.32, 6. Christophe du Mée MRI 14.54, 7. Séléké Samaké SEN 14.55, Shaun Bownes RSA dnf
(heats, 11) (1, -2.2) Othmane Hadj Lazib ALG 14.14, 2. Berlioz Randriamihaja MAD 14.14, 3. Séléké Samaké SEN 14.22, 4. Ruan de Vries RSA 14.56, 5. Lensley Juhel MRI 15.14 ; (2, -3) 1. Shaun Bownes RSA 14.26, 2. Aymen Ben Ahmed TUN 14.28, 3. Salim Nurudeen NGR 14.54, 4. Christophe du Mée MRI 14.95, 5. Alberto Mondré MRI 15.39, 6. Mohamed Diarra MLI 15.46

400H: (10) 1. LJ van Zyl RSA 49.43, 2. Alwyn Myburgh RSA 49.88, 3. Kurt Couto MOZ 50.72, 4. Pieter de Villiers RSA 50.96, 5. Ibrahima Maiga MLI 51.51, 6. Julius Bungei KEN 51.54, 7. O'neill Wright LBR 52.10, 8. El Hadj Seth Mbow SEN 53.00 ;
(heats, 9) (1) 1. Alwyn Myburgh RSA 50.39, 2. Ibrahima Maiga MLI 50.71, 3. Kurt Couto MOZ 51.00, 4. Julius Bungei KEN 51.37, 5. El Hadj Seth Mbow SEN 51.96, 6. Abdoulaye Chérif Issa BEN 52.36, 7. Lensley Juhel MRI 53.46 ; (2) 1. LJ van Zyl RSA 50.40, 2. Pieter De Villiers RSA 50.49, 3. O'neill Wright LBR 51.89, 4. Dan Katonon KEN 52.25, 5. Antonio Vieillesse MRI 53.22, 6. Osita Okagu NGR 53.99, 7. Mamadou Kasse Hanne SEN 54.47

3000m steeple: (11) 1. Paul Kipsiele Koech KEN 8:11.03, 2. Abdelkader Hachlaf MAR 8:33.52, 3. Ruben Ramolefi RSA 8:39.67, 4. Brahim Taleb MAR 8:40.90, 5. Hamid Ezzine MAR 8:46.45, 6. Abram Kabeid ETH 8:47.54, 7. Abraham Cherono KEN 8:51.38, 8. Emmanuel Mkhabela RSA 9:24.07, Ezekiel Kemboi KEN dq

High jump: (13) 1. Kabelo Kgosiemang BOT 2.30m, 2. Boubacar Séré BUR 2.22m, 3. Ramsey Carelse RSA 2.22m, ...???, 8. Jude Sidonie SEY 2.05m, ...10. William Woodcock SEY 2.05m, 11.? Mathieu Gomis SEN 2.05m, 12. Eugène Ernesta SEY 2m

Pole vault: (12) Okert Britts RSA 5.20m, 2. Abderamane Tamada TUN 5.15m, 3. Hamdi Dhouibi TUN 4.80m, 3. Karim Sène SEN 4.80m, 5. Guillaume Thierry MRI 4.20m, Karim Mafhoum MAR 0 ;

Long jump: (9) 1. Ignisious Gaisah GHA 8.51m (+3.7), 2. Khotso Mokoena RSA 8.45m (+4.2), 3. Issam Nima ALG 8.37m (+5.2), 4. Gable Garenamotse BOT 8.02m (+3.1), 5. Arnaud Casquette MRI 7.74, 6. Kelly Cadeau LBR 7.73m, 7. Younes Moudrik MAR 7.64m, 8. Yahya Berrabah MAR 7.64m, 9. Yaw Fosu Amoah RSA 7.49m, 10. Hatem Mohamed Mersal EGY 7.51m, 11. Tunde Suleiman NGR 7.39m, 12. Stephen Louw NAM 7.37m, 13. Tarik Bougtaib MAR 7.37m, 14. Kihoue CGO 7.23m, 15. Mamadou Cherif Dia MLI 7.09m, 16. Richard Chitambi ZAM 6.41m

Triple jump: (12) 1. Tarik Bougtaib MAR 17.25m (+4.2), 2. Khotso Mokoena RSA 16.67m (+3.6), 3. Younes Moudrik MAR 16.58m (+3.7), 4. Tuan Wreh LBR 16.35m, 5. Hugo Mamba CMR 16.20m, 6. Didier Akotia Tchalla TOG 16.06m, 7. Yahya Berrabah MAR 15.85m, 8. Roger Haitengi NAM 15.76m

Shot put: (9) 1. Ibrahim Yasser Fathy EGY 18.93m, 2. Janus Robberts RSA 17.88, 3. Mohammed Medded TUN 17.87m, 4. Chima Ugwu NGR 16.59m, 5. Selwyn Beauchamp SEY 15.40m ;

Discus: (10) 1. Omar Ahmed El Ghazaly EGY 61.11m, 2. Ibrahim Yasser Fathy EGY 54.38m, 3. Nabil Kirame MAR 53.41m disqualifié pour contrôle positif au cannabis / disqualified after failing a drug test for cannabis, 4. Chima Ugwu NGR 51.56

Hammer: (12) 1. Chris Harmse RSA 77.55m, 2. Saber Souid TUN 72.66m, 3. Mohsen Anani EGY 69.22m, 4. Mohamed Ahmad Abderraouf EGY 68.54m, 5. Nicolas Li Yun Fong MRI 56.98m ;

Javelot: (13) 1. Gerhardus Pienaar RSA 77.55m, 2. Gerbrandt Grobler RSA 75.95m, 3. Walid Abd Elwahab EGY 69.86m, 4. David Lam Vo Hee MRI 61.73m, 5. Fabio Ramsamy MRI 61.27m, 6. Moctar Djigui MLI 57.41m

Decathlon: (9-10) 1. Hamdi Dhouibi TUN 7566 pts (11.14/-3.4, 7.26m, 13.76m, 1.97m, 48.78, 14.81/-1.9, 38.19m, 4.60m, 50.93m, 4:52.35), 2. Mourad Souissi ALG 7113 pts, (11.48/-2.3, 7.05m, 12.88m, 1.94m, 49.91, 15.08/-2.0,34.57m, 3.70m, 54.91m, 4:35.40), 3. Terence Wepener RSA 7084 pts (11.73/-3.4, 6.40m, 12.58m, 2.06m, 51.11, 14.95/-1.9, 37.38m, 4m, 48.65m, 55.62m, 4:39.51), 4. Hamed Mohamed Saad EGY 6962 pts (11.53/-3.4, 6.61m, 13.27m, 1.85m, 50.46m, 15.33/-2.0, 40.37m, 3.90m, 4:36.24), 5. Youcef Redouane ALG 6855 pts (11.51/-3.4, 7.22m, 11.22m, 1.82m, 49.89, 15.98/-1.9, 39.70m, 4m, 46.95m, 4:42.98), 6. Thierry Guillaume MRI 6602 pts (11.78/-2.3, 6.73m, 12.87m, 1.76m, 15.98/-2.0, 37.63m, 4.20m, 54.75m, 5:04.00), 7. Jannie Botha RSA 5933 pts (12.31/-3.4, 6.60m, 12.28, 1.97m, 53.73, 16.46/-1.9, 38.06m, 0, 59.99m, 5:05.81), Sors Joubert RSA dnf (11.44/-2.3, 6.66m, 10.94m, 1.94m, 49.85, 14.76/-2.0, 0, 0, 43.68m, dns), Maxwell Evenor MRI dnf, (11.84/-3.4, 6.95m, 12.04m, 1.76m, 52.94, 53.99, 16.08/-1.9, 36.71m, 0, dns), Idrissa Ndoye SEN dnf (12.11/-2.3, 6.40m, 11.13m, 1.97m, 56.63, 15.33/-2.0, 0, dns), Ali Kame MAD dnf (12.11/-2.3, 5.08m, 10.25m, 1.64m, 55.40, dns)

20km walk: (13) 1. David Kimutai KEN 1:23.58, 2. Hatem Ghoula TUN 1:25.02, 3. Hicham Mejbar ALG 1:25.15, 4. Hassanine Sbai TUN 1:25.28, 5. Moussa Aouanouk ALG 1:26.42, 6. Mohamed Ameur ALG 1:29:34, 7. Mark Mundell RSA 1:32:30, 8. Degife Debeko Yanka ETH 1:32:42, 9. Gabriel Ngintedem Megoum CMR 1:33:49, 10. Pietron Randrianandrasana MAD 1:34:33, 11. Jérôme Caprice MRI 1:42:40, 12. Ngambene Mukwa COD 1:53:02, 13. Bemba Toussaint CGO 1:54.38, 14. Mathew Hogb NAM 2:11.38, Arnaud Woo Kai Song MRI dnf, Wayne Snyman RSA dnf, Ahmed Tijani Sani GHA dns

4x100m: (11) 1. Nigeria 39.63, 2. South Africa 39.68, 3. Ghana 40.12, 4. Senegal 40.54, 5. Liberia 41.02, 6. Botswana 41.20, Seychelles dq, Mauritius dnf

4x400m: (13) 1. Kenya 3:06.78, 2. South Africa 3:07.65, 3. Botswana 3:08.13, 4. Maurice 3:09.78, 5. Liberia 3:11.83, 6. Ghana 3:12.54, 7. Morocco 3:13.25, 8. Seychelles 3:27.15

Women

100m: (10, -3.8) 1. Vida Anim GHA 11.58, 2. Geraldine Pillay RSA 11.67, 3. Endurance Ojokolo NGR 11.95, 4. Amandine Allou Affoue CIV 12.03, 5. Léonie Mani CMR 12.04, 6. Kadiatou Camara MLI 12.10, 7. Gloria Kemasuode NGR 12.14, 8. Louise Ayetotche CIV 12.18
(heats, 9) (1, -3.6) 1. Geraldine Pillay RSA 11.87, 2. Amandine Allou Affoue CIV 12.04, 3. Lucy Mendy SEN 12.40, 4. ??? 12.76, 5. Mary Jane Vincent MRI 12.83, 6. Flings O. Agyapong GHA 12.85, 7. Esther Ndoumbe CMR 12.85, Francisca Idoko NGR dns ; (2, -2.9) 1. Vida Anim GHA 11.64, 2. Endurance Ojokolo NGR 11.82, 3. Kadiatou Camara MLI 12.00, 4. Louise Ayetotche CIV 12.03, 5. Sarah Tonde BUR 12.22, 6. Aneterica Quive MOZ 12.52, 7. Atikilt Wubshet Balla ETH 13.04, Aminata Diouf SEN dns ; (3, -3.4) 1. Gloria Kemasuode NGR 11.97, 2. Léonie Mani CMR 12.06, 3. Cynthia Niako CIV 12.29, 4. Esther Dankwah GHA 12.35, 5. Justine Bayiga UGA 12.56, 6. Elisa Cossa MOZ 12.69, Joanna Hoareau SEY dq, Khadidja Ahmat CHA dns ;

200m: (13, -2.6) 1. Vida Anim GHA 22.90, 2. Geraldine Pillay RSA 23.11, 3. Fabienne Ferazez BEN 23.15, 4. Kadiatou Camara MLI 23.47, 5. Louise Ayetotche CIV 23.53, 6. Amandine Allou Affoue CIV 23.58, 7. Cynthia Evelyne Niako CIV 23.90, 8. Léonie Mani CMR 24.12 (heats, 12) (1, -3.9) 1. Louise Ayetotche CIV 23.84, 2. Geraldine Pillay RSA 23.93, 3. Elizabeth Amolofo GHA 24.66m, 4. Justine Bayiga UGA 25.39m, 5. Mary Jane Vincent MRI 26.06, 6. Nomvula Dlamini SWA 27.48, Joséphine Mbarga Bikie CMR dns ; (2, -1.6) 1. Vida Anim GHA 23.34, 2. Kadiatou Camara MLI 23.68, 3. Amandine Allou Affoue CIV 23.88, 4. Joanna Hoareau SEY 26.13, Nadège Essama Foe CMR dnf, Sarah Bona SLE dns ; (3, -2.7) 1. Fabienne Feraez BEN 23.77, 2. Cynthia Evelyne Niako CIV 24.11, 3. Léonie Mani CMR 24.37, 4. Gloria Kemasuode NGR 24.38, 5. Gifty Addy GHA 24.66, 6. Elisa Cossa MOZ 25.29, 7. Atikilt Wubshet ETH 26.23

400m: (11) 1. Amy Mbacke Thiam SEN 52.22, 2. Amantle Montsho BOT 52.68, 3. Louise Ayetotche CIV 52.92, 4. Heide Seyerling RSA 53.26, 5. Christy Ekpukhon NGR 53.30, 6. Amanda Kotze RSA 53.42, 7. Kou Luogon LBR 53.86, 8. Estie Wittstock RSA 54.34
(heats, 10) (1) 1. Christy Ekpukhon NGR 52.88, 2. Estie Wittstock RSA 53.98, 3. Sandrine Thiebaud TOG 54.63, 4. Josephine Nyarunda KEN 54,72, 5. Vivian Mills GHA 57.01, 6. Anabelle Lascar MRI 57.20, 8. Claudine Yemalin BEN 57.80 ; (2) 1. Amantle Montsho BOT 52.39, 2. Louise Ayetotche CIV 53.02, 3. Amanda Kotze RSA 53.54, 4. Alice Nwosu NGR 54,75, 5. Justine Bayiga UGA 55.41, 6. Nathalie Sonia Itock CMR 57.13, 7. Jeanne d'Arc Uwamahoro RWA 61.25, Kadiatou Camara MLI dns ; (3) 1. Amy Mbacké Thiam SEN 52.76, 2. Heide Seyerling RSA 53.67, 3. Kou Luogon LBR 53.79, 4. Elizabeth Muthoka KEN 54.26, 5. Florence Wasike KEN 55.02, 6. Souliath Saka BEN 57.10, Kaltouma Nadjina CHA dns ;

800m: (heats, 12) 1. Janet Jepkosgei KEN 2:00.64, 2. Maria Mutola MOZ 2:01.08, 3. Nouria Benida Merah ALG 2:02.18, 4. Amina Ait Hamou 2:02.41, 5. Naheda Mahour Bacha Touhami ALG 2:05.33, 6. Agnes Samaria NAM 2:07.65, 7. Josephine Nyarunda KEN 2:09.13, 8. Lebogang Phalula 2:10.00 (1) 1. Maria Mutola MOZ 2:06.35, 2. Agnes Samaria NAM 2:07.80, 3. Lebogang Phalula RSA 2:08.10, 4. Josephine Nyarunda KEN 2:09.41, 5. Eliane Saholinirina MAD 2:10.39, Fatma Lanouar TUN dns, A. Inusah GHA dns ; (2) 1. Nouria Benida Merah ALG 2:10.08, 2. Amina Ait Hamou MAR 2:10.22, 3. Leonor Piuza MOZ 2:10.50, 4. Matata Sanogo MLI 2:12.33, 5. Annet Mwanzi KEN 2:13.30, 6. Lebo Phalula RSA 2:13.85, Birhane Hirpasa ETH dq ; (3) 1. Janet Jepkosgei KEN 2:05.11, 2. Naheda Mahour Bacha Touhami ALG 2:06.01, 3. Safa Issaoui TUN 2:09.56, 4. Sandrine Thiébaud TOG 2:10.07, 5. Grace Ebor NGR 2:10.40, 6. Rebecca Nachula ZAM 2:13.18, 7. Anabelle Lascar MRI 2:13.45, 8. Mafata Moleboheng LES 2:21.28

1500m: (11) Nouria Benida Merah ALG 4:23.26, 2. Safa Issaoui TUN 4:24.08, 3. Berhane Herpasa ETH 4:24.09, 4. Saida El Mehdi MAR 4:24.59, 5. Mestawot Tadesse ETH 4:24.60, 6. Naheda Mahour Bacha Touhami ALG 4:25.25, 7. Beatrice Jepchumba KEN 4:29.99, 8. Chanelle Olivier RSA 4:31.88, 9. Fatma Lanouar TUN 4:34.30, 10. Clémentine Nyiraguhirwa RWA 4:40.13, 11. Natacha Monique MRI 4:45.23, 12. Rebecca Nachula ZAM 4:47.06, 13. Tawa Adedigba NGR 4:47.92, 14. Mitchell A. Inusah GHA 4:48.05, 15. ?? 4:57.47, Millicent Boadi GHA dnf, Maria Mutola dns, Dorot&hé Ndiokudwayo BDI dns

5000m: (10) 1. Meseret Defar ETH 15:56.00, 2. Tirunesh Dibaba ETH 15:56.04, 3. sylvia Jebiwot Kibet KEN 15:57.14, 4. Isabella Ochichi KEN 15:57.86, 5. Meryem Alaoui Selsouli MAR 15:58.50, 6. Meselech Melkamu ETH 16:01.09, 7. Millicent Boadi GHA 16:47.14, 8. Francine Niyonizijiye BDI 16:59.50, 9. Pascalina Bombo TAN 17:05.16, 10. Lucie Chandamale TAN 17:42.06, 11. Sandrine Kengue GAB 18:17.05 ;

10000m: (12) 1. Edith Masai KEN 31:27.96, 2. Isabella Ochichi KEN 31:29.43, 3. Emily Chebet KEN 31:33.39, 4. Aheza Kiros Abeye ETH 31:35.81, 5. Bezunesh Bekele ETH 31:42.91, 6. Furtuna Zegerg Gebreamlak 34:37.49, 7. Angeline Nyiransabimana RWA 35:25.64, Asmae Leghzaoui dnf, Ejegayehu Dibaba ETH dnf

100H: (10, -1.4) 1. Toyin Augustus NGR 13.44, 2. Carole Kaboud CMR 13.85, 3. Gnima Faye SEN 13.95, 4. Alyma Soura BUR 14.27, 5. Rosina Amenebede GHA 14.48, 6. Telma Cossa MOZ 14.62, 7. Aurélie Fortès SEN 14.75

400H: (13) 1. Janet Wienand RSA 56.97, 2. Houria Moussa ALG 57.15, 3. A´ssata Soulama BUR 57.27, 4. Mary Onyemuwa NGR 57.93, 5. Kate Obilor NGR 58.08, 6. Florence Wasike KEN 58.11, 7. Carole Kaboud Mebam CMR 58.46, 8. Endurance Abinuwa NGR 60.63
(heats, 12)(1) 1. Florence Wasike KEN 58.42, 2. Carole Kaboud CMR 58.66, 3. Janet Wienand RSA 58.99, 4. Aissata Soulama BUR 59.40, 5. Kate Obilor NGR 60.01, 6. Mame Fatou Faye SEN 61.37 ; (2) 1. Houria Moussa ALG 58.14, 2. Mary Onyemuwa NGR 58.40, 3. Endurance Abinuwa NGR 59.65, 4. Clémence Kombetto BEN 60.39, 5. Lamia Elhabz MAR 60.67, Muna Jabir SUD dns ;

3000m steeple: (11) 1. Jeruto Kiptum KEN 10:00.02, 2. Habiba Ghribi TUN 10:10.93, 3. Bouchra Chaabi MAR 10:11.52, 4. Nestanet Achamo Abeyo ETH 10:17.89, 5. Hanane Ouhadou MAR 10:18.38, 6. Tebogo Masehla RSA 10:19.30,7. Beatrice Kibor KEN 10:33.02, 8. Nolene Conrad RSA 10:39.75 ;

Pole vault: (10) 1. Syrine Balti TUN 4.21m, 2. Nisrine Dinar MAR 3.60m, 2. Lindi Roux RSA 3.60m, 4. Nessrin A. H. EGY 3.60m, 5. Vanisha Nemdharry MRI 3.20m, 6. Laetitia Berthier BDI 3.20m, Nancy Cheekoussen MRI 0

High jump: (11) 1. Rene van der Merwe RSA 1.84m, 2. Nneka Ukuh NGR 1.80m, 3. Sarah Bouaoudia ALG 1.75m, 4. Marna Fourie RSA 1.75m, 5. Patience Okoro NGR 1.70m, 6. Arielle Brette MRI 1.70m

Long jump: (10) 1. Josephine Mbarga Bikie CMR 6.33m (+2.9), Kene Ndoye SEN 6.30m (+1.8), 3. Chinazom Amadi NGR 6.23m (+3), 4. Yah Koita MLI 6,23m, 5. Chinedu Odozor NGR 6.01m, 6. Céline Laporte SEY 6.01m, 7. Doyana Jolicoeur MRI 5.70m, 8. Maty Salam SEN 5.66m

Triple jump: (13) 1. Yamilé Aldama SUD 14.71m (+2.6), 2. Kene Ndoye SEN 14.O8m (+3.6), 3. Otonye Iworima NGR 13.88m (+2.1), 4. Mariette Mien BUR 13.84m?, ....????

Shot put: (13) 1. Vivian Chukwuemeka NGR 17.45m, 2. Wafaa Ismael Baghdady EGY 15.48m, 3. Monique Ngo Ngoue CMR 14.99m

Discus: (11) 1. Elizna Naude RSA 55.42m, 2. Vivian Chukwuemeka NGR 49.63m, 3. Suzanne Kragbé CIV 49.05m, 4. Hayat El Ghazi MAR 41.85m contrôlée positive à la norandrostérone le 10/8 / failed a drug test for norandrosterone on August 10th, 5. Mirella Pullut MRI 37.83m

Hammer: (9) 1. Marwa Ahmed Hussein Arafat EGY 62.16m, 2. Hayat El Ghazi MAR 59.33m contrôlée positive à la norandrostérone le 10/8 / failed a drug test for norandrosterone on August 10th, 3. Blessing Egwu NGR 51.77m, 4. Menakshee Totah MRI 36.68m

Javelin: (12) 1. Justine Robbeson RSA 60.60m, 2. Sunette Viljoen RSA 55.64m, 3. Lindy Leveau SEU 54.41m, 4. Cecilia Kiplagat KEN 49.96m, 5. Hanaa Ramadan Mohamed EGY 49.90m, 6. Bernadette Ravina 46.11m, 7. Annet Kabasindi UGA 46.11m

Heptathlon: (10-11) 1. Janice Josephs RSA 5876 pts (14.32/-3.3, 1.72m, 11.39m, 24.22/-3.9, 6.54m, 40.68m, 2:23.11) 2. Céline Laporte SEY 4932 pts (15.21, 1.60m, 9.95m, 26.45, 5.91m, 36.61m, 2:31.55) 3. Nadège Essama Foe CMR 3808 pts (19.84, 1.39m, 12.51m, 25.45, 4.37m, 28.95m, 2:38.00) 4. Lamia Elhabz MAR (15.69, 1.45m, 0, 26.20, dns)

20km walk: (13) 1. Nagwa Ibrahim A. Saleh EGY 1:43.22, 2. Asnaksh Ararsa Abissa ETH 1:45.31, 3. Ghania Amzal ALG 1:46.05, 4. Bahia Boussad ALG 1:47.33, 5. Cheima Trabelsi TUN 1:48.53, 6. Bekashing Aynale Meshesha ETH 1:49.37, 7. Yolène Raffin MRI 1:49.53, 8. Suzanne Erasmus RSA 1:51.45, Nicolene Cronje RSA dnf, Jacqline Bludo GHA dns

4x100m: (11) 1. Ghana 44.43, 2. Nigeria 44.52, 3. Cameroon 46.43, 4. Senegal 47.22

4x400m: (13) 1. South Africa RSA 3:36.88, 2. Nigeria 3:37.00, 3. Kenya 3:39.79, 4. Cameroon 3:57.88