Performance



Results May 2005

- Road races


Track events

Analamanga championships (Madagascar) 29/05
Men. 400m: 1. Mahefa Manoa Randrianjafy 48"9, 2.Andrianjaka Rahampy 49"7, 3. Richard Désiré Rakotomampionona 50"3 ; Shot put: 1. Ignace Johnstone 12,07m, 2. Adrien Raharitiana 9,97m ; Javelin: 1. Ali Kamé 52,33m, 2. Ignace Johnstone 52,08m ;
Women. 400m: 1. Mina Hery Felana Ravelosata 59"2, 2. Tinasoa Rasoanirainy 59"7 ; 2000m: 1. Natacha Ramanandraibe 7'09"7, 2. Tahiry Mihaja Razafinianja 7'10"8 ;

Casablanca Raja meet (Morocco) 29/05
Men. 800m: 1. Rachid Hachlaf 1'49"47 ; 1500m: 1. Mohamed Moustaoui 3'37"10 ; 3000m: 1. Abed Zemzani (-18) 8'04"57 National Youth record; 3000m steeple: 1. Abdelfattah Ouajari 8'44"34 ; Triple: 1. Tarek Bougtaīb 16,55m ;
Women 800m: 1. Halima Hachlaf (-18) 2'07'45 ; 3000m: 1. Malika Majdoub 9'23"82 ; 400H: 1. Zahra Lachguer 58"60 ;

Morocco schools championships, Settat 28-29?/05
Boys. 1500m: 1. Fouad Kaam 3'58"5, 2. Jilali Jarmouni 4'02"5, 3. Abdellah Cherkaoui 402"8 ;
Girls. 1500m: 1. Ikram Zeklali 4'35"8, 2. Zineb Nadir 4'36"8, 3. Smahan Laatiris 4'40"9 ;

Solidarity Tournament, Niamey (Niger) 27-29/05
Courtesy of Niger's newspaper "Le Républicain". No certainty if timing electronical, wind readings unknown
Men. 100m: 1. Idrissa Sanou BUR 10"27, 2. Yacouba Bello NIG 10"52 NR?, 3. Thierry Adanabou BUR 10"57 ; 200m: 1. Yacouba Bello NIG 21"24 NR?, 2. Moussa Aliu NIG 21"34, 3. Raffa Berhé MLI 21"49 ; 400m: 1. Mathieu Gnaligo BEN 47"68, 2. Issa Bello NIG 48"06 NR?, 3. Boubcar Alou NIG 49"11 ; 800m: 1. Cheikh Salou BUR 1'53"26 or 1'54"70??, 2. Aly Abebe Moussa MLI ?? 3. Akim Balogoum BEN 1'55"36 ; 1500m: 1. Cheikh Salou BUR 4'03"93, 2. Aly Abebe Moussa MLI 4'05"56, 3. Hamidou Garba NIG 4'05"93 ; 5000m: 1. Eric Amevor TOG 15'17"72, 2. Moussa Yelli NIG 15'20"19, 3. Abdoulkader Rabé NIG 15'23"76 ; 10000m: 1. Souley Oumarou NIG 31'40"37, 2. Kabirou Dan Malam NIG 31'53"01, 3. Eric Amevor TOG 32'22"59 ; 400H: 1. Barnabé Bationo BUR 51"64, 2. Omar Diarra MLI 52"63, 3. Levy Ouedraogo BUR 52"70 ; 3000m steeple: 1. Harouna Garba NIG 9'20"26 NR?, 2. Chaibou Gondi NIG 9'35"70, 3. Issoufou Souley BEN 9'41"00 ; Hauteur: 1. Boubacar Séré BUR 2,17m NR, 2. Abdou Mamane Sani NIG 2,06m, 3. Ganiou Abiola BEN 1,98m ; Longueur: 1. Thierry Adanabou BUR 7,50m, 2. Cherif Dia MLI 7,26m, 3. Abdoulhaye Garba NIG 7,24m NR?; Triple: 1. Relwendé Kaboré BUR 15,33m, 2. Ibrahim Ouattara BUR 15,16m, 3. Sourou Gnonstebel BEN 15,06m ; Poids: 1. Augustin Compaoré BUR 13,61m, 2. Moussa Diarra MLI 13,26m, 3. Romain Houndeladji BEN 12,80m ; Disque: 1. Bimon Fofana TOG 39,74m, 2. Karim Nikiema BUR 37,62m, 3. Zakaria Pafadanan BUR 37,08m ; Javelot: 1. Djgui Moctar MLI 58,79m, 2. Bimon Fofana TOG 58,76m, 3. Sory Diarra MLI 56,40m ; 4x100m: 1. BUR 40"83, 2. NIG 41"22 RN?, 3. MLI 41"96 ; 4x400m: 1. MLI 3'17"36, 2. BEN 3'19"54, 3. BUR 3'20"52 ;
Femmes. 100m: 1. Sarah Tondé BUR 11"66? NR?, 2. Mariette Mien BUR 12"06, 3. Angèle Akplogan BEN 12"21 ; 200m: 1. Sarah Tondé BUR 23"84? NR?, 2. Kadidiatou Traoré BUR 24"86, 3. Halima Issoufou NIG 25"09 NR? ; 400m: 1. Claudine Yemalin BEN 56"20 NR?, 2. Halima Issoufou NIG ??, 3. Ramatoulaya Gassama MLI 57"54 ; 800m: 1. Noellie Yarigo BEN 2'15"27, 2. Honorine Yaméogo BUR 2'15"73, 3. Eleine Banasso TOG 2'18"12 ; 1500m: 1. Hélène Banasso TOG 4'47"99, 2. Noellie Yarigo BEN 4'50"46, 3. Joceline Sanou BUR 4'57"70 ; 5000m: 1. M'Bih Oudjé TOG 18'45"16, 2. Jamila Hamidou NIG 18'50"76, 3. Adama Issoufou NIG 19'26"10 ; 400H: 1. Aissata Soulama BUR 60"98, 2. Bioramba Wanini BUR 62"97, 3. Saraketa M. Bango TOG 63"65 ; Hauteur: 1. Oumou Congo BUR 1,55m, 2. Lisette Koulemy BUR 1,55m, 3. Matorba Kassawe TOG 1,50m ; Longueur: 1. Kadidia Soura BUR 5,75m, 2. Judith Poda BUR 5,39m, 3. Yahanatou Ibrahim NIG 5,21m NR? ; Triple: 1. Kadidia Soura BUR 12,49m, 2. Mariette Mien BUR 12,47m, 3. Nana Blankine TOG 11,87m ; Poids: 1. Brigitte Traoré BUR 13,22m, 2. Sali Nadounké BUR 12,45m, 3. Germaine Dakouo MLO 11,73m ; Disque: 1. Brigitte Traoré BUR 43,45m, 2. Maminata Soura BUR 37,80m, 3. Elise Fanlome TOG 32,74m ; Javelot: 1. Mamina Soura BUR 43,26m, 2. Germaine Dakouo MLI 39,65m, 3. Rose Nacoulma 37,31m ; 4x100m: 1. BUR 47"40, 2. BEN 49"66, 3. MLI 50"32 ; 4x400m: 1. BEN 3'55"40, 2. BUR 3'56"47, 3. MLI 4'06"00 ;

Solidarity games, Banjul (Gambia) 27-28/5
Men. 400m: 2. Boubou Gandéga MTN 49"52 ; 800m: 1. Souleymane OUld Moctar MTN 1'56"07, 2. Cheikh Sid'Ahmed Bekaye MTN 1'57"07 ; 1500m: 2. Cheikh Sid'Ahmed Bekaye MTN 4'09"59 ; 3000m: 2. Awdi Diallo MTN 9'15"20 ; 5000m: 3. Awdi Diallo MTN 16'18"41 ;

Khartum CAA meet (Sudan) 25/05
Source: The New Vision, Ugandan daily
Women.
200m: 1. Nawal El Jack SUD 23.4, 2. Justine Bayiga UGA 24.3, 3. Elizabeth Muthoka KEN 24.9 ; 400m: 1. Nawal El Jack SUD 52.6, 2. Elizabeth Muthoka KEN 52.9, 3. Justine Bayiga UGA 55.2 ;

African Combined Events and Race Walking Champs, Tunis (Tunisia) 21-22/05
Men.
Decathlon: 1. Francois Potgieter RSA 7168 points (11"31/+0,5, 6,77m/+0,6, 12,82m, 2,08m, 50"01, 14"31/+1,1, 34,86m, 4,40m, 45,17m, 5'05"64), 2. Anis Riahi TUN 7140 points (11"38/+1,1, 7,05m/+1,6, 11,49m, 1,84m, 49"53, 15"61/+1,1, 36,23m, 4,30m, 56,55m, 4'35"10), 3. Johannes Botha RSA 7004 points (11"72/+1,1, 6,56m, 12,51m, 1,96m, 51"41, 15"75/+1,1, 41,10m, 3,70m, 58,92m, 4'32"83, 4. Boualem Lamri ALG 6887 points (11"61/+1,1, 7,24m/+0,7, 10,93m, 1,99m, 49"85, 14"90/+1,1, 31,20m, 3,60m, 46,81m, 4'28"62), 5. Mourad Souissi ALG 6842 points (11"31/+1,1, 7,01m/+1,4, 12,09m, 1,81m, 49"47, 15"19/+1,1, 31,96m, 3,60m, 54,61m, 4'44"78), 6. Hakim Moulay Rachid Alaoui MAR 6742 points (11"91/+1,1, 6,69m/+0,6, 11,82m, 1,99m, 51"82, 15"42/+1,1, 36,47m, 3,80m, 48,73m, 4'39"11) 7. Slim Medressi TUN 6326 points (11"59/+0,5, 7,00m/+0, 9,84m, 1,84m, 51"60, 16"75/+1,1, 32,47m, 3,50m, 44,16m, 4'32"08), 8. Imed Ameur TUN 5822 points (11"23/+0,5, 6,67m/+0, 10,52m, 1,93m, 52"02, 19"52/+1,1, 34,26m, 2,70m, 45,29m, 5'01"13), Redouane Youcef dnf (11"43/+1,1, 6,99m/+0,7, 0)
20km marche: 1. Hatem Ghoula TUN 1h29'27"5, 2. Moussa Aouanouk ALG 1h30'00"6, 3. Hassanine Sebii TUN 1h32'30"9, 4. Mohamed Ameur ALG 1h34'23"9, 5. Kaviraj Mardemootoo MRI 1h46'28"4, Marc Mundell RSA dq ;
Women.
Heptathlon: 1. Sarah Bouaoudia ALG 5492 points (14"03/+0,7, 1,81m NR, 10,10m, 24"98/+1,2, 5,94m/+0,1, 25,16m, 2'15"50), 2. Mona Jabir Adam SUD 4919 points NR (15"68/+0,7 NR, 1,54m, 9,57m, 25"30/+1,2, 5,18(+0,4), 34,84m, 2'10"22), 3. Aida Chaabane TUN 14"79/+0,7, 1,48m, 9,72m, 26"42/+1,2, 5,24m/+0,4, 31,02m, 2'15"65), 4. Assia Gharbi ALG 4451 points 14"78/+0,7, 1,42m, 8,86m, 25"79/+1,2, 5,20m/+0,3, 27,07m, 2'26"31), 5. Sabra Dhaouadi TUN 3610 points (15"49/+0,7, 1,54m, 7,28m, 28"12/+1,2, 4,66m/0, 18,99mm 2'51"07), Housseina Dridi TUN dnf (dnf, 1,51m, 8,82m, 27"15/+1,2, 4,67/+0, 23,87m, dns)
20km walk: 1. Bahia Boussad ALG 1h47'01, 2. Rahma Mahmoudi TUN 1h48"11, 3. Nicolene Cronje 1h49'54, 4. Ghania Amzal ALG 1h54'04, 5. Olfa Ellafi TUN 2h04'39, Thouraya Hamrouni TUN dnf, Hakima Embarek ALG dq ;

Bacher El Mouandiz meet, Marrakech 22/05
Men. 400m: 1. Amine Laalou 47"75 ; 800m: 1. Yassine Bensghir 1'47"23 ; Rachid Bouabid (u18) 1'52"48 ; 1500m: 1. Mohamed Moustaoui 3'39"30 ; 400H: 1. Mohamed Bakouche 52"60 ; 2000m steeple: 1. Abdelghani Ait Bahmed (u18) 5'44"78 ; Triple: 1. Tarek Bougtaib 16,84m NR ;
Women. 800m: 1. Saida El Mehdi 2'04"82 ; Fatima Zeraoui (u18) 2'14"67 ; 400H: 1. Hanane Skhyi 58"05 ; Triple: 1. Latifa Ezzaraoui 13,64m ; Hammer: 1. Hayat Ghazi 26,59m ;

Debswana championships, University of Botswana 21/05
Men. 10.000m: 1. Tsotang Maine LES 31'12"85 ,
Women. 400m: 1. Amantle Montsho BOT 54"33 ;

3rd Lucozade meet, Reduit (Mauritius) 21/05
Men. 100m: 1. Stéphane Buckland 10"42, 2. Fabrice Coiffic 10"65 ; 400m: 1. Jean-François Degrace 47"97 ; 1500m: 1. Menon Ramsamy 3'56"21, 2. Dharamjai Jeetun 3'58"79 ; 400H: 1. Lensley Juhel 52"25, 2. Antonio Vieillesse 52"26 ; Hammer: 1. Nicolas Li Yun Fong 58,43 ; Javelin: 1. Fabio Ramsamy 65,87m ;
Women. 400m: 1. Leonor Piuza MOZ 56"76, 2. Olga Razanamalala MAD 57"82, 3. Sarah-Jane Gujadhur 58"28 ; 1500m: 1. Natacha Monique 4'37"69 ; Pole vault: 1. Nancy Cheekoussen 3,40m ; Hammer: 1. Meenakshi Totah 41,83m ; 10km walk: 1. Yolène Raffin 52'20 ;

Police championships, Nairobi (Kenya) 20-21/05
Men. 400m: 1. Ezra Sambu 47"0, 2. Felix Leboo 47"2, 3. George Kwoba 47"8 ; 800m: 1. William Yiampoy 1'47"1, 2. Leonard Kavati 1'48"1, 3. Alex Sang 1'48"4 ; 1500m: 1. Suleiman Simotwo 3'41"5, 2. Paul Melly 3'42"1, 3. Richard Matelong 3'42"8 ; 5000m: 1. Charles Kamathi 13'56"8, 2. Frederick Cheruiyot 14'00"6, 3. Geoffrey Siele 14'02"0 ; 10000m: 1. Paul Kimugul 29'10"4, 2. Gilbert Okari 29'12"0, 3. Julius Nyamu 29'49"5, 4. Jackson Rono 29'41"6, 5. Wilson Kipsang 30'03"0, 6. Geoffrey Siele 30'90"3, 7. David Ndegwa 30'11"0 ; 3000m steeple: 1. Richard Matelong 8'39"3, 2. Paul Kimugul 8'40"1, 3. Geoffrey Ngeno 8'41"7 ;
Women. 800m: 1. Isabella Ochichi 2'07"4, 2. Milka Chemusi 2'10"6, 3. Beatrice Kibata 2'15"7 ; 1500m: 1. Isabella Ochichi 4'20"3, 2. Milka Chemusi 4'31"5, 3. Lydia Chepkurui 4'46"6 ; ; 5000m: 1. Isabella Ochichi 17'23"0, 2. Josca Obare 17'30"0, 3. Esther Maina 17'45"3 ; 10000m: 1. Josca Obare 35'17"3, 2. Esther Maina 36'00"3, 3. Lucia Kimani 36'41"4, 4. Hellen Mugo 37'52"8, 5. Jane Wawery 38'01"0 ;

Mauritius meet, Réduit 15/05
Men. 100m: (1) 1. Stéphane Buckland MRI 10"40, 2. Jean du Randt RSA 10"57, 3. Fabrice Coiffic MRI 10"69, 4. Benedictus Botha NAM 10"72, 5. Oumar Loum SEN 10"78, 6. Jonathan Chimier MRI 10"81 ; B (0,8) 1. Jocelyn Sinosoke MAD 10"71, 2. Enrico Louis MRI 10"74, 3. Sheldon Edwards MRI 10"94, 4. Mervyn Loizeau SEY 11"02, 5. Yannick Momplé MRI 11"09, 6. Mohamed Hardou MAD 11"20 ; (u18) (0,5) 1. Ahmed Bongo MRI 10"91, 2. David Blais 11"23, 3. Stéphano Lapunaire MRI 11"40, 4. Abhishek Chummun MRI 11"48, 5. Warren Chan Chin MRI 11"49, 6. Terish Gunbabisson MRI 11"66 ; 200m: 1. Sheldon Edwards MRI 22"01, 2. David Blais MRI 22"65, 3. Krishen Veeraragoo MRI 22"68 ; 400m: 1. Eric Milazar MRI 46"56, 2. Themba Ncube ZIM 47"39, 3. Fernando Augustin MRI 48"40, 4. Jean-François Degrâce MRI 49"63, 5. Evans Marie SEY 49"95, 6. Paul Gorries RSA 50"99 ; B. 1. Ommanandsingh Kowlessur MRI 49"63, 2. Travis Hardy SEY 50"35, 3. Pascal Moonien MRI 50"60, 4. Sébastien Djaovazaha MAD 51"45, 5. Samuel Sagor MRI 52"05, 6. Ian Monet MRI 52"81 ; (u18) 1. Ashley Athion MRI 52"77, 2. Fabrice Pointu MRI 53"86, 3. Lloyd Babet MRI 54"20, 4. Jean-Yves Pierre MRI 55"17, 5. Christophe Bhugaloo MRI 56"24 ; 3000m: 1. Menon Ramsamy MRI 8'37"65, 2. Dharamjai Jeetun MRI 8'39"39, 3. Westley Tauckoory MRI 9'00"72, 4. Francis Manon MRI 9'09"34, 5. David Carver MRI 9'14"26, 6. Hansley Tuyau MRI 9'35"89, 7. Daniel Noelettre MRI 9'41"32, Jean-Luc Vilbrun MRI dnf ; 110H: (0,5) 1. Alberto Mondré MRI 14"70, 2. Lensley Juhel MRI 15"05, 3. Nicolas Juhel MRI 15"21, 4. Delvin Chinapyel MRI 15"63, 5. Jérôme Juhel MRI 15"66, 6. David Henry MRI 17"20 ; 400H: 1. Kurt Couto MOZ 52"77, 2. Antonio Vieillesse MRI 53"27, 3. Lensley Juhel MRI 53"29, 4. Rado Randrianasoi MAD 56"97, 5. Nicolas Juhel MRI 58"34, 6. David Henry MRI 58"80 ; High jump: 1. Khemraj Naiko MRI 2,15m, 2. Jude Sidonie SEY 2,15m, 3. Eugene Ernesta SEY 2m, 4. Thierry Lepoigneur MRI 2m, 5. Perry Prosper MRI 2m, 6. Riri Josveh Thamond MAD 2m ; Long jump: 1. Jonathan Chimier MRI 7,94m (+0,7), 2. Yahya Berrabah MAR 7,85m (+1,7), 3. Martin McClintock RSA 7,77m (+2,2), 4. Arnaud Casquette MRI 7,76m (-0,8), 5. Giovanni Lindor MRI 6,85m (-1,1), 6. Maxwell Evenor MRI 6,72m (+2,1), 7. Kevin Farla MRI 6,15m (-1,4) ; Javelin: 1. Lohan Rautenbach RSA 77,99m, 2. Willie Human RSA 71,25m, 3. Fabio Ramsamy MRI 69,70m NR, 4. David Lam Vo Hee MRI 62,44m, 5. Stéphano Rousselin MRI 52,50m, 6. Maxwell Evenor MRI 41,69m ;
Women. 100m: (1) 1. Nirina Ramlojoana MAD 11"98, 2. Gibette Bao MAD 12"02, 3. Angele Ramiarinarivo MAD 12"60, 4. Mary Jane Vincent MRI 12"73, 5. Doyana Jolicoeur MRI 12"84, 6. Jena Rima MRI 13"04 ; 200m: A (1) 1. Alicia Lamusse MRI 27"81, 2. Sylvia Bosquet MRI 28"03, 3. Lorna Radis MRI 28"16, 4. Ketty Manon MRI 28"55 ; B (0,6) 1. Nirina Ramlojoana MAD 24"98, 2. Kajura Rukero NAM 25"96, 3. Sarah Jane Gujadhur MRI 26"36, 4. Mary Jane Vincent MRI 27"15 ; 400m: 1. Sandrine Thiébaud TOG 54"19, 2. Amanda Kotze RSA 54"85, 3. Dominique Koster RSA 55"43, 4. Silba Tjingaete NAM 57"04, 5. Olga Razanamalala MAD 59"93, 6. Annabelle Lascar MRI 60"56 ; 1500m: 1. Dina Lebo Phalula RSA 4'30"87, 2. Natacha Monique MRI 4'42"35, 3. Leonor Piuza MOZ 4'46"66, 4. Elianne Saholinirina MAD 4'48"90, 5. Christiane Louis MRI 5'32"65 ; High jump: 1. Arielle Brette MRI 1,74m, 2. Hind Naiko MRI 1,65m, 3. Jenny Louis MRI 1,60m, 4. Elsa Lepoigneur MRI 1,55m, 5. Margaret Adrien MRI 1,50m, Alicia Lamusse MRI 1,45m ; Discus: 1. Corinne Ramillah MRI 35,07m, 2. Laura Mohun MRI 32,06m, 3. Steffi Sookanah MRI 31,72m, 4. Mélanie Valaydon MRI 30,16m, 5. Gaelle Gaspard MRI 21,40m ; 3000m walk: 1. Yolène Raffin MRI 14'41"73 NR, 2. Ivonne Lacey 15'57'72, 3. Alizée Sadry FRA 16'12"47, 4. Darelle Calice MRI 17'15"34, 5. Sarojini Kistnen MRI 17'46"31, 6. Marlyse Kerville MRI 18'13"21 ;

Benin national championships, Cotonou 13-15/05
Women. 100m: Charlène Adjenle (12y) 12"8 ;

6th AK meet, Nairobi (Kenya) 13-14/05
Men. 100m: 1. Kipkemoi Soi 10"5, 2. Japheth Ogamba 10"6, 3. Jared Onchiri 10"9 ; 200m: 1. Vincent Mumo 20"9, 2. Kipkemoi Soi 21"1, 3. Japheth Ogamba 21"3 ; 400m: 1. Thomas Musembi 46"3, 2. Stephen Musyoka 48"0, 3. Pius Cherotich 48"1 ; 800m: 1. Gilbert Kipchoge 1'45"9, 2. Michael Chepkonga 1'46"6, 3. Linus Ndiwa 1'46"7 ; 1500m: 1. Vickson Polonet 3'40"5, 2. Geoffrey Rono 3'40"7, 3. Bernard Kirui 3'41"0 ; 5000m: 1. Mika Kemboi 13'46"2, 2. Mike Kigen 13'46"7, 3. Bernard Rotich 13'47"3 ; 110H: 1. Hilary Kiplangat 14"9, 2. Tirus Tanui 15"2, 3. Zacharus Oichoe 15"4 ; 400H: 1. Dan Katonon 52"1, 2. Sylvester Muteti 52"5, 3. Jonathan Rutto 53"5 ; 3000m steeple: 1. Henry Kosgei 8'38"6, 2. Philip Tarus 8'42"1, 3. Mike Birir 8'44"4 ; 4x100m: 1. Prisons 41"3, 2. Kisii 41"6, 3. Nanyuki 41"8 ; 4x400m: 1. Nairobi 3'10"6, 2. Thika 3'11"0, 3. Kahawa 3'11"4 ; 10000m marche: 1. Julius Sawe 40'2"0, 2. David Kimutai 40'25"4, 3. Josphat Sirma 43'05"6 ;
Women. 100m: 1. Hellen Chemtai 12"3, 2. Zipporah Ratemo 12"4, 3. Anne Karauni 12"4 ; 200m: 1. Elizabeth Muthoka 24"3, 2. Zipporah Ratemo 25"1, 3. Susan Nyarunda 26"3 ; 400m: 1. Annette Mwanzi 54"7, 2. Charity Wandia 56"1, 3. Susan Nyarunda 57"5 ; 800m: 1. Caroline Chepkwony 2'04"7, Lwiza John TAN 2'06"9, 3. Gladys Kwambai 2'07"2 ; 1500m: 1. Veronica Nyarwai 4'21"8, 2. Beth Muthoni 4'27"0, 3. Margaret Wang 4'28"0, 4. Beatrice Omwanza 4'28"0, 5. Emily Chalet 4'29"4 ; 5000m: 1. Mercy Njoroge 16'21"5, 2. Caroline Kiptanui 16'25"0, 3. Nancy Wambui 16'30"4 ; 10000m: 1. Monica Wangare 34'05"2, 2. Diana Mutua 34'30"2, 3. Rose Cherotich 35'11"4, 4. Lucy Njeri 35'48"3, 5. Felista Karanja 37'05"4 ; 100H: 1. Georgina Mbinya 15"6, 2. Caren Nyakawa 16"0, 3. Cheptoo Tireito 17"1 ; 400H: 1. Florence Wasike 60"0, 2. Mercy Njeri 62"4, 3. Tabitha Mwihaki 64"7 ; 3000m steeple: 1. Ruth Waithera 10'33"2, 2. Evelyn Chebichi 10'43"3, 3. Jacqueline Cheruto 10'56"0 ; 4x100m: 1. Prisons 47"5, 2. Kenya Navy 50"4, 3. Kahawa 51"2 ; 4x400m: 1. Prisons 3'47"1, 2. MFAE A 4'01"2, MFAE B 4'06"0

East Africa youth championships, Arusha (Tanzania) 9-12/05
Boys. 100m: 1. William Okinda TAN 10"7, 2. Maenelbin Ibrahim SUD 10"9, 3. Salo Adambar SUD 11"1 ; 200m: 1. Nagnelbin Ibrahim SUD 21"7, 2. William Okinda TAN 21"8, 3. Farak Alfashar SUD 22"2 ; 400m: 1. Adam E. Adam SUD 47"9, 2. David Rudisha KEN 48"2, 3. Maenelbin Ibrahim SUD 48"9 ; 800m: 1. Joseph Kiplimo KEN 1'53"2, 2. Adam E. Adam SUD 1'53"8, 3. Herman Afeworl ERI 1'54"2 ; 1500m: 1. Joseph Kiplimo KEN 3'49"4, 2. Mateka Muinde KEN 3'50"3, 3. Isaac Sibihat ERI 3'51"4 ; 3000m: 1. Levi Mabebo KEN 8'04"0, 2. Isaa Fibhatu ERI 8'07"3, 3. Evans Kibet 8'11"5 ;
Girls. 100m: 1. Nawal El Jack SUD 12"3, 2. Faiza Juma SUD 12"6, 3. Lina Utingu UGA 12"8 ; 200m: 1. Nawal El Jack SUD 24"5, 2. Lydia Wafula KEN 25"4, 3. Lina Utingu UGA 25"7 ; 400m: 1. Nawal El Jack SUD 55"3, 2. Nasrah Abdulla (Zanzibar) 57"3, 3. Umaina Hassan SUD 58"8 ; 800m: 1. Lydia Wafula KEN 2'12"4, 2. Winnie Chebet JEN 2'14"1, 3. Sheinit Tesfay ERI 2'16"3 ; 1500m: 1. Elly Kiplimo KEN 4'30"1, 2. Jerop Kimaina KEN 4'31"1, 3. Amina Bakhie SUD 4'35"1 ; 3000m: 1. Jerop Kimaina KEN 9'45"4, 2. Purity Changwony KEN 9'45"6, 3. Mutwa Sammy KEN 9'51"8 ; Long jump: 1. Umaima SUD 5,15m, 2. Mariam Nabirye UGA 5,11m ; Triple: 1. Umaima SUD 10,76m, 2. Mariam Nabirye UGA 10,65m, 3. Amuchu UGA 10,03m ;

Brazzaville CAA meet (Congo) 08/05
Men. 100m: (0) 1. Idrissa Sanou BUR 10"34, 2. Eric Nkansah GHA 10"38, 3. Bamise Gboyega ; (national race) Ghyd Olonghot 11"13, Jean-Claude Loemba 11"23 ; NGR 10"58, 4. Everette Fraser BAH 10"59 ; 200m: 1. Dewayne Barrett JAM 21"06, 2. Everette Fraser BAH 21"11, 3. Daniel Adolia FRA 21"26, 4. Eric Nkansah GHA 21"45 ; 400m: 1. Dewayne Barrett JAM 47"01, 2. Cédric Felip FRA 48"06, 3. Arsène Amona CGO 49"86, 4. Edgard Bakouo Tsambi CGO 51"35 ; 800m: 1. Rutto Nahashon? KEN 1'48"49, 2. Rachid Khouia Mohamed BRN 1'48"79, 3. Joseph Kagisye BDI 1'49"49, 4. David Lelei Kimeli KEN 1'56"11 ; 3000m: 1. David Kiplak KEN 8'01"66, 2. Kiplimo Muneria KEN 8'04"70, 3. Ilunga Mandé COD 8'36"14, 4. Gabin Dzoua CGO 8'52"58 ; 110H: (0) 1. Frikkie van Zyl RSA 13"95, 2. ??Dirk Riekmann GER 14"21??, 3. ??Sammy Barka FRA 14"78??, 5. Julien Mvoutoukoulou CGO 15"10 ; GER 14"78??, 4. Bruno Lambese FRA 15"00 ; 400H: 1. El Hadj Seth Mbow SEN 51"15, 2. Sammy Barka FRA 52"29, 3. Ibrahima Maīga MLI 55"00, 4. Fedicia Mbani CGO 57"10 ; High jump: 1. Serge Foungtcho CMR 2,05m, 2. Aboubacar Séré BUR 2,05m, 3. Masanga Mekombo COD 1,95m, 4. Therge Nzaou Kany CGO 1,95m ; Long jump: 1. Raphael Akpata NGR 7,45m (-1), 2. Pegguy Sita Kihoue CGO 7,42m (w=?) NR?, 3. Célestin Mousamboté CGO 7,36m 4. Robert Martey GHA 7,11m ; Javelin: 1. Jean-Michel Mantsounga CGO 60,54m, 2. Clément Tawala Gandjou CMR 60,26m, 3. Félix Iloki CGO 59,88m, 4. Bruno Lambese FRA 41,74m ;
Women. 100m: (+0,4) 1. Delphine Atangana CMR 11"46, 2. Endurance Ojokolo NGR 11"47, 3. Amandine Allou Affoue CIV 11"52, 4. Wendy Seegers RSA 11"55 ; 200m: 1. Kaltouma Nadjina CHA 23"22, 2. Amandine Allou Affoue CIV 23"62, 3. Delphine Atangana CMR 23"80, 4. Endurance Ojokolo NGR 24"14 ; 400m: 1. Kaltouma Nadjina CHA 52"41, 2. Aīssata Soulama 53"97, 3. Queen Ogbemudia NGR 54"22, 4. Aminata Sylla SEN 55"31 ; 800m: 1. Faith Macharia KEN 2'09"07, 2. Sylvie Etchu Ngen CMR 2'15"75, 3. Belnich Onsso CGO 2'21"64; 4. Leocadi Nzondonioua CAF 2'27"20 ; 3000m: 1.Anesie Kwizera BDI 9'45"95, 2. Ida Kiyindou CGO 10'26"42, 3. Angèle Cezono Meli CMR 10'49"39, 4. Nathalie Makimina CGO 11'09"85 ; Long jump: 1. Pamela Mouélé CGO 5,64m (-1), 2. Dado Kamissoko FRA 5,41m, 3. Sandra Ribeiro POR 5,23m ;

Nairobi CAA meet (Kenya) 07/05
Men. 100m: 1. Olusoji Fasuba NGR 10"09 ?, 2. Xandre Strydom RSA 10"41, 3. Snyman Prinsloo RSA 10"43 ; 400m: 1. Ezra Sambu 45"84, 2. Vincent Mumo 46"04, 3. Hendrick Mokganyetsi RSA 46"39, 4. Ofentse Mogawane RSA 46"43, 5. Talkmore Nyongani ZIM 46"96 ; 800m: 1. Alex Kipchirchir 1'45"66, 3. William Chirchir 1'45"88, 3. Mark Too 1'46'06 ; 1500m: 1. Augustine Choge 3'34"8, 2. Suleiman Simotwo 3'35"5, 3. Daniel Kipchirchir Komen 3'35"7, 4. Elkana Angweynyi 3'36"3, 5. Benjamin Limo 3'38"1, 6. Charles Bett 3'39"2, 7. Enock Koech 3'40"7, ...9. Paul Kipsiele Koech 3'41"6, ...11. Jean-Claude Kakizimana BDI ? ; 3000m: 1. Isaac Songok 7'46"6, 2. David Chemweno 7'48"2, 3. Zersenay Tadesse ERI 7'50"5, ...8. Ezekiel Kemboi 7'56"8 ; (other race) 1. Moses Masai 7'49"1, ...3. Moses Kipsiro UGA 7'57"0 ; 400H: 1. Llewellyn Herbert RSA 49"9, 2. Pieter Koekemoer RSA 50"3, 3. Julius Bungei 51"9 ; 3000m steeple: 1. Ronald Kipchumba Rutto 8'33"00, 2. Kipkurui Misoi 8'35"5, 3. Justus Kiprono 8'35"8, ...10. Ruben Ramolefi RSA 8'50"8, ...12. Barnabas Kimwogo UGA 9'26"6 ; High jump: 1. Kabelo Mmono BOT 2,20m NR, 2. Justus Mosembe 2,05m, 3. Stansilas Mutunga 2,05m ; Long jump: 1. Paul Koech 7,31m, 2. Luke Kiprop 7,20m, 3. Richard Kosgei 7,15m ; Javelin: 1. Peter Blank GER 75,64m, 2. Paul Lagat 71,94m, 3. Sammy Kesingeny 69,86m ;
Women 200m: 1. Elizabeth Muthoka 24"61, 2. Justine Bayiga UGA 24"66, 3. Nawal El Jack SUD 24"73 ; 1500m: 1. Nancy Chebet 4'11"0, 2. Irene Chelagat 4'16"2, 3. Naomi Mugo 4'16"3 ; 3000m: 1. Prisca Jepleting 8'58"6, 2. Veronica Nyarwai 9'01"3, 3. Agnes Chenonge 9'04"6, 4. Alice Timbilil 9'12"4, 5. Sally Barsosio 9'19"8 ;

Algeria championships of combined events, Algiers ??/05
Men. Decathlon: 1. Youcef Redouane 6893 points, 2. Lamri Boualem ? ;
Women. Heptathlon: 1. Assia Guerbi 4484 points, 2. Wassila Trodi 4211 points ;

World athletics day, Siteki (Swaziland) 7/05
Source: The Swazi Observer, May10th
Men. 100m: (u17) (1) 1. Thabani Mdluli 11.5, 2. Bongani Fakudze 12.5, 3. Lwazi Ndzimandze 12.7, 4. Spice Tsabedze 13.7 ; (2) 1. Bongani Dlamini 11.6, 2. Majaha Magagula 11.9, 3. Banele Ncamphalala 12.2, 4. Thembinkosi Thomo 12.5 ; 400m: 1. Machawe Mabuza 57.5, 2. Mandla Siyaya 58.4, 3. Roy Dlamini 61.8, 4. Sifiso Mkholo 63.2 ; (u20) 1. Jabulani Dlamini 59.2, 2. John Mahlalela 60.9, 3. Sibusiso Simelane 60.9, 4. Njabulo Dlamini 63.9 ; (u17) 1. Sicelo Mhlanga 59.0, 2. Henry Mthupha 61.4, 3. Mfanasibili Nsibande 61.9, 4. Bafana Fakudze 63.5 ;
Women. 100m: 1. Nomvula Dlamini 13.4, 2. Bongiwe Nxumalo 14.0, 3. Siphiwe Magagula 15.6, 4. Nosipho Mnguni 15.7 ; (u17) 1. Bonsile Matsenjwa 13.2, 2. Nothando Dludlu 13.2, 3. Zandile Maziya 13.3, 4. Zandile Zwane 14.2 ; 400m: (u20) 1. Tamalangeni Dlamini 68.5, 2. Hloniphile Ginindza 70.5, 3. Bongiwe Mndzebele 72.3, 4. Bongiwe Gamedze 75.9 ; (u17) 1. Bongenkile Shabangu 72.5, 2. Temalangeni Dlamini 73.3, 3. Happy Dlamini 75.7, 4. Nontobeko Mhlabane 77.5 ;

COSSASA Southern Africa Schools championships, Windhoek(Namibia) 5-8/05
Boys. Long jump: Keenan Watson RSA 7,63m, Jacques Laubscher 7,20m ; ; 4x100m: 1. Namibia (Frank Puriza, Chriswell de Wee, Richard Wolman en Hitjivirue Kaanjuka) 40"87 ;
Girls. 100m: 1. Thandi Mngwevu RSA 11"97 ; 400m: Rachel Nachualas 54"56 ; Long jump: 1. Leandre Maritz RSA 5,98m

Yelaim CAA meet, Yaounde (Cameroon) 04/05
Men. 100m: 1. Idrissa Sanou BUR 10"36, 2. Béranger Bosse 10"53, 3. Alain Olivier Nyouani 10"61 ; 200m: 1. Idrissa Sanou BUR 21"36 ;
Women. 100m: 1. Amandine Allou Affoue CIV 11"86 ; 400m: 1. Aīssata Soulama BUR 54"36 ;

Ethiopian championships, Addis-Abeba 3-8/05
Men. 100m: (4) 1. Wetere Gelelcha 10"3, 2. Tadesse Alemu 10"5, 3. Aman Usman 10"6 ; 200m: (5) 1. Wetere Gelelcha 21"0, 2. Eshetu Zewde 21"5, 3. Alemayehu Adebo 21"6 ; 400m: (6) 1. Habtamu Abeje 46"6, 2. Eshetu Zewde 47"0, 3. Alemayehu Adebo 47"0 ; 800m: (6) 1. Abiyot Abebe 1'48"6, 2. Ashenafi Haylu 1'48"8, 3. Haylu Denki 1'49"2 ; 5000m: (8) 1. Gebregziabher Gebremariam 13'45"7, 2. Dejene Berhanu 13'46"2, 3. Markos Geneti 13'49"7 ; 10000m: (3) 1. Gebregziabher Gebremariam 28'39"0, 2. Abebe Dinkessa 28'39"1, 3. Assefa Mezgebu 28'56"6 ; 110H: (5) 1. Ubang Abaya 14"7, 2. Getachew Alemu ?? 3. Yassir Kedir ? ; 400H: (4) 1. Ubang Abaya 52"4 2. Feleke Degla 52"7, 3. Solomon Tesfaye 52"9 ; 3000m steeple: (8) 1. Roba Gari 8'41"9, 2. Eskias Sisay 8'42"2, 3. Nahom Mesfin 8'48"3 ; High jump: (8) 1. Ugula Ubang 2,05m RN, 2. Ujulu Oto 1,90m, 3. Dereje Haile 1,80m ; Long jump: (4) 1. Girmay Gebretsadik 6,95m, 2. Mama Ada'e 6,78m, 3. Gezenew Meteku 6,75m ; Shot put: (5) 1. Tsegaye Woldesenbet 12,70m, 2. Sisay Mekonnen 12,45m, 3. Alemu Erano 12,35m ; Discus: (4) 1. Tsegaye Woldesenbet 34,97m, 2. Bekele Gebre 32,02m, 3. Mohammed Ali 31,78m ; Hammer: (6) 1. Sisay Mekonnen 27,58m, 2. Wondwossen Mandefro 25,80m, 3. Besrat Woldecherkos 21,81m ; Javelin: (8) 1. Abdissa Tadesse 64,73m, 2. Abu Guye 59,75m, 3. Mohammed Hussen 59,23m ; 20km walk: (6) 1. Ashenafi Merach 95'41"9, 1. Ayele Hitsan 97'27"3, 3; Cherenet Mikofo 98'52"9 ; 4x100m: 1. Banks 41"6, 2. Defense 42"1, 3. Omedla 42"8 ;
Women. 100m: (5) 1. Atekelt Wubshet 11"8, 2. Leaynet Alemu 12"0, 3. Metnesh Tesfaye 12"3 ; 200m: (4) 1. Atekelt Wubshet ?, 2. Leaynet Alemu ?, 3. Netsanet Getu ? ; 800m: (6) 1. Mestawot Tadesse 2'05"0, 2. Lense Kumsa 2'05"7, 3. Chaltu Girma 2'06"7 ; 1500m: (3) 1. Gelete Burika 4'10"1, 2. Mestawot Tadesse 4'18"7, 3. Yemenashu Taye 4'19"8 ; 3000m: 1. Belaynesh Zemedkun 9"30"3, 2. Rehima Kedir 9'31"8, 3. Abera 9'33"4 ; 5000m: 1. Gelete Burika 15'39"2, 2. Tirunesh Dibaba ?, 3. Werknesh Kidane ? ; 10000m: (5) 1. Werknesh Kidane 32'50"6, 2. Bezunesh Bekele ?, 3. Ejegayehou Dibaba ? ; 100H: (4) 1. Netsanet Bekele 16"8, 2. Aynalem Demissie 17"0, 3. Terhas Haileselassie 17"3 ; 400H: (5) 1. Mendaye Lemma 61"3, 2. Tedelech Erwero 62"9, 3. Terhas Haileselassie 65"6 ; High jump: (4) 1. Mekdes Bekele 1,48m, 2. Haymanot Bekele 1,46m, 3. Fetiha Kedir 1,45m ; Long jump: 1. Emebet Tilahun ?, 2. Netsanet Getu ?, 3. Tadelech Erwero ? ; Triple: (6) 1. Emebet Tilahun 11,81m, 2. Tadelech Erwero 11,81m??, 2. 3. Weyneshet Eka 11,62m ; Shot put: (4) 1. Roman Abera 11,31m, 2. Selamawit Haylu 10,96m, 3. Zewdenesh Beshah 10,38m ; Discus: (4) 1. Mersit Gebreegziabher 36,18m, 2. Alemitu Lorenso 32,63m, 3. Frehiwot Kebede 30,30m ; 10km walk: (6) 1. Hanna Haileselassie 55'26"6, 2. Dessu Balcha 55'35"8, 3. Bekashigne Aynalem 55'53"1 ; 4x400m: (8) 1. Prisons 3'46"7, 2. Banks 3'47"00, 3. EEPCO 4'02"6 ;

3rd national meet, Namboole (Uganda) 01/05
Men. 100m: 1. Raymond Diogo 10"7 ; 200m: 1. Swaib Abdallah 21"7 ; 400m: 1. Waiswa Lukungu 47"6 ; 800m: 1. A. Chepkirwak 1'50"1 ; 1500m: 1. Jimmy Adar 3'46"4, 2. Patrick Rono 3'47"4, 3. Nicholas Lemeto 3'48"6 ; 3000m: 1. Nicholas Lemeto 8'34"3 ; 5000m: Gilbert Kiptum 15'21"2, 2. Samuel Kosgei 15'23"6, 3. E. Mayo 15'41"4 ;
Women. 100m: 1. Justine Bayiga 11"9 ; 800m: 1. S. Loyce 2'16"8 ; 1500m: 1. Catharine Webombesa 4'39"3 ; 5000m: 1. B. Lillian 16'52"1 ;


Road races

2nd Mount Manengouba race, Cameroon 29/05
Source: Le Quotidien Mutations. Distance not known, 5km longer than the previous year,
Men: 1. Joseph She Nkongnyu 2h38:57, 2. Janvarius Bong Kijung 2h40:26, 3. Eric Batcha 2h41:53 ;
Women: 1. Immaculate Wirngo 3h24:43, 2. Sara Etonge 3h36:01, 3. Catherine Ngwang 3h46:01 ;

"Run for fun", Casablanca (Morocco) 22/05
Women. 10km: 1. Zakia Mrisho 32'49, 2. Zekiros Adaneche ETH 32'52, 3. Negashe Hadishletay ETH 33'0, 4. Fatima Al Ayachi MAR 33'56, 5. Khadija Touati ALG 34'15, ...Zhor El Khamch dnf

Rabat half-marathon (Morocco) 22/05
Men: 1. Said Azzouzi 1h02'54, 2. Houcine Ladhem 1h03'05, 3. Lahcen Khaili 1h03'23 ;
Women: 1. Meryem Khali 1h16'49, 2. Fatima Aouda 1h17'06, 3. Bouchra Salhi 1h18'26

Soroptomist international peace marathon, Kigali (Rwanda) 15/05
Men: 1. Joseph Nsubuga UGA 2h28'23, 2. John Ruuto KEN 2h28'40, 3. A. Franka TAN 2h33'26, 4. Francis Yiga UGA 2h33'41, 5. Nekemiah Yiga UGA 2h33'51 ;
Women: 1. Margaret Nakintu 3h18'60??, 2. O. Bottir IRL 3h20'41, 3. E. Mirebarane RWA 3h21'40 ;

Angola half-marathon championships, Huambo 07/05
Men: 1. Joaquim Francisco 1h10, 2. Carlos Kanjenguele 1h14 ;

10km, Bukwa hills, Kapchorwa district (Uganda) 01/05
Men: 1. Isaac Kiprop 35'46, 2. Moses Aliwa 36'17, 3. Moses Kipsiro 36'35 ;
Women: 1. Annet Chelangat 45'45, 2. Jackline Chemutai 45'47