Performance



Results April 2007

- Road races - Cross-country


Track events

The following international meets, originally to be staged in April 2007 have been cancelled in 2007: Antananarivo (Madagascar) April 7th and Yaounde (Cameroon) April 14th.

Competition, Antananarivo (Madagascar) 29/04
Source: Midi Madagasikara
Women. 200m: 1. Eldodie Vanessa Embony 24.6, 2. Nirinahrifidy Ramilijaona 25.1, 3. Ginette Bao 25.4 ; Triple: Rapitsaravolazandry 13.04m ;

Dakar IAAF Grand Prix, Sénégal 28/04
Source: www.iaaf.org
Men
100m: (+1.7) 1. Olusoji Fasuba NGR 10.17, 2. Christopher Williams JAM 10.18, 3. Deji Aliu NGR 10.22, 4. Uchenna Emedolu NGR 10.36, 5. Béranger Bossé CAF 10.38, 6. Chinedu Oriala NGR 10.39, 7. Morne Nagel RSA 10.49, 8. Luca Verdecchia ITA 10.53, 9. Fabrice Calligny FRA 10.55 ; (national) 1. Wilfried Bigangoye GAB 10.49, 2. Da Sylva Holder GBS 10.65, ...5. Mahdjou Youssouf COM 10.79, 6. Idrissa Saadou NIG 10.86 ; 200m: (+3.4) 1. Christopher Williams JAM 20.72, 2. Greg Nixon USA 20.90, 3. Jaysuma Saidy Ndure GAM 21.05, 4. Morne Nagel RSA 21.26, 5. Hannes Dreyer RSA 21.26, 6. Stefano Anceschi ITA 21.29, 7. Serwin Vries RSA 21.33, 8. Deji Aliu NGR 21.77 ; (national, ??) 1. Wilfried Bigangoye GAB 21.16, ...3. Da Sylva Holder 21.55 ; 400m: 1. Young Talkmore Nyongani ZIM 45.98, 2. Mathieu Gnaligo BEN 46.50, 3. Naman Keita FRA 46.64, 4. Nagmeldin Ali Abubakr SUD 47.17, 5. California Molefe BOT 47.24, 6. James Godday NGR 47.62, 7. Sofiane Labidi TUN 48.14, 8. Cheikh Drame SEN 48.48 ; (national) 1. El Hadj Seth Mbow SEN 48.35, ...Antonio Vieillesse MRI 49.01 ou 49.20 ? ; 800m: 1. Abraham Chepkirwok UGA 1:46.85, 2. Ismael Kombich KEN 1:47.06, 3. Glody Dube BOT 1:47.13, 4. Abdoulaye Wagne SEN 1:47.70, 5. Alfred Kirwa Yego KEN 1:48.39, 6. Assane Diallo SEN 1:48.76, 7. Albert Kemboi KEN 1:49.33, 8. Sammy Rono KEN 1:54.53, 9. Cosmas Rono Kipkorir KEN 1:58.29 ; 3000m: 1. Bisluke Kipkorir Kiplagat KEN 7:47.06, 2. David Siele KEN 7:47.37, 3. Sammy Kipketer KEN 7:48.35, 4. Joseph Ebuya 7:48.90, 5. David Chemweno KEN 7:49.47, 6. Benjamin Kiplagat UGA 7:49.99, 7. Isaac Sang KEN 7:59.53, 8. Churchill Kipsang KEN 8:00.50 ; 400H: 1. Angelo Taylor USA 48.68, 2. Alwyn Myburgh RSA 49.03, 3. Ibrahima Maga MLI 49.13 RN, 4. LJ van Zyl RSA 49.31, 5. LaRon Bennett USA 49.46, 6. Pieter Koekemoer RSA 49.58, 7. Ian Weakley JAM 49.86, 8. Pieter de Villiers RSA 50.52 ; High jump: 1. Germaine Mason GBR 2.18m, 1. Kabelo Kgosiemang BOT 2.18m, 3. Boubacar Séré BUR 2.15m, 4. Jarosla Baba CZE 2.15m, 5. Rozle Prezelj SLO 2.10m, 6. Karim Samir Lotfy EGY 2.05m, 7. Mathieu Gomis SEN 2.05m, 7. Arinze Obiora NGR 2.05m, 8. Bakary Dieme SEN 2.05m, Mekombo Massanga COD 0 ; Pole vault: 1. Danny Ecker GER 5.50m, 2. Lars Brgerling GER 5.30m, 3. Jurij Rovan SLO 5.10m, 4. Karim Sène SEN 4.90m, 5. Bjrn Venghaus GER 4.90m, Tobias Scherbarth GER 0 ; Long jump: 1. Khotso Mokoena RSA 8.32m (+2.6), 2. Jadel Gregorio BRA 8.26m (+.3.1), 3. Louis Tsatoumas GRE 8.20m (+5.4), 4. Christopher Tomlinson GBR 8.12m (+3.9), 5. Issam Nima ALG 8.07m (+4.2), 6. Gable Garenamotse BOT 7.73m (+2.1), 7. Thiago Jacinto Dias BRA 7.60m (+1.2), 8. Ayi Nii GHA 7.22m (+1.2), 9. Gui Bertrand Boissy SEN 7.01m (+2.2) ; Shot Put: held in Gorée on April 27 1. Reese Hoffa USA 21.30m, 2. Andrey Mikhnevich BLR 20.17m, 3. Garrett Johnson USA 19.04m, 4. Mikulas Konopka SVK 18.53m, 5. Paolo Capponi ITA 17.90m, 6. Marco Dodoni ITA 17.87m, 7. Eugenic Mannuci ITA 15.72m, Miran Vidovnik SLO 0 ; Javelin: 1. Andreas Thorkildsen NOR 81.10m, 2. Eriks Rags LAT 76.14m, 3. Marko Kantanen FIN 74.02m, 4. Risto Mtas EST 73.50m, 5. Jarkko Koski-Vhl FIN 69.84m, 6. Oleh Statsenko UKR 68.29m, 7. Francesco Pignata ITA 67.31m, 8. Yves Sambou SEN 66.63m, 9. Emmanuel Sambou SEN 63.92m ;
Women.
100m: (+1.9) 1. Sheri-Ann Brooks JAM 11.24, 2. Stephanie Durst USA 11.30, 3. Brianna Glenn USA 11.38, 4. Nolle Graham JAM 11.40, 5. Amandine Allou Affoué CIV 11.64, 6. Delphine Atangana CMR 11.65, 7. Fabienne Beret-Martinel FRA 11.71, 8. Lucie Mendy SEN 11.97 ; 200m: (+3.4) 1. Sheri-Ann Brooks JAM 23.20, 2. Gloria Kemasuode NGR 23.71, 3. Kadiatou Camara MLI 24.00, 4. Aminata Diouf SEN 24.11, 5. Delphine Atangana 24.14, 6. Ngozi Nwokocha NGR 24.14, 7. Fatou Bintou Fall SEN 24.23 ; 400m: 1. Amy Mbacke Thiam SEN 51.73, 2. Christy Ekpukhon NGR 52.15, 3. Amantle Montsho BOT 52.30, 4. Fabienne Feraez BEN 52.73, 5. Estie Wittstock RSA 53.26, 6. Danijela Grgic CRO 53.84, 7. Mame Fatou Faye SEN 55.34 ; (national) 1. Aminata Sylla 56.13 ; 800m: 1. Jolanda Ceplak SLO 2:03.30, 2. Mihaela Stancescu-Neacsu ROM 2:03.60, 3. Agnes Samaria NAM 2:03.81, 4. Faith Macharia KEN 2:03.84, 5. Sviatlana Klimkovich 2:09.08, Amina At Hammou MAR dnf, Sasha Spencer USA dnf ; 100H: (+3.2) 1. Adrianna Lamalle FRA 12.91, 2. Anjanette Kirkland USA 13.13, 3. Toyin Augustus NGR 13.32, 4. Viorica Tigau ROM 13.34, 5. Gnima Faye SEN 13.69, 6. Sune Labuschagne RSA 13.74, 7. Assata Soulama BUR 13.92, 8. Aurélie Fortès SEN 14.74 ; Long jump: 1. Maurren Higa Maggi BRA 6.80m (+3.8), 2. Keila Costa BRA 6.74m (+1.8), 3. Brianna Glenn 6.67m (+3.5), 4. Jana Veldakova SVK 6.62m (+3.9), 5. Rose Richmond USA 6.35m (+3.1), 6. Adina Anton ROM 6.34m (+5), 7. Jackie Edwards BAH 6.24m (+3.9), 8. Nolle Graham JAM 6.24m (+2.7), 9. Ndeye Sall 5.86m (+5.2) ;

Ouagadougou meet, Burkina Faso 24/04
Source: L'Observateur Paalga. Hand times ?
Men. 100m: (wind ?) 1. Béranger Bossé CAF 10.25 NR?, 2. Marius Loua CIV 10.27, 3. Thierry Adanabou BUR 10.35 ; 200m: (wind ?) 1. Marius Loua CIV 20.73, 2. Béranger Bossé CIV 20.75 NR? , 3. Abdramane Ndour SEN 21.09 ; 1500m: 1. Cheik Salou 4:03.34 ; 400H: 1. Ibrahima Maga MLI 49.82 NR, 2. Issa Chérif BEN 49.97 NR, 3. El Hadj Seth Mbow SEN 50.46 ;
Women. 100m: (wind ?) 1. Kadiatou Camara MLI ?, 2. Yah Kota MLI ?, 3. Sarah Tondé BUR ? ; 100H: (wind ?) 1. Assata Soulama BUR 13.62 NR?, 2. Gnima Faye SEN 13.64, 3. Béatrice Kamboulé BUR 13.69 400H: 1. Assata Soulama BUR 57.34, 2. Aminata Sylla SEN 60.18, 3. Wamini Biovamba 64.35 ;

Gabriel Tiacoh meet, Abidjan (Ivory Coast) 22/04
Source: Le matin d'Abidjan
Men. 100m: 1. Wilfried Bigangoye GAB 10.49 ; 200m: 1. Wilfried Bigangoye GAB 21.18 ; (B) 1. Koua Okoma 22.66 ; 400m: 1. Mathieu Gnaligo BEN 46.37, 2. Ali Nagmeldin SUD, 3. Cheikh Drame SEN ; (B) 1. Roland Tra Bi Zan 51.90 ; 800m: 1. Noha Badji SEN 1:52.71 ; (B) 1. Ghislain Sonan 2:02.36 ; Long jump: 1. Mamadou Chérif Dia MLI 7.61m, 2. Robert Martey GHA 7.61m ;
Women. 100m: 1. Amandine Allou Affoué 11.68, ...4. Emma Payom FRA 12.45 ; 200m: 1. Amandine Allou Affoué 23.69, ...5. Emma Payom FRA 25.46 ; 400m: 1. Amantle Montsho BOT 52.75, 2. Vivian Mills GHA ; Discus: 1. Suzanne Kragbé 50.51m NR, 2. Kalthoum Saadaoui TUN 45.48m, 3. Marina Soura BUR 41.98m ;

Boujaad meet, Casablanca (Morocco) 22/04
Source: www.moroccanathletics.com
Men. 200m: 1. Aziz Ouhadi 21.88, 2. Khalid Zougari 22.11, 3. Hamza Tahiri 22.67 ; 400m: 1. Abdelkrim Khoudri 47.07, 2. Marouane Maadadi 47.99, 3. Younes Belkaifa 48.01 ; 1500m: 1. Adil Beryani 3:44.62, 2. Lahsen Bourzak 3:45.93, 3. Mohamed Lazab 3:46.16 ; 3000m: 1. Nabil Ouhadi 8:11.75, 2. Allal Kita 8:12.54, 3. Jawad Laariss 8:13.17 ; Pole vault: 1. Mohamed Amine Anbaoui 4.00m, 2. Mehdi Boukheris 3.40m, 3. Badr Elmouden 2.40m ; Long jump: 1. A. Ali Garouch 6.59m, 2. Yahya Abouabdillah 6.45m, 3. Mohamed Amgoun 6.20m ; Triple: 1. Tarik Bougtaib 16.79m, 2. Hassan Bazzine 15.84m, 3. Anouar Taouijrat 15.17m ; Shot put: 1. Mohamed Gharous 14.63m, 2. Nabil Faidi 13.63m, 3. Youssef Faiz 11.21m ; Discus: 1. Nabil Kiram 55.28m, 2. Kamal Elomari 45.38m, 3. Mohamed Gharous 39.61m ; Hammer: 1. Barid Driss 61.19m ; Javelin: 1. Abderrahim Achraf 58.50m, 2. Ahmed Khatibi 58.11, 3. Hamid Aliouat 57.80m ;
Women.
200m: 1. Fadoua Adili 25.39, 2. Sanae Benhamma 25.73 ; 1500m: 1. Imane Laaroussi 4:32.89, 2. Houda Ragragui 4:37.87, 3. Rahma Faraj 4:39.92 ; 3000m: 1. Ibtissam Guermoumen 9:59.05, 2. Saida Raoui 10:09.12, 3. Zineb Errahimi 10:10.97 ; 100H: 1. Mounia Makdach 14.88, 2. Houria Mouhandis 14.97, 3. F. Zahra Lazrak 15.84 ; Pole vault: 1. Nisrine Dinar 3.80m, 2. Rajae Fadlallah 2.40m ; Long jump: 1. Khadija Karime 5.70m, 2. Jihad Bakhchi 5.42m, 3. Amal Koumir 4.86m ; Triple: 1. Dkouk 12.98m, 2. Chnaik 12.71m, 3. Khaoula 11.66m ; Shot put: 1. Latifa Roch 11.47m, 2. Ouassili Chegdali 9.95m, 3. Dounia Badr 9.95m ; Discus: 1. Karima Chahine 47.58m, 2. Latifa Roch 38.48m, 3. Naima Benboujamaa 29.31 ; Hammer: 1. Mouna Dani 59.21m, 2. Karima Chahine 54.13m, 3. Latifa Roch 40.37m ;

Meet, Mbabane (Swaziland) 22/04
Source: Swazi Observer. Hand timing
Men. 100m: 1. Mphelave Dlamini 10.4, 2. Brian Mohamed 10.8, 3. Zilethe Dlamini 11.2, 4. Mbuso Mabaso 11.5, 5. Thembelihle Zondo 11.9 ; (ju) 1. Sithembiso Ndwandwe 11.0, 2. Thabani Mdluli 11.3, 3. Musa Dlamini 11.5, 4. Thabo Mdluli 12.9, 5. Sibusiso Thwala 12.9 ; (2) 1. Siboniso Mabuza 11.0, 2. Melusu Khanyile 11.2, 3. Samkelo Zulu 11.3, 4. Wandile Mngometulu 11.7, 5. Zwelwethu Magagula 12.2 ; 200m: 1. Mphelave Dlamini 21.4, 2. Moses Mlambo 21.9, 3. Brian Mohamed 23.3, 4. Mbuso Mabaso 24.2, 5. Bongisipho Mamba 25.3 ; (ju) 1. Zweli Shongwe 22.9, 2. Thabo Mdluli 23.6, 3. Thembinkosi Thomo 25.2, 4. Zwelethu Magagula 26.1, 5. Herbert Dlamini 27.3 ; (2) 1. Sithembiso Ndwandwe 22.4, 2. Siboniso Mabuza 23.9, 3. Musa Dlamini 23.9, 4. Samkelo Zulu 24.2, 5. Melusi Khanyile 25.5 ; 400m: 1. Moses Mlambo 47.6, 2. David Dlamini 49.6, 3. Enock Mthembu 55.5, 4. Bongisipho Mamba 55.7, 5. Dumsane Mavuso 55.7 ; (ju) 1. Zweli Shongwe 50.3, 2. Sicelo Mhlanga 50.7, 3. Bongani Dlamini 51.8, 4. Celucolo Ntshangase 52.9, 5. Thembinkosi Thomo 53.7 ; (2) 1. Ntokozo Mkhonta 50.7, 2. Mcolisi Mabuza 51.8, 3. Mabuza Mathokoza 51.8, 4. Phendulo Nkanyane 52.8, 5. Sunday Masilela 53.8 ; 800m: 1. Sifiso Magagula 1:55.7, 2. David Dlamini 1:57.9, 3. Enock Mthembu 2:00.1, 4. Menzi Dlamini 2:10.0, 5. Moses Thwala 2:12.9 ; (ju) 1. Nathi Dube 1:55.4, 2. Muzi Shabangu 1:57.4, 3. Sincomo Dlamini 1:58.2, 4. Mfanasibili Sibandze 1:59.0, 5. Sifiso Phakathi 2:04.1 ; (2) 1. Mthobisi Ndwandwe 1:58.5, 2. Ntokozo Mkhonta 1:58.9, 3. Mcolisi Gulwaki 2:24.2, 4. Gcina Ntjingila 2:29.3 ; 1500m: 1. Thabo Dlamini 3:54.4, 2. Isaih Msibi 3:59.9, 3. Menzi Dlamini 4:04.6, 4. Sizwe Ndlandla 4:07.6, 5. Ronny Mavuso 4:14.7 ; (ju) 1. Mthobisi Ndwandwe 4:04.3, 2. Kusa Simelane 4:09.1, 3. Sincomo Dlamini 4:09.5, 4. Colane Mkhonta 4:10.3, 5. Sifiso Phakhati 4:16.4 ; 5000m: 1. Colani Mkhonta 14:55.1, 2. Iron Hlophe 14:50.6, 3. Zakhele Nhlabatsi 14:57.00, 4. Siphesihle Mdluli 14:58.0, 5. Derrick Magagula 15:59.1 ;(ju) 1. Nkosinathi Zwane 15:09.9, 2. Sipho Gama 15:24.4, 3. Sdumo Dlamini 15:33.3, 4. Sandile Dlamini 16:06.8, 5. Nathi Mthehwa 16:17.0 ;
Women. 100m: (ju) 1. Phumlile Ndzinisa 12.7, 2. Bonsile Ngwenyama 13.0, 3. Samukelisiwe Tsabedze 13.6, 4. Gabi Bhembe 14.5 ; 200m: (ju) 1. Phumlile Ndzinisa 26.3, 2. Bonsile Ngwenya 26.8, 3. Nozipho Sibandez 26.8, 4. Fezile Ndlangamandla 27.4, 5. Abigal Shabangu 29.7 ; (2) 1. Mathumile Dladla 27.3, 2. Lwazi Ndwandwe 28.4, 3. Happy Dlamini 28.6, 4. Gabi Bhembe 29.9, 5. Nelisiwe Tsabedze 30.9 ; 400m: 1. Temalangeni Dlamini? 58.7, 2. Bongiwe Mndzebele 60.0, 3. Fezile Ndlangamandla 60.2, 4. Nozipho Sibandze 60.8, 5. Hloniphile Ginindza 63.6 ; (ju) 1. Bathumile Dladla 60.3, 2. Temalangeni Dlamini? 61.0, 3. Nontobeko Mhlabane 62.0, 4. Colile Sithole 62.8, 5. Swazi Ndwandwe 63.5 ; 800m: 1. Bongiwe Mndzebele 2:21.5, 2. Beatrice Hlophe 2:22.0, 3. Nomvula Ntshalintshali 2:26.4, 4. Nothano Kunen 2:28.2, 5. Sindi Hlawe 2:29.1 ;(ju) 1. Thobile Ngwenyama 2:21.2, 2. Xolile Sithole 2:26.9, 3. Fezile Ngwenyama 2:28.5, 4. Nontobeko Mhlabane 2:29.4, 5. Bogiwe Dlamini 2:33.2 ; 1500m: 1. Winile Mnisi 5:09.4, 2. Beatrice Hlophe 5:11.0, 3. Bonsile Fakudze 5:57.7, 4. Busisiwe Ndzinisa 6:34.2 ;(ju) 1. Dudu Simelane 4:47.4, 2. Thobile Ngwanyama 4:58.0, 3. Nomvula Ntshalintshali 5:03.1, 4. Nothando Kunene 5:06.8, 5. Sanelisiwe Makama 5:09.5 ; 3000m: 1. Phumlile Mnisi 10:43.2, 2. Beatrice Hlophe 10:48.5, 3. Sindi Hlawe 11:57.1 ; (ju) 1. Dudu Simelane 10:48.2, 2. Zama Bhembe 10:10.6, 3. Sanelisiwe Makama 10:17.2, 4. Zwakele Mbamali 11:10.0 ;

AK meet, Kakamega (Kenya) 21/04
Source: East Standard
Hommes. 100m: 1. Stephen Odwar UGA 10.8 ; (semi-final) Stephen Odwar 10.6 ; 200m: 1. Stephen Odwar UGA 21.2 ; (semi-final) Stephen Odwar 21.7 ; 400m: ...2. Samuel Egadu UGA 48.0 ;(heats) Thomas Musembi 47.7 ; Samuel Egadu UGA 48.1 ; 1500m: 1. Aaron Keitany 3:40.8, 2. Amos Korir 3:41.2, 3. Josphat Kithii 3:41.5, 4. Gideon Gathemba 3:42.1, 5. Joseph Ebuya 3:43.0 ; (heats) (4) 1. Asbel Kiprop 3:41.7 ; 10000m: 1. Titus Kiboi 29:05.6, 2. Julius Kiptoo 29:07.4, 3. Lucas Kibet 29:13.4, 4. Titus Mbishen 29:23.4, 5. Samson Chebii 29:25.6 ; 3000m steeple: 1. Henry Kipkorir 8:32.2 ;
Women. 400m: (heats) Elizabeth Muthoka 54.9 1500m: 1. Margaret Wangare 4:16.4, 2. Joyce Wanjiru 4:17.5, 3. Sammary Cherotich 4:17.9, 4. Ester Chemutai 4:19.0 ; (séries) Florence Kiplagat 4:16.8, 2. Viola Kibiwott 4:18.2 ; Irene Chelagat 4:22.2 5000m: 1. Linet Masai Barasa 16:07.9, 2. Mercy Cherono 16:17.3, 3. Mercy Chelanga 16:18.7, 4. Emmy Cherotich 16:21.8, 5. Joyce Wanjiku 16:25.5 ; 400H: 1. Jackline Cheruto 67.3, 2. Njeruto Kiptoo 67.5, 3. Christine Ngoima 72.1 ;

Inter-university championship, Gulu (Uganda) 21/04
Source: The Monitor
Men. 200m: 1. Kassim Latigo 22.6, 2. D. Komakech 22.9 ; 400m: 1. Kassim Latigo 48.7, 2. Julius Kasule 49.1 ; 800m: 1. B. Ahimbisibwe 2:00.3, 2. Gosi Omara 2:00.9 ; 1500m: 1. Edris Okurut 4:12.7, 2. Bob Ahimbisibwe 4:14.9 ; 10000m: 1. Gilbert Kiptum 31:49.8, 2. Daniel Korir 31:52.6 ;
Women. 200m: 1. Sarah Alobo 26.0, 2. Emilly Nanziri 26.4 ; 400m: 1. Emilly Nanziri 58.9, 2. Sarah Alobo 59.3 ; Javelin: 1. Annet Kabasindi 47.48m, 2. Sarah Oyella 43.30m ;

Preparation meet, Réduit (Mauritius) 21/04
Source: Le Mauricien
Men. 100m: 1. Mervin Buckland 11.21, 2. Fabrice Simon 11.28, 3. Philippe Ravina 11.31 ; 200m: 1. Fabrice Coiffic 21.58, 2. Ommanandsingh Kowlessur 21.97, 3. Nicolas Juhel 22.65 ; 400m: 1. Jean-François Degrace 48.90, 2. Sheldon Edwards 50.93, 3. Samuel Sagor 51.49 ; (3) 1. Dominique Para 49.94, 2. David Henri 51.66, 3. Gilbert Boulaye 52.55 ; Long jump: Darison Emilien (-16y) 6.88m ; Triple: 1. Giovani Lindor 14.64m ; Discus: 1. Elvino Pierre-Louis 46.55m ;
Women. 200m: 1. Esther Sorres 27.27, 2. Tatiana Rivière 27.88, 3. Valérie Chelin 28.89 ; 400m: 1. Annabelle Lascar 57.88 ; 800m: 1. Annabelle Lascar 2:19.38 ; 1500m: 1. Natacha Monique 5:08.30 ; High jump: Santa Perrine (-16y) 1.48m ; Pole vault: 1. Vanisha Nemdhary 3m ;

Annual athletics Cup, Victoria (Seychelles) 20-21/04
Source: Seychelles nation
Men. 100m: 1. Danny De Souza 10.8 ; 200m: 1. Yannick Ernesta (ca) 22.4 ; 400m: Travis Hardy 49.5, 2. Stephen Musoodee 50.7 ;
Women. 100m: 1. Joanna Houareau 12.1 ; 200m: 1. Bryna Anacoura 27.0 ; (ju) Sabrina Laurence 26.6 ; (ca) 1. Natifa Larue 26.2 ; Long jump: 1. Beryl Laramé 5.30m ; Triple: 1. Janet Boniface (15 ans) 11.05m ; Javelin: 1. Lindy Leveau Agricole 52.68m ;

Bamako meet (Mali) 20/04
Official results
Men.
60m youth: (+0.3) 1. Mohamed Coulibaly 10.13, 2. Ibrahim Soumare 10.26, 3. Tierno Diakite 10.31, 4. Adama Goita 10.98, 5. Assétou Malle 11.33, Issiaka Sylla dq, Malick Bamba dq, Sékou Soumaré dq ; 100m: (A, -1.6) 1. Béranger Bossé CAF 10.64, 2. Eric Nkansah GHA 10.67, 3. Tidiane Coulibaly 10.75, 4. Emmanuel Ngom Priso CMR 10.79, 5. Moussa Sissoko 11.00, 6. Raffan Berthe 11.08, 7. Musa King GAM 11.16, 8. Souleymane Diawara 11.18 ; (B, -0.3) 1. Idrissa Sadou NIG 10.85, 2. Mahamane Dao 11.19, 3. Alpha Goro Cissé 11.26, 4. Garan Coulibaly 11.28, 5. Ismail Haidara 11.44, 6. Mohamed Kouyaté 11.48, 7. Ousmane Diabaté 11.49, 8. Moussa Traoré 11.84; 200m: (+0.3) 1. Béranger Bossé CAF 21.37, 2. Tidiani Coulibaly 21.58, 3. Eric Nkansah GHA 21.64, 4. Emmanuel Ngom Priso CMR 21.68, 5. Moussa Sissoko 22.05, 6. Raffan Berthe 22.23 ; 400m: (A) 1. Ismail Daf MAR 46.87, 2. Cédric Felip FRA 47.63, 3. Modibo Diarra 49.07, 4. Musa King GAM 49.12, 5. Mahamadou Coulibaly 49.44, 6. Gregory Kiavue FRA 49.89 ; (B) 1. Amadou Bocoum 49.60, 2. Yaye N'péré Ballo 49.72, 3. Sidiki Coulibaly 49.84, 4. Cheick AK Sidibe 50.34, 5. Sabré Herman Kone 50.91, 6. Boubacar Traoré 51.43 ; 800m: 1. Abdoulaye Wagne SEN 1:46.71, 2. Ismail Ismail Ahmed SUD 1:47.29, 3. Assane Diallo SEN 1:48.35, 4. Abdelatif Daraa MAR 1:51.05, 5. Cheick Salou BUR 1:53.40, 6. Mamane Salissou NIG 1:53.45, 7. Moussa Camara 1:53.78, 8. Ali Abébé Moussa 1:54.03, 9. Alhousseyni Alassane 1:54.22, 10. Salifou Oumarou NIG 2:04.65 ; 400H: 1. Naman Keita FRA 50.13, 2. Ibrahima Maiga 50.37, 3. Antonio Vieillesse MRI 50.85, 4. El Hadj Seth Mbow SEN 50.98, 5. Abdoulaye Issa Chérif BEN 51.81, 6. Oumar Diarra 52.83 ; 3000m steeple: 1. Lassana Galme 9:57.91, 2. Gérémi Kouriba 10:12.97, 3. Sékou Koné 10:12.97, 4. Nouhoum Samaké 10:29.32, 5. Bakary Sidibé 10:31.64, 6. Sékouba Coulibaly 10:39.29, 7. Yacouba Doumbia 10:42.87, 8. Auguste Diarra 10:45.95, 9. Amadou Doumbia 10:42.87, 10. Aly A. Dia 10:57.04, 11. Henry Koné 11:00.08, 12. Sékou Konaté 11:27.39, 13. Moussa Keita 11:33.67, 14. Nambougou Dembele 11:42.25, 15. Ibrahim Haidara 12:00.00 ; Long jump: 1. Mamadou Chérif Dia 7.31m, 2. Jacques Mbock CMR? 7.02m, 3. Mohamed Diarra 6.67m , 4. Koussé Koné 6.64m, 5. Alou Traoré 6.28m, 6. Oumar Traoré 6.04m ;
Women.
100m: (+0.3) 1. Symphora Behi FRA 11.75, 2. Kadiatou Camara 11.87, 3. Yah Koita 11.95, 3. Sergine Kouanga CMR 11.99, 5. Sarah Tondé BUR 12.15, Djenebou Danté dq, Christiana Ekpukhon NGR dq, Gloria Kemasuode NGR dq ; 200m: (+1.8) 1. Christiana Ekpukhon NGR 23.59, 2. Symphora Behi FRA 23.65, 3. Kadiatou Camara 24.00, 4. Fatou Bintou Fall SEN 24.53, 5. Sergine Kouanga CMR 25.15, 6. Sarah Tondé BUR 26.00 ; 400m: 1. Ami Mbacké Thiam SEN 52.44, 2. Aissata Soulama BUR 54.14, 3. Mame Fatou Faye SEN 54.64, 4. Aminata Sylla SEN 54.78, 5. Sylvanie Morandais FRA 54.85, 6. Ramatoulaye Gassama 58.23 ; Long jump: 1. Béatrice Kamboulé BUR 6.20m, 2. Yah Koita 6.18m, 3. Joséphine Mbarga Bikie CMR 6.12m, 4. Louisa Agha Odu? NGR 5.98m, 5.Cissé Tounkara 5.59m, 6. Roseline Obi NGR 5.43m ;

Mauritius combined events championships, Reduit 18-19/04
Correction. Source: Official results
Men. Decathlon: Guillaume Thierry 7119 pts NR (11.1, 7.13m, 12.62m, 1.78m, 53.0, 15.6, 45.09m, 4.80m, 55.57m, 5:07.3) , 2. Mohamed Saad Hamed EGY 6997 pts (11.0, 6.76m, 13.29m, 1.93m, 51.0, 14.9, 36.50m, 4.20m, 43.94m, 4:46.7), 3. Mourad Souissi ALG 6859 pts (11.3, 6.42m, 12.62m, 1.81m, 50.4, 14.8, 40.70m, 4.00m, 52.42m, 4:52.9), 4. Ali Kame MAD 6340 pts (11.4, 6.35m, 10.17m, 1.78m, 50.6, 14.9, 30.39m, 3.60m, 51.19m, 4:45.6), 5. Nicolas Castor 4956 pts (11.6, 6.59m, 10.36m, 1.87m, 55.0, -, 30.72m, 3.20m, 29.78m, 4:54.3, Idrissa Ndoye SEN dnf (11.5, 6.13m, 11.63m, 1.81m, 57.5, -, 30.99m, dns...)
Women. Decathlon: 1. Margaret Simpson GHA 7014 pts (12.3, 5.73m, 12.42m, 1.72m, 62.2, 14.0, 32.17m, 2.50m, 47.67m, 5:41.7)

Competition, Kampala (Uganda) 14/04
Source: The New Vision
Men. 100m: 1. Daniel Oketch 11.2, 2. Julius Kasule 11.2 ; 200m: 1. Daniel Oketch 22.4 ; 400m: 1. Samuel Andabati 48.6? ; 800m: 1. Jimmy Adar 1:51.5 ; 1500m: 1. Patrick Kassaija 4:06.2 ; 5000m: 1. Jackson Kiprop 15:02.11 ; Shot put: 1. D. Rubangakene 13.98m ;
Women. 100m: 1. E. Aroma 12.5 ; 800m: 1. A Nyaikisi 2:16.9 ; Javelin: 1. Annet Kabasindi 47.17m ;

Patron's Cup, Victoria (Seychelles) 13-14/04
Source: Seychelles nation
Women. 5000m: (14) 1. 1. Phylis Labonne 18:17.7 NR ; Long jump: 1. Janet Boniface (15y) 5.74m

11th Frankie Fredericks invitational, Windhoek (Namibia) 13/04
Source: Namibia Sport. Altitude:1650m
Men. 100m: 1. Sherwin Vries RSA 10.32, 2. Hitjiverue Kaanjuka 10.37, 3. Sergio Mullin RSA 10.57 ; (2) ...4. LJ van Zyl RSA 10.77 ; (ju) 1. Richard Wolmann 10.83 ; 200m: (ju) 1. Reagan Ngoshi 21.64 ; 400m: 1. Kurt Couto MOZ 46.50 NR, 2. LJ van Zyl RSA 46.56, 3. Oscar Ofensi RSA 47.69 ; (ju) 1. Reagan Ngoshi 48.89 ; 800m: (ju) Chalan Klazen 1:58.17, 2. Simon Nghipandulwa 1:58.29, 3. Armandes Gawaseb 1:58.46 ; 1500m: 1. Frans Hosea 3:55.18, 2. Charles Karaiki KEN 3:55.55 ; (ju) 1. Simon Nghipandulwa 4:07.42 ; 110H: (ju) 1. Tiaan Maritz 15.14 ; 400H: (ju) 1. Leroy Bock 53.94 ; High jump: 1. Solomon Tuaire 2.10m ; Triple: 1. Roger Haitengi 15.63m, 2. Harry Kharixub 15.18m ; Shot put: Jan Schoombee (ju) 14.00m ; Discus: Jan Schoombee (ju) 37.70m ; Javelin: Robert Wheal (ju) 54.85m ;
Women. 100m: 1. Cindy Pieters RSA 12.50 2. Uakuna Rukero 12.85, 3. Victoria Tjingaete 14.04 ; (ju) 1. Keshia Kalomo 12.23 ; 200m: (ju) Tjipe Herunga 25.30 ; 400m: (ju) Tjipe Herunga 55.67 ; 800m: 1. Agnes Samaria 2:05.84, 2. Helena Iipinge 2:11.71, 3. Florence Wasike KEN 2:16.79 ; (ju) Mathe Mutangara 2:17.42 ; 1500m: (ju) Lavinia Haitope 4:46.79 ; 100H: (ju) 1. Cari Engels 15.85, 2. Steffi van Wik 15.87 ; High jump: Sethie Augusta (ju) 1.65m ; Long jump: Keshia Kalomo (ju) 5.45m ; Shot put: Elizna Theron (ju) 11.52m ; Discus: Linde Khomas (ju) 37.95m ; Javelin: Elfriede Potgieter (ju) 35.49m, Ane Hanekom (ju) 35.25m ;

Moulay Idriss meet, Fès (Morocco) 8/04
Source: www.moroccanathletics.com
Men. 200m: 1. Hamza Tahri 21.7, 2. Khalid Idrissi Zougari 21.7, 3. Rachid Slitane 22.0 ; 1500m: 1. Hicham Sadouk 3:52.1, 2. Nabil Essalih 3:52.7, 3. Mouhcine El Baz 3:53.3 ; 400H: 1. El Houcine Ayad 53.8, 2. Nabil Ben Tami 55.7, 3. Omar Amrani Ezzarifi 56.4 ; 3000m: 1. Karim Mabchour 8:04.4, 2. Abdellah M'ghari 8:04.9, 3. Noureddine Faker 8:09.5 ; High jump: 1. Othmane Diyane 1.95m, 2. Ilah Ben Abbou 1.85m, 3. Ilah Aichouch 1.85m ; Triple: 1. Ilah Ben Abbou 14.85m, 2. Karim Boussara 14.84m, 3. Ilah Aichouch 14.35m ; Discus: 1. Mohamed Gharrouss 41.82m, 2. Hicham Fazoti 38.20m, 3. Youssef Rahbani 33.36m ; Javelin: 1. Abderrahim Achraf 57.86m, 2. Hamid Aliouat 57.29m, 3. Yassine El Merabet 51.79m ; 4x400m: 1. FAR 3:26.3, 2. MAS 3:29.7, 3. CEAM 3:31.8 ;
Women. 200m: 1. Hanae Bakhouch 24.9, 2. Sanaa Ben Hama 25.2, 3. Samira Bahhou 25.4 ; 1500m: 1. Samira Daoui 4:32.0, 2. Sanae Ben Yabyb 4:33.2 ; 4x400m: 1. FAR 3:55.9, 2. MAS 4:03.9, 3. ARZA 4:13.3

Anoca Zone 6 Games - (-18y), Maseru (Lesotho) 7-8?/04
Source: The Herald
Boys. 200m: ...2. Thapelo Ketlogetswe BOT ; 400m: ...2. Khumoetsile Ngope BOT ; 800m: 1. Daniel Lagamang BOT, 2. Otlang Rantshwabi BOT ; 1500m: (8) 1. Jonathan Chinyoka ZIM 4:02.31, 2. Nkosinathi Zwane SWA 4:05.18, 3. Bernard Mpundu ZAM 4:06.69 ; 3000m: (7) ...2. Jonathan Chinyoka ZIM ; High jump: (7) 1. Michael Taapatsa ZIM, 2. Gobe Khanda BOT ;
Girls
. 200m: (8) 1. Rachael Nachula ZAM 23.66?, 2. Keshia Kalomo NAM 25.06, 3. Mlalazi ZIM 25.59 ; 800m: 1. Tshegofatso Makhanda BOT ; 1500m: (8) 1. Ruta Malama ZAM 4:34.44, 2. Ida Maphorisa BOT 4:36.81, 3. Evermore Chirere ZIM 4:42.05 ; 3000m: 1. Ida Maphorisa BOT ; High jump: (8) ...2. Ruvimbo Musere ZIM 1.65m ; Long jump: ...3. Lesedi Mpugwa BOT ; 4x100m: (7) 1. Zimbabwe (Edzai Zhuwawo, Sithulisiwe Gengezha, Sukoluhle Mlalazi, Sarah Sibanda) 48.90 ; 4x400m: (8) ...2. Zimbabwe (Zhuwawo, Musere, Mlalazi, Sibanda), Zambia dq ;

Dakar League meet, Dakar (Senegal) 07/04
Source: APS
Women. Javelin: 1. Adama Sané 47.55m NR

Mauritius international meet, Reduit 01/04
Source: Reynolds Quirin
Men.
100m: (0.7) 1. Lee-Roy Newton RSA 10.45, 2. Stéphane Buckland 10.56, 3. Hammed Kasumu NGR 10.60, 4. Fabrice Coiffic 10.64, 5. Shameer Ayub SIN 10.68, 6. Danny Desouza SEY 11.11 ; (2, +0.5) 1. Josselin Sinosoke MAD 10.72, 2. Seng Song Po SIN 10.84, 3. Sheldon Edwards 10.93, 4. Mervin Loizeau SEY 11.13, 5. Fabrice Simon 11.15, 6. Jean-Philippe Ravina 11.24 ; 200m: (vent NM) 1. Stéphane Buckland 21.2, 2. Fabrice Coiffic 21.6, 3. Ommanandsingh Kowlessur 21.8, 4. Sheldon Edwards 22.0, 5. Jean-François Degrâois Degrâce 22.3 ; 400m: 1. Eric Milazar 47.53, 2. Fernando Augustin 48.20, 3. Issac Makwala BOT 48.63, 4. Jean-François Degrâois Degrâce 49.01, 5. Ommanandsingh Kowlessur 50.30, 6. Dominique Para 50.66 ; (2) 1. Travis Hardy SEY 49.73, 2. Sébastien Djaovazaha MAD 49.76, 3. Samuel Sagor 51.25, 4. Olivier Baptiste 51.29, 5. Kersley Bru 51.69, 6. Nelson Renaud SEY 53.02 ; 1500m: 1. Yannick Noordine 4:12.20, 2. Bruno Borneuf 4:13.76, 3. Francis Manon 4:14.56, 4. Hansley Babooram 4:19.84 ; 3000m: 1. Asbel Kiprop KEN 8:02.16, 2. Issak Sang KEN 8:13.44, 3. Alexander Motone RSA 8:18.02, 4. Shadrack Lagat KEN 8:28.86, 5. Ashley Juggoo 9:12.37, 6. Paramasiven Samynaden 9:20.02, 7. Christophe Marena 9:20.99, Peter Biwott KEN dnf, Westley Tauckoory dnf ; 110H: 1. Gabriel Erese Nosayaba NGR 14.74, 2. Mohamed Kone FRA 14.78, 3. Alberto Mondré 14.82, 4. Idrissa Ndoye SEN 14.82, 5. Lensley Juhel 15.09, 6. Nicolas Juhel 15.28 ; 400H: 1. Antonio Vieillesse 52.29, 2. Lensley Juhel 54.40, 3. David Henry 56.80, 4. Nicolas Juhel 56.81, 5. Rado Randrianasolo MAD 60.94, Thierry Mamode dnf ; High jump: 1. Kabelo Kgosiemang BOT 2.20m, 2. Jean-Claude Rabbath LIB 2.15m, 3. Boubacar Séré BKF 2.15m, 4. Mikal Dias FRA 2.15m, 5. William Woodcock SEY 2.05m, 6. Mathieu Gomis SEN 2.05m, 7. Jude Sidonie SEY 2.05m, 8. William Portemer FRA 2.00m, 9. Kevin Chaffre (Réunion) 1.90m, 9. Etienne Hazeron SEY 1.90m, 9. Perry Prosper 1.90m, 12. Nathaniel Ste Marie 1.80m ; Long jump: 1. Arnaud Casquette 7.79m (0), 2. Yaw Fasu Amoah RSA 7.56m (+0.2), 3. Josbert Tinus MAS 7.13m (0) 4. Jude Sidonie 7.00m (0), 5. Doni Susanto INA 6.92m (-1.3), 6. Kevin Chaffre (Réunion) 6.89m (0), 7. Maxwell Evenor 6.88m (0), 8. Jean-François Lamarque MRI 6.67m (+0.5) ; Discus: 1. Elvino Pierre-Louis 45.05m, 2. Guillaume Thierry 43.85m, 3. Selwyn Beauchamp SEY 40.14m, 4. Mourad Souissi ALG 38.00m, ; Javelin: 1. Ali Soultoini (Mayotte) 66.19m, 2. David Lam Vo Hee 63.51m, 3. Zoubert Hadhirami Omar (Mayotte) 62.25m, 4. Fabio Ramsamy MRI 61.52m, 5. Sylvain Pierre-Louis 58.09m, 6. Julien Samoisy 52.56m, 7. Ali Kame MAD 50.65m, 8. Carai Jolicoeur 49.39m, 9. Stéphane Rousselin 47.96m ;
Women.
100m: (vent NM) 1. Feta Ahamada FRA 12.09, 2. Elodie Embody MAD 12.14, 3. Joanna Hoareau SEY 12.45, 4. Jennita Lebrasse 12.71, 5. Stéphanie Guillaume 12.80, 6. Tatiana Rivière 13.39 ; 200m: (-0.6) 1. Olga Razanamalala MAD 25.52, 2. Mary Jane Vincent 25.76, 3. Daniella Stéphan 26.26, 4. Elvira Russie 26.82, 5. Ether Sorres 27.24, 6. Doyana Jolicoeur 27.35 ; 400m: 1. Estie Wittstock RSA 54.49, 2. Josephine Ehigie NGR 55.93, 3. Leonor Piuza MOZ 56.48, 4. Annabelle Lascar 59.39, 5. Nelsy Ahriman (Réunion) 59.45, Cecilia Louis 68.17 ; 1500m: 1. Gladys Kwambai KEN 4:38.23, 2. Eliane Marie MAD 4:38.66, 3. Elizet Banda ZAM 4:39.33, 4. Natacha Monique 4:50.25, 5. Simone Zaffa SEY 5:26.27 ; High jump: 1. Nina Manga FRA 1.75m, 2. Nneka Ukuh NGR 1.70m, 3. Michelle Sng SIN 1.70m, 4. Arielle Brette 1.65m, 5. Jenny Louis 1.65m ; Long jump: 1. Lauranne Osse FRA 6.23m (+1.7), 2. Margaret Simpson GHA 5.90m (-0.2), 3. Julie Mareux (Réunion) 5.70m (-0.2), 4. Doyana Jolicoeur 5.39m (+1.1), 5. Daniella Stéphan 5.18m (+2.9), 6. Jenna Rima 5.02m (+1.5) ; Discus: 1. Lindy Leveau SEY 43.29m, 2. Jeanne d'Arc Momus 41.90m, 3. Mirella Pullut 37.05m, 4. Corinne Remilla 34.74m, 5. Estelle Louis 31.66m, 6. Aurélie Thesée 28.77m ; Javelin: 1. Lindy Leveau SEY 54.09m ;


Road races

Slow-Mag marathon and half-marathon, Beloni (South Africa) 29/04
Source: RRW - Riel Hauman
Men. Marathon: 1. Sam Bolo 2:24:55, 2. Nicolas Merica KEN 2:30:05, 3. Mthandazao Qhina 2:30:49 ; Half-marathon: 1. Kudakwashe Shoko ZIM 1:07:43, 2. Vusi Malobola 1:09:21, 3. Kenneth Baloyi 1:11:56 ;
Women. Marathon: 1. Claire Bosman 3:07:11, 2. Michelle Kellock 3:10:39, 3. Desire Thomas 3:20:42 ; Half-marathon: 1. Lisa Maritz 1:26:00, 2. Lesley Sopper 1:28:16, 3. Sihadi Mbofholowo 1:30:13

Zio Cash & Carry 10km, Sasolburg (South Africa) 27/04
Source: RRW - Riel Hauman
Men: 1. Steven Makoka 29:18, 2. Coolboy Ngamole 29:30, 3. Jacob Malokoane 29:33, 4. Samuel Tsosane 29:34, 5. Pule Hlabahlaba 29:38 ;
Women: 1. Simangele Mabuza 36:05, 2. Thandi Malindi 38:48, 3. Petra Radebe 38:57

Spookhill 15km, Somerset West (South Africa) 27/04
Source: RRW - Riel Hauman
Men: 1. Sipho Phala 51:06, 2. Velani Lusaseni 51:42, 3. Graham Katzen 52:45 ;
Women: 1. Sheryl de Lange 64:20, 2. Evelyn Julies 70:57, 3. Lorna Loubser 71:44

8th Settat half-marathon (Morocco) 22/04
Source: Al Bayane
Men. Half-marathon: 1. Driss Benkirane 1:04:33, 2. Mohamed Lahcen 1:05:37, 3. Hassan Benaddi 1:10:43 ; 14km: 1. Rachid Charafeddine 52:06 ; 7km: 1. Mouhcine Aitounejjar 24:01, 2. Adil Lhaddane 24:01, 3. Mourad Hanniou 24:25 ;
Women. Half-marathon: 1. Souad Maraoui 1:17:23, 2. Malika Rafiq 1:28:59, 3. Imane Gharbi 1:32:45 ; 14km: 1. Atifa Naimi ? ; 7km: 1. Mina Messak 30:56, 2. Samira Bouarouche 34:17 ;

Remparts de Mogador race (8.9km), Essaouira (Morocco) 22/04
Source: RRW
Men: 1. Mohammed Amyn 27:08, 2. Brahim Beloua 27:09, 3. Brahim Lahlafi 27:12, 4. Chala Lemi ETH 27:23, 5. Karim Mabchour ;
Women: 1. Asmae Leghzaoui 30:45, 2. Ouafae Frikech 31:42, 3. Alimitu Abera ETH, 4. Fatima Ayachi

Nedbank Matha Series half-marathon, Bloemfontein (South Africa) 21/04
Source: RRW - Riel Hauman
Men: 1. Girma Shimelis ETH 1:03:35, 2. Tsotang Maine LES 1:03:39, 3. Mabuthile Lebopo LES 1:03:41, 4. Norman Dlomo 1:03:42, 5. Wirimayi Juwawo ZIM 1:03:47, 6. Willy Mwangi KEN 1:03:48, 7. Yirdaw Dejene ETH 1:03:51, 8. Kudakwashe Shoko ZIM 1:03:52, 9. Kipkosgei Kering KEN 1:04:03, 10. Elijah Mbogo KEN (ju) 1:04:22, 11. Wegayehu Girma ETH 1:04:28, 12. Samuel Segoaba 1:05:04, 13. Nkosinoxolo Sonqibido 1:05:13, 14. Lebenya Nkoka LES 1:05:18, 15. Shadrack Ruto KEN 1:05:26, 16. Ntobeko Mtintso 1:06:10, 17. Pule Hlabahlaba 1:06:13, 18. Johannes Kekana 1:06:36, 19. Jacob Malakoane 1:06:47, 20. Moeketsi Mosuhli 1:06:48 ;
Women: 1. René Kalmer 1:14:11, 2. Mamorallo Tjoka LES 1:14:29, 3. Azalech Masresha ETH 1:14:38, 4. Tabitha Tsatsa ZIM 1:15:13, 5. Poppy Mlambo 1:17:59, 6. Helalia Johannes NAM 1:18:20, 7. Gloria Baeba 1:18:48, 8. Tanith Maxwell 1:20:10, 9. Simangele Mabuza 1:20:28, 10. Mankutoane Matlakeng 1:21:09, 11. Joyce Thiane 1:21:27, 12. Rutendo Nyahora ZIM 1:21:33, 13. Zola Pieterse 1:21:39, 14. Varaidzo Shindi ZIM 1:21:58, 15. Lynguwe Mxokwana (17) 1:22:11, 16. Mpho Mabuza 1:24:18, 17. Kefiloe Molefe (18) 1:24:26, 18. Alemnesh Kumela ETH 1:25:21, 19. Mekdes Beyene ETH (18) 1:27:00, 20. Sarah Mahlangu 1:28:37, 21. Jane Pooe 1:29:06

Algeria half-marathon championships, Zeralda 20/04
Source: FAA
Men: (63 finishers) 1. Yahia Azadj 1:05:47, 2. Kamel Kohil 1:06:12, 3. Mustapha Bennacer 1:06:50, 4. Sabria Kahia 1:06:57, 5. Chikh Naoui 1:07:12, 6. Djelloul Aggoun 1:07:31, 7. Benmokhtar Mechkar 1:07:38, 8. Mohamed Mihoubi 1:07:40, 9. Rachid Boulounouar 1:07:51, 10. Abdelallah Djellal 1:08:03, 11. Abdelmoumen Bouchicha 1:08:05, 12. Merzak Ould Bouchiba 1:08:08, 13. Abdelhalim Boukendoul 1:08:18, 14. Zahir Belounis 1:08:51, 15. Mohamed Setta 1:09:04, 16. Slimane Moulai 1:09:10, 17. Said Ali Hadj 1:09:36, 18. ? 1:09:39, 19. Azzedine Chibani 1:09:40, 20. Mohamed Taleb 1:10:03, 21. Benachour Bouchouita 1:10:11, 22. Benali Naoui 1:10:19, 23. Tarek Bouamer 1:10:28, 24. El Yamine Sellaoui 1:10:31, 25. Rachid Ait Amrane 1:10:37, 26. Abdelkrim Benzai 1:10:44, 27. Said Hank 1:10:44, 28. Kamel Ghenainia 1:10:58, 29. Amar Mouahab 1:11:48, 30. Sofiane Hamda 1:11:49 ;
Womne: (21 finishers) 1. Souad At Salem 1:13:15, 2. Kenza Dahmani 1:15:41, 3. Nasria Azadj 1:17:24, 4. Dalila Tahi 1:19:42, 5. Abla Bendebah 1:24:04, 6. Salwa Hassani 1:24:05, 7. Hayet Ferhatia 1:25:44, 8. Nacima Messouadi 1:26:45, 9. Malika Mokrani 1:27:09, 10. Akila Douadi 1:31:03 ;

Great Awassa Run (10km), Ethiopia 15/04
Source:
ethiopiarun.org
Men: 1. Gesara Gargi 29:52.6, 2. Tesfaye Tsegaye 30:07.5, 3. Kebede Danil 30:10.6 ;
Women: 1. Fantaye Woma 35:48.1, 2. Woinshet Abate 37:26.5, 3. Sada Nuri 37:31.1

Rabat half-marathon (Morocco) 15/04
Source: Libération
Men: 1. Mustapha Ryad 1:02:10, 2. Brahim Beloua 1:02:15, 3. Dieudonné Disi RWA 1:02:19 ;
Women: 1. Ouafa Frikeche 1:14:06, 2. Eunice Orwaru KEN 1:15:53, 3. Fatima Ayachi 1:16:20

Walk for Parité (10km), Kinshasa (Democratic Congo) 14/04
Source: Groupe l'Avenir
Men: 1. Beya Kalamba 43:24, Omari 43:40, 3. Patou Mengi 44:30, 4. Voka 44:35, 5. Banga 45:26, 6. Swaleh 46:45, 7. Tabita 46:47 ;
Women: 1. Fatou Touré 46:48

Kromberg & Schubert 15km, Port Elizabeth (South Africa) 14/04
Source: RRW - Riel Hauman
Men: 1. Khayalethu Makalima 47:12, 2. George Ntshiliza 47:40, 3. Phumzile Sikawuti 48:01 ;
Women: 1. Ntombesintu Mfunzi 55:21, 2. Davera Magson 59:59, 3. Liandre Pretorius

Two Oceans ultra-marathon - 56km (South Africa) 08/04
Source: RRW
Men: 1. Bethuel Netshifhefhe 3:08:03, 2. Josiah Thugwane 3:09:46, 3. Hatiwande Nyamande ZIM 3:11:14, 4. Claude Moshiywa 3:12:10, 5. Moses Njodzi ZIM 3:12:28, 6. Mabule Raphotle 3:14:28, 7. Sipho Ngomane 3:15:03, 8. John Mboko 3:15:06, 9. Joseph Maerman 3:15:35, 10. Neo Molema 3:16:13, Marco Mambo ZIM dnf, Hones Mutsakani ZIM DNF, Simon Mphulanyane dnf, Fusi Nhlapo dnf, Fanie Matshipa dnf, Graham Malinga dnf ;
Half-marathon: 1. Willy Mwangi KEN 63:05, 2. Enos Matalane 63:25, 3. Lebenya Nkoka LES 63:44, 4. Elijah Mbogo KEN 63:50, 5. Kanie Simons 64:40, 6. Charles Wanjohi KEN 64:48, 7. Lusapho April 65:01, 8. Lewis Masunda ZIM 65:19, 9. Motone Motsamai 65:26, 10. Tsotang Maine LES 65:31 ;
Women: 1. Madina Biktagirova RUS 3:35:11, 2. Lilia Yadzhak RUS 3:35:22, 3. Yelana Nurgalieva RUS 3:35:41, 4. Olesya Nurgalieva RUS 3:36:02, 5. Simona Staicu HUN 3:40:46, 6. Samukeliso Moyo ZIM 3:49:07, 7. Tatyana Zhirkova RUS 3:49:36, 8. Mamorallo Tjoka LES 3:53:02, 9. Farwa Mentoor 3:53:10, 10. Angeline Molaba 3:58:05, Louisa Leballo dnf ;
Half-marathon: 1. Helaria Johannes NAM 73:16, 2. René Kalmer 73:42, 3. Zintle Xiniwe 74:52, 4. Thabita Tsatsa ZIM 75:17, 5. Tegla Loroupe KEN 77:40, 6. Gloria Baeba 78:15, 7. Johanna van Schalkwyk 78:40, 8. Molebohen Mafata 78:49, 9. Sharon Tavengwa ZIM 79:34, 10. Giovanna Mandy USA 80:10

Nyahururu Co-operative Bank Easter 10-kilometre Road Race, Kenya 05/04
Source: www.iaaf.org
Men: 1. Abel Maina 30:17.4, 2. Gwandaru Gathogo 30:18.9, 3. Daniel Kaitai 30:28.5, 4. Bernard Kiragu 30:32.8, 5. Julius Muriuki 30:42.4, 6. James Kibocha 30:49.2, 7. Stephen Karuno 30:56.9, 8. Geoffry Ngugi 30:59.8, 9. Anthony Kahuthu 30:59.9, 10. Julius Maina 31:01.5 ;
Women: 1. Monicah Wangari 36:11.4, 2. Naomi Wangui 36:30.4, 3. Jane Kang'ara 36:34.9, 4. Margaret Wangari 36:42.3, 5. Pascal Chepkorir 37:20.1, 6. Jackline Tororo 37:23.1, 7. Mary Ng'endo 37:25.5, 8. Loise Kangogo 38:19.6, 9. Cecilia Warutumo 38:58.6, 10. Ladia Wanjau ;

Grande Premio da Paz race, Luanda (Angola) 04/04
Source: Angop. Distance not known
Men: 1. Joo Pedro 10:49.8, 2. Paulino Tchimuco 11:04.8, 4. Joo Cassanga 11:08.6 ;
Women: 1. Laura Sachiconga 16:03.4

Confidence Women First 5km, Addis Ababa (Ethiopia) 01/04
Source: www.iaaf.org
Women: 1. Asselefech Mergia 16:13.2, 2. Ashu Kassim 16:18.2, 3. Makeda Haroun 16:23.1, 4. Derebe Alemu 16:34.7, 5. Frehiwot Goshu 16:35.9, 6. Eyerusalem Kuma 16:43.9, 7. Mahlet Melese 16:47.9, 8. Rose Jepkemboi KEN 16:53.5, 9. Alemitu Abera 16:53.7, 10. Seblelidet Kidanemariam 16:54.4

Half-marathon Dick King, Amanzimtoti (South Africa) 1/04
Source: RRW - Riel Hauman
Men: 1. Wellington Chidodo 67:29, 2. Thubalethu Phaku 67:29, 3. Julius Tenolo 71:03 ;
Women: 1. Cary-Ann Cavé 82:42, 2. Nokwanda Funani 85:09, 3. Danelle Adlam 87:07

4th Temara's spring race, Morocco 01/04
Source: MAP
Men 10km: 1. Anis Selmouni 28.53, 2. Brahim Beloua 28.54, 3. Redouane Hakim 28:54, 4. Mourad Maaroufit ;
Women 5km: 1. Florence Jepkurui KEN 16:32, 2. Fatima Ayachi 16:35, 3. Ouafaa Frikech 16:48


Cross-country

Kenya secondary school championships, Eldoret 14/04
Source: Daily Nation
Boys. 8km: 1. Lucas Rotich 23:27.4, 2. Vincent Yator 23:30, 3. Levi Matebo 23:33.6, 4. Peter Kimeli 24:05.6, 5. John Wamahiu 24:27.1 ;
Girls. 6km: 1. Esther Chemtai 19:54.7