2e meeting AK, Nairobi (Kenya) 12-13/03/2021

Source: Page Facebook de Barnaba Korir

HOMMES

100m: 1. Mark Otieno 10.24 (10.17 in semis), 2. Ferdinand Omanyala 10.40, 3. Tazana Kamanga 10.49, 4. Tarsis Orogot 10.75, 5. Peter Mwai 10.78, 6. Elijah Mathew 10.79, 7. Samuel Imeta 10.91

400m: 1. Stanley Kieti 46.90, 2. Cleophas Kipruto 47.15, 3. Joseph Poghisio 47.28, 4. Geoffrey Kapelo 47.34, 5. Gabriel Larmoi 47.41, 6. Vincent Kosgei 47.57, 7. Jeremiah Mutai 47.73

800m: 1. Boaz Kiprugut 1:45.9, 2. Elias Ngeny 1:46.0, 3. Ferguson Rotich 1:46.4, 4. Nicholas Kiplangat 1:46.5, 5. Noah Kibet 1:46.6

1500m: 1. Abel Kipsang 3:37.7, 2. Moses Kipkemoi 3:41.8, 3. Evans Kipchumba 3:42.0, 4. Mathew Kipsang 3:42.3, 5. Vincent Keter 3:43.4, 6. Johnson Meli 3:43.7

5000m: 1. Gideon Rono 13:30.1, 2. Cornelius Kemboi 13:42.1, 3. Weldon Kipkurui 13:44.0, 4. Jackson Kavesa 13:44.7, 5. Evans Yego 13:47.7, 6. Mark Lomuget 13:49.3, 7. Victor Kiprop 13:51.5, 8. Kibet Ndiema 13:52.8, 9. Solomon Boit 13:54.7

3000m steeple: 1. Benjamin Kigen 8:34.4, 2. Titus Kimutai 8:41.3, 3. Elkana Cherop 8:42.9, 4. Wesley Langat 8:44.1, 5. Elieza Kibet 8:48.9, 6. Micah Cheserem 8:50.0

Triple: 1. Philip Mwendwa 15.92m, 2. Isaac Kirwa 15.90m, 3. Gilbert Pkemoi 15.53m

Poids: 1. Benson Maina 16.25m, 2. Peter Mwangi 15.58m. 3. Leonard Bett 14.74m, 4. Caleb Chepkwony 12.75m, 5. Edwin Chelule 12.65m

Disque: 1. Benson Naona 46.96m, 2. Charles Kipkemoi 45.80m. 3. Leonard Bett 44.93m, 4. Caleb Chepkwony 42.91m, 5. Fredrick Chumba 41.82m

15km marche: 1. Samuel Gathimba 1:01:54, 2. Simon Wachira 1:06:25, 3. Dominic Ndigiti 1:07:56, 4. Erick Shikuku 1:08:28, 5. Nehemiah Kiprono 1:10:53, 6. Keyborn Obato 1:11:34, 7. Nicodemus Musau 1:12:21, 8. David Kingori 1:12:29, 9. Carlos Kimaiyo 1:13:34, 10. David Munyao 1:14:17

FEMMES

100m: 1. Maximila Imali 11.95, 2. Doreen Waka 12.19, 3. Monica Safania 12.41, 4. Susan Nyambura 12.55, 45. Emily Gesare 13.15

200m: 1. Maximila Imali 24.51, 2. Monica Safania 24.90, 3. Evangeline Makena 25.09

400m: 1. Evanceline Makena 54.10, 2. Joan Cherono 54.32, 3. Veronica Mutua 54.57, 4. Gladys Musyoki 55.55, 5. Sylvia Chesebe 55.91

800m: 1. Naomi Korir 2:02.3, 2. Eglay Nalyanya 2:02.4, 3. Emily Cherotich 2:02.5, 4. Mueni Kirimi 2:02.8

1500m: 1. Josephine Chelagat 4:10.6, 2. Winny Chebet 4:11.0, 3. Loice Chemnung 4:15.2, 4. Joyce Munani 4:17.2, 5. Vivian Kosgei 4:17.6, 6. Juliet Cherubte 4:18.9, 7. Monica Margaret 4:23.1, 8. Brigid Jelimo 4:24.4, 9. Mariam Jemutai 4:28.1, 10. Caroline Chelimo 4:30.9

10000m: 1. Hellen Obiri 31:24.7, 2. Eva Cherono 31:29.6, 3. Vicoty Chepng’eno 31:42.9, 4. Brillian Jepkorir 32:05.2, 5. Irene Kimais 32:32.1, 6. Naom Chepng’eno 32:42.5, 7. Agnes Mumbua 33:06.7, 8. Beatrice Cherubet 33:25.3

3000m steeple: 1. Betty Chepkemoi 9:55.6, 2. Agnes Chesang 10:09.6, 3. Jackline Wambui 10:20.0, 4. Triza Cherotich 10:24.6, 5. Mercy Chepkorir 10:32.1, 6. Karen Chebet 10:41.8

Triple: 1. Priscila Tabunda 12.03m, 2. Petronila Mwombe 11.54m, 3. Ivyn Chepkemoi 11.48m

Poids: 1. Belinda Obiri 12.81m, 2. Felister Bosire 12.64m, 3. Jackline Wekesa 11.93m, 4. Maureen Akisa 11.33m, 5. Jane Kirate 10.55m

Disque: 1. Rose Rakamba 42.38m, 2. Caroline Cherotich 39.23m, 3. Mercy Chepkemoi 36.20m, 4. Monica Chepkemoi 35.93m, 5. Mary Cherotich 35.59m

15km marche: 1. Emily Ngii 1:14:14, 2. Sylvia Kemboi 1:18:28, 3. Violet Jepkemoi 1:27:32, 4. Grace Thoiti 1:31:37, 5. Rispa Getugi 1:33:02