3e meeting, Kampala (Ouganda) 6/01/2018

Source: Uganda Athletes Forum

HOMMES

100m:
(4, -0.5) 1. Pius Adome 10.75, 2. Christopher Nwang 11.07, 3. Brian Nuwamanya 11.13, 4. Fred Oija 11.24, 5. Alfred Okot 11.49, 6. Denis Kalinda 12.00, Sam Kakaire DQ
(3, -0.4) 1. Maxwell Oleng 11.67, 2. Kiifers Ivan Olima 11.74, 3. Dennis Kalyebbi 11.84, 4. James Ojirot 11.92, 5. Gilbert Ezadi 12.00, 6. Joseph Butros 12.22
(2, +0.3) 1. Shedrick Modi 11.72, 2. Keith Batte 11.79, 3. Trevor Kiguli 12.06, 4. Peter Bisaso 12.32, 5. Moses Drani 12.51, 6. Edward Ssubi 13.74
(1, -1.1) 1. Jonathan Obua 11.58, 2. Sam Opio 11.64, 3. Ivan Ampire 12.02, 4. Collines Chalita 12.18, 5. Robert Mugabe 12.45, 6. Rashid Mwagaza 12.49, 7. Daniel Ochiro 13.77

200m:
(3, -0.7) 1. Pius Adome 21.57, 2. Christopher Nwang 22.29, 3. Walter Adupa 22.65, 4. Fred Oija 22.97, 5. Fenis Kalyebbi 23.39, 6. Maxwell Oleng 23.53, 7. James Ojirot 26.40
(2, -0.8) 1. Matayo Okello 23.34, 2. Sam Opio 23.41, 3. Joshua Jagato 24.12, 4. Collines Chalita 24.54, 5. Yayeri Apollo 24.66, 6. Trevor Kiguli 25.03, 7. Nathan Epoit 25.79
(1, -0.1) 1. Shedrick Modi 23.63, 2. Kiifers Ivan Olima 23.69, 3. Keith Batte 23.81, 4. Ivan Ampaire 24.10, 5. Mathias Ayabu 24.84, 6. Tonny Kimera 29.14, Daniel Ocira 30.83

400m:
(2) 1. Alli Ngaimoko 47.09, 2. Benson Okot 47.80, 3. Musa Isabirye 48.79, 4. Walter Adupa 49.49, 5. Brian Ndani 52.89, 6. Yayeri Apollo 55.65
(1) 1. Godfrey Chanwengo 49.42, 2. Matayo Okello 51.53, 3. Bruno Sseunkuma 53.09, 4. Isaac Onoko 54.26, 5. Nathan Epoit 58.26

800m:
(2) 1. Leonard Opiny 1:51.30, 2. Edmond Jamonu 1:51.77, 3. John Oketcho 1:52.21, 4. Fortunate Turihohabwe 1:55.10, 5. Denis Inebulwa 2:03.18, 6. Gilbert Ezadi 2:11.98, Denis Opio DNF
(1) 1. Akoon Joseph 1:56.3, 2. Tom Dradriga 2:00.1, 3. Francis Ogit 2:02.9, 4. Shin Kaggwa 2:03.3, 5. Julius Mugerwa 2:10.1, 6. Clive Kyeyune 2:12.0, 7. Rwem Peter Blessed 2:28.4, 8. Tumwine Asiimwe 2:45.2

1500m: 1. Jimmy Adar 3:50.49, 2. Fortunate Turihohabwe 3:50.79, 3. Geoffrey Rutto 3:51.46, 4. Paul Ekadon 3:57.27, 5. Francis Ogit 3:57.85, 6. Oscar Asingura 4:05.63, 7. Mudashiru Chemutai 4:07.10, 8. Robert Mugarura 4:12.39, 9. Julius Kabagambe 4:18.74, 10. Martin Ssenabulya 4:20.82, 11. Job Bayita 4:23.30

5000m: 1. Yash William 14:41.8, 2. Brian Ategeka 14:42.6, 3. Oscar Niyonzima 14:49.4, 4. Kenneth Migadde 15:02.8, 5. Joseph Kankiriho 15:13.4, 6. Robert Mugarura 15:27.2, 7. Elisama Naulika 15:30.1, 8. Wycliff Chemtingen 15:32.0, 9. Gilbert Kamutwire 15:38.8, 10. George Kimbowa 15:48.6, 11. Emmanuel Dramajo 15:49.3, 12. Karim Abdu (paralympics) 15:54.4, 13. Isaiah Ssendawula 15:59.2, David Seetongo DNF

Longueur: 1. Alfred Okot 7.15m, 2. Polycarp Oryem 6.88m, 3. Emmanuel Okello 6.53m, 4. Denis Odongo 6.46m

Poids: 1. Martin Odong 13.04m, 2. Richard Oyet 11.43m, 3. Patrick Odongkara 10.99m, 4. Fred Sankara 9.94m, 5. John Friday 8.95m

Disque: 1. Benson Oyuku 37.14m, 2. Patrick Odongkara 35.30m, 3. RObert Okello 35.25m, 4. Martin Odongo 33.37m, 5. Fred Sangkara 24.08m

Javelot: 1. Fred Sangkara 53.71m, 2. Yahaya Wanur 44.90m, 3. Patrick Odongkara 44.08m

FEMMES

100m: (-1.1) Scovia Ayikoru 12.01, 2. Mary Zawadi Unyuthfua 12.48, 3. Agnes Apio 12.65, 4. Clare Batyo 13.04, 5. Eunice Apollo 13.48

200m: (-0.8) 1. Scovia Ayikoru 24.23, 2. Eveline Ocen Koli 26.23, 3. Clare Batyo 26.70, 4. Sandra Abuu 27.90

400m: 1. Leni Shida 54.34, 2. Emily Nanziri 54.44, 3. Stella Wonruku 56.71, 4. Eveyne Ocen Koli 59.07, 5. Judith Akullo 60.49, 6. Clare Batyo 66.70

800m: 1. Halima Nakaayi 2:06.15, 2. Nasiba Nabirye 2:07.09, 3. Emily Nanziri 2:09.71, 4. Agnes Aneno 2:10.89, 5. Stella Wonruku 2:14.62, 6. Jennifer Nyakato (paralympics) 2:19.58

1500m: 1. Janet Achola 4:24.86, 2. Winnie Nanyondo 4:38.99, 3. Edna Kassubo 4:59.51, Annet Chesang DNF

Longueur: 1. Mary Zawadi Unythfua 5.80m, 2. Jane Nabbasa 5.08m, 3. Zerida Mukyala 4.98, 4. Eunice Apollo 4.04m

Javelot: 1. Victoria Awidi 49.71m, 2. Joyce Josephine Lalam 46.22m