Meeting international Sasol North-West University Pukke, Sasolburg (Afrique du Sud) 28/03/2017

Source: Tilastopaja

HOMMES

100m:
(A, -0.2) 1. Abdullah Abkar Mohammed KSA 10.28, 2. Henricho Bruintjies RSA10.33, 3. Khairul Hafiz Jantan MAS 10.39, 4. Le Roux van Tonder RSA 10.47, 5. Jonathan Nyepa MAS 10.62, 6. Mompoloki Powane BOT 11.03
(B, -0.4) 1. Mohammed Dawood Abdullah KSA 10.55, 2. Ahmed Mabrouk Al-Majrashi KSA 10.69, 3. Lelego Motlatla 10.79, 4. Muhammad Haiqal Hanafi MAS 10.80, 5. Ali Hassan Al-Jassim QAT 11.01, 6. Pierre Truter RSA 11.06
(C, -3.7) 1. Rudolf Erasmus 10.86, 2. Lehlohonolo Maseko RSA 10.98, 3. Ahmed Marzouk Abdu KSA 11.01
(D, -3.7) 1. Tshepiso Kabi 10.79, 2. Johan van der Merwe 10.88, 3. Tumisang Khunou 10.92, 4. Kagiso Ramagole 10.98, 5. Phenyo Mabyane 11.07, 6. Lenku Oosthuizen 11.09
(E, -3.6) 1. Israel Thlapolosa 10.95

400m:
(A) 1. Karabo Sibanda BOT 45.07 2. Baboloki Thebe BOT 45.18, 3. Isaac Makwala 45.85, 4. Onkabetse Nkobolo BOT 45.86, 5. Thapelo Phora RSA 46.03, 6. Ranti Dikgale 46.08, 7. Ashley Hlungwani 46.80, 8. Jon Seeliger 46.87
(B) 1. Bongani Sithole 47.46, 2. Henco Uys 47.59, 3. Braam Bishop 48.72
(C) 1. Oskari Moro FIN 47.63, 2. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS 47.73
(D) 1. Rabulonyana Lefuno 48.42, 2. Ukona Khuzwayo 48.50, 3. Peet Swart 48.98
(E) Unathi Oliphant 48.49, 2. Motheo Kotsedi 48.62
(F) 1. Omphemetse Poo BOT 47.56, 2. Maatla Mochawha BOT 48.57

800m:
(A) 1. Tiaan Basson 1:49.04, 2. Tshepo Tshite 1:49.27, 3. Nyasha Mutsetse ZIM 1:50.82, 4. Morena Tsotetsi 1:52.42, 5. Jerry Motsau 1:57.53
(B) 1. Dillan van Rooyen 1:53.90, 2. Vincent Dlamini 1:54.57, 3. Marco Rthven 1:54.74, 4. Abrie Ebershon 1:55.03, 5. Heinrich Bruhns 1:55.58, 6. Gronighan Grobler 1:56.21
(C) 1. Tumelo Machaba 1:51.75, 2. Lewis Ngwenya 1:51.86, 3. Miengeto Nyalungu 1:53.51, 4. Ruben Gouws 1:54.38

1500m: 1. Siyabonga Derison 3:42.99, 2. Dumisani Hlaselo 3:46.29, 3. André Oliver 3:47.32, 4. Henry Makane 3:47.54, 5. Samuel Mathabathe 3:49.76n 6. Solomon Botlhalo 3:51.21, 8. Mohamed Othman Shahween KSA 3:54.97

3000m: 1. Jerry Motsau 8:09.87, 2. Dumisani Hlaselo 8:12.30, 3. Dikotsi Lekopa 8:14.08, 4. Flavio Seholhe MOZ 8:24.97, 5. Vuyisile Tshoba 8:31.30, 6. Philani Buthelezi 8:33.03, 7. Jacob Malefo 8:34.06, 8. Samuel Mathabathe 8:34.95, 9. Ontiretse Motlagale 8:37.94, 10. Henry Makane 8:40.40, 11. Lucas Bothobutle 8:42.90, 12. Abednego Mashaba 8:45.32, 13. Malefetsane Motloung 8:45.58, 14. Thobile Nontile 8:47.30, 15. Ontiretse Motlagale 8:48.26

100H:
(A, -0.5) 1. Tiaan Smit 13.65, 2. Ruan de Vries 13.90, 3. Muntingh Hamman 14.16, 4. Theodor Young 14.22
(B, -0.6) 1. Alwyn Bothma 14.09, 2. Fred-Charles Pieterse NAM 14.54, 3. Shaun Bownes 14.89

400H:
(A) 1. Abderrahmane Samba QAT 48.31, 2. Mohamed Adam Shoaib SUD 49.93 RN, 3. Hardus Maritz NAM 50.38, 4. LJ van Zyl RSA 50.48
(B) 1. Rivaldo Roberts 52.64, 2. Marcus Borman 53.34
(C) 1. Masego Tleane 54.22, 2. Marco Jooste 54.72

Perche: 1. Eben Beukes 5.20m, 2. Michael Celliers 5.00m

Triple: 1. Roger Haitengi NAM 16.14/-3.7, 2. Itumeleng Dikiko 15.18/-1.8, 3. Lezlo Bramwill 14.66m/-2.1

Poids: 1. Jaco Engelbrecht 19.92m

Marteau: 1. Tshepang Makhethe 71.28m, 2. Chris Hamrse 69.95m, 3. Alan Cumming 63.79m, 4. Carel Haasbroek 60.52m

FEMMES

100m:
(A, -0.8) 1. Alyssa Conley RSA 11.45, 2. Zaidatus Husniah Zulkifli MAS 11.84, 3. Komalam Shally Selveratnam MAS 12.06, 4. Fatima Siti Mohamed MAS 12.07, 5. Joviale Mbisha RSA 12.10, 5. Shere Jansen van Rensburg
(B, -0.7) 1. Zeney van der Walt 12.38

200m: (-1.2) 1. Alyssa Conley RSA 23.16, 2. Zaidatul Husniah Zulkifli MAS 24.24, 3. Shere Jansen van Rensburg RSA 24.31, 4. Komalam Shally Selveratnam MAS 24.66

300m: 1. Caster Semenya RSA 37.22, 2. Amantla Montsho BOT 37:44, 3. Wenda Nel RSA 37:59, 4. Zeney van der Walt RSA 38.97

400m:
(A) 1. Moroko Galefele BOT 53.70, 2. Shereen Samson Vallybouy MAS 54.58, 3. Oarabile Babolayi BOT 55.86, 4. Nurul Faizah Mazlan MAS 57.35, 5. Soandri Meyer RSA 57.74
(B) 1. Cayla Seddon 56.76

800m: 1. Gena Lofstrand 2:05.22, 2. Tsepang Sello LES 2:11.82, 3. Lee-Anne Blake 2:12.14, 4. Danel du Plessis RSA 2:12.40, 5. Done Moolman 2:12.80, 6. Moichelle Redelinhuys 2:13.42

1500m: 1. Mapaseka Makhanya 4:32.90, 2. Anelda van Staden 4:36.78, 3. Bernadene McLoud 4:42.10

100m: (-0.4) 1. Claudia Heunis 13.53, 2. Denise Hartman 14.45, 3. Carina Lindeque

Disque: 1. Yolandi Stander 48.17, 2. Leandri Geel 47.28m, 3. Ashley Nieuwenhuizen 43.86m, 4. Riette Heyns 43.53m

Marteau: 1. Letitia Janse van Vuuren 63.82m RN, 2. Stefanie Greyling 57.56m, 3. Marga Cummign 53.86m