African championships, Côte d’Or (Mauritius) 8-12/06/2022

Source: Official results

MEN

100m:
(final, 9, +4.5) 1. Ferdinand Omanyala KEN 9.93w (9.927), 2. Akani Simbine RSA 9.93w (9.930), 3. Henricho Bruintjies RSA 10.01w, 4. Raymond Ekevwo NGR 10.03w, 5. Emmanuel Eseme CMR 10.06w, 6. Emmanuel Matadi LBR 10.08w, 7. Noa Bibi MRI 10.14w, Gilbert Hainuca NAM DQ
(semi-finals, 8)
(1, +2.2) 1. Ferdinand Omanyala KEN 10.07w Q, 2. Gilbert Hainuca NAM 10.15w Q, 3. Noa Bibi MRI 10.24w q, 4. Akeem Sirleaf LBR 10.25w, 5. Ngoni Makusha ZIM 10.29w, 6. Sean Safo-Antwi GHA 10.31w, 7. Mojela Koneshe LES 10.40w, 8. Sibusiso Matsenjwa SWZ 10.41w
(2, +1.1) 1. Emmanuel Eseme CMR 10.19 Q, 2. Henricho Bruintjies RSA 10.21 Q, 3. Samwel Imeta KEN 10.27, 4. Adeseye Ogunlewe NGR 10.29, 5. Arthur Cissé CIV 10.30, 6. Kakene Sitali ZAM 10.33, 7. Sydney Siame ZAM 10.50, 8. Raphael Ngaguele CMR 10.54
(3, +2.6) 1. Akani Simbine RSA 10.09w Q, 2. Emmanuel Matadi LBR 10.13w Q, 3. Raymond Ekevwo NGR 10.15w q, 4. Ebrahima Camara GAM 10.38w, 5. Stern Liffa MAW 10.45w, 6. Stephen Abosi BOT 10.50w, 7. Tumo Lesesere BOT 10.54w, 8. Benson Okot UGA 12.26w
(heats, 8)
(1, +2.0) 1. Ferdinand Omanyala KEN 10.05 Q, 2. Raymond Ekevwo NGR 10.11 Q, 3. Stern Liffa MAW 10.33 q, 4. Sibusiso Matsenjwa SWZ 10.38 q, 5. Guy Maganga Gorra GAB 10.47, 6. Pius Adome UGA 10.56, 7. Abdramane Simpore BUR 10.78
(2, +1.6) 1. Emmanuel Eseme CMR 10.17 Q, 2. Akeem Sirleaf LBR 10.25 Q, 3. Sean Safo-Antwi GHA 10.28 q, 4. Sydney Siame ZAM 10.35 q, 5. Locho Kiyonga Abay ETH 10.88
(3, -0.1) 1. Kakene Sitali ZAM 10.43 Q, 2. Stephen Abosi BOT 10.58 Q, 3. Gideon Ernst Narib NAM 10.70, 4. Kabamb Preben Stone COD 11.01, 5. Serigne Salio Dia MTN 11.90
(4, +2.5) 1. Arthur Gue Cissé CIV 10.13w Q, 2. Henricho Bruintjies RSA 10.20w Q, 3. Dickson Kamungeremu ZIM 10.48, 4. Benele Dlamini SWZ 10.58w, 5. Telvin Jallah LBR 10.61w, 6. Dan Asamba KEN 10.63w, 7. Menziwokuhle Msibi SWZ 10.85w ??
(5, +0.6) 1. Akani Simbine RSA 10.14 Q, 2. Samwel Imeta KEN 10.34 Q, 3. Nicholas Mabilo NGR 10.54, 4. Kossi Médard Nayo TOG 10.62, 5. Joshan Vencatasamy MRI 10.70, 6. Thuto Masasa BOT 10.74, 7. Sharry Dodin SEY 10.75, 8. Assadillah Karani Hassani COM 10.79
(6, +1.3) 1. Gilbert Hainuca NAM 10.23 Q, 2. Mojela Koneshe LES 10.47 Q, 3. Adama Jammeh GAM 10.59, 4. Dylan Sicobo SEY 10.70, 5. Lionel Muteba COD 10.71, 6. Hajatiana Randrianasolo (Réunion) 10.79, 7. Boubacar Barry GUI 11.12
(7, +2.9) 1. Emmanuel Matadi LBR 10.13w Q, 2. Ebrahima Camara GAM 10.13w Q, 3. Adeseye Ogunlewe NGR 10.24w q, 4. Ngoni Makusha ZIM 10.31w q, 5. Raphael Ngaguele Mberlina CMR 10.31w, 6. Tumo Stagato Lesesere BOT 10.33w q, 7. Panashe Nhenga ZIM 10.79
(8, +2.2) 1. Noa Bibi MRI 10.20w Q, 2. Benson Okot UGA 10.48 Q, 3. Olivier Mwimba COD 10.53, 4. Ahmed Amaar LBA 10.57, 5. Didier Kiki BEN 10.73

200m:
(final, 12, +3.0) 1. Letsile Tebogo BOT 20.26w, 2. Emmanuel Eseme CMR 20.61w, 3. Clarence Munyai RSA 20.69w, 4. Chidi Okezie NGR 21.02w, 5. Sinesipho Dambile RSA 21.18w, 6. Akeem Sirleaf LBR 21.21w, 7. Noa Bibi MRI 21.25w, Arthur Cissé CIV DNS
(semi-finals, 11)
(1, +3.0) 1. Clarence Munyai RSA 20.52w Q, 2. Emmanuel Eseme CMR 20.73w Q (20.726), 3. Arthur Cissé CIV 20.73w q (20.729), 4. Joseph Paul Amoah GHA 20.89w, 5. Guy Maganga Gorra GAB 21.12w, 6. Hachim Maaroufou COM 21.24w, 7. Dan Asamba KEN 21.79w, 8. Emmanuel Matadi LBR DNF
(2, +2.4) 1. Letsile Tebogo BOT 20.58w Q, 2. Sinesipho Dambile RSA 20.69w Q, 3. Akeem Sirleaf LBR 20.75w q, 4. Mike Mokamba Nyang’au KEN 21.06w, 5. Kakene Sitali ZAM 21.19w, 6. Ngoni Makusha ZIM 21.32w, 7. Gilbert Hainuca NAM 21.60w, 8. Stern Liffa MAW 21.63w
(3, +3.6) 1. Noa Bibi 20.82w Q, 2. Chidi Okezie NGR 21.01w Q (21.005), 3. Anthony Pesela BOT 21.01 (21.010) 4. Wellington Zaza LBR 21.09w, 5. Benjamin Richardson RSA 21.11w, 6. Tapiwa Makarawu ZIM 21.20w, 7. Sydney Siame ZAM 21.31w, 8. Lasconi Mulamba COD 21.79w
(heats, 11)
(1, +3.0) 1. Noa Bibi MRI 20.42w Q, 2. Gue Arthur Cissé CIV 20.60w Q, 3. Sinesipho Dambile RSA 20.64w q, 4. Gilbert Hainuca NAM 20.95w q, 5. Lasconi Mulamba COD 20.96w q, 6. Jayson Mandoze BOT 21.12w, 7. Sylvain Benandro MAD 21.62w, 8. Leeroy Henriette SEY 22.14w
(2, +3.0) 1. Joseph Paul Amoah GHA 20.52w Q, 2. Emmanuel Eseme CMR 20.54w Q, 3. Chidi Okezie NGR 20.84w q, 4. Stern Liffa MAW 20.88w q, 5. Hachim Maaroufou COM 20.91w q, 6. Ivan Danny Geldenhuys NAM 21.32w, 7. Cyrille Rasoamanana (Réunion Island) 21.35w, 8. Ahmed Amaar LBA 21.57w
(3, +2.7) 1. Clarence Munyai RSA 20.62w Q, 2. Mike Mokamba Nyangau KEN 20.77w Q, 3. Tapiwa Makarawu ZIM 20.83w, 4. Guy Maganga Gorra GAB 20.92w q, 5. Ebrahima Camara GAM 21.04w, 6. Sibusiso Matsenjwa SWZ 21.08w, 7. Didier Kiki BEN 22.34w
(4, +2.9) 1. Sydney Siame ZAM 20.96w Q, 2. Wellington Zaza LBR 20.97w Q, 3. Alieu Joof GAM 21.12w, 4. Raphael Ngaguele Mberlina CMR 21.14w, 5. Denzel Simusialela ZIM 21.53w, 6. Assadillah Karani Hassani COM 21.70w, 7. Lionel Muteba COD 21.84w
(5, +3.2) 1. Akeem Sirleaf LBR 20.88w Q, 2. Kakene Sitali ZAM 20.99w Q, 3. Sengan Jobe GAM 21.16w, 4. Gideon Ernst Narib NAM 21.40w, 5. Cédric Lacouture (Réunion) 21.60w, 6. Eriema Kere Billa ETH 21.82w, 7. El Hadji Malick Diop SEN 21.88w
(6, +2.4) 1. Ngoni Makusha ZIM 21.11w Q, 2. Dan Asamba KEN 21.32w Q, 3. Pius Adome UGA 21.38w, 4. Louis François Mendy SEN 21.57w, 5. Kossi Médard Nayo TOG 21.67w, 6. Ahmed Musa Tane ETH 22.44w
(7, +1.8) 1. Letsile Tebogo BOT 20.48 Q, 2. Emmanuel Matadi 21.01 Q, 3. Ferdinand Omanyala KEN 21.16, 4. Mcebo Mkhaliphi SWZ 21.56, 5. Haron Adoli UGA 21.76, 6. Egwero Ogho-Oghene NGR 22.08, 7. Edmond Hounthon BEN 22.64
(8, +2.1) 1. Benjamin Richardson RSA 20.87w Q, 2. Anthony Pesela BOT 20.97w Q, 3. Fakorede Adekalu NGR 21.00w, 4. Alvin Rughoodass MRI 21.61w, 5. Denzel Adem SEY 21.74w, 6. Temi Thiel SSD 21.91w

400m:
(final, 10) 1. Muzala Samukonga ZAM 45.31, 2. Bayapo Ndori BOT 45.35, 3. Mohamed Fares Jlassi TUN 45.54 (45.333), 4. Zakhiti Nene 45.54 (45.540), 5. Leungo Scotch BOT 46.14, 6. Kennedy Luchembe ZAM 46.16, 7. Zibane Ngozi BOT 46.57, 8. Mahmad Alexander Bock NAM 46.75
(semi-finals, 9)
(1) 1. Leungo Scotch 46.66 Q, 2. Zakhiti Nene RSA 46.92 Q, 3. Patrick Kakozi Nyambe ZAM 47.63, 4. Sikiru Adeyemi NGR 48.22, 5. Andre Johannes Retief NAM 48.38, 6. William Seewua KEN 48.81, 7. El-mir Reale (Réunion) 50.07, Cheikh Tidiane Diouf SEN DNS
(2) 1. Mohamed Fares Jlassi TUN 46.40 Q, 2. Muzala Samukonga ZAM 46.49 Q, 3. Zibane Ngozi BOT 47.08 q, 4. Frédéric Mendy SEN 47.33, 5. Samson Nathaniel NGR 47.66, 6. Haron Adoli UGA 47.91, 7. Ivan Danny Geldenhuys NAM 48.24, 8. Fabrisio Saïdi (Réunion) 48.46
(3) 1. Bayapo Ndori BOT 46.48 Q, 2. Mahmad Alexander Bock NAM 46.72 Q, 3. Kennedy Luchembe ZAM 46.74 q, 4. Gichana Collins KEN 47.14, 5. Gardeo Isaacs RSA 47.69, 6. Yobsan Biru Wegi ETH 47.96, 7. Johnson Nnamani NGR 48.21, Tumisang Shezi RSA DNF
(heats, 8)
(1) 1. Bayapo Ndori BOT 45.31 Q, 2. Muzala Samukonga ZAM 45.48 Q, 3. El-mir Reale (Réunion) 47.98 Q, 4. El Hadji Malick Soumaré SEN 48.15, 5. Patrice Remandro MAD 49.03
(2) 1. Mohamed Fares Jlassi TUN 46.52 Q, 2. Kennedy Luchembe ZAM 46.93, 3. Yobsan Biru Wegi ETH 47.55 Q, 4. Duncan Agyemang GHA 48.50, 5. Semi Thiel SSD 48.57, 6. Sylvain Benandro MAD 49.01, Gerren Muwishi DNF
(3) 1. Tumisang Shezi RSA 47.20 Q, 2. Ivan Danny Geldenhuys NAM 47.86 Q, 3. Fabrision Saïdi (Réunion) 47.90, 4. Sébastien Clarice MRI 48.87
(4) 1. Patrick Kakozi Nyambe ZAM 46.68 Q, 2. Frédéric Mendy SEN 46.78 Q, 3. William Seewua KEN 46.80 Q, 4. Samson Nathaniel NGR 47.01 q, 5. Rami Balti TUN 47.73, 6. Edmond Hounthon BEN 47.75, 7. Yohanes Tefera Tadesse ETH 49.48, 8. Ahmed Essabai LBA 52.63
(5) 1. Mahmad Alexander Bock NAM 46.49 Q, 2. Sikiru Adeyemi NGR 46.73 Q, 3. Gichana Collins KEN 47.60 Q, 4. Illa Salifou Chaibou NIG 49.71
(6) 1. Leungo Scotch BOT 46.74 Q, 2. Gardeo Isaacs RSA 47.10 Q, 3. Haron Adoli UGA 47.11 Q, 4. Andre Johannes Retief NAM 47.25 q, 5. Johnson Nnamani NGR 47.37 q, 6. Modou Lamin Bah GAM 49.80
(7) 1. Zibane Ngozi BOT 46.45 Q, 2. Zakhiti Nene RSA 46.58, 3. Cheikh Tidiane Diouf SEN 46.67 Q, 4. Tony Sylva GAM 47.95, 5. Artwell Simon ZIM 48.36, 6. Godfrey Chan-Wengo UGA 49.30

800m:
(final, 10) 1. Slimane Moula ALG 1:45.59, 2. Nicholas Kiplagat KEN 1:46.43, 3. Tshepiso Masalela BOT 1:46.65, 4. Abdessalem Ayouni TUN 1:46.68, 5. Elias Ngeny KEN 1:46.81, 6. Riadh Chninni TUN 1:46.91, 7. Oussama Nabil MAR 1:47.01, 8. Ramzi Abdenouz ALG 1:47.33
(semi-finals, 9)
(1) 1. Slimane Moula ALG 1:46.22 Q, 2. Nicholas Kiplagat KEN 1:46.51 Q, 3. Ramzi Abdennouz ALG 1:46.67 Q, 4. Tshepiso Masalela BOT 1:46.80 q, 5. Riadh Chninni TUN 1:47.36 q, 6. Ali Idow Hassan SOM 1:49.24, 7. Jabulane Ncamane RSA 1:49.72, 8. Efrem Mekonnen Weldegebrel ETH 1:49.81
(2) 1. Abdessalem Ayoumi TUN 1:48.14 Q, 2. Oussama Nabil MAR 1:48.54 Q, 3. Elias Ngeny KEN 1:48.57 Q, 4. Tolesa Bodena Asho ETH 1:49.34, 5. Bacha Morka Mulata ETH 1:50.49, 6. Tom Dradriga UGA 1:51.28, 7. Kabelo Mohlosi RSA 1:51.82, 8. David Dam NAM 1:52.13
(heats, 8)
(1) 1. Elias Ngeny KEN 1:47.16 Q, 2. Tolesa Bodena Asho ETH 1:47.32, 3. Oussama Nabil MAR 1:47.82 q, 4. Jabulane Ncamane RSA 1:49.18 q, 5. David Dam NAM 1:49.62 q
(2) 1. Efrem Mekonnen Weldegebrel ETH 1:49.96 Q, 2. Kabelo Mohlosi RSA 1:50.21 Q, 3. Abraham Thon SSD 1:52.66, 4. Nathan Kilongo COD 1:55.97
(3) 1. Tshepiso Masalela BOT 1:48.69 Q, 2. Riadh Chninni TUN 1:48.80 Q, 3. Ali Idow Hassan SOM 1:49.03 q, 4. Bacha Morka Mulata ETH 1:49.34 q, 5. Tom Dradriga UGA 1:50.30 q
(4) 1. Slimane Moula ALG 1:50.10 Q, 2. Nicholas Kiplagat KEN 1:50.20 Q, 3. Emmanuel Osuje UGA 1:50.63, 4. Francky Edgard Mbotto CAF 1:54.08, 5. Sylvain Azonhin BEN 1:55.41
(5) 1. Abdessalem Ayouni TUN 1:50.83 Q, 2. Ramzi Abdennouz ALG 1:50.86, 3. Tshepo Tshite RSA 1:51.07, 4. Abdelati Elguesse MAR 1:51.55, 5. Edrissa Marong GAM 1:52.10, 6. Illa Salifou Chaibou NIG 2:00.76

1500m:
(final, 12) 1. Abel Kipsang KEN 3:36.57, 2. Ryan Mphahlele RSA 3:36.74, 3. Adehena Kasaye Embaye ETH 3:38.27, 4. Kumari Taki KEN 3:38.31, 5. Teddese Lemi Urgesa ETH 3:39.54, 6. Moujahid El Hassane MAR 3:39.91, 7. Hicham Ouladha MAR 3:40.95, 8. Abdellatif Sadiki MAR 3:44.42, 9. Hiss Bachir Youssouf DJI 3:45.92, 10. Emmanuel Otim UGA 3:50.72, 11. Yach Wol SSD 3:54.59, Elias Ngeny KEN DNF
(heats, 11)
(1) 1. Abel Kipsang KEN 3:38.81 Q, 2. Ryan Mphahlele RSA 3:39.33 Q, 3. Adehena Kasaye Embaye ETH 3:40.74 Q, 4. Abdellatif Sadiki MAR 3:42.31 Q, 5. Yach Wol SSD 3:42.50 q, 6. Elias Ngeny KEN 3:42.69 q, 7. Emmanuel Otim UGA 3:43.43 q, 8. Hiss Bachir Youssouf DJI 3:46.18 q, 9. Riadh Chninni TUN 3:47.16, 10. Mohammad Dookun MRI 3:52.02, 11. Alaa Algorni LBA 3:54.79, 12. Edrissa Marong GAM 4:05.55, 13. Atiol Dominic Lokolong (Refugee) 4:06.21
(2) 1. Kumari Taki KEN 3:46.24 Q, 2. Moujahid El Hassane MAR 3:46.45, 3. Teddese Lemi Urgesa ETH 3:46.55 Q, 4. Hicham Ouladha MAR 3:47.11 Q, 5. Salim Abu Mayanja UGA 3:47.36, 6. Abdullahi Jama Mohamed SOM 3:50.61, 7. Bacha Morka Mulata ETH 3:51.33, 8. Ahmed Daher Ismail DJI 3:55.33, 9. Djamal Abdi Dirieh DJI 3:55.72, 10. Sylvain Azonhin BEN 3:57.07, 11. Iven Moise SEY 3:57.68, 12. Francky Mbotto CAF 4:00.70

5000m: (12) 1. Hailemariyam Amare Tegegn ETH 13:36.79, 2. Daniel Ebenyo KEN 13:38.79, 3. Hicham Akankam MAR 13:40.39, 4. Dinkalem Ayele Adane ETH 13:42.57, 5. Ali Abdilmana Mohamed ETH 13:45.29, 6. Ismael Kipkurui KEN 13:49.13, 7. Abdullahi Jama Mohamed SOM 13:56.54, 8. Ali Chebures UGA 13:58.89, 9. Houssein Sougueh Aden DJI 14:04.42, 10. Julius Kipkwong KEN 14:05.79, 11. Moumin Bouh Guelleh DJI 14:22.51, 12. Kiruhura Emmanuel (Refugee) 14:27.80

10000m: (8) 1. Mogos Tuemay Abraha ETH 29:19.01, 2. Chimdessa Debele ETH 29:22.74, 3. Abraham Longosiwa KEN 29:23.02, 4. Julius Kipkwony KEN 29:24.41, 5. Mulat Bazezew Gebeyehu ETH 29:34.51, 6. Yves Nimubona RWA 29:39.44, 7. Mbuleli Mathanga RSA 29:40.86, 8. Elroy Gelant RSA 29:41.40, 9. Djamal Abdi Dirieh DJI 29:42.69, 10. Moumin Bouh Guelleh DJI 29:57.43, 11. Ali Chebures UGA 30:27.66, 12. Tebello Ramakongoana LES 30:47.40

3000m steeple: (10) 1. Hailemariyam Amare ETH 8:27.38, 2. Tadese Takele Bikila ETH 8:28.31, 3. Geoffrey Kirwa KEN 8:29.74, 4. Mohamed Tindouft MAR 8:29.91, 5. Samuel Firewu Fiche ETH 8:32.11, 6. Benjamin Kigen KEN 8:38.83, 7. Salem Salem EGY 8:42.21, 8. Ashley Smith RSA 8:46.59, 9. Ezekiel Mutai UGA 8:58.15

110m hurdles:
(final, 9, +4.8) 1. Amine Bouanani ALG 13.26w, 2. Jérémie Lararaudeuse MRI 13.55w, 3. Antonio Alkana RSA 13.59w, 4. Wellington Zaza LBR 13.69w, 5. Oyeniyi Adejoye NGR 13.82w, 6. Wiseman Mukhobe KEN 13.85w, 7. Saguirou Badamassi NIG 13.93w, 8. Youssef Sayed EGY 14.15
(heats, 8)
(1, +2.8) 1. Wellington Zaza LBR 13.53w Q, 2. Jérémie Lararaudeuse MRI 13.68w Q, 3. Oyeniyi Abejoye NGR 13.81w q, 4. Derese Tesfaye Gorfneh ETH 15.05w, Louis-François Mendy SEN DNF
(2, +2.7) 1. Antonio Alkana RSA 13.35w Q, 2. Youssef Sayed EGY 14.04w, Q, 3. Ruan de Vries RSA 14.22w, 4. Rivaldo Roberts RSA 14.25w, 5. Michael Nzuku KEN 14.32w, 6. Joel Tshikamba COD 15.94w
(3, +3.3) 1. Amine Bouanani ALG 13.52w Q, 2. Saguirou Badamassi NIG 13.71w, Q, 3. Wiseman Mukhobe KEN 13.89w q, 4. Prosper Ekoprere NGR 14.24w, 5. Jorim Bangue CMR 14.35w

400m hurdles:
(final, 12) 1. Sokwakhana Zazini RSA 49.42, 2. Abdelmalik Lahoulou ALG 50.10, 3. Wiseman Mukhobe KEN 50.48, 4. William Mutunga KEN 51.13, 5. Leroux Hamman RSA 51.68, 6. Bienvenu Sawadogo BUR 51.71, 7. Victor Ntweng BOT 51.77, 8. Ismail Manyani MAR 52.71
(heats, 11)
(1) Sokwakhana Zazini RSA 50.44 Q, 2. Bienvenu Sawadogo BUR 50.92 Q, 3. William Mutunga KEN 51.06 q, 4. Victor Ntweng BOT 51.52 q, 5. Fallou Gaye 53.19
(2) 1. Wiseman Mukhobe KEN 49.87 Q, 2. Abdelmalik Lahoulou ALG 51.03, Q, 3. Johannes Pretorius RSA 51.66, 4. Maitseo Keitumetse BOT 51.67, 5. Ousmane Sidibe SEN 53.16, 6. Jean Robert Bezara MAD 53.30, 7. Andre Johannes Retief NAM 55.39, 9. Rilwan Alowonle NGR 60.13
(3) Leroux Hamman RSA 51.23 Q, 2. Ismail Manyani MAR 51.49 Q, 3. Mohamed Amine Touati TUN 51.62, 4. Kemorena Tisang BOT 52.02, 5. Frank Todisoa Rabearison MAD 53.28, 6. Yobsan Biru Wegi ETH 53.43, 7. Iréné Bado BUR 53.92

High jump: (12) 1. Hichem Bouhanoune ALG 2.15m, 2. Mike Edwards 2.15m, 3. Mpho Links RSA 2.15m, 4. Tshwanelo Aabobe BOT 2.10m, 5. Brian Raats RSA 2.10m, 6. Kudakwashe Chadenga ZIM 2.05m, 6. Matthew Sawe KEN 2.05m, 8. Dezardin Prosper MRI 2.00m, 9. Mohamed Aboutaleb EGY 2.00m, 10. Asbel Kiprop Kemboi KEN 2.00m, 11. Elca Charles Ambourouet GAB 1.90m, Thuto Blessing Mothomme BOT xxx

Pole vault: (11) 1. Medhi Amar Rouana ALG 5.30m, 2. Hichem Cherabi ALG 5.20m, 3. Hendrik van Wyk RSA 4.90m, 4. Elmar Schutte RSA 4.80m, 5. Alexis Quest (Réunion Island) 4.80m, 6. Yannick Clam MRI 3.50m, Kareem Hussein EGY 0

Long jump: (9) 1. Thalosang Tshireletso BOT 7.82w/3.9, 2. Cheswill Johnson RSA 7.78w/3.9, 3. Amath Faye SEN 7.70w/3.6, 4. Adel Cupidon MRI 7.60w/3.3, 5. Yann Randrianasolo (Réunion) 7.57w/40, 6. Thapelo Monaiwa BOT 7.55w/3.8, 7. Roméo N’Tial BEN 7.44w/4.0, 8. Isaac Yego KEN 7.37w/3.9, 9. Norman Chibane BOT 7.29w/3.9, 10. Lys Mendy SEN 7.21w/3.9, 11. Lazare Simklina TOG 7.19w/3.9, 12. Jovan van Vuuren RSA 7.15w/3.9, 13. Appolinaire Yinra CMR 7.08w/3.9, 14. Emile Condé GUI 6.02w/3.9

Triple jump: (11) 1. Hugues Fabrice Zango BUR 17.34w/+3.5, 2. Thalosang Tshireletso BOT 16.77w/+4.5 (16.65m/0.0), 3. Yasser Triki ALG 16.58w/+2.6 (16.34m/+1.2), 4. Alexandre Gentil MRI 16.25w/4.1, 5. Lleyton Davids RSA 16.20w/+2.4, 6. Isaac Yego KEN 16.11w/+2.3 (16.04m/+1.9), 7. Gilbert Pkemoi KEN 15.97w/+2.1 (15.40m/1.3), 8. Hossam Shoman EGY 15.93w/+2.6 (15.42m/1.5), 9. Derick Chiambah Gama CMR 15.80m/+2.0, 10. Mohamed Hammadi MAR 15.54m/+1.9, 11. Guy Lebon Attoungbre CIV 15.46w/+3.3, 12. Roger Haitengi NAM 15.45w/+3.0, 13. Yacouba Loue BUR 15.18w/+2.5, 14. Lazare Simklina TOG 14.84w/+3.0, 15. Amath Faye SEN 14.80m/+1.6, 16. Tshwanelo Aabobe BOT 13.73w/+2.6, 17. Emile Conde GUI 13.08w/+3.2

Shot put: (12) 1. Chukwuebuka Enekwechi NGR 21.20m, 2. Kyle Blignaut RSA 20.60m, 3. Mohamed Magdy EGY 20.33m, 4. Dotun Ogundeji NGR 19.11m, 5. Bernard Baptiste MRI 17.66m, 6. Cian de Villiers RSA 17.20m, 7. Sié Fahige Kambou BUR 14.41m

Discus: (9) 1. Werner Visser RSA 61.80m, 2. Victor Hogan RSA 58.95m, 3. Ryan Williams NAM 56.70m, 4. Shebab Abdelaziz EGY 52.05m, 5. Christopher Sophie MRI 50.93m, 6. Abdelmoumen Bourakba ALG 50.48m, 7. Oussama Khennoussi ALG 47.58m, 8. Sié Fahige Kambou BUR 46.79m, 9. Francois Prinsloo RSA 46.27m

Hammer: (8) 1. Allan Cumming RSA 69.13m, 2. Tshepang Makhethe RSA 68.75m, 3. Alaaeldin Elashry EGY 68.24m, 4. Mostafa El Gamal EGY 67.80m, 5. Ahmed Ismail EGY 65.73m, 6. Renaldo Frechou RSA 64.24m, 7. Jean Ian Carre MRI 51.75m, 8. Dominic Ondigi KEN 51.65m

Javelin: (12) 1. Julius Yego KEN 79.62m, 2. Ihab Abdelrahman EGY 77.12m, 3. Phillippus Janse van Rensburg RSA 74.10m, 4. Johann Grobler RSA 73.82m, 5. Alexander Kiprotich KEN 70.36m, 6. Maged Albadry EGY 70.19m, 7. Otagi Ogulla Obang ETH 68.97m, 8. Adams Kure NGR 67.04m, 9. Othow Okello Ojulu ETH 65.04m, 10. Romaric Houenou BEN 59.88m

Decathlon: (10-11)
1. Larbi Bourrada ALG 7776 pts (10.98w/+3.7 (865), 7.38w/+2.2 (905), 13.14m (676), 1.93m (740), 49.61 (833), 14.43w/+2.9 (920), 40.22 (669), 4.80m (849), 56.48m (685), 4:47.52 (737))
2. Friedrich Pretorius RSA 7504 pts (11.08w/+3.7 (843), 7.30w/+2.8 (886), 13.72m (711), 1.93m (740), 52.50 (703), 14.71w/+2.9 (885), 40.93m (683), 4.60m (790), 57.26m (697), 4:58.92 (566))
3. Jesse Perez RSA 7396 pts (10.77w/+3.7 (912), 7.36w/+2.5 (900), 12.65m (646), 1.87m (687), 50.00 (815), 15.70/+2.9, 37.11m (606), 4.60m (790), 54.08m (649), 4:49.14 (624))
4. Edwin Too KEN 7011 pts (10.88w/+3.7 (888), 7.44w/+3.1 (920), 8.62m (403), 1.93m (740), 50.58 (788), 15.44w/+2.9 (797), 34.72m (558), 4.00m (617), 50.71m (599), 4.36.73 (701))
5. Gilbert Koech KEN 6822 pts 11.38w/+3.7 (778), 6.49w/+2.1 (695), 13.31m (686), 1.78m (610), 51.05 (767), 15.79w/+2.9, 37.27m (609), 3.40m (457), 59.24m (726), 4:31.20 (737))
DNF Marcell De Jager RSA (11.15w/+3.7 (827), 7.13/+1.6 (845), 14.62m (766), 1.84m (661), 54.30 (627), DNS
DNF Samuel Osadolor NGR (10.57w/+3.7 (959), 6.62/+0.9 (725), 10.34m (506), 1.78m (610), DNS

20km racewalk: (12) 1. Samuel Gathimba KEN 1:22:01 (?), 2. Wayne Snyman RSA 1:22:05, 3. Yohanis Algaw ETH 1:22:21, 4. Misgana Wakuma Fekansa ETH 1:22:48, 5. Mohamed Ragab EGY 1:26:07, 6. Islam Abdelkhalek EGY 1:29:02, 7. Birara Alem Chekol ETH 1:33:16, 8. Jérôme Caprice MRI 1:36:39, Heristone Wanyonyi Wafula KEN DNF

4x100m:
(final, 10) 1. Kenya 39.28, 2. South Africa 39.79, 3. Zimbabwe 39.81, 4. Nigeria 39.98, 5. Mauritius 40.14, 6. Democratic Congo COD 41.24, 7. Swaziland 41.48, Botswana DQ
(heats, 9)
(1) 1. Botswana 39.32 Q, 2. Zimbabwe 39.75 Q, 3. Nigeria 40.15 Q, 4. Mauritius 40.64 q, 5. Ethiopia ETH 44.23
(2) 1. Kenya 39.42 Q, 2. South Africa RSA 40.99 Q, 3. Swaziland 41.25 Q, 4. Democratic Congo 41.59 q, 5. Gambia 41.93

4x400m:
(final, 12) 1. Botswana 3:04.27, 2. Zambia 3:05.53, 3. Nigeria 3:07.05, 4. Kenya 3:09.49, 5. Tunisia 3:11.31, 6. Senegal 3:13.57, 7. South Africa 3:14.69, 8. Gambia 3:16.96
(heats, 11)
(1) 1. Botswana 3:09.25 Q, 2. Nigeria 3:12.24 Q, 3. Gambia 3:14.99 Q, 4. Ethiopia ETH 3:16.86, 5. Mauritius 3:16.94
(2) 1. Zambia 3:06.28 Q, 2. South Africa 3:08.23 Q, 3. Tunisia 3:09.46 Q, 4. Senegal 3:10.20 q, 5. Kenya 3:10.54 q, 6. Namibia 3:10.70

 

WOMEN

100m:
(final, 9, +4.8) 1. Gina Bass GAM 11.06w, 2. Aminatou Seyni NIG 11.09w, 3. Carina Horn 11.14w, 4. Tima Godbless NGR 11.27w, 5. Maximilla Imali KEN 11.29w, 6. Quincy Malekani ZAM 11.30w, 7. Hellen Makumba ZAM 11.50w, Oarabile Tshosa BOT DNF
(semi-finals, 8)
(1, +0.1) 1. Gina Bass GAM 11.08 NR Q, 2. Quincy Malekani ZAM 11.32 Q, 3. Oarabile Tshosa BOT 11.33 q, 4. Maboundou Koné CIV 11.53, 5. Balikis Yakubu NGR 11.63, 6. Eunice Murandafu KEN 11.99, 7. Sade Amor De Sousa NAM 12.59, Natacha Ngoye CGO DNF
(2, +3.2) 1. Aminatou Seyni NIG 11.05w Q, 2. Hellen Makumba ZAM 11.42w Q, 3. Phindile Khubheka RSA 11.44w, 4. Praise Ofoku NGR 11.62w, 5. Maimuna Jallow GAM 11.71w, 6. Karel Elodie Ziketh CIV 11.78w, 7. Pierrick Linda Moulin GAB 11.79w, 8. Yabsira Jarso Guyo ETH 11.93w
(3, +1.5) 1. Carina Horn RSA 11.08 Q, 2. Tima Godbless NGR 11.25 Q, 3. Maximilla Imali KEN 11.26 q, 4. Loungo Matlhaku BOT 11.57, 5. Jacent Nyamahunge UGA 11.62, 6. Claudine Nomenjanahary UGA 11.85, 7. Fatou Sowe GAM 11.95, 8. Astrid Eva van Hoorn MOZ 12.13
(heats, 8)
(1, +1.5) 1. Gina Bass GAM 11.36 Q, 2. Maximilla Imali KEN 11.50 Q, 3. Loungo Matlhaku BOT 11.59 Q, 4. Phindile Khubheka RSA 11.64 q, 5. Bonguwe Mahlalela SWZ 12.03, 6. Henintsoa Rakotonary MAD 12.29
(2, -0.3) 1. Tima Godbless NGR 11.71 Q, 1. Jacent Nyamahunge UGA 11.78 Q, 3. Yabsira Jarso Guyo ETH 12.01 Q, 4. Akouvi Judith Koumedzina TOG 12.37, 5. Françoise Kumi COD 13.10, 6. Victoria Cassinda ANG 13.43
(3, +1.1) 1. Quincy Malekani ZAM 11.52 Q, 2. Eunice Murandafu KEN 12.00 Q, 3. Sade Amor De Sousa NAM 12.52 Q, 4. Nancy Tokpah LBR 12.67, 5. Béatrice Midomide BEN 12.84
(4, -0.5) 1. Carina Horn RSA 11.27 Q, 2. Oarabile Tshosa BOT 11.72 Q, 3. Maboundou Koné CIV 11.78 Q, 4. Natacha Ngoye CGO 11.96 q, 5. Fatou Sowe GAM 12.02 q, 6. Monica Safania KEN 12.23 q, Lucia Moris SSD dq
(5, +0.5) 1. Praise Ofoku NGR 11.80 Q, 2. Maimuna Jallow GAM 11.88 Q, 3. Pierrick Linda Moulin GAB 11.91 Q, 4. Amélie Anthony MRI 12.03
(6, +2.2) 1. Hellen Makumba ZAM 11.57w Q, 2. Karel Elodie Ziketh CIV 11.89w Q, 3. Astrid Eva van Hoorn MOZ 12.19w Q, 4. Rahel Tesfaye Woldeabzgi ETH 12.21w, 5. Nyimasata Jawneh GAM 12.32w, 6. Aissata Deen Conte GUI 12.92w, Tsaone Sebele BOT DNF
(7, +1.9) 1. Aminatou Seyni NIG 11.07 NR Q, 2. Balikis Yakubu NGR 11.76 Q, 3. Claudine Nomenjanahary MAD 11.86 Q, 4. Michelle Zuze ZIM 12.10, 5. Fatoumata Koala BUR 12.47, Rhoda Njobvu ZAM dq

200m:
(final, 12, +0.4) 1. Aminatou Seyni NIG 23.04, 2. Maximilla Imali KEN 23.43, 3. Rhoda Njobvu ZAM 23.51, 4. Maboundou Koné CIV 23.62, 5. Quincy Malekani ZAM 23.63, 6. Lumeka Katundu ZAM 23.64, 7. Shirley Nekhubui RSA 23.72, 8. Natacha Ngoye CGO 24.45
(semi-finals, 11)
(1, +4.6) 1. Lumeka Katundu ZAM 23.26w Q, 2. Maboundou Koné CIV 23.30w Q, 3. Quincy Malekani ZAM 23.35w Q, 4. Banele Shabangu RSA 23.46w, 5. Tima Godbless NGR 23.55w, 6. Tamzin Thomas RSA 23.85w, 7. Milcent Ndoro KEN 24.01w, 8. Ane Rautenbach NAM 24.24w
(2, +4.7) 1. Aminatou Seyni NIG 22.78w Q, 2. Natacha Ngoye CGO 23.01w Q, 3. Maximilla Imali KEN 23.10w Q, 4. Shirley Nekhubui RSA 23.33w q, 5. Rhoda Njobvu ZAM 23.44w Q, 6. Praise Idamadudu NGR 23.58w, 7. Jacent Nyamahunge UGA 23.69w, 8. Asimenye Simwaka MAW 24.25w
(heats, 11)
(1, +3.0) 1. Shirley Nekhubui RSA 23.40w Q, 2. Natacha Ngoye CGO 23.55w Q, 3. Boitshepiso Kelapile BOT 24.47w, 4. Cynthia Namakaho MAD 24.71w, 5. Pierrick Linda Moulin GAB 24.87w, 6. Béatrice Midomide BEN 26.50w
(2, +2.1) 1. Rhoda Njobvu ZAM 23.55w Q, 2. Banele Shabangu RSA 23.68w Q, 3. Baytula Aliye Ahmed ETH 24.00w, 4. Loungo Matlhaku BOT 24.19w, 5. Karel Elodie Ziketh CIV 24.70w, 6. Awali Boubacar Samira NIG 25.50w
(3, +3.1) 1. Aminatou Seyni NIG 22.62w Q, 2. Tima Godbless NGR 22.99w Q, 3. Lumeka Katundu ZAM 23.31 q, 4. Milcent Ndoro KEN 23.76w q, 5. Asimenye Simwaka MAW 23.97w q, 6. Madina Touré BUR 24.63
(4, +0.9) 1. Maboundou Koné CIV 23.35 Q, 2. Praise Idamadudu NGR 23.48 Q, 3. Eunice Murandafu KEN 24.68, 4. Amélie Anthony MRI 24.78, 5. Astrid Eva van Hoorn MOZ 25.00, 6. Akouvi Judith Koumedzina TOG 25.07, 7. Winnie Tshegofatso Sarefo BOT 25.67, 8. Lucia Moris SSD 26.00
(5, +2.4) 1. Quincy Malekani ZAM 23.22w Q, 2. Jacent Nyamahunge UGA 23.53w Q, 3. Maximilla Imali KEN 23.54w q, 4. Tamzin Thomas RSA 23.86w q, 5. Ane Rautenbach NAM 23.92w q, 6. Maimuna Jallow GAM 24.57w, 7. Bonguwe Mahlalela SWZ 24.83

400m:
(final, 10) 1. Miranda Coetzee RSA 51.82, 2. Niddy Mingilishi ZAM 52.36, 3. Veronica Mutua KEN 52.76, 4. Shida Leni UGA 52.91, 5. Patience Okon George NGR 52.98, 6. Lydia Jele BOT 53.58, 7. Precious Molepo RSA 53.78, 8. Asimenye Simwaka MAW 53.86
(semi-finals, 9)
(1) 1. Patience Okon George NGR 53.24 Q, 2. Veronica Mutua KEN 53.80 Q, 3. Niddy Mingilishi ZAM 53.97 Q, 4. Shida Leni UGA 54.05 q, 5. Precious Molepo RSA 54.29 q, 6. Christine Botlogetswe BOT 55.06, 7. Tsige Duguma Gemechu ETH 56.23, 8. Msgana Haylu Zemedkun ETH 57.62
(2) 1. Miranda Coetzee RSA 52.85 Q, 2. Asimenye Simwaka MAW 54.28 Q, 3. Lydia Jele BOT 54.42 Q, 4. Praise Idamadudu NGR 54.44, 5. Thomphang Basele BOT 55.90, 6. Marlie Viljoen RSA 56.28, 7. Jacinta Shikanda KEN 56.78, 8. Amarech Zago Zarafo ETH 59.04
(heats, 8)
(1) 1. Miranda Coetzee RSA 52.11 Q, 2. Niddy Mingilishi ZAM 53.21 Q, 3. Tsige Duguma Gemechu ETH 54.43 q, 4. Jacinta Shikanda KEN 54.73 q, 5. Mudi-Inosensia Haingura NAM 1:01.34
(2) 1. Thomphang Basele BOT 54.66 Q, 2. Marlie Viljoen RSA 54.99 Q, 3. Abygirl Sepiso ZAM 55.79, 4. Rose Ihisa Uwaro (Refugee) 1:06.33
(3) 1. Veronica Mutua KEN 52.97 Q, 2. Asimenye Simwaka MAW 53.27 Q, 3. Precious Molepo RSA 53.32 q, 4. Christine Botlogetswe BOT 54.02 q
(4) 1. Praise Idamadudu NGR 54.61 Q, 2. Msgana Haylu Zemedkun ETH 56.86 Q, 3. Nandi Vass NAM 58.73
(5) 1. Patience Okon George NGR 52.19 Q, 2. Shida Leni UGA 52.68 Q, 3. Lydia Jele BOT 53.40 q, 4. Amarech Zago Zarafo ETH 54.42 q, 5. Agness Mapula ZAM 56.56, 6. Cynthia Namahako MAD
57.25

800m:
(final, 12) 1. Jarinter Mwasya KEN 2:02.80, 2. Netsanet Desta Gebre ETH 2:02.99, 3. Prudence Sekgodiso RSA 2:03.46, 4. Worknesh Mesele Handeno ETH 2:03.67, 5. Assia Raziki MAR 2:04.75, 6. Brenda Chebet KEN 2:06.17, 7. Gena Lofstrand RSA 2:06.21, 8. Naomi Korir KEN 2:06.39
(heats, 11)
(1) 1. Netsanet Desta Gebre ETH 2:04.17 Q, 2. Prudence Sekgodiso RSA 2:04.20 Q, 3. Naomi Korir KEN 2:04.47 Q, 4. Firezewd Tesfaye Gebreyohannis ETH 2:07.87, 5. Amni Tama (Bakhit?) SUD 2:10.68, 6. Horine Iribagiza RWA 2:13.09, 7. Malika Ramasawmy MRI 2:18.56, 8. Anjelina Nadai Lohalith (refugee) 2:19.29
(2) 1. Jarinter Mwasya KEN 2:01.07 Q, 2. Worknesh Mesele Handeno ETH 2:02.38 Q, 3. Brenda Chebet KEN 2:02.74 Q, 4. Assia Raziki MAR 2:04.03 q, 5. Gena Lofstrand RSA 2:04.90, 6. Knight Aciru UGA 2:06.11, 7. Oratile Nowe BOT 2:12.81, 8. Marli Dimond RSA 2:14.73

1500m: (9) 1. Winny Chebet KEN 4:16.10, 2. Purity Chepkirui KEN 4:16.28, 3. Ayal Dagnachew Asegu ETH 4:16.45, 4. Brenda Chebet KEN 4:17.25, 5. Janat Chemusto UGA 4:21.36, 6. Carina Viljoen RSA 4:21.65, 7. Souhra Ali Mohamed DJI 4:21.66, 8. Knight Aciru UGA 4:22.75, 9. Danielle Verster RSA 4:26.40, 10. Anjelina Nadai Lohalith (Refugee) 4:33.74

5000m: (9) 1. Beatrice Chebet KEN 15:00.82, 2. Fentaye Belayneh ETH 15:01.89, 3. Caroline Nyaga KEN 15:05.34, 4. Melknat Wudu ETH 15:08.65, 5. Sarah Chelangat UGA 15:37.68, 6. Caster Semenya RSA 16:03.24, 7. Kyla Jacobs RSA 16:16.06, 8. Janat Chemusto UGA 16:38.76, 9. Elza Belvia Boyfini Sarabiro CAF 19:15.02

10000m: (11) 1. Caroline Nyaga KEN 32:12.61, 2. Zena Racheal Chebet UGA 32:17.66, 3. Meseret Gebre Dekebo ETH 32:25.97, 4. Meserete Abebayehu Alemu ETH 32:30.75, 5. Sarah Chelangat UGA 32:35.16, 6. Glenrose Xaba RSA 32:45.05, 7. Brillian Chepkurui KEN 32:51.08, 8. Elvanie Nimbona BDI 32:55.35, 9. Purity Komen KEN 32:57.11, 10. Cerine Iranzi RWA 33:03.24, 11. Zinash Debebe Getachew ETH 33:10.43, 12. Cian Oldknow RSA 33:19.39, 13. Cacisile Soibo RSA 36:50.12

3000m steeple: (12) 1. Werkuha Getachew Woldeamanuel ETH 9:36.81, 2. Zerfe Wondmagegn 9:41.37, 3. Caren Chebet 9:43.64, 4. Edinah Chepkemoi KEN 9:44.21, 5. Ikram Ouaziz MAR 9:53.06, 6. Fancy Cherono KEN 10:06.62

100m hurdles:
(final, 9, +4.0) 1. Tobi Amusan 12.57w, 2. Ebony Morrison LBR 12.77w, 3. Marione Fourie RSA 12.93w, 4. Marthe Koala BUR 12.99w, 5. Ashley Miller ZIM 13.30w, 6. Sidonie Fiadanantsoa MAD 13.49w, 7. Charlize Eilerd RSA 13.99w, Lina Gaber EGY DNF
(heats, 8)
(1, +3.1) 1. Ebony Morrison LBR 12.86w Q, 2. Sidonie Fiadanantsoa MAD 13.44w Q, 3. Charlize Eilerd RSA 13.59w, Q, 4. Lina Gaber EGY 13.85w q, 5. Marzaan Loots RSA 13.90, 6. Alemitu Assefa Hordofa ETH 14.46w
(2, +2.5) 1. Tobi Amusan 12.63w Q, 2. Marione Fourie RSA 12.82w Q, 3. Ashley Miller ZIM 13.15w Q, 4. Marthe Koala BUR 13.22w q, 5. Joy Abu NGR 13.85w, 6. Priscilla Tabunda KEN 13.88w, 7. Madina Touré BUR 13.99w, 8. Hirphe Dirbsa Woyyesa ETH 14.73w

400m hurdles:
(final, 12) 1. Zeney van der Walt RSA 56.00, 2. Taylong Bieldt RSA 56.67, 3. Nora Ennadi MAR 58.06, 4. Linda Angounou CMR 58.97, 5. Mariam Bance BUR 59.42, 6. Jane Chege KEN 59.71, 7. Wenda Nel RSA 1:00.43, 8. Joy Abu NGR 1:00.84
(heats, 11)
(1) 1. Zene van der Walt RSA 57.27 Q, 2. Jane Chege KEN 58.89 Q, 3. Joy Abu NGR 58.94 Q, 4. Kemi Petersen NGR 1:01.07, 5. Sibiri Sita BUR 1:01.17
(2) 1. Taylon Bieldt RSA 56.97 Q, 2. Wenda Nel RSA 57.52 Q, 3. Nora Ennadi MAR 57.81 Q, 4. Linda Angounou CMR 58.71 q, 5. Mariam Bance BUR 59.00 q, 6. Sarah Ochigbo NGR 59.77

High jump: (9) 1. Rose Yeboah GHA 1.79m, 2. Temitope Adeshina NGR 1.79m, 3. Yvonne Robson RSA 1.79m, 4. Rhizlane Siba MAR 1.76m, 5. Erikah Seyama SWZ 1.73m, 6. Shanese de Clerk RSA 1.73m, 7. Mia Jansen van Rensburg RSA 1.73m, 8. Ayten Bisher EGY 1.70m, 9. Nyajuog Mach Jack ETH 1.60m

Pole vault: (10) 1. Mire Reinstorf RSA 3.80m, 2. Dorra Mahfoudhi TUN 3.70m, 3. Nicole Janse van Rensburg RSA 3.70m, 4. Erica Moolman RSA 3.70m, 5. Julia Boslak (Réunion) 3.70m, 6. Dina Eltabaa EGY 3.60m

Long jump: (10) 1. Marthe Koala BUR 6.42m/0.0, 2. Youssra Lajdoud MAR 6.37m/-0.1, 3. Esraa Samir EGY 6.29m/+0.9, 4. Eljone Kruger RSA 6.14m/+0.9, 5. Karmen Fouche RSA 6.10m/+1.8, 6. Danielle Nolte RSA 6.09m/+2.0, 7. Nemata Nikiema BUR 5.97m/-0.3, 8. Véronique Kossenda Rey CMR 5.86w/+2.1 (5.74m/+1.7), 9. Priscilla Tabunda KEN 5.81m/+0.9, 9. Ruth Agadama NGR 5.81m/+1.7, 11. Fayza Issaka-Abdoukerim TOG 5.70m/+0.2, 12. Pauline Raissa Ngouopou CMR 5.64m/+0.5, 13. Lola Robert (Réunion) 5.62m/-0.2, 14. Françoise Kumi COD 4.48m/+0.5

Triple: (12) 1. Sangoné Kandji SEN 13.76m, 2. Saly Sarr SEN 13.42m, 3. Véronique Kossenda Rey CMR 13.35m, 4. Liliane Potiron MRI 13.21m, 5. Esraa Samir EGY 12.95m, 6. Lerato Sechele LES 12.83w/3.3, 7. Pauline Raissa Ngouopou CMR 12.75m, 8. Fayza Issaka-Abdoukerim TOG 12.34m
(wind information seems to be missing)

Shot put: (8) 1. Ischke Senekal RSA 16.40m, 2. Carine Mekam GAB 15.87m, 3. Zonica Lindeque RSA 15.79m, 4. Odile Ahouanwanou BEN 14.93m, 5. Dane Roets RSA 14.87m, 6. Tuane Silver NAM 13.78m, 7. Rosie Mulambavu COD 10.25m

Discus: (10) 1. Chioma Onyekwere NGR 58.19m, 2. Nora Atim Monie CMR 54.44m, 3. Obiageri Amechi NGR 54.15m, 4. Riette Heyns RSA 53.76m, 5. Princess Kara NGR 51.15m, 6. Rana Mahmoud EGY 49.65m, 7. Rima Abdallah EGY 48.50m, 8. Chaima Chouikh TUN 47.79m, 9. Zonica Lindeque RSA 45.58m, 10. Yolandi Stander RSA 45.43m

Hammer: (11) 1. Sade Olatoye NGR 63.67m, 2. Zouina Bouzebra ALG 63.48m, 3. Rawan Barakat EGY 62.67m, 4. Zahra Tatar ALG 62.11m, 5. Margaretha Cumming RSA 57.74m, 6. Leandri Geel RSA 56.42m, 7. Samira Addi MAR 55.78m, 8. Emilie Dia MLI 52.67m, 9. Julianne Clair MRI 50.25m, 10. Fatou Diocou SEN 49.02m, 11. Linda Oseso KEN 48.87m, 12. Marinda Greyling RSA 48.60m, 13. Lucy Omondi KEN 43.29m

Javelin: (11) 1. Jo-ane van Dyk RSA 60.65m, 2. Mckyla van der Westhuizen RSA 55.55m, 3. Jana van Schalkwyk RSA 54.49m, 4. Martha Musai KEN 50.76m, 5. Josephine Lalam UGA 49.11m, 6. Dengate Adola Melka ETH 47.43m, 7. Jessika Rosun MRI 45.84m

Heptathlon (8-9) :
1. Odile Ahouanwanou BEN 5756 pts (13.82/0.4 (1004), 1.70m (855), 14.13m (803), 24.73/-0.2 (912), 5.96w/+2.3 (837), 42.29m (711), 2:34.80 (634))
2. Shannon Verster RSA 5329 pts (14.44/0.4 (917), 1.73m (891), 10.46m (560), 25.84/-0.2 (811), 5.45m/3.1 (686), 38.17m (632), 2:19.37 (832))
3. Nada Chroudi TUN 5117 pts (14.81/0.4 (867), 1.55m (678), 12.40m (688), 26.76/-0.2 (732), 5.91m/1.4 (822), 38.39m (636), 2:29.94 (694))
4. Kemi (Francis) Petersen NGR 4970 pts (14.47/0.4 (913), 1.49m (610), 10.88m (587), 25.09/-0.2 (879), 5.40m/1.8 (671), 33.33m (540 pts), 2:23.98 (770)
5. Adèle Mafogang Tenkeu CMR 4709 pts  (15.83/0.4 (735), 1.58m (712), 9.43m (492), 25.81/-0.2 (814), 5.01m/+1.5 (562), 31.17m (499), 2:14.82 (895))
6. Aminata Bah MLI 3838 pts (15.88/0.4 (729), 1.52m (644), 9.12m (472), 27.80/-0.2 (647), 5.06m/2.5 (576), 28.32m (445), 3:04.44 (325))
Wedian (Mokhtar) Abdelhamed EGY 2717 pts DNF (15.17/0.4 (819), 1.61m (747), 10.03m (531), 28.14m/-0.2 (620), DNS)

20km racewalk: (12) 1. Emily Ngii KEN 1:34:30, 2. Yehualeye Beletew Mitiku ETH 1:35:48, 3. Sylvia Kemboi KEN 1:39:40, 4. Wubalem Shugute Fonkamo ETH 1:42:34, 5. Souad Azzi ALG 1:43:55, 6. Mare Betwe Getahun ETH 1:45:36, 7. Marissa Swanepoel RSA 1:50:44, 8. Sonia Soodon MRI 2:06:46

4x100m:
(final, 10) 1. Nigeria 44.45, 2. South Africa 44.87, 3. Gambia 44.97, 4. Kenya 45.17, 5. Botswana 45.93, 6. Madagascar 46.48, 7. Burkina Faso BUR 47.14, Zambia DNF
(heats, 9)
(1) 1. Zambia 44.36 Q, 2. South Africa 45.21 Q, 3. Madagascar MAD 47.10 Q, 4. Burkina Faso BUR 47.79 q, Namibia DQ
(2) 1. Botswana 45.02 Q, 2. Gambia GAM 45.40 Q, 3. Kenya 45.60 Q, 4. Nigeria 46.30 q, Ethiopia DNF

4x400m: (12) 1. South Africa RSA 3:29.34, 2. Kenya 3:35.55, 3. Nigeria 3:36.24, 4. Botswana BOT 3:36.96, 5. Ethioipan 3:47.31, Zambia DNS

MIXED

Mixed 4x400m: (9) 1. Botswana 3:21.85, 2. Nigeria 3:22.38, 3. Kenya 3:22.75, 4. South Africa RSA 3:23.06, 5. Zambia 3:27.06, 6. Ethiopia 3:31.50, Gambia DQ