Kip Keino Classic meet, Nairobi (Kenya) 7/05/2022

Source: Official results

MEN
100m: (+2.0m/s) 1. Ferdinand Omanyala KEN 9.85, 2. Fred Kerley USA 9.92, 3. Isiah Young USA 10.13, 4. Henricho Bruintjies RSA 10.13, 5. Emmanuel Matadi LBR 10.14, 6. Kenny Bednarek USA 10.15, 7. Filippo Tortu ITA 10.24, 8. Mike Rodgers USA 10.37

200m: (+2.1m/s) 1. Aaron Brown CAN 20.05w, 2. Kyree King USA 20.18w, 3. Isaac Makwala 20.31w, 4. Mouhamadou Fall FRA 20.50w, 5. Blessing Afrifa ISR 20.52w, 6. Dan Kiviazi Asamba 20.89w 7. Tazana Dyrbak DEN 21.19w, Mike Mokamba KEN DQ

400m: 1. William Rayan 45.51, 2. Collins Omae 46.03, 3. Kelvin Tauta 46.07, 4. Kevin Kiprotich 46.10, 5. Boniface Mweresa 46.60, 6. Cleophas Kipruto 47.01, 7. Nathaniel Kipngetich 47.09, 8. Stanley Kieti 47.77

800m: 1. Emmanuel Wanyonyi 1:45.01, 2. Cornelious Tuwei 1:45.49, 3. Tshepo Tshite RSA 1:45.51, 4. Tolesa Bodena Asho ETH 1:45.85, 5. Nicholas Kebenei  1:46.14, 6. Abedin Mujezinovic BIH 1:47.50, 7. Ferguson Rotich 1:47.98

1500m: 1. Abel Kipsang KEN 3:31.01, 2. Reynold Kipkorir 3:35.50, 3. Kumari Taki 3:36.73, 4. Adisu Girma Tola ETH 3:36.98, 5. Turi Mirkana Lellisa ETH 3:38.49, 6. Melkamu Zegeye Wube ETH 3:39.43, 7. Boaz Kiprugut 3:40.19, 8. Wegene Addisu ETH 3:40.89, 9. Vincent Keter 3:31.49, 10. Paul Chelimo USA 3:41.50, 11. Hiss Bachir DJI 3:44.91, 12. Antoine Gakeme BDI 3:58.09

5000m: 1. Jacob Krop 13:12.19, 2. Daniel Mateiko 13:13.45, 3. Daniel Ebenyo Simiyu 13:14.51, 4. Levy Kibet 13:16.57, 5. Edward Zakayo 13:20.51, 6. Nibret Melak ETH 13:22.85, 7. Dinkalem Ayele ETH 13:26.65, 8. Charles Rotich 13:39.40; 9. Bravin Kiprop 13:44.06, 10. Mwet Gebrheat Miruts ETH 13:44.64, 11. Dismas Yego UGA 14:27.84

10000m: 1. Julius Kipkwony KEN 28:28.34, 2. Wesley Kimutai KEN 28:32.09, 3. Abraham Longosiwq 28:35.01, 4. Reuben Longosiwa KEN 28:47.06, 5. Benson Moshon 28:50.44, 6. Geofry Korir KEN 28:51.91, 7. Stanley Njihia 28:52.22, 8. Isaac Too 28:54.71, 9. Mattehew Samberu 28:56.07, 10. Felix Kirui 28:59.91, 11. Wilfred Kimitei 29:03.36, 12. Asbel Kiprop 29:09.24, 13. Stephen Lemayan 29:12.71, 14. Ismael Kiprono 29:27.44, 15. Brian Kwemoi 29:34.53, 16. Raphael Longisa 29:44.67, 17. Jimnah Kariuki 30:21.34, 18. Isaac Cheluko 30:48.68, 19. Victor Kipruto 31:05.54, 20. Shadrack Rono 32:21.89

3000m steeple: 1. Abraham Kibiwot KEN 8:21.92, 2. Samuel Dugina Bariso ETH 8:27.40, 3. Benjamin Kigen KEN 8:30.28, 4. Ismail Ibrahim DJI 8:32.68, 5. Conseslus Kipruto 8:32.76, 6. Elias Kibet 8:37.77, 7. Amos Serem 8:45.37, 8. Hillary Yego TUR 8:47.21, 9. Stanley Kebenei USA 8:48.86, 10. Albert Chemutai UGA 8:53.51, 11. Ezekiel Mutai UGA 8:57.03, 12. Geoffrey Kirwa 9:04.72

400H: 1. Wiseman Were 50.10, 2. William Mbevi 50.62, 3. John Gikonyo 51.75, 4. Kipkorir Rotich 52.03, 5. Vincent Kosgei 52.40, 6. Newton Kipngetich 52.51, 7. Edward Ngunjiri 52.53, 8. Nicholas Kiplimo 54.24

Hammer: 1. Wojcieh Nowicki POL 81.43m, 2. Mykhailo Kokhan UKR 77.80m, 3. Christos Frantzeskakis GRE 77.19m, 4. Sean Donnelly USA 75.27m, 5. Mostafa Elgamel EGY 71.24m, 6. Dennis Sakawa 49.90m

Javelin: 1. Ihab Abdelrahman EGY 83.79m, 2. Julius Yego 79.59m, 3. Johann Grobler RSA 79.11m, 4. Rolands Strobinders LAT 76.30m, 5. Vedran Samac SRB 76.02, 6. Leandro Ramos POR 75.93m, 7. Alexander Kiprotich KEN 75.04m

WOMEN
100m: (-0.4) 1. Shelly Ann Fraser Pryce JAM 10.67, 2. Bassant Hemida EGY 11.02, 3. Shannon Ray USA 11.33, 4. Patrizia Vanderweken LUX 11.35, 5. Javianne Oliver USA 11.36, 6. Rani Rosius BEL 11.40, 7. Maximilla Imali KEN 11.46, Christine Mboma NAM DNF

200m: (-1.0) 1. Aminatou Seyni NIG 22.43, 2. Shannon Ray USA 22.84, 3. Dezerea Bryant USA 22.92, 4. Gina Bass GAM 23.11, 5. Rhoda Njobvu ZAM 23.20, 6. Imke Vervaet BEL 23.27, 7. Shirley Nekhubui RSA 23.40, 8. Millicent Ndoro KEN 23.98

400m: 1. Miranda Coetzee RSA 51.50, 2. Wadeline Jonathas USA 51.71, 3. Susanne Walli AUT 52.13, 4. Leni Shida UGA 52.29, 5. Laura Muller GER 52.66, 6. Veronica Mutua KEN 53.01, 7. Hellen Syombua KEN 53.16, 8. Rachel Gloria Pellaud SUI 53.76

800m: 1. Prudence Sekgodiso RSA 1:58.41, 2. Mary Moraa 1:59.87, 3. Naomi Korir 2:00:06, 4. Jarinter Mwasya 2:00.37, 5. Halima Najaayi UGA 2:00.93, 6. Vivian Chebet 2:01.00, 7. Penina Wachira 2:01.30, 8. Worknesh Mesele ETH 2:02.59

1500m: 1. Diribe Welteji Kejelcha ETH 4:01.50, 2. Haylom Shege Birke ETH 4:02.25, 3. Edinah Jebitok KEN 4:02.66, 4. Kassie Wubrist ETH 4:03.86, 5. Judith Kiyeng KEN 4:03.87, 6. Winfred Yavi Mutile BRN 4:05.54

5000m: 1. Girmawit Gebrzihair ETH 14:49.97, 2. Daisy Jepkemei KAZ 15:08.97, 3. Zenah Yego Chemutai 15:12.59, 4. Mercy Cherono 15:15.39, 5. Selah Jepleting 15:28.05, 6. Caroline Nyaga 15:31.76, 7. Stella Rutto ROU 15:48.97, 8. Winnie Nanyondo UGA 16:02.79

3000m steeple: 1. Norah Jeruto Tanui KAZ 9:04.95, 2. Faith Cherotich 9:12.04, 3. Peruth Chemutai UGA 9:20.07, 4. Sembo Almayew Welteji ETH 9:26.39, 5. Jackline Chepkoech 9:26.55, 6. Caren Chebet 9:30.42, 7. Meseret Yeshaneh ETH 9:33.34, 8. Celliphine Chespol KEN 9:38.02, 9. Fancy Cherono 9:45.75, 10. Virginia Nyambura 9:46.88, 11. Weynshet Ansa Weldetsadik ETH 9:48.14, 12. Gebregiorgis B. Atsbeha ETH 9:52.73, 13. Edna Chepkemoi 9:53.58, 14. Purity Kirui 9:57.40

400H: 1. Jane Chege 59.95, 2. Diana Chebet 1:00.41, 3. Agnes Ngumbi 1:01.29, 4. Rahab Wanjiru 1:01.78, 5. Winnie Chelagat 1:02.76, 6. Ndotu Mavuti 1:02.83, 7. Valentine Mokaya 1:07.20

High jump: 1. Laura Zialor GBR 1.91m, 2. Oksana Okuneva UKR 1.91m, 3. Kateryna Tabasnyk UKR 1.88m, 4. Kimberly Williamson JAM 1.88m, 5. Rhizlane Siba MAR 1.80m, 5. Tihana Jeletic CRO 1.80m, 7. Ana Simic CRO 1.75m, 8. Inika McPherson USA 1.70m

Hammer: 1. Anita Wlodarczyk POL 78.06m, 2. Janee Kassanavoid USA 76.82m, 3. Bianca Ghelber ROU 70.71m, 4. Vanessa Sterkendries BEL 67.57m, 5. Veronika Kanuchova SVK 65.61m, 6. Lucy Omondi 49.91m, 7. Roseline Rakamba 47.36m, 8. Nancy Kanini 43.07m