Ethiopian championships, Hawassa 28/03-2/04/2022

Source: EAF + Ethio Runners
Transcription: C. Fuchs

MEN

100m: (29) 1. Lucho Kiyanga 10.5, 2. Sisay Shimelis 10.5,  3. Sherefa Redi 10.5, 4. Eriyama Kere 10.5, 6. Kibru Mengistu 10.6, 7. Yabsira Bashawred 10.6, 8. Biniyam Philipos 10.8, 9. Niyala Jal 10.9

200m: (1) 1. Ahmed Musa 21.2, 2. Eriyama Kere 21.3, 3. Lucho Kiyanga 21.3, 4. Mentesnot Welde 21.4, 5. Daniel Tenker 21.4, 6. Niyala Jang 21.8, 7. Werku Tolisa 21.9, 8. Samson Tadesse 22.1

400m: (29) 1. Yobsen Biru 45.9, 2. Yohannes Tefera 46.7, 3. Melkamu Assefa 47.0, 4. Mustefa Edao 47.0, 5. Biruk Tadesse 47.3, 6. Abdurahman Abdu 48.1, 7. Mosisa Siyoum 48.4, 8. Biruk Abebe 49.5

800m: (29) 1. Tolesa Bodena 1:47.1, 2. Ephrem Mekonnen 1:47.2, 3. Mersimoy Kassahun 1:47.5, 4. Ahmed Hussen 1:48.20, 5. Bacha Morka 1:49.2, 6. Nigus Aschenawi 1:49.4, 7. Mikael Dereje 1:49.6, 8. Chala Desalegn 1:51.5

1500m: (2) 1. Adihana Kasaye 3:51.0, 2. Melkamu Zegeye 3:51.6, 3. Bedru Sirur 3:51.9, 4. Yobsen Girma 3:52.6, 5. Deriba Girma 3:52.9, 6. Addisu Girma 3:53.1, 7. Turi Mirkana 3:53.3, 8. Yihun Fentahun 3:53.5, 9. Melkeneh Azeze 3:53.8, 10. Aklilu Gebremaryam 3:54.0, 11. Yonas Hwaysh 3:54.4, 12. Zewga Asegidew DQ

5000m: (2) 1. Ali Abdulmena 13:45.0, 2. Tilahun Haile 13:45.2, 3. Getnet Wale 13:45.2, 4. Yomif Kejelcha 13:45.2, 5. Dinkalem Ayalew 13:45.8, 6. Muktar Edris 13:46.3, 7. Yasin Haji 13:46,8, 8. Gebeyehu Belay 13:47.3, 9. Nibret Melak 13:49.6, 10. Enyew Nigate 13:51.3, 11. Bereket Nega 13:54.2, 12. Haymanot Alemu 13:55.7, 13. Chimdessa Debele 13:59.9, 14. Mitku Ayalew 14:00.3, 15. Addisu Yihune 14:01.2, 16. Desalegn Girma 14:02.4, 17. Mezgebu Sime 14:06.5, 18. Femeke Tesfaye 14:12.5, 19. Mujib Haji 14:19.4, 20. Tesfahun Akalnew 14:25.0

10000m: (28) 1. Tadese Worku 28:12.0, 2. Milkesa Mengesha 28:27.3, 3. Gemechu Dida 28:30.0, 4. Tsegaye Kidane 28:30.9, 5. Boki Diriba 28:32.8, 6. Workineh Tadesse 28:39.8, 7. Getachew Masresha 28:48.0, 8. Anteayehu Dagnachew 28:55.5, 9. Gebrie Erkiyhun 29:03.3, 10. Mulat Bazezew 29:03.9, 11. Adeladlew Mamo 29:14.1, 12. Bitew Adem 29:18.3, 13. Abraraw Misganaw 29:32.8, 14. Birhanu Negash 29:47.9, 15. Abebe Shimelis 29:49.0, 16. Abduldjebar Hussen 29:50.3, 17. Dagnachew Adere 30:02.9, 18. Zebene Berta 30:03.8, 19. Ebisa Takele 30:21.8, 20. Neker Alemu 30:43.6, 21. Nebro Debele 31:13.3

3000m steeple: (31) 1. Samuel Firewu 8:22.5, 2. Hailemariyam Amare 8:24.6, 3. Tadese Takele 8:26.1, 4. Samuel Deguna 8:30.7, 5. Tegenu Mengistu 8:34.0, 6. Tesfaye Deriba 8:35.3, 7. Gedefay Adugna 8:37.9, 8. Halefom Tesfaye 8:42.2, 9. Mekuanent Atnafu 8:42.4, 10. Yonatan Tadesse 8:44.8, 11. Simachew Sewent 8:45.4, 12. Abrham Sime 8:46.2, 13. Belachew Bitew 8:47.2, 14. Dinka Fikadu 8:47.7, 15. Berihun Yirga 8:48.0, 16. Abebe Belay 8:48.4, Desie Dole DNF, Girma Deriba DNF

110H: (30) 1. Derese Tesfaye 14.1, 2. Keriyon Morte 14.5, 3. Rod Chol 14.8, 4. Yabsira Getu 15.0, 5. Abenezer Assefa 15.2, 6. Biwo Dala 15.5, 7.Gulbetu Kintabo 15.7, Ridebo Dursay DNF

400H: (1) 1. Yobsen Biru 50.5, 2. Derese Tesfaye 51.5, 3. Keriyon Morte 51.9, 4. Sintayehu Yemishaw 52.9, 5. Habtamu Hagos 53.2, 6. Gadisa Bayo 53.4, 7. Merid Alemu 53.6, 8. Temesgen Worku 1:13.5

High jump: (2) 1. Ujulu Anbese 2.05m, 2. Dor Lem 2.05m, 3. Steven Yowal 2.00m

Pole vault: (31) 1. Abera Alemu 4.10m, 2. Samson Becha 4.00m, 3. Abebe Aynalem 3.90m

Long jump: (31) 1. Umed Ukugn 7.47m, 2. Direba Girma 7.33m, 3. Bekele Jilo 7.29m, 4. Berhanu Mosisa 7.26m. 5. Buli Melaku 7.17m, 6. Umed Abusa 7.01m, 7. Opegn Obang 6.99m, 8. David Deng 6.94m

Triple jump: (28) 1. Kitchman Ujulu 16.03m, 2. Dol Match 15.79m, 3.  Bekele Jilo 15.54m

Shot put: (29) 1. Zegeye Moya 15.51m, 2. Nenewe Gindaba 15.37m, 3. Mekuriaw Haile 13.90m, 4. Bekanda Feres 13.31m, 5. Cheges Gurage 12.79m, 6. Gedeon Gaga 12.50m, 7. Tsegqye Temesgen 12.36m, 8. Mamush Taye 12.34m

Discus: (30) 1. Mamush Taye 45.09m, 2. Gebeyehu Gebreyesus 43.77m, 3. Ibsa Gemechu 42.85m, 4. Tsegaye Temesgen 42.12m, 5. Teodros Bogale 41.09m, 6. Seyd Hameda 40.04m, 7. Matewos Megene 39.37m, 8. Hirpa Dibaba 39.29m

Hammer: (1) 1. Abrham Toncha 48.46m, 2. Mentesnot Abebe 48.26m, 3. Biruk Abrahm 46.90m, 4. Kebede Chuba 45.39m, 5. Sultan Kassie 42.95m, 6. Temesgen Simon 42.88m, 7. Gediyon Gaga 42.34m, 8. Asaye Ruka 39.79m

Javelin: (1) 1. Utage Ubang 73.28m NR, 2. Uto Ukello 69.75m, 3. Tadese Herboye 68.28m

4x100m: (2) 1. Oromia Region 41.0, 2. Ethio Electric 41.3, 3. Defense 41.6

4x400m: (2) 1. ET Commercial Bank 3:09.9, 2. Defense 3:11.1, 3. Sidama Coffee 3:11.9

20km racewalk: (1) [Times not realistic] 1. Yohanis Algaw 1:17:10, 2. Misgana Wakuma 1:17:17, 3. Birara Alem 1:18:14, 4. Matebe Endeshaw 1:18:35, 5. Tadilo Getu 1:20:15, 6. Yideg Maru 1:20:25, 7. Fikadu Tilahun 1:20:41, 8. Meseret Ayelegn 1:21:11, 9. Yetayal Tazeb 1:21:11, 10. Ermiyas Chala 1:26:08, 11. Yonas Ayele 1:28:04, Mesafint Gidisa DNF

WOMEN

100m: (29) 1. Yabsira Jarso 11.5, 2. Baytula Alayu 11.9, 3. Rahel Tesfaye 11.9, 4. Weynareg Abrham 12.0, 5. Rahel Zeru 12.0, 6. Bilisie Abebe 12.1, 7. Faye Firehun 12.3, Meseret Gudera DQ

200m: (1) 1. Baytula Alayu 23.8, 2. Yabsira Jarso 24.2, 3. Weynareg Abrham 24.5, 4. Rahel Tesfaye 24.6, 5. Eyaye Mekuanent 24.8, 6. Amarech Zago 24.8, 7. Rahel Zeru 24.9, 8. Ruye Firehun 25.1

400m: (29) 1. Tsige Duguma 53.9, 2. Amarech Zago 54.3, 3. Misgana Hailu 54.7

800m: (29) 1. Worknesh Mesele 2:02.1, 2. Netsanet Desta 2:02.7, 3. Firezewid Tesfaye 2:03.1, 4. Tigist Girma 2:04.3, 5. Fikrite Berhane 2:04.5, 6. Dadi Bube 2:05.3, 7. Nigist Getachew 2:06.9, 8. Saron Berhe 2:07.3

1500m: (2) 1. Ayal Dagnachew 4:10.0, 2. Dawit Seyaum 4:11.1, 3. Wubrist Aschalew 4:11.6, 4. Deribe Welteji 4:13.0, 5. Mahlet Mulugeta 4:13.6, 6. Dida Dube 4:14.0, 7. Melkam Alemayehu 4:14.7, 8. Almaz Girma 4:15.6, 9. Mekdes Alemshet 4:17.0, 10. Asayech Admasu 4:21.8, 11. Birtukwan Degu 4:21.8, 12. Kesanet Alemu 4:23.5

5000m: (2) 1. Fantaye Belayneh 15:41.1, 2. Birtukan Wolde 15:42.5, 3. Melknat Wudu 15:46.7, 4. Medina Eisa 15:50.3, 5. Asayech Aychew 15:50.6, 6. Senait Getachew 15:53.3, 7. Tikien Amare 15:54.3, 8. Bekelech Teku 15:58.1, 9. Abezu Kebede 16:00.1, 10. Alemitu Tariku 16:02.6, 11. Lemlem Nibret 16:02.5, 12. Aynalem Desta 16:04.7, 13. Asmarech Anlay 16:07.8, 14. Gutene Shanko 16:09.7, 15. Wude Kefale 16:19.3, 16. Meselech Alemayehu 16:22.8, 17. Belaynesh Wubete 16:31.1, 18. Selam Fente 16:55.4, Melkamu Alemayehu DQ, Bizunesh Getachew DNF

10000m: (29) 1. Girmawit Gebrzihair 31:21.5 (with ZoomX Vaporflys non-compliant shoes), 2. Hawi Feysa 31:48.9, 3. Aberash Manasbo 32:10.8, 4. Bosena Mulate 32:19.2, 5. Meseret Gebre 32:21.5, 6. Meseret Abebaye 32:22.3, 7. Zinash Debebe 32:23.2, 8. Yetayesh Mekonnen 32:24.4, 9. Bezunesh Getachew 32:25.2, 10. Tadu Teshome 32:50.9, 11. Etagegne Woldu 33:00.4, 12. Tsige Haileslase 33:12.5, 13. Aberash Faysa 33:16.2, 14. Zenebu Bihonegn 33:43.4, 15. Anchialem Gebreslassie 33:46.0, 16. Mebrat Gidey 33:46.3, 17. Alem Tsegaye 35:09.9, 18. Gete Guta 35:27.3, 19. Samrawi Nega 35:36.7, Etenesh Diro DNF, Enatnesh Walelegn DNF, Teje Mekonnen DNF, Melesu Birhanu DNF, Urge Dechasa DNF

3000m steeple: (31) 1. Workua Getachew 9:41.8, 2. Mekides Abebe 9:43.8, 3. Zerfe Wondemagegn 9:44.9, 4. Lomi Muleta 9:47.6, 5. Sinbo Alemayehu 9:49.0, 6. Agrie Belachew 9:51.9, 7. Alemnet Wale 9:54.5, 8. Mestawot Amare 9:55.3, 9. Frehiwot Gesese 9:56.2, 10. Asmarech Nega 9:58.6, 11. Weynshet Ansa 10:04.1, 12. Meseret Yeshaneh 10:04.4, 13. Kina Tufa 10:06.9, 14. Bezunesh Getahun 10:09.0, 15. Birtukwan Adamu 10:11.8, 16. Balemlay Shumet 10:15.6, 17. Betelhem Mulat 10:25.4, 18. Tsehaynesh Kifle 10:31.8

100H: (30) 1. Hirpe Diriba 14.1, 2. Alemitu Assefa 14.2, 3. Mihret Ashamo 14.3, 4. Gebeyanech Gedecha 14.6, 5. Tigist Ayana 15.3, 6. Mestawet Girma 15.5, Misgane Bekele DQ, Siket Getahun DQ

400H: (1) 1. Gebeyanesh Gedecha 60.0, 2. Tigist Ayana 1:01.3, 3. Mestawet Girma 1:01.8, 4. Bezalem Desta 1:02.4, 5. Abebech Ararso 1:03.7, 6. Derartu Amota 1:03.9, 7. Rosiya Amiso 1:05.2, 8. Tizita Demissie 1:06.6

High jump: (1) 1. Nyajek Mach 1.76m, 2. 2. Ariyat Dibow 1.73m, 3. Nyamed Pol 1.70m, 4. Tselot Alemayehu 1.65m, 5. Nyagem Pol 1.65, 6. Nami Akeo 1.60m, 7. Nyeriyal Nyut 1.60m, 8. Ajuda Umed 1.55m

Pole vault: (30) 1. Sifan Selemon 2.10m NR, 2. Meti Bekuma 2.00m

Long jump: (30) 1.  Kiru Uman 5.75m, 2. Marwa Pido 5.68m, 3. Ariyat David 5.68m, 4. Gnagem Pal 5.58m, 5. Obang Adola 5.56m, 6. Alew Ujulu 5.39m, 7. Zeri Gemeda 5.35m, 8. Aster Tolosa 5.35m

Triple jump: (29) 1. Ariyat Dibow 12.52m, 2. Netsanet Abossie 12.52m, 3. Obang Adola 12.50m

Shot put: (28) 1. Zurga Usman 13.56m, 2. Merhawit Tsegaye 12.24m, 3. Amele Yebeltal 12.16m

Discus: (29) 1. Merhawit Tsehaye 45.40m, 2. Alemitu Tekleselassie 41.60m, 3. Zurga Usman 40.14m, 4. Melat Abebe 38.06m, 5. Meron Yaregal 35.90m, 6. Fara Melese 35.75m, 7. Marta Bekele 34.09m, 8. Tigwaded Tessema 34.04m

Javelin: (2) 1. Dingete Adela 50.72m, 2. Ber Uket 47.07m, 3. Bizunesh Tadesse 47.06m

4x100m: (2) 1. Defense 46.5, 2. Oromia Region 46.9, 3. Sidama Coffee 47.4

4x400m: (2) 1. Ethio Electric 3:37.6, 2. ET Commercial Bank 3:39.2, 3. Sidama Coffe 3:44.6

20km racewalk: (1) [Times not realistic] 1. Yehualye Beletew 1:25:51, 2. Wibalem Shigute 1:27:32, 3. 1:28:38, 4. Sintayehu Masiro 1:33:00, 5. Anchinalu Tegegn 1:33:00, 6. Yeshi Daba 1:33:03, 7. Bontu Ali 1:33:03, 8. Alem Tafese 1:33:04, 9. Metasebiya Worku 1:37:55, 10. Alemitu Genfere 1:51:02, 11. Ayal Gemechu DNF