Kip Keino Classic, Nairobi (Kenya) 18/9/2021

Source: Official results

MEN

100m: (+1.2) 1. Trayvon Bromell USA 9.76, 2. Ferdinand Omanyala KEN 9.77 African record, 3. Justin Gatlin 10.03, 4. Mouhamadou Fall FRA 10.04, 5. Kyree King USA 10.11, 6. Mike Rodgers USA 10.20, 7. Amaury Golitin FRA 10.27, 8. Jeremiah Jakpa NGR 10.36

200m: (+2.0) 1. Fred Kerley USA 19.76, 2. Isaac Makwala BOT 20.06, 3. Filippo Tortu ITA 20.11, 4. Ramil Guliyev TUR 20.38, 5. Sinesipho Dambile RSA 20.39, 6. Mouhamadou Fall FRA 20.52, 7. Tazana Dyrbak Kamanga DEN 21.17, 8. Aldrich Bailey Jr USA 23.57

800m: 1. Noah Kibet 1:44.97, 2. Collins Kipruto 1:45.68, 3. Cornelius Tuwei 1:45.90, 4. Ferguson Rotich 1:45.97, 5. Kipkorir Shem Simotwo 1:46.22, 6. Erik Sowinski USA 1:46.28, 7. Aurele Vandeputte BEL 1:46.30, 8. Abedin Mujezinovic BIH 1:47.23, 9. Wesley Vasquez PUR 1:48.80, Michael Saruni DNF?

1500m: 1. Vincent Keter 3:35.99, 2. Abdellatif Sadiki MAR 3:36.63, 3. Kasaye Adehena ETH 3:38.18, 4. Hiss Bachir DJI 3:39.07, 4. Melkamu Zegeye Webu ETH 3:42.12, 5. Boaz Kiprugut KEN 3:43.25, 7. Berhane Gebreziher Aregawi EHT 3:44.36, 8. Awaleh Hared Binyamin DJI 3:51.92, 9. Chebures Alli UGA 3:56.76

5000m: 1. Jacob Krop 13:23.50, 2. Nicholas Kipkorir Kimeli 13:23.99, 3. Benson Kiplangat 13:25.28, 4. Habtom Samuel Keleta ERI 13:31.10, 5. Raynold Kipkorir 13:39.07, 6. Braian Limo Kipkoech 13:48.99, 7. Michael Kibet 13:49.80, 8. Emmanuel Kiprop Kipruto 13:57.06, 9. Filex Kibet 13:58.07, 10. Mike Temoi Kiplangat 13:59.86, 11. Edward Zakayo 14:02.25, Samuel Kibet UGA DNF

3000m steeple: 1. Soufiane El Bakkali MAR 8:21.20, 2. Abraham Kibiwot 8:22.33, 3. Chala Beyo ETH 8:23.37, 4. Amos Serem 8:25.30, 5. Samuel Firewu ETH 8:32.38, 6. Benjamin Kigen 8:40.24, 7. Nicholas Bett 8:43.21, 8. Vincent Kipchumba 8:44.01, 9. Wilberforce Kones 8:46.18, 10. Leonard Bett 8:46.43

Pole vault: 1. Rutger Koppelaar NED 5.65m, 2. Tommi Holttinen FIN 5.50m, 3. Matej Scerba CZE 5.10m, 4. Mikko Paavola FIN 5.10m, Timur Morgunov RUS NM, Robert Renner SLO NM

Javelin: 1. Aliaksei Katkavets BLR 82.65m, 2. Johannes Grobler RSA 77.79m, 3. Timothy Herman BEL 77.73m, 4. Ihab Abdelrahman EGY 77.42m, 5. Alexander Kiprotich KEN 75.78m, 6. Mart Ten Berge NED 74.32m, 7. Dejan Mileusnic BIH 72.60m, 8. Duncan Kinyanchui KEN 68.44m, 9. Simon Wieland SUI 65.28m

WOMEN

200m: (+0.2) 1. Christine Mboma NAM 22.39, 2. Marie-Josée Ta Lou CIV 22.98, 3. Aminatou Seyni NIG 23.33, 4. Shashalee Forbes JAM 23.91, 5. Shida Leni UGA 24.14, 6. Mathilde Krameer DEN 24.58, 7. Monica Safania 25.85

800m: 1. Mary Moraa 2:00.11, 2. Halima Nakaayi UGA 2:00.63, 3. Noélie Yarigo BEN 2:02.98, 4. Eglay Nalyanya 2:03.50, 5. Mebriht Mekonen ETH 2:03.55, 6. Vivian Chebet 2:03.83, 7. Deborah Rodriguez URU 2:05.07, 8. Sheila Chepkosgei Belio 2:07.65

1500m: 1. Faith Kipyegon 4:02.40, 2. Hirut Meshesha ETH 4:03.01, 3. Freyweyni Hailu ETH 4:04.39, 4. Judith Kiyeng 4:06.09, 5. Axumawit Embaye ETH 4:06.95, 6. Edina Jebitok 4:07.56, 7. Wezam Arefeayne ETH 4:07.86, 8. Kassie Wubrist ETH 4:08.97, 9. Winnie Chebet 4:08.98, 10. Mercy Cherono 4:09.64, 11. Gela Hambese ETH 4:20.67, 12. Purity Chepkirui 4:21.01

5000m: 1. Margaret Kipkemboi 14:55.27, 2. Eva Cherono 15:12.16, 3. Lilian Kasait Rengeruk 15:17.71, 4. Loice Chemung 15:28.27, 5. Meskerem Mamo ETH 15:37.48, 6. Alemaz Samuel ETH 16:06.50, 7. Rahel Daniel ERI 16:19.24, 8. Berhe Meselu ETH 16:40.35, 9. Jackline Rotich 16:55.01

3000m steeple: 1. Celliphine Chespol 9:30.55, 2. Fancy Cherono 9:32.50, 3. Jackline Chepkoech 9:33.64, 4. Daisy Jepkemei KAZ 9:38.74, 5. Purity Kirui Cherotich 9:52.88, 6. Lomi Muleta ETH 9:53.10, 7. Mercy Chepkurui 10:00.14, 8. Anna Tropina RUS 10:00.53, 9. Nataliya Strebkova UKR 10.13.32, Ikraam Ouaaziz MAR DNF, Peruth Chemutai UGA DNF, Hyvin Kiyeng DNF

Long jump: 1. Milica Gardasevic SRB 6.68w/2.2 (6.30/-1.7), 2. Magdalena Zebrowska POL 6.52w/2.6 (6.30m/-0.2), 3. Alina Rotaru ROM 6.50m/-0.6, 4. Taliyah Brooks USA 6.44m/0.6, 5. Eliane Martins BRA 6.31m/0.0, 6. Tahti Alver EST 6.30w/3.4 (6.14m/0.8), 7. Gloria Mulei KEN 5.67m/0.4, 8. Petronilla Mwombe KEN 5.61m/0.7

National events

MEN

400m: 1. Cleophas Kipruto 46.16, 2. Stanley Kieti Mutunga 46.92, 3. Kelvin Kiprotich Tonui 47.00, 4. William Rayian 47.06, 5. Kennedy Kimeu 47.07, 6. Collins Omae Gichana 47.61, 7. Jared Nyamboke Momanyi 47.68, 8. Joseph Poghishio Loshangar 48.67

10000m: 1. Philemon Kiplimo 28:37.96, 2. Rueben Longosiwa 28:38.97, 3. Geoffrey Kiprotich Kipchumba 28:39.99, 4. Weldon Kipkiui Langat 28:43.94, 5. Calistus Kimutai 28:48.55, 6. Vincent Kipkurui Too 28:59.20, 7. Ronald Kirptich Kirui 29:09.84, 8. Brian Kwemoi 29:20.90, 9. Peter Kamau Muiruri 29:21.03, 10. Erick Sang Kiplagat 29:25.17, 11. Stephen Omiso Arita 29:28.35, 12. Shadrack Chesir 29:35.19, 13. Kennedy Kipyego 29:49.58, 14. Peter Emase 30:42.39, 15. Collins Kipkirui Kipkorir 30:51.63, 16. Charles Mbatha 31:51.78

400H: 1. Nicholas Kiprotich Chirchir 50.19, 2. Wiseman Were Mukhbobe 50.44, 3. Peter Kithome 50.54, 4. Kipkorir Rotich 51.74, 5. Vincent Kiplangat Kosgei 52.12, 6. William Mbevi 53.39, 7. Edward Ngunjiri 54.10, 8. Patrick Muindi 54.19

Shot put: 1. Peter Mwangi 15.72m, 2. Benson Maina 15.68m, 3. Leonard Bett 14.09m, 4. Vincent Tuigong 13.94m, 5. Charles Chepkwony 13.65m, 6. Dominic Kiprotich 12.83m, 7. Caleb Chepkwony 12.18m, 8. Fredrick Chumba 11.34m

WOMEN

400m: 1. Maureen Nyatichi Thomas 54.96, 2. Mercy Adijah 55.51, 3. Veronica Kamumbe Mutua 55.63, 4. Gladys Nthenya Musyoki 56.62, 5. Joan Cherono 56.95, 6. Jacinta Shikanda 58.83

400H: 1. Vanice Kerubo Nyagisera 59.05, 2. Ann Mwangi 59.59, 3. Agnes Mutindi Ngumbi 1:01.84, 4. Jane Chege 1:01.87, 5. Mavuti Ndotu 1:04.59, 6. Betty Chelagat 1:05.92, 7. Edna Ogendi 1:07.72, 8 Brigid Jelagat 1:07.88