AFN All Comers meet, Akure (Nigeria) 30/01/2021

Source: Official results in pdf

Leading results

MEN
100m:
(A, +0.8) 1. Enoch Adegoke 10.16, 2. Godson Brume 10.27, 3. Alaba Akintola 10.40, 4. Adekalu Nicholas Fakorede 10.42, 5. Emmanuel Ojeli 10.42, 6. Efe-Sam Agalivie 10.44, 7. Ajibola Aliu 10.72
(B, 0.0) 1. Favour Ashe 10.50, 2. Nicholas Mabilo 10.61, 3. Emmanuel Ehi Oche 10.61, 4. Sunday Akintan 10.65, 5. Gerald Odeka 10.80, 6. Jackson Akinde 10.84
(heats)
(1, +1.5) 1. Nicholas Mabilo 10.85, 2. Kola Nurain Musa 10.99
(3, +1.2) 1. Emmanuel Ojeli 10.40, 2. Ajibola Aliu 10.70, 3. Onengi Ikoko 11.00
(4, +1.5) 1. Alaba Akintola 10.58
(5, +1.3) 1. Emmanuel Ehi Oche 10.75, 2. Paul Ejiro Abohwo 10.85
(6, +1.2) 1. Efe-Sam Agalivie 10.53
(8, 0.0) 1. Emmanuel Arowolo 10.58, 2. Godson Brume 10.61
(9, +1.5) 1. Jackson Akinde 10.91, 2. Oyeniyi Abejoye 10.94
(10, +1.2) 1. Enoch Adegoke 10.57, 2. Oriyomi Akala 11.00
(11, +1.4) 1. Favour Ashe 10.76, 2. Sunday Akintan 10.90, 3. Chidera Ezeakor 10.98
(13, +1.2) 1. Adekalu Nicholas Fakorede 10.56, 2. Okechukwu Eze Collins 10.95
(16, 0.0) 1. Gerald Odeka 10.92

200m:
(1, 0.4) 1. Johnson Chidera Nnamani 21.61, 2. Favour Ekpekpe 21.99
(2, 1.2) 1. Chidera Ezeakor 21.43, 2. Emmanuel Ehi Oche 21.72, 3. Nicholas Mabilo 21.74
(3, 0.3) 1. Emmanuel Ojeli 20.78, 2. Consider Ekanem 21.68
(4, 1.0) 1. Segun Thovoethin 21.96
(5, 0,4) 1. Ayodeji Sholotan 21.89, 2. Rapheal Egbuchilem 21.97
(6, 1.6) 1. Jefery Emeka 21.91
(7, 1.3) 1. Oghale Okoro 21.81, 2. Okechukwu Eze Collins 21,99
(8, 1.1) 1. Gracious Ushie 21.78
(9, 1.0) 1. Adekalu Nicholas Fakorede 21.18, 2. Favour Ashe 21.57, 3. Paul Ejiro Abohwo 21.67, 4. Ayo Adeola 22.00
(10, 1.1) 1. Sunday Akintan 21.75, 2. Oluwabamidele Ajayi 21.85, 3. Stephen Eloji 22.00
(11, 1.0) 1. John Clifford 21.17, 2. Abdulrahman Afeez 21.93
(12, 1.4) 1. Jerry Jakpa 20.94
(13, 0,6) 1. Alaba Akintola 21.20
(14, 0.3) 1. Adayemi Sikiru 21.40

400m:
(1) 1. Johnson Chidera Nnamani 47.61, 2. Destiny Majemite 49.29
(4) 1. Aphonsus Akwaga 49.46
(5) 1. Kehinde Ajayi 48.62, 2. Gracious Ushie 49.42
(6) 1. Femi Abegunde 48.90, 2. Ayodeji Emmanuel Moyebi 49.21, 3. Niyi Ogunleye 49.42, 4. Surajo Habibu 49.42
(7) 1. Oluwabunmi Lateef 48.86, 2. Ayodeji Sholotan 49.07
(8) 1. Ayo Adeola 47.87, 2. Gerald Odeka 47.89, 3. Oluwabamidele Ajayi 48.14
(9) 1. Segun Thovoethin 49.21
(10) 1. Adayemi Sikiru 46.19, 2. Samson Nathaniel 47.08, 3. Abdulrahman Afeez 47.79, 4. Rapheal Egbuchilem 48.35, 5. Okon Udo Edidion 48.44, 6. John Clifford 48.48, 7. Deji Akinkuowo 49.29

1500m: 1. Hammed Sambo 4:00.41

110H: (+1.2) 1. Oyeniyi Abejoye 14.23, 2. Samuel Osadolor 14.31, 3. Martins Ogieriakhi Martins 14.33, 4. Musa Greats 14.61, 5. Stephen Elogi 14.66

400m hurdles: 1. Prior Ochonogor 53.19, 2. Teslim Oyedele 53.71, 3. Gbenga Bakre 54.75

Long jump: 1. Hezue Zola Nzube 7.33m, 2. Bode Akintokun 7.26m, 3. Oshasha Afoke 7.25m

Javelin: 1. Kure Adams 74.69m

WOMEN

100m:
(A, 1.5) 1. Joy Udo-Gabriel 11.72, 2. Praise Idamadudu 11.81, 3. Esther Okon Peter 11.87, 4. Goodbless Tima 11.93, 5. Praise Ofoku 11.98, 6. Balikis Yakubu 12.13, 7. Blessing Ogundiran 12.13, 8. Olayinka Olajide 12.15
(B, 1.3) 1. Ese Awusa 12.00, 2. Blessing Aguda 12.04, 3. Adetutu Temitope Aladeloye 12.21, 4. Oluwanifemi Olumofin 12.32, 5. Janet Sunday 12.38, 6. Precious Okoronkwo 12.40, 7. Blessed Onyekachi Agu 12.52
(heats)
(2, 0.0) 1. Praise Ofoku 11.99
(3, 0.0) 1. Praise Idamadudu 11.82, 2. Blessing Aguda 12.08, 3. Adetutu Temitope Aladeloye 12.35
(4, 0.0) 1. Esther Okon Peter 11.80, 2. Balikis Yakubu 11.84, 3. Olayinka Olajide 11.94
(5, 0.0) 1. Goodbless Tima 11.92, 2. Ese Awusa 12.01, 3. Stella Ayanleke 12.32
(6, 0.0) 1. Blessing Ogundiran 12.00, 2. Precious Okoronkwo 12.16, 3. Janet Sunday 12.20, 4. Blessed Onyekachi Agu 12.36, 5. Oluwanifemi Olumofin 12.38
(7. 0.0) 1. Joy Udo-Gabriel 11.87

200m:
(1, 0.0) 1. Olayinka Olajide 24.01, 2. Mercy Umoibang 24.83
(2, 0.0) 1. Oluwanifemi Olumofin 24.87
(3, 0.0) 1. Opeyemi Oke 24.81, 2. Blessing Onome Ovwighoadjebre 25.00
(4, 0.0) 1. Esther Okon Peter 23.82, 2. Goodbless Tima 24.32
(5, 0.0) 1. Praise Idamadudu 23.96, 2. Moyosore Badejo 24.73
(6, 0.0) 1. Joy Udo-Gabriel 24.39, 2. Balikis Yakubu 24.87

400m:
(1) 1. Onyinyechi Maureen Iloh 57.68
(2) 1. Fatima Abdulazeez 57.16, 2. Osaretin Usebor 57.84
(3) 1. Obum Chukuka 56.15, 2. Josephine Oloye 57.95
(4) 1. Ella Onouvevwo 56.18, 2. Star Mpama 56.97
(5) 1. Imaobong Nse Uko 53.98, 2. Blessing Onome Ovzighoadjebre 55.32, 3. Blessing Oladoye 55.38, 4. Opeyemi Oke 55.89, 5. Mercy Umoibang 56.38, 6. Charity Agufure 57.82

100m hurdles: (+1.5) 1. Ese Awusa 14.35, 2. Oluwakemi Francis 14.36, 3. Stella Ayanleke 14.53, 4. Miracle Thompson 14.61

400m hurdles: 1. Esther Joseph 62.79, 2. Adaeze Nwokike 63.98

Long jump: 1. Precious Okoronkwo 5.85m, 2. Ruth Agadama 5.67m, 3. Joy Nwokike 5.67m, 4. Oluwanifemi Olumofin 5.41m

Discus: 1. Esther Osisike 47.16m, 2. Utitufon James 46.40m

5km walk: 1. Folakemi Olude 23:20.30, 2. Rukayat Raheem 25:43.97, 3. Ajibade Kolade 26:57.16