Kip Keino Classic Tour, Nairobi (Kenya) 3/10/2020

Source: Official results

MEN

200m: (+1.2) 1. Sinesipho Dambile RSA 20.44, 2. Arthur Cissé CIV 20.53, 3. Tazan Kamanga Dyrbak DEN 20.61, 4. Jerry Japka NGR 20.71, 5. Mike Mokamba Nyangau KEN 21.07, 6. Peter Mwai Ndichu KEN 21.14, 7. Dan Asamba KEN 21.29, 8. Usheoritse Itsekiri NGR 21.59

400m: 1. Jared Momanyi KEN 46.12, 2. Emmanuel Ojeli NGR 46.49, 3. Ryan William KEN 46.66, 4. Emmanuel Mutua KEN 46.79, 5. Ivan Danny Geldenhuys NAM 46.85, 6. Alphas Leken Kishoyian KEN 47.12, 7. Joseph Poghisio KEN 48.10, 8. Collins Omae Gichana KEN 48.49 (video)

800m: 1. Ferguson Rotich KEN 1:44.78, 2. Joseph Deng AUS 1:45.21, 3. Wyclife Kinyamal KEN 1:45.52, 4. Cornelius Tuwei KEN 1:45.68, 5. Collins Kipruto KEN 1:45.71, 6. Nicholas Kipkoech 1:46.38, 7. James Chanjiek (refugee) 1:46.47

1500m: 1. Timothy Cheruiyot KEN 3:34.31, 2. Kumari Taki KEN 3:35.00, 3. Abel Kipsang KEN 3:35.43, 4. Vincent Keter KEN 3:37.59, 5. Boaz Kiprugut KEN 3:37.71, 6. Hiss Bachir DJI 3:42.22, 7. Abraham Rotich BRN 3:44.14, 8. Silas Kiplagat KEN 3:45.25, 9. Sean Tobin IRL 3:49.92, 10. Abdoufatah Daher Awaleh DJI 3:59.63, 11. Yach Majok SSD 4:00.01 (video)

5000m: 1. Nicholas Kipkorir Kimeli KEN 13:08.32, 2. Berihu Aregawi ETH 13:08.91, 3. Jacob Krop KEN 13:11.88, 4. Samuel Kibet UGA 13:27.84, 5. Collins Korir KEN 13:39.62, 6. Daniel Ebenyo Simiu KEN 13:42.14, 7. Bravin Kipkogei KEN 13:51.04, 8. Michael Kibet KEN 13:55.69 (video)

10000m: 1. Paul Tanui 28:06.90, 2. Enos Kale 28:22.28, 3. Yosei Mneria 28:26.77, 4. Peter Kamau 28:32:52, 5. Reuben Longosiwa 28:37.68,, 6. Wilfred Kimitei 28:40.82, 7. Solomon Boit 28:44.12, 8. Edwin Kiplagat 28:55.22, 9. Geofrey Musonga 29:08.96, 10. Edmond Kipngetich 29:14.62, 11. Josphat Too 29:21.12, 12. Peter Emase 29:32.25, 13. Joseph Kimutai 29:35.81 (video)

3000m st: 1. Abraham Kibiwott KEN 8:17.60, 2. Leonard Bett KEN 8:17.63, 3. Geoffrey Kipkembio Kirwa KEN 8:30.92, 4. Lawrence Kemboi Kipsang KEN 8:40.30, 5. Amos Serem KEN 8:42.02, 6. Abel Sikowo UGA 8:42.65, 7. Abraham Seme ETH 8:48.29, 8. Vincent Kipchumba KEN 8:49.36, 9. Benjamin Kigen KEN 8:55.28, 10. Hilal Yego TUR 9:22.57 (video)

400H: 1. William Mbevi 51.27, 2. Nicholas Chirchir 51.48, 3. Edward Ngunjiri 51.91, 4. Aaron Koech 51.96, … (video)

High jump: 1. Matthew Sawe 2.20m, 2. Asbel Kemboi Kiprop 2.05m, 3. Robert Kiprono KEN 2.00m, 3. Peterson Kiprono Kosgey 2.00m, 5. Andrew Kipyego 1.90m, 6. Amos Kipsaina KEN 1.85m

Hammer: 1. Marco Lingua ITA 70.20m, 2. Ozkan Baltaci TUR 69.34m, 3. Petr Koucky CZE 60.93m, 4. Dominic Abuda KEN 58.88, 5. Dennis Sakawa KEN 52.20m

Javelin: 1. Alexander Kiprotich KEN 76.71m, 2. Hubert Chmielak POL 75.47m, 3. Timothy Herman BEL 75.18m, 4. Lukas Moutarde FRA 69.42m, 5. Duncan Kinyanjui KEN 69.28m, 6. Methusella Kiprop 67.50m, 7. Dominik Sokola CZE 64.35m

20km walk: Samuel Ireri Gathimba 1:22:56, 2. Simon Wachira 1:28:14, 3. Erick Shikuku 1:30:20, 4. Dominic Ndigiti 1:34:50, 5. Nichode Musau 1:36:25, 6. Peter Theuri 1:36:51

WOMEN

200m: (-0.7) 1. Kristal Awuah GBR 23.05, 2. Bassant Hemida EGY 23.13, 3. Rodah Njobvu ZAM 23.18, 4. Joy Udo Gabriel NGR 24.22, 5. Leni Shida UGA 24.40, 6. Maximilia Imali KEN 24.41, 7. Souliatou Saka 24.92, 8. Eunice Kadogo KEN 25.21 (video)

400m: 1. Beatrice Masilingi NAM 50.99, 2. Mary Moraa KEN 51.99, 3. Leni Shida UGA 52.77, 4. Hellen Syombua KEN 53.56, 5. Joan Cherono KEN 55.44, 6. Souliatou Saka BEN 55.44, 7. Vanice Kerubo KEN 57.77, 8. Veronica Mutua KEN 57.87 (video)

800m: 1. Nelly Jepkosgei BRN 2:02.07, 2. Eunice Sum KEN 2:03.73, 3. Nalyanya Eglay KEN 2:04.98, 4. Winnie Nanyondo UGA 2:05.74, 5. Noelie Yarigo BEN 2:06.15, 6. Emily Cherotich Tuwei KEN 2:06.67, 7. Naomi Korir KEN 2:07.00, 8. Hirut Meshesha ETH 2:08.53 (video)

1500m: 1. Lemlem Hailu ETH 4:06.42, 2. Winny Chebet KEN 4:06.78, 3. Mercy Cherono KEN 4:06.79, 4. Edinah Jebitok KEN 4:07.24, 5. Josphine Chelangat 4:08.68, 6. Judy Chepngetich KEN 4:33.39, 7. Edna Chepkemoi KEN 4:35.17, 8. Grace Jackson Charles TAN 4:35.26 (video)

5000m: 1. Hellen Obiri KEN 15:06.36, 2. Agnes Tirop KEN 15:06.71, 3. Margaret Kipkemboi KEN 15:11.11, 4. Tsigie Gebreselama ETH 15:13.38, 5. Joyce Chepkemoi KEN 15:19.79, 6. Beatrice Chebet KEN 15:36.61, 7. Quailyne Kiprop Jebiwot KEN 15:42.32, 8. Gloria Kite 15:58.35, 9. Sarah Chelangat UGA 16:02.24, 10. Tigist Ketema ETH 16:10.98, 11. Sheila Chepkirui KEN 16:14.36, 12. Jackline Rotich KEN 16:17.29, 13. Agnes Ngetich KEN 17:03.91 (video)

3000m st: 1. Beatrice Chepkoech KEN 9:29.05, 2. Hyvin Kiyeng Jepkemoi 9:34.07, 3. Rosefline Chepngetich KEN 9:46.14, 4. Fancy Cherono KEN 9:51.02, 5. Winfred Mutile Yavi BRN 9:52.99, 6. Peruth Chemtai UGA 9:53.75, 7. Genevieve Gregson AUS 10:11.18, 8. Nataliya Strebkova UKR 10:20.84, 9. Mercy Chepkurui KEN 10:27.90, 10. Michelle Finn IRL 10:31.17 (video)

400H: 1. Kerubo Nyagisere 1:02:29, 2. Caro Waiganjo 1:04.82, 3. Elizabeth Kimuyu 1:06:09, 4. Agnes Mutindi 1:08:09, 5. Virgina Kasyoka 1:10:46, 6. Faith Njeri 1:11:14, 7. Hannah Maloe 1:12:08 (video)

Long jump: 1. Maximila Imali 6.15m, 2. Gloria Mbaika Mul 5.89m, 3. Pricilla Tabunda 5.77m, 4. Regina Sagania 5.36m, 5. Faith Jepkemboi 5.27m, 6. Regina Malai Mulatya 5.24m, 7. Maurheen Wafula 5.22m, 8. Ivy Chepkemoi 4.92m

Hammer: 1. Rosa Rodriguez VEN 69.55m, 2. Vanessa Sterckendries BEL 68.39m, 3. Tracey Andersson SWE 65.74m, 4. Anastasiya Kalamoets BLR 63.27m, 5. Valeriya Ivanenko UKR 59.63m, 6. Katerina Chlupova CZE 51.96m, 7. Nancy Kanini KEN 43.87m, 8. Rebecca Kerubo KEN 43.26m

20km walk: 1. Grace Wanjiru Njue 1:46:40, 2. Silvia Kemboi 1:48:15, 3. Naomi Chepkirui 1:48:15, 4. Purity Mwende 1:59:49, 5. Grace Thoiti 2:02:31

MIXED
4x400m: 1. KDF A 3:23.59, 2. NPS A 3:29.30, 3. KDF B 3:33.94, 4. NPS B 3:37.39, 5. PRN 3:46.37