African u20 championships, Abidjan (Ivory Coast) 16-20/04/2019

Note: Compilation underway. Still trying to correct spelling errors / not sure of name order especially for East African athletes.

U20

MEN

100m:
final: (17, +0.5) 1. Enoch Adegoke NGR 10.29, 2. Phatushedzo Maswanganyi 10.35, 3. Luke Davids RSA 10.35, 4. Gershon Omubo NGR 10.55, 5. Edwin Kwabla Gadayi GHA 10.60, 6. Raphael Nguaguele CMR 10.71, 7. Abdul Rached Samini GHA 10.77, 8. Ansu Badje GAM 10.95
semi-finals: (17)
(1, -1.7) 1. Enoch Adegoke NGR 10.59, 2. Phatushedzo Maswanganyi RSA 10.73, 3. Abdul Rached Samini GHA 10.92, 4. Raphael Ngaguele CMR 10.94, 5. Mohamed Abdelhakim Guettouche ALG 10.94, 6. Sulayman Touray GAM 11.17, 7. Geramo Tewodiros Atinafu ETH 11.23, 8. Donovan Mutariswa ZIM 11.30
(2, +0.3) 1. Edwin Kwabla Gadayi GHA 10.55, 2, Luke Davids RSA 10.56, 3. Ansu Badje GAM 10.64, 4. Gershon Omubo NGR 10.65, 5. Issa Sangare MLI 10.73, 6. Sengan Jobbe GAM 10.73, 7. Alaba Akintola NGR 10.73, 8. Ibrahim Diomande CIV 10.92
heats: (16)
(1, +0.4) 1. Issa Sangare MLI 10.73, 2. Luke Davids RSA 10.76, 3. Sengan Jobbe GAM 10.80, 4. Ibrahim Diomande CIV 10.87, 5. Christ. Mbemba CGO 10.99, 6. Kefyalew Getachew Birhan ETH 11.06, 7. Latifa Sanou? BUR 11.41
(2, +1.2) 1. Enoch Adegoke NGR 10.47, 2. Raphael Ngaguele CMR 10.64, 3. Mohamed Abdelhakim Guettouche ALG 10.70, 4. Abdul Rached Samini GHA 10.75, 5. Ansu Badjie GAM 10.84, 6. Moustapha Gueye SEN 10.97, 7. Issa Djire MLI 11.00, 8. Yao Kouame Mardoche CIV 11.28
(3, +0.3) 1. Edwin Kwabla Gadayi GHA 10.60, 2. Gershon Omubo NGR 10.65, 3. Alaba Akintola NGR 10.75, 4. Sulayman Touray GAM 10.91, 5. Omar Jammeh SEN 11.22, 6. Gaston Hinwavigninou BEN 11.41, 7. Abdalahi Djibril Diallo MTN 12.84
(4, -0.5) 1. Phatushedzo Maswanganyi RSA 10.85, 2. Geramo Tewodiros Atinafu ETH 11.10, 3. Donovan Mutariswa ZIM 11.26, 4. Human Theron NAM 11.34, 5. Soualio Soumahoro CIV 11.37, 6. Vitalick Ahounou BEN 12.03

200m:
final: (19, -0.1) 1. Phatushedzo Maswanganyi RSA 20.77, 2. Luke Davids RSA 20.98, 3. Edwin Kwabla Gadayi GHA 21.04, 4. Enoch Adegoke NGR 21.07, 5. Favour Ekpekpe NGR 21.38, 6. Issa Sangare MLI 21.51, 7. Alaba Akintola NGR 21.52, 8. Sengan Jobe GAM 21.58
semi-finals: (18)
(1, -0.7) 1. Edwin Kwabla Gadayi GHA 21.01, 2. Luke Davids RSA 21.03, 3. Favour Ekpekpe NGR 21.42, 4. Issa Sangare MLI 21.52, 5. Halaala Mudenda ZAM 21.58, 6. Ibrahim Diomande CIV 21.81, 7. Mohamed Guettouche ALG 21.96, Kefyalew Getachew Birhan ETH DNS
(2, -0.2) 1. Phatushedzo Maswanganyi RSA 21.16, 2. Enoch Adegoke NGR 21.18, 3. Sengan Jobe GAM 21.29, 4. Alaba Akintola NGR 21.52, 5. Abdoul Rasheed GHA 21.58, 6. Eriana Kere ETH 21.74, 7. Raphael Nguaguele CMR 21.90, 8. Moustapha Gueye SEN 22.31
heats: (18)
(1, +0.4) 1. Favour Ekpekpe NGR 21.82, 2. Ibrahim Diomande CIV 21.86, 3. Kefyalew Getachew Birhan 22.10, 4. Omar Jammeh SEN 22.44
(2, -1.5) 1. Edwin Kwabla Gadayi GHA 21.16, 2. Luke Davids RSA 21.49, 3. Eriana Kere ETH 21.95, 4. Moustapha Gueye SEN 22.11, 5. Yao Kouame Mardoche CIV 22.46, 6. Christ Mbemba CGO 22.51, 7. Gaston Hinwavigninou BEN 23.07
(3, +0.7) 1. Phatushedzo Maswanganyi RSA 21.43, 2. Alaba Akintola NGR 21.60, 3. Abdoul Rasheed GHA 21.62, 4. Raphael Ngaguele CMR 21.76, 5. Ansu Badji GAM 22.48, 6. Hacen Labidi TUN 22.55, 7. Vitalick Ahounou BEN 23.82, 8. Anselmo Mote GBS 24.32
(4, +0.7) 1. Enoch Adegoke NGR 21.18, 2. Sengan Jobe GAM 21.19, 3. Issa Sangare MLI 21.41, 4. Halaala Mudenda ZAM 21.64, 5. Mohamed Guettouche ALG 22.15, 6. Désiré Kodjo CIV 22.29, 8. Amanda Luc Dakey TOG 24.06

400m:
final: (17) 1. Modou Lamine Bah GAM 46.91, 2. Luyando Mudenda ZAM 47.37, 3. Mustefa Edeo Kabeto ETH 47.49, 4. Efrem Mekonnen ETH 47.55, 5. Shedrack Akpeki NGR 47.70, 6. Frans Matlala RSA 47.90, 7. Allan Kipyego KEN 47.97, Sokwakhana Zazini RSA DNS
semi-finals: (17)
(1) 1. Modou Lamine Bah GAM 47.15, 2. Mustefa Edeo Kabeto ETH 47.29, 3. Sokwakhana Zazini RSA 47.44, 4. Halaala Mudenda 48.18, 5. Rami Balti TUN 48.43, 6. Nsikak Francis NGR 49.35, 7. Moustapha Moussa NIG 49.52, 8. Anthony Gbaruko NGR DNS
(2) 1. Shedrack Akpeki NGR 47.31, 2. Efrem Mekonnen ETH 47.44, 3. Allan Kipyego KEN 47.57, 4. Frans Matlatla RSA 47.61, 5. David Sanayek KEN 47.92, 6. Godwin Edmond Hounthon BEN 48.01, 7. Jeremie Cote MRI 49.05, 8. Hassan Laabidi TUN 49.19
heats: (16)
(1) 1. Modou Lamine Bah GAM 46.85, 2. Sokwakhana Zazini RSA 46.92, 3. Luyando Mudenda ZAM 47.03, 4. David Sanayek KEN 48.17, 5. Anthony Gbaruko NGR 48.79, 6. Gnanzou Désiré Kodjo CIV 49.90, 7. Bruno Rocha CPV 51.02, 8. Aristide Nikiema BUR 51.37
(2) 1. Shedrack Akpeki NGR 47.49, 2. Allan Kipyego KEN 47.55, 3. Godwin Edmond Hounthon BEN 47.75, 4. Rami Balti TUN 47.76, 5. Jeremie Cotte MRI 48.47, 6. Sewekan Thovoethin NGR 49.10, 7. Youssouf Traore CIV 51.16, 8. Amanda Luc Dakey TOG 53.47
(3) 1. Mustefa Edeo Kabeto ETH 47.98, 2. Nsikak Francis NGR 48.81, 3. Hassan Laabidi TUN 49.55, 4. Wadwanashe Musonza ZIM 50.16, 5. Issa Diakite MLI 50.81
(4) 1. Efrem Mekonnen Weldegebrel ETH 47.47, 2. Frans Matlala RSA 47.83, 3. Moustapha Moussa NIG 49.91, 4. Mohammed Sbey LBA 53.39

800m:

1500m: (17) 1. George Manangoi KEN 3:47.55, 2. Nickson Lesiyia KEN 3:48.87, 3. Melese Nberet ETH 3:49.64, 4. Oussama Cherrad ALG 3:49.66, 5. Birhanu Sorsa ETH 3:49.71, 6. Anass Essayi MAR 3:52.19, 7. Binyamin Awaleh Hare DJI 3:53.92, 8. El Hassan Moujahid MAR 3:54.01, 9. Hamid Sambo NGR 3:54.27, 10. Rabie Deliba ALG 3:56.11, 11. Idriss Marong GAM 3:57.39, 12. Daniel Kiprop UGA 3:58.39, 13. Clement Lednaap GHA 4:24.20

5000m: (19) 1. Edward Zakayo Pingua KEN 13:13.06, 2. Jacob Krop KEN 13:14.44, 3. Reuben Pogisho KEN 13:43.46, 4. Samuel Kibet UGA 13:44.42, 5. Michael Bereket ERI 13:54.82, 6. Oscar Chelimo UGA 13:54.88, 7. Ali Hissein Mahamat CHA 13:55.60, 8. Mohamed Aziz Mohamed GHA 14:11.26, 9. Enew Nigate ETH 14:32.47, 10. L. Ndayifukamiye BDI 14:43.93, 11. Houssein Mahdi Egueu DJI 15:26.98, 12. Michelo Siabwacha ZAM 15:33.66, 13. Alassane Tapeli CIV 15:37.66, 14. Alex Kambale Paluku COD 15:43.06, 15. Madaniou Mahamadou NIG 16:19.60, 16. Hameed Muhammed SUD 17:24.12

10000m: (16) 1. Bravin Kipkogei Kiptoo KEN 28:17.06, 2. Samuel Kibet UGA 28:22.26, 3. Emmanuel Kiprotich Korir KEN 28:26.46, 4. Dereje Aduagna ETH 30:26.31, 5. Michael Bereket ERI 30:39.77, 6. Bitew Ademe ETH 30:47.95

3000m steeple:

110H (99cm): final: (18, +0.6) 1. Michael Schoeman RSA 14.00, 2. Jeremie Lararaudeuse MRI 14.06, 3. Mamadou Sakho SEN 14.54, 4. Wisdom Mussa NGR 14.60, 5. Abdoulaye Thiamane SEN 14.63, 6. Abdaramane Simpore BUR 14.94, 7. Dilla Bell Kobiwa ETH 15.70, Muhamed Yusuf NGR DQ
heats: (17)
(1, +1.2) 1. Jeremie Lararaudeuse MRI 13.85, 2. Michael Schoeman RSA 13.91, 3. Mamadou Lamine Sakho SEN 14.46, 4. Dilla Bell Kobiwa ETH 15.00, 5. Aboubacar Fanny Yarafally CIV 18.85
(2, -0.3) 1. Wisdom Mussa NGR 14.45, 2. Muhamed Yusuf NGR 14.48, 3. Abdoulaye Thiamane SEN 14.56, 4. Abdaramane Simpore BUR 14.75, Abderrazak Mouzdahir MAR DNF, Esubalew Terefe ETH DNF

400H:

High jump: (18) 1. Breyton Poole RSA 2.18m, 2. Bilel Afer ALG 2.06m, 2. Lim Koung Duop ETH 2.06m, 4. Yassine Hajaji MAR 2.04m, 5. Prosper Dezardin MRI 2.02m, 6. Chimaroke Ndukubu NGR 2.02m, 7. Frank Essomba CMR 1.92m

Pole vault:

Long jump:

Triple: (18) 1. Adire Gur Ochalla ETH 15.77m/+1.0, 2. Kangogo KEN 15.65m/+0.2, 3. Prosper Dezardin MRI 15.33w/+2.4 (15.26m/nwi), 4. Kile Kipkoech KEN 15.08m/+0.8, 5. Joseph Ojwato ETH 14.85m/+0.3, 6. Ineh Emmeanuel Oritsemeyiwa? NGR 14.84m/+0.6, 7. Ronald ? ZIM 14.27m/+0.6, 8. Alfred Guei Gondo CIV 13.63m

Shot put (6kg): (20) 1. Motaz Mohamed El Said EGY 19.21m, 2. Chris van Niekerk RSA 18.40m, 3. Ryan Williams NAM 16.02m, 4. Francois Prinsloo RSA 14.66m, 5. Asefa Hagos Zinabu ETH 14.40m, 6. Dominic McCarthy GHA 13.33m, 7. Gerome Olivier Mbili CMR 13.07m, 8. Momodou Cham GAM 12.86m, 9. Shamalo Wembo COD 12.02m, 10. Chukwuma Obi NGR 11.24m, 11. Gabriel Aredokun NGR 10.66m

Discus:

Hammer:

Javelin:

Decathlon: (17-18)
Mohamed Abderrahmane Zadi ALG (11.00/-0.9, 6.71m/+0.9, 9.97m, 1.86m, 50.43, 14.52/+0.2, 27.38m, ?, 42.12m, 5:00.47)
El Sayed Ramy Ahmed EGY (11.95/-0.9, 6.26m/-1.5, 13.64m, 1.83m, 53.28, 15.78/+0.2, 39.70m, ?, 46.29m, 4:41.79)
Erewa P. Law NGR (11.03/-0.9, 6.70w/+2.2, 9.36m, 1.77m, 50.70, 15.89/+0.2, 24.17m, ?, 24.23m, 5:39.88)
Ibrahim Farissou NIG (11.68/-0.9, 6.27m/-1.6, 10.12m, 1.66m, 56.70, 15.59/+0.2, 23.39m, ?, 35.19m, 5:16.19)
Adam Brice Koki CIV (11.86/-0.9, 5.47m/-0.7, 11.91m, 1.47m, 53.28XXX, 16.87/+0.2, 24.79m, ?, 32.71m, 5:32.39)
Soumaila Sawadogo BUR DNF (11.89/-0.9, 5.67m/+1.0, 10.16m, 1.47m, DNF)

4x100m: (19) 1. NGR 40.21, 2. GAM 41.20, 3. CIV 42.00, 4. RSA 42.16, 5. SEN 42.21, 6. MRI 42.86, 7. BUR 42.92, ETH dq

4x400m:

walk:

WOMEN

100m:
final: (17, +0.2) 1. Rosemary Chukwuma NGR 11.23?? Time on the result sheet seems incorrect – Timer after the race was indicating unofficial 11.62, 2. Rose Xeyi RSA 11.75, 3. Grace Nwokocha NGR 11.88, 4. Adriana Almeida CPV 12.12, 5. Suwilanji Mpondela ZAM 12.19, 6. Murielle Andela Ntede CMR 12.23, 7. Haingo Brigitte Razanajafy MAD 12.41, Phashe Remoneilwe RSA DNS
semi-finals: (17) were there semis?
heats: (16)
(1, +1.1) 1. Rosemary Chukwuma NGR 11.67, 2. Rose Xeyi RSA 11.97, 3. Suwilanji Mpondela ZAM 12.22, 4. Christele Roxane Ore CIV 12.26, 5. Logita Worre ETH 12.65, 6. Dorothy Kavumba ZIM 12.71, 7. Coumba Traore MLI 12.75, 8. Patrone Kouvoutoukila CGO 13.11
(2, +0.5) 1. Phashe Remoneilwe RSA 12.17, 2. Haingo Brigitte Razanajafy 12.34, 3. Judith Koumedjina TOG 12.44, 4. Maty Assane Diop SEN 12.50, 5. Anne Loa Leopold MRI 12.84, 6. Brenda Adokorach UGA 13.14, 7. Françoise Kumi COD 13.18, 8. Prissy Mpofu ZIM 13.26
(3, -0.6) 1. Grace Nwokocha NGR 12.08, 2. Murielle Andela Ntede CMR 12.12, 3. Adriana Almeida CPV 12.21, 4. Dogore Angelina Lago CIV 12.41, 5. Rahel Getachew Weldmariam ETH 12.54, 6. Fatoumata Soumah SEN 12.59, 7. Mascline Watama ZIM 12.76

200m:
final: (19, +0.5) 1. Rosemary Chukwuma NGR 23.81, 2. Antoinette van der Merwe RSA 23.97, 3. Esther Peter Okon NGR 24.20, 4. Grace Nwokocha NGR 24.57, 5. Christelle Roxane Ore CIV 24.65, 6. Murielle Andela Ntede CMR 24.67, 7. Ola Buwaro GAM 24.86, 8. Adriana Almeida CPV 25.02
semi-finals: (18)
(1, +1.7) 1. Esther Peter Okon NGR 24.10, 2. Antoinette van der Merwe RSA 24.44, 3. Christelle Roxane Ore CIV 24.56, 4. Ola Buwaro GAM 24.73, 5. Marlie Viljoen RSA 25.04, 6. Okoloina Raherinaiva MAD 25.35, 7. Fatoumata Soumah SEN 26.35, Weldemariam Getachew ETH DNS
(2, +1.1) 1. Rosemary Chukwuma NGR 24.05, 2. Grace Nwokocha NGR 24.52, 3. Murielle Andela Ntede CMR 24.61, 4. Adriana Almeida CPV 24.92, 5. Angeline Lago Dogore CIV 25.23, 6. Brigitte Razanajafy MAD 25.24, 7. Seada Siras Mustefa ETH 25.53, 8. Anne Loa Leopold MRI 25.61
heats: (18)
(1, -1.0) 1. Grace Nwokocha NGR 24.65, 2. Adriana Almeida CPV 25.04, 3. Anne Loa Leopold MRI 26.04, 4. Mascline Watama ZIM 26.06, 5. Judith Koumedjina TOG 26.18, 6. Berniche Ayela CGO 26.67
(2, -0.7) 1. Rosemary Chukwuma NGR 24.26, 2. Murielle Andela Ntede CMR 24.74, 3. Ola Buwaro GAM 24.85, 4. Christelle Roxane Ore CIV 24.90, 5. Dorothy Kavuhumbura ZIM 26.02, 6. Coumba Traore MLI 26.04
(3, -1.0) 1. Esther Peter Okon NGR 24.15, 2. Antoinette van der Merwe RSA 24.16, 5. Brigitte Razanajafy MAD 25.11, 6. Ndeye Marie Ndao SEN 26.39
(4, -0.8) 1. Marlie Viljoen RSA 25.22, 2. Okoloina Raherinaiva MAD 25.67, 3. Fatoumata Soumah SEN 26.44, 4. Patronne Kouvontoukila CGO 26.65, 5. Brenda Adokorach UGA 26.66, 6. Ayela Yanga Yabga CGO 29.14

400m: 1. Mary Moraa KEN 53.57, 2. Sara Ehachimi MAR 55.02, 3. Glory Patrick Okon NGR 55.18, 4. Marlie Viljoen RSA 55.70, 5. Blessing Ovwighonadjebere 55.72, 6. Tsige Duguma Gemechu ETH 56.30, 7. Vimbayi Maisvorera ZIM 56.71, 8. Ola Buwaro GAM 57.17
(heats): (16)
(1) 1. Tsige Duguma Gemechu ETH 55.62, 2. Vimbayi Maisvorera ZIM 56.14, 3. Kirsten Ahrens RSA 56.67, 4. Nadège Ouedraogo BUR 56.89, 5. Charity Ogofure NGR 57.11, 6. Hawa Zakari NIG 66.31
(2) 1. Sara Ehachimi MAR 55.46, 2. Ola Buwaro GAM 55.93, 3. Tigist Getachew Beyene ETH 56.87, 4. Koloina Raherinaivo MAD 57.49, 5. Eleonore Nguessan CIV 59.92, 6. Marie N’dao Gueye Ndeye SEN 61.60
(3) 1. Mary Moraa KEN 54.09, 2. Marlie Viljoen RSA 55.54, 3. Glory Patrick Okon NGR 55.99, 4. Blessing Ovwighonadjebere NGR 56.55, 5. Marie Tchakessou BEN 61.26, 6. Taliane Malala Loulendo CGO 61.51

800m:

1500m: (17) 1. Diribe Welteji ETH 4:11.59, 2. Edinah Jebitok 4:13.02, 3. Mercyline Cherono KEN 4:15.95, 4. Yousra Hennou MAR 4:25.92, 5. Tigist Dejene ETH 4:27.40, 6. Comfort Anietie NGR 4:31.45, 7. Habone Ahmed Djama DJI 4:31.77, 8. Semhar Jekeste ERI 4:44.94, 9. Celine Lare TOG 4:56.50, 10. Adjara Diarra MLI 4:57.68, 11. Ladi Lamboni TOG 5:19.73

3000m: (16) 1. Alemitu Tariku ETH 9:33.53, 2. Emmaculate Anyango KEN 9:36.05, 3. Tsihan Haile ETH 9:37.06, 4. Rahel Daniel Chebre ERI 9:46.33, 5. Emmaculate Chepkirui KEN 9:47.18, 6. Adjara Diarra MLI 10:46.60, 7. Ramatou Abdoulaye NIG 11:12.01, 8. Celine Lare TOG 11:33.68

3000m steeple: (18) 1. Fancy Cherono KEN 9:48.56, 2. Karen Chebet KEN 9:51.41, 3. Lomi Muleta Tefera ETH 10:12.18, 4. Ester Yego Chepkemoi UGA 10:28.99, 5. Houda Ahettiou MAR 10:33.01, 6. Sinteyehu Dessieth Lemahu ETH 10:42.21, 7. Ama Sonia Adou CIV 13:31.15

100H: (final): (18, +0.7) 1. Rogail Joseph RSA 13.97, 2. Antoinette van der Merwe RSA 14.09, 3. Victoria Adunbi NGR 14.42, 4. Cecilia Francisca MOZ 14.62, 5. Meskerem Gizew Lewa ETH 14.87, 6. Ndeye Fatou Diop SEN 15.05, Fatoumata Koala DNF
(heats): (18)
(1, +2.7) 1. Antoinette van der Merwe RSA 14.30, 2. Victoria Adunbi NGR 14.72, 3. Ndeye Fatou Diop SEN 15.03, 4. Faten Abdelkhalek EGY 15.45, 5. Aminata Kabore BUR 16.34
(2, +0.9) 1. Rogail Joseph RSA 14.04, 2. Meskerem Gizew Lewa ETH 14.88, 3. Fatoumata Koala BUR 15.15, 4. Cecilia Francisca MOZ 15.37

400H:

High jump: (17) 1. Rose Yeboah GHA 1.83m, 2. Natacha Chetty SEY 1.77m, 3. Kristi Snyman RSA 1.75m, Nyarek Dak ETH NM

Pole vault: (17) 1. Isra Moradhi EGY 3.30m, 2. Yasmeen Hazeem EGY 3.30m, 3. Imen Rhouma TUN 3.30m, 4. Shad Mohamed Hassan EGY 2.90m

Long jump:

Triple: (16) 1. Onaara Obamuwagun NGR 12.78m/+1.0, 2. Gontse Morake RSA 12.47m/+1.7, 3. Dorothy Kavumba ZIM 12.41m/+2.0, 4. Victory George NGR 12.35m/+0.6, 5. Ghada Hamdani TUN 12.06m/-0.5, 6. Adula Thwolajulu ETH 11.63m/+1.0, 7. Melissa Nigathe MRI 11.45m/+0.5

Shot put:

Discus: (18) 1. Princess Kara NGR 50.04m, 2. Rima Ahmed EGY 46.95m, 3. Tsehaye Teklu ETH 45.93m NR, 4. Rana Kaled Mahmoud EGY 44.43m, 5. Meike Strydom RSA 43.28m, 6. Raouend Dhoubi TUN 42.20m, 7. Katia Hammoumraoui ALG 42.16m, 8. Saida Lahmidi MAR 40.07m, 9. Djignon Tchedenon BEN 35.03m, 10. Marta Bekele Maro ETH 30.31m

Hammer:

Javelin:

Heptathlon:

4x100m: (19) 1. NGR 45.56, 2. RSA 46.36, 3. CIV 47.84, 4. BUR 49.09, 5. SEN 49.89, 6. ETH 50.27, ZIM dq

4x400m:

walk: