2nd UAF Trial, Kampala (Uganda) 16/03/2019

Source: Official results in pdf

Leading results

MEN:

100m: (+0.1) Emmanuel Aboda 10.87, 2. Emmanuel Nuwagaba 10.91, 3. Benson Okot 10.97, 4. Shadrick Modi 10.99

200m: (+1.6) 1. Benson Okot 21.73, 2. Emmanuel Aboda 21.93

400m:
(3) 1. Joseph Eragu 47.48, 2. Williamson Oroma 47.69, 3. Caleb Kwemoi 47.99, 4. Brian Ndani
(2) 1. Godfrey Chan-wengo 47.82, 2. Kokas Erimo SSD 48.95

800m:
(4) 1. Tom Dradiga 1:48.80, 2. Caleb Kwemoi 1:49.25, 3. Emanuel Osuje 1:50.60, 4. Edmond Jamonu 1:51.18, 5. Joshua Kibet 1:51.43, 6. Farid Wabutwa 1:51.67, 7. Kevin Yesho 1:52.85
(3) 1. Daniel Ogwok 1:52.59, 2. Patrick Kirano 1:53.20, 3. Robin Ocen 1:54.46, 4. Dan Cherotich 1:57.24
(2) 1. Kennedy Onen 1:52.95, 2. Dhuor Makur Abraham SSD 1:58.21
(1) 1. Filex Kwemoi 1:56.92, 2. Quinta Angello 1:59.60

1500m: 1. Geofrey Rutto 3:50.74, 2. Rodriguez Biziyaremye 3:50.96, 3. Stephen Chebet 3:55.61, 4. Timothy Ongom 3:56.53

5000m: 1. Gonzaga Ssebuuma 14:36.37, 2. Majok Yach 14:44.30, 3. David Kipsang 14:45.71, 4. Abu Mayanja 14:47.31, 5. Brian Adams Atekega 14:52.61

Long jump: 1. Moses Komakech 7.04m

Shot put: 1. Jacob Wokorach 12.96m, 2. Oscar Opio 12.02m, 3. Francis Odokonyero 12.01m

Discus: 1. Jacob Wokorach 38.68m, 2. Oscar Opio 36.03m, 3. Richard Oyet 34.38m, 4. Anthony Tukamuhebwa 33.04m, 5. Denis Ojara 33.04m, 6. Thomas Komakech 32.46m

Javelin: 1. Johnson Mwaka 62.57m, 2. Oscar Opio 56.92m, 3. Denis Ojara 55.16m, 4. Jacob Wokorach 54.18m, 5. David Ocaya 53.00

4x100m: 1. UWA 41.25 (Solomon Obuto, Denis Opio, Erick Okwii, Leonard Opiny), 2. Police 41.26 (Joshua Jagalo, Pius Adom, Yahaya Maliyamungu, Emmanuel Nuwagaba)

WOMEN:

100m: (+0.6) 1. Leni Shida 12.03, 2. Moureen Banura 12.52, 3. Agnes Apio 12.62, 4. Mildred Gamba 12.80

200m: (+0.2) 1. Moureen Banura 25.27, 2. Agnes Apio 25.43

400m: 1. Leni Shida 52.71, 2. Emilly Nanziri 54.95, 3. Agnes Aneno 57.55, 4. Betty Bigombe Akidi 57.98, 5. Prossy Kyosimye, 6. Agnes Apio 58.63

800m: 1. Emily Nanziri 2:11.68, 2. Stella Wonruku 2:12.95, 3. Jennifer Nyakato 2:15.54, 4. Sarah Nabulo 2:20.51

1500m: 1. Agnes Amuron 4:40.35, 2. Risper Cherop 4:42.77

3000m: 1. Winnie Nanyondo 9:27.25, 2. Francine Niyomunkuzi BDI 9:41.94

Long jump: 1. Mary Zawadi Unyuthfua 5.46m, 2. Evelyn Linda Acan 5.19m, 3. Sidonia Atto 5.17m, 4. Winfred Atimango 5.12m, 5. Scovia Lacot 5.05m

Shot put: 1. Janneth Acan 12.12m, 2. Mercy Laker 11.17m

Discus: 1. Josephine Lalam 39.15m, 2. Rose Mary Aciro 36.12m, 3. Winnie Anek 35.10m, 4. Jackline Amoo 32.16m, 5. Jacquilene Driwaru 32.10m

Javelin: 1. Josephine Lalam 49.31m, 2. Victoria Awidi 46.97m, 3. Winnie Anek 42.77m, 4. Jacquilene Driwaru 40.82m, 5. Bibiana Laakom 39.02m