West African University Games, Port Harcourt (Nigeria) 6-9/11/2018

Source: Official results in pdf

100m: (final, 7) (+1.9) 1. Enoch Adegoke 10.21, 2. Alaba Akintola 10.41, 3. Barnabas Aggreh GHA 10.51, 4. Shadrach Agyemang GHA 10.57, 5. Funmilola Badewa 10.71, 6. Benjamin Azameti GHA 10.76, 7. Michael Nana Yaw Baiden GHA 10.78, 8. Orisunmibare Oyekan 11.18
(semi-finals, 7)
(1, 0.0) 1. Shadrach Agyemang GHA 10.68, 2. Benjamin Azameti GHA 10.74, 3. Funmilola Badewa 10.76, 4. Michael Nana Yaw Baiden GHA 10.89, 5. Bowofoluwa Egbeyemi 11.01, 6. Wallace Aflamah GHA 11.02, 7. Anthony Nsikak 11.09, 8. Harry Chukwudike 11.30
(2, +1.1) 1. Enoch Adegoke 10.42, 2. Alaba Akintola 10.62, 3. Barnabas Aggreh GHA 10.67, 4. Orisunmmibare Oyekan 10.86, 5. Wilson Nkereuwem 10.91, 6. Peter Edwin Anyaegbuna 11.23, 7. Oladeji Timileyin 11.26
(heats, 6):
(1, +1.1) 1. Barnabas Aggreh GHA 10.75, 2. Michael Nana Yaw Baiden GHA 10.84, 3. Saad Bello 11.05, 4. Silase Igewe Akugbe 11.34, 5. U JohnBosco Uguodo 11.38, 6. Fuad Lawal 11.43, 7. Patrick Augustine Ubi 11.44, 7. Emmanuel E. Joseph 13.00
(2, +0.1) 1. Bofoluwa Egbeyemi 10.93, 2. Orisunmibare Oyekan 11.16, 3. Harry Chukwudike 11.17, 4. E. Udo Gabriel 11.18, 5. Albert Will SLE 11.64, 6. T. Beneth So-Oriari 11.68, 7. Fortune Chimere Okoroafor 11.74, 8. Miracle Oghenetejiri Otobrise 11.76
(3, 0.0) 1. Enoch Adegoke 10.45, 2. Funmilola Badewa 11.02, 3. Timileyin Oladeji 11.25, 4. Adebanjo Precious Ukawa 11.47, 5. Khalil Swaray SLE 11.55, 6. Daniel Oluwadara 11.90, 7. Comfort Oluyomi Olugbemi 14.40, 8. Praise Onyemaechi Otito 14.55
(4, -0.8) 1. Shadrach Agyemang GHA 10.72, 2. Peter Edwin Anyaegbuna 10.98, 3. Anthony Nsikak 11.02, 4. Harrison Ezugwu Chika 11.18, 5. Tayo Oyedele 11.27, 6. Mayowa Abidakun 11.31, 7. Mustapha Alhassan 12.06
(5, +1.3) 1. Alaba Akintola 10.66, 2. Benjamin Kwaku Azameti GHA 10.90, 3. Wilson Nkereuwem 10.96, 4. Wallace Aflamah GHA 11.02, 5. Udoka David Nnorom 11.25, 6. Babangida Kamaludeen 11.68

200m: (final, 9) (-0.6) 1. Alaba Akintola 21.47, 2. Enoch Adegoke 21.49. 3. Peter Edwin Anyaegbuna 21.70, 4. Derrick Sarkodie GHA 21.96, 5. Wallace Aflamah GHA 22.17, 6. Funmilola Badewa 22.24, 7. Eseroghene Oguma 22.30, 8. Wilson Nkereuwem 22.31
(1, -0.6) 1. Alaba Akintola 21.39, 2. Peter Edwin Anyaegbuna 21.85, 3. Derrick Sarkodie GHA 22.04, 4. Michael Baiden GHA 22.11, 5. Benjamin Azameti GHA 22.18, 6. Tayo Oyedele 22.66
(2, +0.5) 1. Enoch Adegoke 21.18, 2. Funmilola Badewa 21.65, 3. Wallace Aflamah GHA 21.76, 4. Wilson Nkereuwem 21.88, 5. Eseroghene Oguma 22.04, 6. Friday Bariadora 22.34, 7. Bowofoluwa Egbeyemi 22.50, 8. Sam Fatorma SLE 22.90
(heats, 8)
(1, +1.0) 1. Peter Edwin Anyaegbuna 21.2, 2. Wallace Aflamah GHA 21.6, 3. Michael Nana Yaw Baiden GHA 22.0, 4. Ilyasu Shanono Aminu 22.0, 5. Beneth So-Oriari 23.8, 6. Fuad Lawal 23.9
(2, +0.9) 1. Wilson Nkereuwem 22.09, 2. Bowofoluwa Egbeyemi 22.48, 3. Abue Ibadin 22.63, 4. Khalil Swaray SLE 23.32, 5. Kamaludeen Babangida 24.24
(3, +0.5) 1. Alaba Akintola 21.62, 2. Enoch Adegoke 21.79, 3. Harrison Ezugwu Chika 22.63, 4. Silase Igewe Akugbe 22.90
(4, -1.0) 1. Friday Bariadora 22.75, 2. Tayo Oyedele 22.84, 3. Sam Fatorma SLE 22.93, 4. Udoka David Nnorom 22.97, 5. Johnbosco Ugwuodo 23.55
(5, -0.6) 1. Derrick Sarkodie GHA 21.83, 2. Funmilola Badewa 21.93, 3. Benjamin Azameti GHA 22.02, 4. Eseroghene Oguma 22.09, 5. Chukwubuokem Ogochukwu 25.34

400m: (final, 8) 1. Emmanuel Nimo GHA 47.66, 2. Victor Akhalu 47.94, 3. Etiam Kwaku Torgbenu GHA 48.28, 4. Eseroghene Oguma 48.64, 5. Chidozie Ikenga Kalu 48.97, 6. Ayodeji Akinkuowo 49.29
(semis, 7)
(1) 1. Etiam Kwaku Torgbenu GHA 48.52, 2. Ayodeji Akinkuowo 49.00, 3. Chidozie Kalu 49.65, 4. Daniel Atinaya 50.07, 5. Daniel Nwamere 50.63, 6. Chisom Ogundu 52.30
(2) 1. Emmanuel Nimo GHA 48.04, 2. Victor Akhalu 48.44, 3. Eseroghene Oguma 49.31, 4. Sam Fatorma SLE 51.02, 5. Umar Abdullahi 51.22, 6. Joseph Nelson 51.53
(heats, 6)
(1) 1. Daniel Atinaya 48.63, 2. Duncan Agyemang GHA 48.64, 3. Chidozie Ikenga Kalu 50.44, 4. Ibrahim Edu 52.18, 5. Adejumo Moya 52.95, 6. Mohammed S. Bangura SLE 54.45, 7. Okozi Onome 55.57
(2) 1. Victor Akhalu 48.08, 2. Emmanuel Nimo GHA 48.65, 3. Eseroghene Oguma 49.55, 4. Umar Abdullahi 51.60, 5. Aderinto Kunle 52.53, 6. Mgon Essien Ekpnoimo 58.32
(3) 1. Etiam Kwaku Torgbenu GHA 48.80, 2. Akinkuowo Ayodeji 49.79, 3. Chisom Ogundu 51.01, 4. G. Onyekachukwu Ekemezie 51.24, 5. Livinus Oseremed Elimaian 51.46, 6. Daniel Nwamere 51.53, 7. Fache Omeiza Emmanuel 57.82, 8. E. Udo Gabriel 60.71
(4) 1. Sam Fatorma SLE 51.09, 2. Nelson O. Joseph 51.16, 3. Ilyasu Shanono Aminu 51.66, 4. Mohammed Oyewunmi 52.55, 5. Femi Alagbaju 53.06

800m: (7) 1. Edidiong Okon 1:53.48, 2. Mattew Nantiere GHA 1:53.60, 3. Boluwaji Agboola 2:01.86, 4. Stanley Okpala 2:04.19, 5. Ilyasu Shanono Aminu 2:06.21, 6. Fache Omeiza Emmanuel 2:11.64, 7. Anthony Asadu 2:16.23

1500m: (9) 1. Matthew Nantiere GHA 3:57.20, 2. Udo Edidiong Okon 4:14.08, 3. Stanley Okpala 4:23.32, 4. Emmanuel A. James 4:28.56, 5. Taphael Boluwaji Agboola 4:29.37, 6. Favour C. Bekee 4:29.88

3000m: (8) 1. Mathew Nantiere GHA 8:41.50, 2. Udo Edidiong Okon 9:13.01, 3. Mark Ejenavo 9:33.30, 4. Emmanuel A. James 9:34.86, 5. Sesan Obasanmi Sabiu 9:52.45, 6. Toheed Abdulganiyu 10:04.46, 7. Favour C. Bekee 10:21.36, Obidah Domwam DNF

5000m: (7) 1. Malik Yakubu 14:59.00, 2. Raja Lagble GHA 15:07.99, 3. Irmiya Ajuji Sharum 16:04.57, 4. Mark Ejenavo 17:12.78, 5. James Emmanuel 17:15.16, 6. Sesan Obasanmi Sabiu 18:21.65, 7. Abraham Oto-Obong Akpan 18:22.92, 8. Toheed Abdulganiyu 18:33.77, 9. Taphael Boluwaji Agboola 19:34.25

10000m: (9) 1. Malik Yakubu GHA 32:27.55, 2. Raja Lagble GHA 32:33.46, 3. Ajuji Sharum 33:33.77, 4. Toheed Abdulganiyu 37:31.49, 5. John Pollyn Ibifubara 40:31.29, 6. Isa S Adam 47:17.75

110H: (7, +1.0) 1. Stephen Eloji 14.50, 2. Eric Annobil 15.00, 3. Koduah Thomas Tweneboah GHA 15.30, 4. Eugene Kwame Okantah GHA 16.10, 5. Ben Akpan Emuesiri 16.20, 6. G. Onyekachukwu Ekemezie 16.40, 7. Okozi Onome 18.20

400H: (7) 1. Eric Annobil GHA 54.45, 2. Okure Ndiponke 55.13, 3. Stephen Eloji 55.70, 4. Lawal Adams 57.50, 5. Victor Brown 61.46, 6. Okozi Onome 61.73, Ekemezie Onyekachukwu dnf

High jump: (8) 1. Cyprian Oyedele 2.05m, 2. Evans Yemoah GHA 1.95m, 3. Prosper Madago 1.90m, 4. John Enakhimion 1.85m, 5. Blessing Oluwayemi 1.80m

Pole vault: (8) 1. Emmanuel Edwin Agaba 3.80m, 2. Godfred Kpodo GHA 3.40m

Long jump: (9) 1. Joseph Edadiadhe 7.59m/0.0, 2. Blessing Oluwayemi 7.18m/0.0, 3. Cyprien Oyedele 7.07m/-0.9, 4. Ezekiel Egwuenu 6.71m/0.0, 5. Silase Igewe Akugbe 6.70m/0.0, 6. David Anthony Aboh 6.44m/-0.4, 7. Fortune Chimere Okoroafor 6.25m/-0.3

Triple: (7) 1. Blessing Oluwayemi 14.84m/+0.1, 2. Ezekiel Egwuenu 14.78m/-0.9, 3. Eugene Asiedu Okantah 14.24m/+0.1, 4. David Anthony Aboh 13.80m/0.0

Shot put: (7) 1. Kingsley Darko GHA 14.95m, 2. Dominic Maccarthy GHA 13.35m, 3. Bright Alex Okpara 13.22m, 4. Cletus Ekong-Obong 12.41m, 5. Lawrence Onyejiaka 11.82m, 6. Bayo Faforiji 11.08m, 7. Shedrach Okolo 10.96m, 8. Fredrick Obinna Onwuachu 10.50m

Discus: (6) 1. Bright Alex Okpara 38.63m, 2. Lawrence Onyejiaka 38.59m, 3. Dominic Maccarthy GHA 35.97m, 4. Adebayo Faforiji 34.37m, 5. Victor Oghenetobeyere Onogho 32.01m, 6. Shedrach Okolo 30.76m, 7. Egwin Powell 30.76m, 8. Cletus Ekong-Obong 30.59m

Javelin: (9) 1. Lawrence Onyejiaka 59.02m, 2. Ozoremecilem Nwaonicha 58.12m, 3. Godfred Kpodo GHA 52.78m, 4. Cletus Ekong-Obong 44.04m, 5. Daniel Oluwadara 40.93m, 6. Egwin Powell 36.69m. 7. Fache Omeiza Emmanuel 36.19m

4x100m: (final, 9) 1. UDS Ghana 41.14, 2. Unilag 41.17, 3. Uniben 41.84, 4. Uni Ghana 41.97, 5. OAU 42.04, 6. Uniport 42.29, 7. UniUyo 42.43, 8. UI 42.87(heats, 8)
(1) 1. Unilag 40.99, 2. Uni Ghana 41.42, 3. Uniben 41.43, 4. Uniport 42.17, 5. UDS Ghana 42.28, 6. LASU 44.05, 7, BUK 44.97, 8. FUPE 45.80
(2) 1. UniUyo 42.31, 2. OAU 42.88, 3. UI 42.94, 4. Unilorin 43.31, 5. Unical 43.69, 6. Uni Sierra Leone 43.71

4x400m: (9) 1. Uni Ghana 3:12.87, 2. FUTA 3:18.42, 3. Uniport 3:18.97, 4. Uniben 3:19.70, 5. Unilag 3:27.13, 6. Uni Sierra Leone 3:29.23, 7. OAU 3:30.67, 8. BUK 3:47.91

WOMEN:

100m: (final, 7)
(-0.1) 1. Joy Udo-Gabriel 11.63, 2. Balikis Yakubu 11.65, 3. Grace Nwokocha 11.71, 4. Ifunanya Muoghalu 11.90, 5. Latifa Ali GHA 11.98, 6. Temilola Fadaunsi 12.17, 7. Tracy Idugbe 12.20
(heats, 6):
(1, +0.1) 1. Joy Udo-Gabriel 11.60, 2. Latifa Ali GHA 12.09, 3. Joy Nwokike 12.86, 4. H. Kozi Eze 13.41, 5. Chisom Assumpta Maduako 13.44, 6, Temiloluwa Adekoya 15.20
(2, +0.4) 1. Ifunanya Muoghalu 11.93, 2. Temilola Fadaunsi 12.23, 3. F. Ezidinma Osinachi 13.12, 4. Faustina Godwin Asuquo 13.46, 5. Ayomide Onasan 13.69, 6. Lantricia E. Gomeh SLE 14.97
(3, 0.0) 1. Balikis Yakubu 11.73, 2. Grace Nwokocha 11.76, 3. Kate Agyemang GHA 12.08, 4. Tracy Idugbe 12.23, 5. Rihanat Garba 13.11, 6. Praise Onyemaechi Otito 14.05, 7. Hauwa T. Joel 17.05

200m: (final, 9) (-0.2) 1. Balikis Yakubu 23.92, 3. Praise Idamadudu 23.97, 3. Latifa Ali GHA 24.41, 4. Kate Agyemang GHA 24.50, 5. Grace Nwokocha 24.53, 6. Temilola Fadaunsi 25.14, 7. Stella Ayanleke 25.17
(heats, 8):
(1, +1.7) 1. Kate Agyemang GHA 24.60, 2. Stella Ayanleke 24.67, 3. Ayobami Ojediran 25.27, 4. F. Ezidinma Osinachi 28.36
(2, +0.8) 1. Praise Idamadudu NGR 23.76, 2. Rafiatu Nuhu GHA 24.65, 3. Faustina Godwin Asuquo 27.47, 4. Kosi Eze 27.71, 5. Kemi Shitta 28.25, 6. Praise Onyemaechi 29.68
(3, +1.2) 1. Balikis Yakubu 24.11, 2. Grace Nwokocha 24.12, 3. Latifa Ali GHA 24.30, 4. Temilola Fadaunsi 25.09, 5. Suliat Sodiq 28.31, 6. Serifat Adekoya 28.51

400m: (final, 8) 1. Favour Ofili 53.64, 2. Rafiatu Nuhu GHA 53.83, 3. Praise Idamadudu 54.49, 4. Salomay Agyei GHA 57.18, 5. Braimah Hajuaha 58.52, 6. Feyisara Edun 60.73
(heats, 6):
(1) (1) 1. Favour Ofili 55.14, 2. Rafiatu Nuhu GHA 55.58, 3. Esther Akinde 58.26m, 4. Feyisara Edun 60.26, 5. Kemi Shitta 67.22, 6. Serifat Adekoya 67.67
(2) 1. Praise Idamadudu 54.74, 2. Salomay Agyei GHA 56.43, 3. Braimah Hajuaha 57.58, 4. Khadijat Alliu 60.98, 5. Joe Taiwo 62.13

800m: (7) 1. Comfort Aniebie James 2:09.12, 2. Salomay Agyei GHA 2:10.26, 3. Rita Kyere 2:10.28, 4. Rita Odigbo 2:20.20, 5. Somadina Nwawubelu 2:20.23, 6. Bisola Sule 2:29.07, 7. Ruby Lawani 2:32.88, 8. Sifon Francis Udoma 2:41.11, 9. Abigal Williams 2:41.17, 10. Abasiono Akpan 3:30.00

1500m: (9) 1. Rita Kyere 4:25.89, 2. Comfort James 4:34.34, 3. Chinonso Nwokeoji 4:52.98, 4. Bisola Sule 5:20.34, 5. Sifon Francis Udoma 5:25.45, 6. Chukwuma Ogar Chinyere 5:40.42

5000m: (6) 1. Elizabeth Azuure GHA 17:02.58, 2. Comfort Aniebie James 17:58.16, 3. Chinonso Nwokeoji 19:03.95, 4. Angela Ohuma Onah 20:22.25, 5. Faith Fidelis 25:07.17

10000m: (6) 1. Elizabeth Azuure GHA 36:58.89, 2. Chinonso Nwokeoji 40:27.06, 3. Angela Ohuma Onah 42:59.35

100H: (7, +1.7) Tracy Idugbe 15.57, 2. Glory Nyenke 16.40, 3. Abasiono Akpan 16.50, 4. Oghenekome Okolosi 16.58, 5. Esther Akinde 18.11, 6. Fiona Odiagbe 18.54, 7. Ayomide Onasan 19.99

400H: (8) 1. Esther Akinde 63.20, 2. Abasiono Akpan 63.95, 3. Grace Adutira GHA 64.37, 4. Feyisara Edun 67.77, 5. Ruth Damatie 68.21, 6. Oghenekaro Brume 70.86

High jump: (7) 1. Grace Anigbata 1.60m, 2. Jennifer Chioma Eze 1.42m, 3. Rodiat Adebowale 1.40m, 4. Precious Nzeakor 1.40m, 5. Fiona Odiagbe 1.40m

Long jump: (8) 1. Latifa Ali GHA 5.85m/-1.8, 2. Brown Uchechi 5.81m/-1.7, 3. Grace Anigbata 5.80m/-0.7, 4. Precious Nzeakor 5.18m/-1.7, 5. Joy Nwokike 5.18m/+1.7

Triple: (6) 1. Grace Anigbata 13.28m/0.0, 2. Brown Uchechi 12.12m/+0.2, 3. Ruby Lawani 10.21m/+0.1

Shot put: (6) 1. Anulika Aniefuna 13.36m, 2. Margaret Simpson GHA 11.23m, 3. Precious Nzeakor 8.97m, 4. Hapiness Bakpbo 7.47m

Discus: (7) 1. Kasie Ugeh 43.45m, 2. Anulika Aniefuna 32.37m, 3. ? GHA 30.87m, 4. Precious Eze 25.06m

Javelin: (7) 1. Margaret Simpson GHA 47.89m, 2. Veronica Kasie Ugeh 38.97m, 3. Margaret Tweneboah GHA 38.94m, 4. Anulika Aniefuna 30.05m, 5. Chisom Assumpta Maduako 24.89m

4x100m: 4x100m: (9) 1. Uniport 45.39 2. Unilag 46.31, 3. UDS Ghana 47.61, 4. OAU 48.33, 5. Uniben 49.67, 6. OOU 54.85

4x400m: (9) 1. Uniport 3:39.98 (Favour Ofili, Glory Patrick, Glory Nyenke, Praise Idamadudu), 2. UDS Ghana 3:50.37, 3. Unilag 3:59.13, 4. OAU 3:59.35