7th UAF Trial, Kampala (Uganda) 3/03/2018

Source: Uganda Athletes Forum

MEN

100m:
(6) 1. Yahaya Maliamungu 10.84, 2. Solomon Obuto 10.93, 3. Christopher Nwang 10.94, 4. Davis Muheereza 11.05, 5. Daniel Bingi 11.06, 6. Emmanuel Nuwagaba 11.08, 7. Emmanuel Aboda 11.10, 8. Fred Oija 11.28
(5) 1. Jamie Omalla 11.10, 2. Brian Niwamanya 11.18, 3. Matayo Okello 11.32, 4. Shedrick Modi 11.38, 5. John Ocira 11.41, 6. Denis Kalinda 12.16, Brian Obong DQ, Richard Olinga DQ
(4) 1. Maxwell Oleng 11.37, 2. Ambrose Otim 11.45, 3. Miura Kodai JPN 11.81, 4. Norbert Andrew Ogenrwot 11.99, 5. Ronald Okidi 12.23, 6. Geoffrey Ochor 12.40, 7. Kenneth Chelimo 12.45
(3) 1. Erick Layeng 11.41, 2. Felix Ongee 11.55, 3. Alfred Okot 11.57, 4. Sunday Komakech 11.89, 5. Tonny Tumwesigye 11.93, 6. Ricky Okok 12.14, 7. Gabriel Erigu 12.39, 8. Mathias Mutabazi 12.58
(2) 1. Bob Erick Ochola 11.88, 2. Darius Okello 11.84, 3. Fred Mutagira 11.86, 4. Sam Mubajje 12.15, 5. Kenneth Opiyo 12.16, 6. Abas Sande 12.32, 7. Wolbroad Mubongi 13.06, 8. Wilfred Ocen 14.59
(1) 1. Eugene Omalla 11.02, 2. Polycarp Oryem 11.38, 3. Simon Peter Ongee 11.41, 4. Nicholas Tebajjwa 11.52, 5. Trevor Kiguli 11.97, 6. Collins Chalita 12.04, 7. Mark Agaba 12.49, 8. Edward Ssuubi 13.01

200m:
(5) 1. Pius Adome 21.38, 2. Leonard Opiny 21.57, 3. Erick Okwii 21.86, 4. Yahaya Maliamungu 21.93, 5. Emmanuel Nuwagaba 22.16, 6. Fred Ocira 22.30, 7. Fred Oija 22.61
(4) 1. Emmanuel Aboda 21.91, 2. Godfrey Chanwengo 22.48, 3. Joshua Jagalo 22.68, 4. Robert Cankura 22.90, 5. Shedrick Modi 22.96, 6. Maxwell Oleng 22.96, 7. Sam Opio 23.33
(3) 1. Matayo Okello 22.75, 2. Felix Ongee 23.21, 3. Darius Okello 23.75, 4. Kokas Erimu 23.79, 5. Ricky Ojok 24.47, 6. Trevor Kiguli 24.67, 7. Gabriel Ertigu 25.20, 8. Sunday Abas 26.32
(2) 1. Emmanuel Rwotomiya 22.57, 2. Ambrose Otim 23.39, 3. Jacob Ayo 23.56, 4. Yona Akampa 24.04, 5. Willy Kino 24.15, 6. Dennis Kalinda 24.54, 7. Miura Kodai JPN 24.69, 8. Wilbrod Mubongi 27.15
(1) 1. Erick Layeng 22.79, 2. Brian Obong 23.24, 3. Bob Eric Ochola 23.73, 4. Kenneth Opiyo 24.16, 5. Tonny Tumwesiye 24.28, 6. Bosco Amena 24.33, 7. Cliff Godfrey Tolit 27.06, 8. Wilfred Ocen (Paralympics) 30.47

400m:
(3) 1. Alli Ngaimoko 46.52, 2. Leonard Opiny 46.94, 3. Solomon Obuto 47.82, 4. Benson Okot 47.98, 5. Musa Isabirye 47.99, 6. Erick Okwii 48.51, 7. Godfrey Chanwengo 48.85
(2) 1. Erick Layeng 49.05, 2. Martin Ariko 49.18, 3. Denis Inebulwa 49.27, 4. Emmanuel Rwotomiya 49.31, 5. Sunday Komakech 50.94, 6. Janny Hero 51.27, Simon Ongee DQ
(1) 1. Erik Kipila KEN 50.54, 2. Kokas Erimo 51.41, 3. Gilbert Ezadi 52.76, 4. Yayeri Apollo 53.26, 5. Sam Mubajje 53.98, 6. Job Bayita 56.04

800m:
(4) 1. Geofrey Rutto 1:47.22, 2. Rashid Etiau 1:47.29, 3. Abu Mayanja 1:47.96, 4. Farid Wabutwa 1:49.65, 5. Caleb Kwemoi 1:52.30, 6. Edmond Jamono 1:52.74, 7. Rodrigue Biziyaremye 1:53.05, 8. Tom Dradiga 1:53.41
(3) 1. Bekele Apenyo 1:52.02, 3. Joseph Akon 1:53.58, 3. Joshua Kibet 1:54.21, 4. Julius Musiwa 1:55.08, 5. Simon Peter Etabu 1:58.62
(2) 1. George Ogwal 1:55.56, 2. Domenic Krop 1:56.16, 3. Wilson Ekutan 1:58.33, 4. Innocent Natwijuka 1:58.74, 5. Paul Chebet 1:59.01, 6. Oscar Asingura 2:00.69, 7. Yahaya Wanume 2:03.27
(1) 1. Jacob Ayoo 1:56.38, 2. Frank Okello 1:57.05, 3. Robin Ocen 1:58.92, 4. Emmanuel Okello 2:02.07, 5. Charles Nyeko 2:07.16, 6. Julius Okello 2:12.82, 7. Brian Wangwe 2:16.30

1500m:
(2) 1. Hosea Kiplangat 3:43.45, 2. Daniel Kiprop 3:45.75, 3. Timothy Ongom 3:49.20, 4. Jimmy Adar 3:49.37, 5. Peter Naibei 3:55.27, 6. David Kisisei 3:57.07, 7. Simon Peter Etabu 4:03.12, 8. Edmond Jamonu 4:04.48, 9. James Opio 4:05.56, 10. Tonny Omara 4:06.58, 11. Nelson Kiprotich 4:12.17, 12. Bildad Kitiyo 4:51.62, Geoffrey Rutto DNF, Fortunate Turihohabwe DNF
(1) 1. Sabastine Kimaru KEN 3:51.01, 2. Amos Kemboi 3:53.27, 3. George Ogwal 3:56.70, 4. Dominic Krop 4:01.06, 5. Enos Kirya 4:02.04, 6. Charles Nyeko 4:09.10, 7. Joseph Makanga 4:09.67, 8. Shafik Chemutai 4:12.69, 9. Balikoowa Ausi 4:15.19, 10. Godfrey Ssenfuuma 4:18.14, 11. Awal Chemonges 4:23.82, 12. Shadrack Kamakete 4:25.85, 13. Brian Wangwe 4:37.40, 14. Abraham Kafuuma 4:40.99, 15. Kuol Thon 4:46.62, 16. Cliff Godfrey Tolit 4:51.87

5000m: 1. Alex Cherop 13:51.57, 2. Mathew Chekwurui 14:05.49, 3. Dan Chebet 14:07.58, 4. Joel Kiplangat 14:08.05, 5. Abel Chebet 14:12.86, 6. Alex Chesuro 14:17.60, 7. Oscar Niyonzima 14:19.05, 8. Alli Chebures 14:21.92, 9. Sadiq Bahati 14:24.45, 10. Quilat Mangusho 14:31.57, 11. Alfred Kiptoyek 14:39.03, 12. Wickson Twijukye 14:41.65, 13. Sam Chemutai 14:42.20, 14. Silas Sande 14:57.15, 15. David Kipsang 15:10.17, 16. Ibrahim Kiplangat 15:16.40, 17. Denis Kwemoi 15:19.35, 18. Jacob Limo 15:21.32, 19. Denis Arapsali 15:22.90, 20. Alex Saiga 15:29.52, 21. Primo Agotre 15:33.59, 22. Shedrack Kamakete 15:34.32, 23. Moses Kiprop 15:42.44, 24. Shafiq Chemutai 15:44.64, 25. Shaffiq Satya 15:44.83, 26. Simon Mwanga 15:53.67, 27. Joseph Kaniriho 16:05.51, 28. Nenswa Kaddu 17:01.59

3000 st: 1. Benjamin Kiplangat 8:41.0, 2. Simon Ayeko 9:06.9, 3. Ssebuuma Gonzaga 9:11.9, 4. Vincent Chemutai 9:30.3, 5. Alex Chesuro 9:40.1, 6. Paul Ngeywo 9:43.6, 7. Joshua Kiplangat 9:56.5, 8. Denis Arapsali 9:59.1, 9. Isaac Kwemoi 10:14.9, 10. Stephen Ntwari 10:18.6, 11. Lawrence Sande 10:28.6, 12. Amedee Manirakiza 10:35.5, 13. Clive Kyeyune 10:42.6, 14. James Mugoda 10:45.7, 15. Job Bayita 11:37.8

High jump: 1. Stephen Yoal 1.95m, 2. Francis Isiano 1.90m, 3. Christopher Onang 1.80m, 4. Kenneth Onen 1.70m

Long jump: 1. Polycarp Oryem 7.19m, 2. Alfred Okot 7.09m, 3. Ronald Okidi 6.74m, 4. George Loketo 6.50m, 5. Stephen Yoal 6.18m, 6. Nobert Ogenrwort 6.14m, 8. Miura Kodai 6.05m, 8. Charles Musoke 4.11m

Triple jump: 1. Denis Odongo 14.89m, 2. George Loketo 14.80m, 3. Alfred Okot 14.63m, 4. Richard Tabu 14.22m

Shot put: 1. Jacob Wokorach 12.97m, 2. Baya Odong 12.92m, 3. Martin Odong 12.87m, 4. Oscar Opiyo 12.50m, 5. Moses Akena 11.74m, 6. Denish Odongo 11.47m, 7. Francis Odokonyero 11.21, 8. Denis Ojara 10.63m, 9. Jackson Ojara 10.46m, 10. Brian Okello 9.94m, 11. Simon Okello 9.48m

Discus: 1. Jacob Wokorach 40.07m, 2. Baya Odong 38.66m, 3. Martin Odong 35.70m, 4. Oscar Opiyo 34.73, 5. Patrick Odongkara 34.60m, 6. Moses Akena 34.53m, 7. Jackson Ojara 30.14m, 8. Brian Okello 30.06m, 9. Robert Okello 29.34m, 10. Benson Oyuku 29.18m, 11. Francis Odokonyero 28.55m, 12. David Opala 28.51m

Javelin: 1. Johnson Mwaka 60.71m, 2. Denis Ojara 56.47m, 3. David Ocaya 51.98m, 4. David Opala 50.40m, 5. J. Baya Odong 48.32m, 6. D. Comboni Opio 45.09m

WOMEN

100m: 1. Scovia Ayikoru 11.87, 2. Agnes Apio 12.35, 3. Betty Akidi 13.11, 4. Flavia Apio 13.34, 5. Nancy Apio 13.68, 6. Jackline Amoo 13.70, Kevin Atimongo DQ

200m: 1. Scovia Ayikoru 24.37, 2. Agnes Apio 25.48, 3. Agnes Aneno 25.81, 4. Betty Akidi 26.84, 5. Judith Akullo 27.41, 6. Keila Akello 28.34, 7. Kevin Atimango 28.42, 8. Gladys Ndagire 32.36

400m: 1. Scovia Ayikoru 53.66, 2. Nasiba Nabirye 54.62, 3. Stella Wonruku 55.14, 4. Emilly Nanziri 55.65, 5. Agnes Aneno 56.21, 6. Scovia Akol 59.34, 7. Betty Akidi 1:01.43, 8. Keilla Akello 1:04.01

800m: 1. Dorcus Ajok 2:00.02, 2. Nasiba Nabirye 2:06.74, 3. Jennifer Nyakato 2:23.65, 4. Annet Negesa 2:34.42, Stella Wonruku DNF

1500m: 1. Janat Chemusto 4:15.90, 2. Esther CHebet 4:16.86, 3. Belinda Chemutai 4:24.14, 4. Peruth Chemutai 4:28.09, 5. Janet Achola 4:32.14, 6. Knight Aciru 4:33.18, 7. Agnes Amuron 4:34.69, 8. Sharon Chekwemoi 4:43.56, 9. Joy Cheptoyek 4:43.58, 10. Risper Cherop 4:51.57, 11. Angella Rose Apio 4:53.70, 12. Sebbi Chebet 5:03.46, 13. Rian Chemutai 5:06.54, 14. Annet Negesa 5:11.25, 15. Sandra Cheptoyek 5:18.20

5000m: 1. Janat Chemusto 15:49.84, 2. Sarah Chelangat 16:09.99, 3. Francine Niyomukunzi BDI 16:44.28, 4. Annet Chesang 16:55.08, 5. Scarlett Chemos 17:28.11, 6. Priscilla Chelangat 17:49.75, 7. Joy Cheptoyek 18:00.18, 8. Sharon Chekwemoi 18:06.08, 9. Knight Aciru 18:15.12, 10. Teddy Chekwemoi 18:20.19, 11. Dorcus Chepkwemoi 18:44.82, Mercyline Chelangat DNF

10000m: 1. Mercyline Chelangat 31:38.4, 2. Stella Chesang 31:39.0, 3. Juliet Chekwel 32:31.6, 4. Viola Chemos 33:39.5

3000m steeple: 1. Peruth Chemutai 10:11.86, 2. Sylvia Chelangat 11:05.85, 3. Ruth Chelimo 11:27.19, 4. Kerine Chemusto 12:05.24

Long jump: 1. Mary Zawadi Unyuthfua 5.77m, 2. Evilyn Acan 5.17m, 3. Jane Nabasa 5.07m, 4. Judith Akullo 5.04m, 5. Nancy Aketch 4.86m

Shot put: 1. Caroline Aber 11.80m, 2. Catherine Alanyo 10.69m, 3. Winnie Anek 10.42m, 4. Jackline Amoo 9.73m

Javelin: 1. Josephine Lalam 49.49m, 2. Lucy Aber 48.65m, 3. Victoria Awidi 46.05m, 4. Winnie Anek 44.47m