5th UAF Trial, Kampala (Uganda) 3/02/2018

Source: Uganda Athletes forum

MEN

100m:
(5, +1.9) 1. Pius Adome 10.56, 2. Godwin Baymukama 10.79, 3. Yahaya Maliamungu 10.89, 4. Peter Wandera 11.03, 5. Christopher Nwang 11.05, 6. Emmanuel Nuwagaba 11.24, 7. Fred Oija 11.28, 8. Sam Kakaire 11.46
(4, +2.7) 1. Matayo Okello 11.19, 2. Richard Ongom 11.21, 3. Prosper Nkeshimana 11.61, 4. Darius Okello 11.63, 5. Ambrose Otim 11.70, 6. Yayeri Apollo 11.83, 7. Denis Kalinda 11.85, 8. Tonny Tumwesigye 11.96
(3, +2.7) 1. Sam Opio 11.30, 2. Collins Chalita 11.95, 3. Enoch Kabera 12.26, 4. Moses Drani 12.42, 5. Mark Agaba 12.64, 6. Michael Owuma 12.98, 7. Edward Ssubi 13.27, 9. Dauda Mutyogoma 13.49
(2, +1.9) 1. Derrick Ssebagala 12.09, 2. Mathias Mutabazi 12.43, 3. Derrick Diego 12.48, 4. Martine Nahyanya 12.59, 5. Isreal Muwanguzi 12.61, 6. Sunday Abasi 12.68, 7. Mordecai Byayi 13.45, Brian Bacford Obong DQ
(1, +0.5 or +2.1?) 1. Emmanuel Aboda 11.05, 2. Maxwell Oleng 11.31, 3. Shadrick Modi 11.42, 4. Keith Batte 11.52, 5. Trevor Kiguli 11.89, 6. Imiura Koda JPN 11.94, 7. William Kinomugabe 12.04, Eric Layeng

200m:
(6, +0.1) 1. Pius Adome 20.91, 2. Musa Isabirye 21.70, 3. Christopher Nwang 21.75, 4. Richard Ongom 22.25, 5. Walter Adupa 22.44, 6. Williamson Oroma 22.45, 7. Geoffrey Meko 22.58, 8. Emmanuel Nuwagaba 22.60
(5, -0.1) 1. Peter Wandera 22.29, 2. Davis Muhereza 22.66, 3. Matayo Okello 22.81, 4. Brian Ndani 23.03, 5. Fred Oija 23.20, 6. Joshua Jagalo 23.47, 7. Prosper Nkeshimana 23.61, 8. Sam SKakaire 23.69
(4) No times
(3, +0.2) 1. Maxwell Oleng 22.71, 2. Emmanuel Rwotomiya 22.79, 3. Sam Opio 22.84, 4. Sam Ekaju 23.60, 5. Ambrose Otim 23.85, 6. Keith Batte 23.99, 7. Emmanuel Kivumbi 24.60, 8. Trevor Kiguli 24.67
(2, +2.3) 1. Bwire Obong 23.30, 2. Kokas Chalita 24.54, 3. Innocent Natwijuka 24.71, 4. Imiura Koda JPN 24.76, 5. Ben Okello 24.87, 6. Moses Dramani 24.93, 7. Derrick Ssebagala 24.94
(1, -0.2) 1. Bruno Sserunkuma 24.02, 2. Kenneth Opio 24.69, 3. Sam Mubajje 24.70, 4. Yonah Akampa 25.22, 5. Derrick Onyango 25.51, 6. Job Bayita 25.53, 7. Derrick Diego 25.54, 8. Mathias Mutabazi 25.76

400m:
(4) 1. Daniel Ogwok 48.14, 2. Williamson Oroma 48.53, 3. Musa Isabirye 48.59, 4. Martin Ariko 48.61, 5. Abu Mayanja 49.20, 6. Walter Adupa 50.17, 7. Felix Ongee 51.13
(3) 1. David Ongom 49.7, 2. Emmanuel Rwotomya 50.1, 3. Geoffrey Nyeko 50.4, 4. Emmanuel Goni 50.6, 5. Jacob Ayo 52.6, Gilbert Ezdi DQ
(2) 1. Godfrey Chanwengo 49.36, 2. James Omoding 51.73, 3. Emmanuel Kivumbi 53.61, 4. Peter Bisaso 55.30, 5. Ben Okot 55.58, 6. Shadrack Wandera 1:00.75, 7. Elijah Okiror 1:05.14
(1) 1. Bruno Sserunkuma 51.0, 2. Michael Arop 51.4, 3. Kokas Erimu 51.6, 4. Sam Mubajje 53.0, 5. Rashid Bahemuka 53.4, 6. Claude Makombe 53.5, 7. Godwin Komakech 64.9

800m:
(1) 1. Rashid Etiau 1:48.01, 2. Geofrey Ruto 1:48.68, 3. Daniel Ogwok 1:50.41, 4. Fortunate Turihohabwe 1:50.95, 5. Edward Jamono 1:51.73, 6. Farid Wabutwa 1:52.65, 7. Joseph Akon 1:53.49
(2) 1. Caleb Kwemoi 1:53.17, 2. Ronald Rubangkene 1:53.31, 3. Tom Dradiga 1:54.49, 4. George Ogwal 1:58.24, 5. Mulindwa Kaggwa 2:00.88, 6. Emmanuel Okello 2:03.03, 7. Tonny Omara 2:03.96, 8. Phillip Mukama 2:16.66, 9. Jonathan Sswewankambo 2:20.62
(1) 1. Emmanuel Osuje 1:54.24, 2. Dominic Krop 1:56.75, 3. Andrew Moses Opolot 1:56.77, 4. Alex Ochoma 1:57.61, 5. Frank Okello 1:57.81, 6. Innocent Natwikuka 2:01.37, 7. Sam Ekaju 2:07.52, 8. Claude Makombe 2:11.96

1500m: 1. Jimmy Adar 3:48.4, 2. Tony Omara 3:50.1, 3. Emmanuel Osuje 3:52.0, 4. Alex Stephen Chebet 3:53.3, 5. Ronald Rubangkene 3:56.8, 6. Edmond Jamonu 3:57.6, 7. Abraham Majok 4:01.9, 8. George Ogwal 4:06.1, 9. James Opio 4:09.9, 10. Stephen Ntwari 4:15.3, 11. Charles Nyeko 4:29.9, 12. Frank Akampulira 4:43.4, 13. Abraham Peter Opoo 5:48.8

5000m: 1. James Sugira 14:04.71, 2. Kenneth Migadde 14:14.74, 3. William Yach 14:26.67, 4. Brian Ategeka 14:27.25, 5. Joseph Kankiriho 14:28.49, 6. Primo Agotre 14:30.74, 7. Geoffrey Luteezo 14:40.21, 8. Mark Biryomumeisho 14:42.32, 9. Wickson Twijukye 14:44.32, 10. Nelson Kiprotich 14:53.92, 11. Mudashiru Chemutai 15:08.54, 12. Ibrahim Kiplangat 15:12.78, 13. Eliud Chebet 15:14.86, 14. Angella Quinto 15:27.43, 15. Abdukarim Lubega 15:29.88

3000st: 1. Gonzaga Ssebuuma 9:17.80, 2. Ezekiel Musaana 9:51.95, 3. Timothy Ongom 9:56.94, 4. Stephen Ntwari 10:18.53, 5. Denis Okiror 10:32.04

High jump: 1. Emma Okello 1.90m, 2. Francis Isaano 1.90m, 3. Stephen Yoal 1.85m, 4. Yahaya Wanume 1.85m, 5. Jeremiah Garang 1.65m

Long jump: 1. Polycarp Oryem 7.07m, 2. Francis Bitek 6.74m, 3. Denish Odong 6.53m, 4. Alfred Okech 6.48m, 5. Stephen Yoal 6.27m, 6. Jeremiah Garang 6.09m, 7. Miura Kodai 5.71m, 8. Claude Makombe 5.11m, 9. Al-Bashir Bwaga 5.07m

Shot put: 1. Denish Odong 11.85m, 2. Frank Odokonyero 11.77m, 3. Patrick Odongkara 11.76m, 4. Moses Akena 11.09m, 5. David Ochaya 10.56m, 6. Simon Okello 9.58m

Discus: 1. Benson Oyuku 34.38m, 2. Patrick Odongkara 32.66m, 3. France Odokonyero 27.41m, 4. David Ssenoga 25.24m, 5. Denis Odongo 22.10m

Javelin: 1. Johnson Mwaka 54.10m, 2. David Ocaya 51.90m, 3. David Ssenoga 51.88m, 4. Davis Opiyo 43.72m, 5. Francis Odokonyero 39.77m

WOMEN

100m: (+0.9) 1. Scovia Ayikoru 11.86, 2. Evelyn Ocen Koli 12.73, 3. Eunice Apollo 13.24, 4. Sandra Abu 13.91, 5. Kevina Atimango 14.15, 6. Lydia Nakato 14.71, 7. Linah Karungi 15.99, 8. Hamina Mirembe 16.39

200m: (+0.2) 1. Leni Shida 24.31, 2. Stella Wonruku 25.53, 3. Evelyne Ocen Koli 26.00, 4. Eunice Apollo 27.19, 5. Judith Akullo 27.41, 6. Evelyne Sitalaya 30.94

400m: 1. Scovia Ayikoru 53.6, 2. Stella Wonruku 54.8, 3. Nasiba Nabirye 55.7, 4. Agnes Aneno 56.2, 5. Scovia Akol 61.9, 6. Rehema Akello 64.5, Gloria Brenda Ajok DNF, Jacinta Katusabe DNF

800m: 1. Docus Ajok 2:04.85, 2. Nasiba Nabirye 2:08.52, 3. Agnes Aneno 2:10.16, 4. Edna Kasuubo 2:18.60, 5. Jennifer Nyakato 2:19.51, 6. Angella Rose Apio 2:27.59, 7. Judith Avako 2:40.65, 8. Evelyne Staraya 2:42.45, 9. Aisha Byabagambi 2:48.87, 10. Sharifa Byabagambi 2:50.57

5000m: 1. Annet Chesang 17:03.51, 2. Cissy Makindye Nantumbwe 19:25.68, 3. Linda Cheptegei 20:45.39

Long jump: 1. Mary Zawadi Unyuthfua 5.45m, 2. Judith Akullo 5.17m, 3. Jane Nabasa 5.09m, 4. Nancy Aketch 4.63m, 5. Gloria Brenda Ajok 4.34m

Shot put: 1. Caroline Aber 11.15m, 2. Peace Mirembe 10.43m, 3. Winnie Anek 9.58m, 4. Judith Akullo 8.03m

Discus: 1. Josephine Lalam 36.30m, 2. Winnie Anek 34.85m, 3. R. Mary Aciro 32.47m, 4. Janneth Acan 29.55m, 5. Nancy Akech 26.21m, 6. Peace Mirembe 34.47

Javelin: 1. Josephine Lalam 49.58m, 2. Winnie Anek 41.50m, 3. Peace Mirembe 39.85m