East Africa Youth championships, Dar Es Salaam (Tanzania) 13-14/05/2017

Source: Official results in Word -boys’ eventsgirls’ events

BOYS

100m: 1. Omary Rashid Saidi (Zanzibar) 11.0, 2. Mogos Simon ERI 11.4, 3. Daniel Tajar SUD 11.6, 4. Godhard M. Beatus TAN 11.7, 5. Davis B. Kakaga TAN 12.0, 6. Elisa Seme SUD 12.3, 7. Murtaza Ahmed Fasih (Zanzibar) 12.6, 8. Mohamed Jimale Maalim SOM 13.0

200m: 1. Omar Rashid (Zanzibar) 22.3, 2. Mogos Simon ERI 22.7, 3. Vincent Kilie KEN 22.7, 4. Donald Nyagabona TAN 23.0, 5. Aboubakar Hassan SUD 23.8, 6. Elisa Seme SSD 24.3, 7. Daniel Tafar SSD 24.6, 8. Murtazala Fasih (Zanzibar) 24.7
heats:
(A) 1. Omar Rashid (Zanzibar) 22.7, 2. Aboubakar Karbola SUD 22.7, 3. Aboubakar Hassan SUD 23.6, 4. Elisa Seme SSD 24.1, 5. Godhard Beatus TAN 24.6, 6. Abdinoor A. Mohamed SOM 25.2
(B) 1. Donald J. Nyagabona TAN 22.5, 2. Vincent Kilel KEN 22.9, 3. Murtaza A. Fasih (Zanzibar) 23.2

400m: 1. Aboubakar Karbola SUD 49.6, 2. Donald J. Nyagabona TAN 50.1, 3. Yafet Daniel ERI 50.5, 4. Shaban Mohamed TAN 51.0, 5. Ezeldine Fayez SUD 51.0, 6. Omary Bakari Ali (Zanzibar) 52.6, 7. Mohamed Rashid Amour (Zanzibar) 53.9

800m: 1. John Mwaniki Waweru KEN 1:54.9, 2. Mohamed Abdalialil SUD 1:56.4, 3. Bereket Michael ERI 1:57.2, 4. Ramadhan Juma Khamis TAN 1:58.1, 5. Luter Issack ERI 1:58.4, 6. Mark Boniface Ilanda 1:59.8, 7. Makame S. Khalid (Zanzibar) 2:06.8

1500m: 1. John Mwaniki 3:51.0, 2. Edwin Koskei 3:51.9, 3. Bereket Michael ERI 3:52.6, 4. Shomari M. Mtalim TAN 3:54.1, 5. Seleman H. Kabitile TAN 3:56.1, 6. Berbret Tedros 3:56.4 ERI 3:56.40, 7. Mbron Goitom ERI 3:57.5, 8. Ramadhan J. Khamis TAN 4:00.8, 9. Mohamed J. Malim SOM 4:11.1, 10. Abdallah J. Abdalla (Zanzibar) 4:13.1

3000m: 1. Edwin Koskei KEN 8:06.4, 2. Bereket Michael ERI 8:13.4, 3. Meron Goitom ERI 8:23.1, 4. Franci Daniel Damas TAN 8:26.1, 5. Joshua Elisante Sulle TAN 8:28.4, 6. Michael K. Nkwabi TAN 8:38.6, 7. Abdalla Jesha Abdalla (Zanzibar) 9:05.7, 8. Abdinoor A. mohamed SOM 9:28.0, 9. Nurdin M. Mohamed SOM 9:49.3

4x100m: 1. Tanzania 44.9 (Davis B. Kafaga, Donald J. Nyagabona, Godhard M. Beaty, Shabani R. Semindu), 2. South Sudan 47.4 (Elisa Seme, Daniel William Tayar, Robert O. Lino, Evans Y Francisco), 3. Zanzibar 47.5 (Omar Rashid, Murtaza A. Fasih, Rifat Salum Dosi, Jailan M. Makame), 4. Sudan 48.1 (Abdualatif A. Ali, Fayes Osman Izeden, Aboubakar Karbola, Mohamed Muhsin)

4x400m: 1. Tanzania 3:27.0 (Shabani Semindu, Donald Nyagabona, Ramadhan Khamis, Frank Kwilasa), 2. Zanzibar 3:34.3 (Omary Bakar, Rifat Salum, Yeluu M. Makame, Omar Rashid), 3. Sudan 3:36.8 (Fayes Osman, Abdualitif Alyan, Aboubakar Karbola, Mohamed Abdul)

Long jump: 1. Vincent Kilel KEN 6.66m, 2. Godhad Malandu TAN 5.79m, 3. Evance Francisco SSD, 4. Farhan Ibrahim SOM 5.46m, 5. Jelan Mangaa (Zanzibar) 5.18m, 6. Rifati Salumu (Zanzibar)

Discus: 1. Najim Ally 37.08m, 2. Abuu Tarb Hely (Zanzibar) 29.54m, 3. Robert Lino SSD 25.41m

Javelin: 1. Dau Sahashege (Zanzibar) 49.68m, 2. Najim Ally (Zanzibar) 42.92m, 3. David Kakaga TAN 41.40m, 4. Abuutal Kharsman (Zanzibar) 35.54m

GIRLS

100m: 1. Winfrida M. Makenji TAN 12.6, 2. Naila Hassan Ismail SUD 12.7, 3. Kazija Hassan Simai (Zanzibar) 13.1, 4. Keflin Kipil Simon TAN 13.1, 5. Naima Ali Mussa (Zanzibar) 16.2

200m: 1. Naila Hassan SUD 25.7, 2. Winfrida M. Makenji TAN 26.0, 3. Eveline Otambo KEN 26.5, 4. Rose Seif TAN 27.2, 5. Zainab A. Othman (Zanzibar) 28.0, 6. Mwanjuma Haji (Zanzibar) 28.9

400m: 1. Rose Seif TAN 61.0, 2. Eveline Otambo KEN 61.4, 3. Betrina Michael Alexander TAN 62.3, 4. Riziki Mohamed Ali (Zanzibar) 65.6, 5. Mwanajuma Haji (Zanzibar) 67.7

800m: 1. Betty Chepkemoi KEN 2:12.5, 2. Regina Deogratius Mpigachai TAN 2:13.6, 3. Dorcas Boniface Ilanda TAN 2:13.8, 4. Bernadetta Loyce Mbithe KEN 2:15.4, 5. Nyat Tesyay ERI 2:16.3

1500m: 1. Anna Mwongeli KEN 4:24.3, 2. Loice Bernadetta Mbithe KEN 4:26.0, 3. Nyat Tesfay ERI 4:27.6, 4. Lemlem Ghebremedhin ERI 4:40.6, 5. Dorcas Boniface Ilanda TAN 4:42.2, 6. Esther Martin Tan 4:45.5, 7. Rosemary Guftar Malik (Zanzibar) 4:55.5, 8. Inakubbar Farouck SUD 5:19.2, 9. Asma Ayoub (Zanzibar) 5:43.0

3000m: 1. Emmaculate Chepkurui KEN 9:30.9, 2. Betty Chepkemoi KEN 9:33.1, 3. Lemlem Gebremedhin ERI 10:04.9, 4. Esther Martin TAN 10:23.2, 5. Aqbal Farouq Malik SUD 12:03.4

4x100m: 1. Tanzania 51.5 (Winfrida Makenji, Rose Seif, Betrina Michael, Keflin Simon), 2. Zanzibar 53.4 (Naima Ali Mussa, Mwajuma Haji Abdalla, Kazija Hassan Simai, Zainab Ali Othman)

4x400m: 1. Kenya 4:06.8 (Emmaculate Chepkurui, Betty Chepkemoi, Bernadetta Mbithe, Anna Mwongeli), 2. Tanzania 4:07.9 (Dorcas Boniface, Rose Seif, Regina Mpigachai, Bitrina Alexander), 3. Zanzibar 4:08.1 (Riziki Mohamed, Kazija Hassan, Mwajuma Abdalla, Rahma Ali Saidi)

Long jump: 1. Rose Seif TAN 5.16m, 2. Sharifa Mzee (Zanzibar) 4.59m, 3. Crisensiah Charles TAN 4.38m, 4. Veronica Paul TAN 3.74m, 5. Jeilan Mangaa (Zanzibar) ?, 6. Rifati Salumu (Zanzibar) ?

Javelin: 1. Mwanaamina Hasani TAN 39.36m, 2. Veronica Paul TAN 27.48m, 3. Lulu Richard (Zanzibar) 19.07, 4. Sharifa Mzee (Zanzibar) 13.16m