2nd AK meet, Mumias (Kenya) 14-15/04/2017

Source: The Citizen

MEN

100m: 1. Emmanuel Lentukonye 10.3, 2. Maurice Wasike 10.5, 3. Micheal Ngugi 10.7, 4. Boniface Khagai 11.0, 5. Alvin Wekesa 11.1
(1) 1. Maurice Wasike 10.7, 2. Julius Nyamai 11.1, 3. Elijah Simbieyo 11.4
(2) 1. Boniface Chitayi 10.9, 2. John Sirengo 11.2
(3) 1. Emmanuel Lentukonye 11.0, 2. Alvine Wekesa 11.2, 3. Peter Makakuba 11.4

200m: 1. Emmanuel Lentukonye 21.6, 2. Maurice Wasike 21.8, 3. Benjamin Kobia 22.1, 4. Micheal Ngugi 22.4, 5. Brian Gatura 22.6

400m: 1. Robert Rop 47.5, 2. Issac Kirula 47.9, 3. Vincent Kosgey 48.1, 4. Kevin Kiprotich 48.3, 5. Charles Atito 48.6

800m: 1. Kumari Taki 1:47.1, 2. Bernard Kipyegon 1:48.6, 3. Moses Kipkemboi 1:48.4, 4. Jeremiah Mutai 1:49.9, 5. Norbert Kolombos 1:51.2

5000m: 1. Alex Kibet 13:55.4, 2. Robert Kipchirchir 13:55.8, 3. Charles Karanja 13:56.6, 4. Frankline Ngelel 13:58.7, 5. Victor Juma 14:00.0

10000m: 1. Fredrick Muranga 28:39.7, 2. Josphat Kipchirchir 28:40.0, 3. Peter Emase 28:40.3, 4. John Emlimlim 29:01.8, 5. Abraham Kitum 29:18.0

10km walk: 1. Simon Wachira 42:17.0, 2. Eric Shikuku 42:34.1, 3. Simon Masigu 45.27.9, 4. Carlos Kimayo 45:29.8, 5. Charles Mugambi 46:00.8

WOMEN

100m: 1. Roselyne Indimuli 12.3, 2. Fresha Mwangi 12.6, 3. Priscilla Tabunda 12.7, 4. Naomi Kiplagat 13.0, 5. Immaculate Akoth 13.2

200m: 1. Rose Watuku 25.6, 2. Roselyne Indimuli 25.8, 3. Sabina Mukoswa 26.0, 4. Naomi Kiplagat 26.1, 5. Immaculate Akoth 26.5

800m: 1. Betty Chepkemoi 2:07.1, 2. Lilian Kasait 2:07.6, 3. Mary Naliaka 2:09.6, 4. Gladys Chepkemoi 2:09.9, 5. Judith Jepngetich 2:15.4

1500m: 1. Eunice Sum 4:13.2, 2. Loice Chemunung 4:14.2, 3. Margret Chelimo 4:15.0, 4. Sandra Chebet 4:16.0, 5. Caroline Chepkemoi 4:24.6

5000m: 1. Lilian Kasait 15:30.00, 2. Yasmin Can 15:38.5, 3. Sheila Chelanga 15:40.00, 4. Joan Chepkemoi 16:01.7, 5. Rosalyda Jepketer 16:05.00

10000m: 1. Sandra Chebet 33:56.0, 2. Sheila Chepkurui 34:09.1, 3. Maureen Chepkemei 34:17.1

400H: 1. Priscilla Tabunda 63.4, 2. Virginia Kasioka 64.2, 3. Nancy Sang 64.7

10km walk: 1. Ruth Wangui 52:10.6, 2. Rught Wanjiku 52:52.2, 3. Jacinta Ntaiya 55:34.2, 4. Janet Koskei 58:51.0, 5. Loice Apinora 59:55.3