GAA circuit meet 2, Accra (Ghana) 18/03/2017

Source: Official results in rtf Event held at the El-Wak sports stadium

MEN

200m: (+0.8) 1. Sarfo Ansah 21.21, 2. Emmanuel Mensah 21.61, 3. Stephen Opoku 21.75, 4. Bright Tsitey 21.78, 5. Desmond Aryee 21.83, 6. John Kofi Osei 21.92, 7. Godfred Kofitse 21.96, 8. Derrick Sarkodie 22.23
heats
(1, NWI) 1. Stephen Opoku 21.69, 2. Enock Mireku Adofo 22.29, 3. Seth Apau 22.71, 4. Roland Harden 22.82, 5. Bright Afful 22.85, 6. Dennis Boadi 23.03
(2, +0.2) 1. Emmanuel Mensah 21.63, 2. John Kofi Osei 21.91, 3. Prince Twumasi Asare 22.25, 4. Abu Haruna 22.32, 5. Collins Mensah 22.33, 6. Shadrack Opoku Agyemang 22.77, 7. James Egbenu Jr 22.95, 8. Bernard Kpodoh 24.53
(3, +2.7) 1. Sarfo Ansah 21.35, 2. Derrick Sarkodie 21.77, 3. Desmond Aryee 21.85, 4. Sewoatsri Jopa 22.53, 5. Stephen Agyei 23.03, 6. Agyei Boakye 23.92, Edward Aikins dnf
(4, NWI) 1. Ronald Kumi Yeboah 22.10, 2. Douglas Donkor 22.13, 3. Raymond French 22.64, 4. Gideon Choro 23.00, 5. Richard Essah Atsu 23.10, 6. Newman Antwi 23.17, 7. Geoffrey Amoako Atta Sr 23.23, 8. Frank Goloe 24.84
(5, +1.9) 1. Brigh Tsitey 21.71, 2. Charles Frimpong 22.03, 3. Ebenezer Osei Agyei 22.30, 4. Stephen Nyawudzi 22.53, 5. Prince Nimako 22.81, 6. Tom Fiamegbe 23.15, 7. Elorm Amenakport 23.19, 8. Samuel Opoku-Boateng 23.22
(6, +2.7) 1. Joshua Owusu 22.88, 2. Frederick Siakah 23.10, 3. Godfred Sarpong 23.18, 4. Daniel Baah 23.42, 5. Micheal Oduro 23.44, 6. Jerry Fiamegbe 23.46
(7, 0.0) 1. Godfred Kofitse 21.88, 2. Edwin Gadayi 21.93, 3. Barnabas Aggrey 22.18, 4. Paul Manyor 22.60, 5. Japhet Antwi 22.77
(8, NWI) 1. Joseph Ayisi 22.26, 2. PrinceAnagonu 22.70, 3. Sadik Shaibu 23.12, 4. Bright Akuenor 24.10, 5. James Dornu 24.78, 6. Kofi Adou Suamet 26.04
(9, NWI) 1. Thomas Addae 22.34, 2. Anthony Addea 22.62, 3. Eugene Okrah 22.82, 4. Daniel Otibo 22.87, 5. Sumaila Ayuba 23.41

800m:
(1) 1. Yelewana Zenanta 1:56.47, 2. Emmanuel Asare 1:57.35, 3. Forever Gagodo 1:57.47, 4. Baba Sumaila 1:57.68, 5. Samuel Akumfi Ameyaw 1:58.15, 6. Issah Abdulai 1:59.13, 7. Amos Anyenaba 2:00.87
(2) 1. Michael Amoah Nipah 1:53.76, 2. Ali Shafic Mohammed 1:54.40, 3. Benjamin Wikinson 1:54.71, 4. Joseph Yin 1:55.80, 5. Julius Nyerere 1:57.02, 6. Stephen Bondzie 1:58.53, 7. Issah Seidu 2:02.76, 8. Thomas Seini 2:07.49
(3) 1. Samuel Yaro 1:53.86, 2. Frederick Osei 1:54.97, 3. Godwin Ahumah 1:55.53, 4. Abraham Sumani 1:55.93, 5. Atta Gyamfi 1:57.34, 6. Felix Tamakloe 1:57.88, 7. Neeyi Arthur 1:58.36, 8. Osman Munkaila 1:58.70, 9. Aziz Seeini 2:01.38

5000m: 1. Kwame Agyei 14:47.96, 2. William Amponsah 14:54.27, 3. Matthew Nantiere 15:05.89, 4. Atia Koogo 15:11.08, 5. Ishmael Arthur 15:17.21, 6. Malik Yussif 15:21.88, 7. Prosper Goku 15:24.41, 8. William Akuka 15:24.82, 9. Malik Yakubu 15:25.01, 10. Samuel Atalor 15:25.98, 11. Martin Ayambila 15:32.24, 12. Eric K. Tang 15:34.77, 13. Benjamin Owusu 15:35.39

400H:
(1) 1. Duncan Nuako Agyemang 53.99, 2. Aminu Ibrahim 54.13, 3. Eric Annobil 54.47, 4. Somuah Antwi Kwabena Bosiako 1:01:02
(2) 1. Osbond Turkson 55.65, 2. Godwin Owusu 58.48, 3. Mustapha Gaddafi 58.55
(3) 1. Banabas Dompe 54.04, 2. Patrick Boakye 56.05, 3. Abu Fidaus Alhassan 57.57, 4. Isaac Nii Lamptey 59.42, 5. Bannerman Assan 1:00.85
(4) 1. Robert Dwumfour 53.02, 2. Baba Seidu 53.22, 3. Thomas Tweneboah 58.62

High jump: 1. Gabriel Laar 2.00m, 1. Ezekiel Quarshie 2.00m, 3. Bright Tsatsu 1.95m, 3. Robert Kotei 1.95m, 3. Frank Ennin 1.95m, 6. Anti Nana Bempong 1.90m, 6. Obed Ennin 1.90m, 7. Emmanuel Ayem 1.80m, 8. Augustine Boahen 1.80m, 8. Sulemana Abdul Somed 1.80m, Sadick Mustawu Abubakar 0

Triple: 1. Precious Attipoe 15.80m, 2. Peter Ackah 15.72m, 3. Samuel Addo 15.43m, 4. Emmanuel Okai 15.43m, 5. Thomas Quarcoo 15.01m, 6. Ransford Nti 14.89m, 7. Patrick Dedzo 14.55m, 8. Solomon Ashong 14.13m, 9. Promise Wornu 14.11m, 10. Ramadan Abdullah 13.22m

Discus: 1. Robertson Tay 44.88m, 2. Bachela Awudu, 42.23m, 3. Daniel Eshun 39.19m, 4. Johnson Boakye Yiadom 36.00m, 5. Raymond Asante 34.18m, 6. Eric Nana Obeng 31.90m, 7. Nafew Mohammed 31.74m, 8. Solomon 28.44m

Javelin: 1. Benjamin Numo 60.73m, 2. Nafew Mohammed 60.12m, 3. Emmanuel Gifa 59.90m, 4. Richard Bannor 58.24m, 5. Stephen Tetti 52.54m, 6. Roland Yegbeh 49.32m, 7. Johnson Boakye Yiadom 48.23m, 8. Godfred Kpodo 46.70m, 9. Lovelace Dordor 43.60m, 10. Daniel Eshun 43.42m, Augustine Boahen 37.85m

WOMEN

100m: 1. Hor Halutie 11.5, 2. Asibuo Sandra Konadu 11.7, 3. Dorcas Gyimah 11.7, 4. Latifa Ali 11.7, 5. Cecilia Ahinyo 11.7, 6. Happy Abruyah 11.8, 7. Janeth Mensah 12.1, 8. Kate Agyemang 12.2
heats
(1, +0.6) 1. Happy Abruyah 11.94, 2. Latifa Ali 12.09, 3. Janet Mensah 12.25, 4. Barikisu Issahaku 12.52, 5. Josephine Avemegah 13.05
(2, +0.1) 1. Hor Halutie 11.68, 2. Kate Agyemang 12.36, 3. Mary Sam 12.60, 4. Vera Dzidula Agbenyefia 12.78, 5. Francisca Hey 13.56, 6. Shila Boatemaa 13.77
(3, +0.7) 1. Dorcas Gyimah 11.68, 2. Asibuo Sandra Konadu 11.78, 3. Cecilia Ahinyo 12.12, 4. Esther Dzidzornu 12.94, 5. Sakina Umar Awam 13.14

400m: 1. Rafiatu Nuhu 55.10, 2. Grace Obour 55.25, 3. Hajuaha Brimah 55.35, 4. Regina Yeboah 56.86, 5. Christiana Bakika 57.54, 6. Amina Salam 58.00, 7. Vida Ayiglo 58.31, Salomey Agyei dnf
heats
(1) 1. Hajuaha Brimah 55.69, 2. Grace Obour 55.84, 3. Regina Yeboah 56.84, 4. Faustina Amoah 58.21, 5. Asher Blasu 59.44, 6. Ethel Eurama Assimah 59.96, 7. Rosemary Adams 1:01.97
(2) 1. Christiana Bakika 57.44, 2. Judith Donkoh 58.52, 3. Helena Klutse 1:00.59, 4. Asana Amidu 1:01.50, 5. Charity Opoku 1:01.81, 6. Bertha Amike 1:05.70
(3) 1. Salomey Agyei 58.17, 2. Hawa Amadu 58.92, 3. Augusta Kwateng 59.74, 4. Mariama Fatau 59.75, 5. Ivy Abekah 1:01.29
(4) 1. Rafiatu Nuhu 55.15, 2. Vida Ayiglo 57.05, 3. Amina Salam 58.10, 4. Naomi Awuku 59.93, 5. Peace Kwao 1:06.12

1500m: 1. Lariba Sakat 4:32.81, 2. Rita Kyere 4:33.12, 3. Fatima Somuah 4:41.22, 4. Mary Baboaut 4:47.89, 5. Judith Banyeyel 4:50.72, 6. Millicent Ayiadana 4:52.87, 7. Saraphina Adumbila 4:54.25, 8. Hawa Kombat 4:54.98, 9. Patience Akanwogbah 4:59.34, 10. Vida Ayaayayine 5:01.63, 11. Regina Anoani 5:07.15

10000m: 1. Elizabeth Azuure 36:34.36, 2. Ramata Abdulai 39:06.72, 3. Charlotte Fordjour 39:45.06, 4. Ayaba Atine 40:01.55, 5. Elizabeth Ewusie 41:23.20, 6. Baduan Zalaiha 43:38.56

100H
(1, +0.2) 1. Margaret Simpson 14.64, 2. Shalom Akoto Nyamekye 15.47, 3. Elshadai Acheampong 15.75, 4. Patricia Dufie 16.11
(2, +1.3) 1. Jacqueline Opokuaa Badu 15.24, 2. Jacqueline Bludo 16.40, 3. Mavis Wiafe 17.05

Long jump: 1. Margaret Simpson 5.76m, 2. Ali Latifa 5.57m, 3. Dorcas Opoku 5.46m, 4. Aba Amengu Sam 5.42m, 5. Patience Boahemaa 5.39m, 6. Josephine Avemegah 5.21m, 7. Mary Sam 5.17m, 8. Elizaeth Arko 5.15m, 9. Shalom Akoto Nyamekye 5.10m, 10. Vera Dzidula Agbenyefia 5.07m, 11. Regina Yeboah 5.00m, 12. Cynthia Anafo 4.95m, 13. Joyce Dadzie 4.91m

Shot put: 1. Mary Zuta 11.91m, 2. Margaret Simpson 11.29m, 3. Joana Agyemang 10.77, 4. Janet Abdallah 10.55m, 5. Aisha Osman 10.08m, 6. Nature Alornyefia 9.64m, 7. Felicia Dzoku 9.22m, 8. Dorcas Azuure 8.77m, 9. Paulina Adomako 8.73m, 10. Gifty Kyeremaa 8.44m, 11. Juliet Appiah 7.88m