AUSC Region 5 Under 20 Games, Luanda (Angola) 11-14/12/2016

Source: Official results in pdf

MEN

100m: (12, +0.7) 1. Malesela Senona RSA 10.48, 2. Brian Kasinda ZAM 10.59, 3. Tinotenda Matiyenga ZIM 10.68, 4. Retshidisitswe Mlenga 10.76, 5. Kundai Magurunyanga ZIM 10.89, 6. Thabiso Sekgopi BOT 11.02??, 7. Andile Lusenga 11.01??, 8. Phomolo Lekhoane LES 11.17

200m: (14, +0.5) 1. Malesela Senona RSA 21.33, 2. Brian Kasinda ZAM 21.47, 3. Xholani Talene BOT 21.69, 4. Tinotenda Matiyenga ZIM 21.75, 5. Retshidisitswe Mlenga RSA 21.79, 6. Andile Lusenga SWZ 2.79, 7. Mompoloki Powane BOT 22.20, 8. Kundai Magurunyanga ZIM 22.21

400m: (12) 1. Karabo Sibanda BOT 46.69, 2. Omphemetse Poo BOT 47.72, 3. Sokwakhana Zazini RSA 48.45, 4. Samuel Mushongera ZIM 48.63, 5. Daniel Mbewe ZAM 48.69, 6. Ndunqe Tomas Shivute NAM 49.58, 7. Badrodino Come MOZ 50.92, Leon Tafirenyika ZIM ?

800m: (14) 1. Gorata Gabankitse BOT 1:49.71, 2. Allaster Bagopi BOT 1:50.49, 3. Samuel Mushongera ZIM 1:51.25, 4. Genito Acirio MOZ 1:53.53, 5. Alfred Chawonza ZIM 1:57.22, 6. Benevilde Tanganhone ANG 1:59.31, 7. Godwin Moyo ZIM 1:59.66, 7. Raymond Mpaka MAW 2:00.93, 8. Petrus Howseb NAM 2:01.76

1500m: (12) 1. Gorata Gabankitse BOT 3:59.66, 2. Allaster Bagopi BOT 4:01.33, 3. Godwin Moyo ZIM 4:05.13, 4. Terno Maponopono LES 4:08.70, 5. Avelino Sanganhala ANG 4:09.35, 6. Titus Nyati ZIM 4:14.07, 7. Nkosiphile Tsela SWZ 4:15.35, 8. Juma Wison MAW 4:15.55, 9. Tapiwa Chineka ZIM 4:19.33

3000m: (11) 1. Toka Badboy LES 9:38.04, 2. Tsepang Maqaleha LES 9:43.72, 3. Kagiso Kebatshwaretse BOT 9:53.37, 4. Victor Chewe ZAM 10:08.97, 5. Leo Chikhwaza MAW 10:09.04, 6. Juma Wilson MAW 10:30.63

5000m: (14) 1. Toka Badboy LES 15:59.71, 2. Kagiso Kebatshwaretse BOT 16:29.07, 3. Dais Malebana RSA 16:41.07, 4. Simon Paulus NAM 16:51.90, 5. Leo Chikhwaza MAW 16:53.01, 6. Avelino Sanganhala ANG 17:11.97, 7. Halweendo Victor Panduleni NAM 17:21.18, 8. Nkosiphile Tsela SWZ 17:30.03, 9. Patrick Muyaya MAW 17:34.10, 10. Titus Nyati ZIM 17:39.98, Victor Chewe ZAM dnf, Carnisious Hwenjere ZIM dnf

10000m: (13) 1. Tsepang Maqaleha 33:08.49, 2. Victor Chewe ZAM 33:09.39, 3. Carnisious Hwenjere ZIM 33:24.70, 4. Terno Maponopono LES 35:33.41, 5. Paulus Simon NAM 35:49.80, Titus Nyati ZIM dnf, Halweendo Victor Panduleni NAM dnf

3000m steeple: (13) 1. Titus Nyati ZIM 10:09.08, 2. Godwin Moyo ZIM 10:10.03, 3. Tapiwa Chineka ZIM 10:28.83

110H: (14, +0.3) 1. Silusapho Dingiswayo RSA 14.81, 2. Timon Dresselhaus NAM 14.85, 3. Thapelo Legodi RSA 15.13, 4. Christoffel Steenkamp NAM 15.18, 5. Zuriel April NAM 16.02, 6. Edson Mussacate MOZ 16.28, 7. Augusto Sigunda ANG 17.11, Mario Sebastio ANG dq

400H: (12) 1. Linford Maree RSA 52.75, 2. Badrodino Come MOZ 55.03, 3. Edson Mussacate MOZ 56.06, 4. Zuriel April NAM 59.56, 5. Augusto Sigunda ANG 63.98

High jump: (14) 1. Aobakwe Nkobela BOT 2.04m, 2. Johannes Blaauw NAM 2.01m, 3. Logic Motswaredi BOT 2.01, 4. Takudzwa Wsarirevu ZIM 1.92m, 5. Moises Pedro ANG 1.80m, 6. Jose de Carvalho ANG 1.65m

Long jump: (11) 1. Cloud Masibhera ZIM 7.36m, 2. Chengetayi Mapaya ZIM 6.83m, 3. Sandro Diergaardt NAM 6.71m, 4. Jose de Carvalho ANG 5.69m, 5. Moises Pedro ANG 5.55m

Triple: (12) 1. Chengetayi Mapaya ZIM 15.44m, 2. Cloud Masibhera ZIM 14.63m, 3. Timon Dresselhaus NAM 13.93m, 4. Christoffel Steenkamp NAM 13.26m

Shot put (6kg): (12) 1. Kyle Blignaut RSA 18.93m, 2. Morne Brandon RSA 15.44m, 3. Ignatius Marais RSA 14.58m, 4. Ryan Williams NAM 14.25m, 5. Aaron Chazama MAW 12.52m

Discus (1.75kg): (13) 1. Ignatius Marais RSA 52.55m, 2. Kyle Blignaut RSA 50.38m, 3. Morne Brandon RSA 50.26m, 4. Williams Ryan NAM 48.10m, 5. Aaron Chazama MAW 33.09m, 6. Simao Zongo ANG 24.01m

Javelin: (13) 1. James Mtenje ZIM 48.67m, 2. Joao Cassambi ANG 40.76, 3. Elizandro Gomes ANG 39.78m

4x100m: (13) 1. Botswana 40.49 (Karabo Sibanda, Thabiso Sekgopi, Mompoloki Powane, Xholani Talane), 2. Zimbabwe 40.86 (Justice Dodzo, Calvin Dube, Tundai Magwanyang, Tinotenda Matiyenga), 3. South Africa 42.05 (Thapelo Legodi, Malesele Senona, Retshidisitswe Mlenga, Lusapho Dingiswaye), 4. Angola 43.67 (Antonio Dala, Hermenegildo Leite, Cipriano Junqueira, Moises Pedro), 5. Malawi 47.67 (Robin Banda, Raymond Mpaka, Lusungu Mbama, Innocent Bashati), Namibia DQ (Dwane Ludwig, Thomas Nudungwe, Timon Diesselhause, Sandro Diegaart)

4x400m: (14) 1. Botswana 3:07.62 (Mompholiki Powane, Karabo Sibanda, Omphemetse Poo, Xholani Talane), 2. South Africa 3:14.72 (Dais Malebana, Linford Maree, Silusapho Dingiswayo, Sokwakhawa Zawiwi), 3. Zimbabwe 3:15.53 (Tapiwa Chineka, Godwin Moyo, Leon Tafirenyika, Samuel Mushongera), 4. Angola 3:55.77 (Valdemir Fereira, Benivilde Tangeniomwene, Antonio Dala, Simao Zongo)

10000m walk: (14) 1. Francois Jacobs RSA 50:13.91, 2. Hanru Colling RSA 51:57.99

WOMEN

100m: (12, +0.8) 1. Velmein Hendriks RSA 12.33, 2. Gabri Mgbemena ZIM 12.40, 3. Majory Chisanga ZAM 12.49, 4. Helena Nhampule MOZ 12.83, 5. Suwilanji Mpondela ZAM 12.84, 6. Refilwe Murangi BOT 12.86, 7. Alice Agostinyo ZIM 12.97, 8. Rita Lucundi ANG 13.17

200m: (14, -0.7) 1. Marli Viljoen RSA 25.48, 2. Galefele Moroko BOT 25.59, 3. Carien Sander RSA 25.91, 4. Refilwe Murangi BOT 26.19, 5. Majory Chisanga ZAM 26.49, 6. Abigal Chongo ZAM 26.57, 7. Helena Nhapule MOZ 26.76, 8. Rose Sanane BOT 27.17

400m: (12) 1. Galefele Moroko BOT 55.59, 2. Marlie Viljoen RSA 56.04, 3. Carien Sander RSA 56.99, 4. Abigal Chongo ZAM 59.56, 5. Tlhomphang Basele BOT 59.68, 6. Julia Milambo MOZ 61.52, 7. Nomatter Kapfudzaruna ZIM 63.61, 8. Vimbayi Masvorewa ZIM 64.07

800m: 1. Tsepang Sello LES 2:13.03, 2. Cecilia Mhango MAW 2:14.60, 3. Liza Kellerman RSA 2:15.81, 4. Vimbayi Masvorewa ZIM 2:17.13, 5. Arage Mutombo ZIM 2:23.00, 6. Chioma Okafor MAW 2:24.26, 7. Mary Mudyiravanji ZIM 2:26.78, 8. Mary Seda MAW 2:36.87, 9. Donana Benjamim ANG 2:47.99

1500m: (14) 1. Manqabang Tsibela LES 4:38.95, 2. Tsepang Sello LES 4:39.98, 3. Cecilia Mhango MAW 4:42.44, 4. Arage Mutombo ZIM 4:55.14, 5. Mercy Malembo MAW 4:57.81, 6. Mary Mudyiravanji ZIM 5:32.42, 7. Dorothy Gawani MAW 5:38.90, 8. Limpho Sebeko LES 5:53.17

3000m: (12) 1. Manqabang Tsibela LES 9:57.39, 2. Diana Nyachiwowo ZIM 10:32.68, 3. Ellen Nyoka MAW 10:31.52, 4. Moleboheng Nkesi LES 10:40.93??, 5. Nalicy Chirwa MAW 10:36:39??, 6. Ethrida Ganizani MAW 11:27.24, 7. Keletso Lerothodi BOT 12:59.26

5000m: (13) Nalicy Chirwa MAW 18:13.88, 2. Mercy Malembo MAW 18:47.62, 3. Ellen Nyoka MAW 18:55.27, 4. Mizan Viljoen 19:27.63

3000m steeple: (14) 1. Tshegofatso Selhakgoe RSA 10:57.72, 2. Lethabo Makgoga RSA 11:21.79, 3. Dzidzei Gumede ZIM 11:45.44, 4. Diana Nyachiwowo ZIM 12:01.74, 5. Keletso Lerothodi BOT 12:10.45

100H: (12, -0.8) 1. Velmein Hendriks RSA 14.19, 2. Kgalalelo Tlalanyane BOT 15.43, 3. Cecelia Guambe MOZ 15.52, 4. Alice Maunze ZIM 16.11

400H: (14) 1. Rogail Joseph RSA 63.97, 2. Cecelia Guambe MOZ 65.69, 3. Rumbidzai Kavanda ZIM 69.84, 4. Kgalalelo Tlalanyane BOT 70.62

High jump: (13) 1. Yvonne Robson RSA 1.80m, 2. Siranda Horn NAM 1.57m, 3. Alice Maunze ZIM 1.51m, 4. Rose Sanane BOT 1.48m, 4. Ania Barnard NAM 1.48m, 6. Lucia Maio ANG 1.48m, 7. Maryjoy Mudyarava ZIM 1.45m, 8. Jesse Joseph NAM 1.45m

Long jump: (12) 1. Renate van Tonder RSA 5.50m, 2. Vimbiso Masoni ZIM 5.17m, 3. Dorothy Kavhumbura ZIM 5.11m, 4. Jesse Joseph NAM 4.89m, 5. Ania Barnard NAM 4.87m, 5. Thomphang Basele BOT 4.85m

Triple: (13) 1. Renate van Tonder RSA 12.26m, 2. Dorothy Kavhumbura ZIM 11.71, 3. Vimbiso Masoni ZIM 11.44m

Shot put: (14) 1. Tharina van der Walt RSA 12.26m, 2. Wayne Nkomo ZIM 10.59m, 3. Ayiche Mtambalika MAW 10.16m, 4. Tadiwa Kanyenda ZIM 9.48m, 5. Anjone Swanepoel NAM 9.22m, 6. Tamandani Banda MAW 8.46m, 7. Tumelo Daniel BOT 6.52m

Discus: (11) 1. Tharina van der Walt RSA 47.18m, 2. Wayne Nkomo ZIM 29.92m, 3. Anjone Swanepoel NAM 29.34m, 4. Tadiwa Kandeya ZIM 28.86, 5. Ayiche Mtambalika MAW 27.33m, Tamandani Banda MAW 22.05m

Hammer: 1. Tharina van der Walt RSA 53.07m, 2. Tandiwa Kandeya ZIM 25.14m, 3. Wayne Nkomo ZIM 17.61m

Javelin: (14) 1. Leandri Lamprecht RSA 48.93m, 2. Wayne Nkomo ZIM 42.70m, 3. Tumelo Daniel BOT 36.54m

4x100m: (13) 1. South Africa 50.00 (Renate van Tonder, Velmein Hendriks, Carien Sander, Marli Viljoen), 2 Botswana 50.14 (Thlomphang Basele, Refilwe Murangi, Rose Sanane, Galafele Moroko ), 3. Zimbabwe 51.72 (Kavanda Kumbidzai, Maisvorewa Vimbayi, Dorothy Kavhumbura, Patience Ngwenya), 4. Angola 54.35 (Rita Lukundi, Umba Samuel, Victoria Paulo, Ilda Campos)

4x400m: (14) 1. South Africa 3:51.29 (Rogail Joseph, Carien Sander, Liza Kellerman, Marli Viljoen), 2. Botswana 3:58.37 (Tlhomphang Basele Refilwe Murangi, Galefele Moroko, Rose Sanane), 3. Zimbabwe 4:15.52 (Rumbidzai Kavanda, Nomatter Kapfudzaruwa, Maryjoy Mudjivanji, Vimbayi Maisvorewa), Angola DQ (Rita Lukundi, Suzana Sambinga, Umba Samuel, Victoria Paulo)

5000m walk: (14) 1. Rizan Viljoen RSA 25:12.93