African Championships, Durban (South Africa) 22-26/06/2016

Source: Official results

MEN

100m:
(final, 23): (+2,4) 1. Youssef Ben Meite CIV 9.95, 2. Mosito Lehata LES 10.04, 3. Akani Simbine RSA 10.05, 4. Gift Leotlela RSA 10.24, 5. Emmanuel Matadi LBR 10.24, 6. Karabo Mothibi BOT 10.36, 7. Gerald Phiri dns, Thando Roto RSA dns
(semi-finals, 22):
(1, +1.3) 1. Ben Youssef Meite CIV 10.15 Q, 2. Thando Roto RSA 10.28 Q, 3. Karabo Mothibi BOT 10.29, 4. Gabriel Mvumvure ZIM 10.39, 5. Aziz Ouhadi MAR 10.40, 6. Titus Mukhala Kafunda ZAM 10.51, 7. Kokoutse Fabrice Dabla TOG 10.74, 8. Jonathan Permal MRI 10.74
(2, +0.6) 1. Mosito Lehata LES 10.20 Q, 2. Gerald Phiri ZAM 10.24 Q, 3. Gift Leotlela TSA 10.29, 4. Adama Jammeh GAM 10.29, 5. Josh Swaray SEN 10.31, 6. Mark Otieno KEN 10.49, 7. Keen Motukisi BOT 10.58, 8. Christopher Naliali CIV 10.62
(3, +2.1) 1. Emmanuel Matadi LBR 10.20 Q, 2. Akani Simbine RSA 10.25 Q, 3. Suwaibou Sanneh GAM 10.41, 4. Brian Kasinda ZAM 10.47, 5. Moulaye Sonko SEN 10.48, 6. Gue Arthur Cissé CIV 10.49, 7. Mlandvo Shongwe 10.56, 8. Didier Kiki BEN 11.25

(heats, 22):
(1, +0.8) 1. Josh Swaray SEN 10.44 Q, 2. Gift Leotlela RSA 10.47 Q, 3. Titus Mukhala Kafunda ZAM 10.53 Q, 4. Mlandvo Shongwe SWZ 10.65, 5. Holder da Silva GBS 10.93, 6. Shingirayi Hlanguyo ZIM 11.14
(2, +2.0) 1. Akaini Simbine RSA 10.27 Q, 2. Gabriel Mvumvure ZIM 10.46 Q, 3. Aziz Ouhadi MAR 10.47 Q, 4. Mark Otieno KEN 10.51, 5. Keene Motukisi BOT 10.66, 6. Mohamed Dawoud EGY 10.72, 7. Dylan Sicobo SEY 10.89
(3, +0.5) 1. Gue Arthur Cissé CIV 10.39 Q, 2. Adama Jammeh GAM 10.44 Q, 3. Brian Kasinda ZAM 10.48 Q, 4. Moulaye Sonko SEN 10.49, 5. Even Tjiviju NAM 10.75, 6. Tjimbatu Kauajo NAM 11.64, 7. Ben Okecha Paul SSD 12.02
(4, +2.3) 1. Ben Youssef Meite CIV 10.22 Q, 2. Gerald Phiri ZAM 10.23 Q, 3. Suwaibou Sanneh GAM 10.39 Q, 4. Kokoutse Fabrice Dabla TOG 10.64, 5. Jonathan Permal MRI 10.70, 6. Abdusetar Kemal Kereta ETH 11.00, 7. Benetch Mulumba Kabongo COD 11.50
(5, +1.5) 1. Mosito Lehata LES 10.32 Q, 2. Karabo Mothibi BOT 10.33 Q, 3. Thando Roto RSA 10.36 Q, 4. Gilbert Otieno KEN 10.70, 5. Ngoni Makusha (1994) ZIM 10.80, 6. Shadrack Opoku-Agyeman GHA 10.88, 7. Khumbo Makwakwa MAW 11.42
(6, +1.6) 1. Emmanuel Matadi LBR 10.24 Q, 2. Christopher Naliali CIV 10.57 Q, 3. Didier Kiki BEN 11.58 Q, 4. Gat Kuoth Wal SSD 11.79, Desdmond Aree GHA dq, Gange Etemabeka CGO dnf

200m:
(final, 26): (+1.8) 1. Wayde van Niekerk RSA 20.02, 2. Adama Jammeh GAM 20.45, 3. Emmanuel Matadi LBR 20.55, 4. Gabriel Mvumvure ZIM 20.83, 5. Sydney Siame ZAM 20.83, 6. Wilfried Koffi CIV 20.92, Divine Oduduru NGR dns, Clarence Munyai RSA dns
(semi-finals, 24):
(1, +1.2) 1. Wayde van Niekerk RSA 20.03 Q, 2. Adama Jammeh GAM 20.52 Q, 3. Emmanuel Dasor GHA 20.92, 4. Christopher Naliali CIV 20.97, 5. Skander Djamil Athmani ALG 21.28, 6. Jonathan Permal MRI 21.31, 7. Ahmed Ali SUD 21.38, 8. Ngoni Makusha (1994) ZIM 21.98
(2, +2.0) 1. Emmanuel Matadi LBR 20.51 Q, 2. Clarence Munyai RSA 20.99 Q, 3. Martin Owusu-Antwi GHA 21.02, 4. Peter Mwai KEN 21.18, 5. Fabrice Dabla TOG 21.49, 6. Bi Chan Aurel Tchan CIV 21.72, 7. Innocent Bologo BUR 21.80, Sibusiso Matsenjwa SWZ dq
(3, +1.6) 1. Divine Oduduru NGR 20.48 Q, 2. Sydney Siame ZAM 20.75 Q, 3. Gabriel Mvumvure ZIM 20.77 q, 4. Wilfried Koffi CIV 20.82 q, 5. Fode Sissoko MLI 21.02, 6. Mangar Chep SSD 21.38, 7. Gilbert Otieno KEN 21.52, 8. Bienvenu Sawadogo 21.85
(heats, 25):
(1, +0.5) 1. Sibusiso Matsenjwa SWZ 21.08 Q, 2. Ahmed Ali SUD 21.12 Q, 3. Martin Owusu-Antwi GHA 21.18 Q, 4. Leonard Opiny UGA 21.72, 5. Sidiki Ouedraogo 22.37, 6. Aziz Ouhadi MAR 23.72
(2, +0.6) 1. Adama Jammeh GAM 20.87 Q, 2. Christopher Naliali CIV 21.19 Q, 3. Innocent Bologo BUR 21.46 Q, 4. Gilbert Otieno KEN 21.47 q, 5. Basilius Karupu NAM 22.17, 6. M. Abdelazim Mohamed SUD 22.50, 7. Stephan Ukele SSD 23.07
(3, +1.3) 1. Emmanuel Dasor GHA 21.36 Q, 2. Wilfried Koffi CIV 21.41 Q, 3. Jonathan Permal MRI 21.64 Q
(4, +0.1) 1. Wayde van Niekerk RSA 20.34 Q, 2. Divine Oduduru NGR 20.90 Q, 3. Bi Chan Aurel Tchan CIV 21.78 Q, 4. Pius Adome UGA 21.85, 5. Awad Makki SUD 23.04
(5, 0.0) 1. Sydney Siame ZAM 20.74 Q, 2. Clarence Munyai RSA 20.84 Q, 3. Ngoni Makusha (1994) ZIM 21.61 Q, 4. Gilles Antony Afoumba CGO 21.76, 5. Gilberto Leite STP 23.49
(6, +1.2) 1. Gabriel Mvumvure ZIM 21.12, 2. Peter Mwai KEN 21.20 Q, 3. Mangar Chep SSD 21.20, 4. Skander Djamil Athmani ALG 21.40 q, 5. Fabrice Dabla TOG 21.46 q, 6. Mohamed Dawoud EGY 21.94
(7, +0.1) 1. Emmanuel Matadi LBR 20.68 Q, 2. Fode Sissoko MLI 21.10 Q, 3. Bienvenu Sawadogo BUR 21.73 Q, 4. Mike Mokamba KEN 21.83

400m:
(final, 24): 1. Baboloki Thebe BOT 44.69, 2. Karabo Sibanda BOT 45.42, 3. Chidi Okezie NGR 45.76, 4. Isaac Makwala 46.58, 5. Alagie Salim Drammeh GAM 46.71, 6. Raymond Kibet KEN 46.80, 7. Alphas Kishoyian KEN 46.95, Sadam Koumi SUD dq
(semi-finals, 23)
(1) 1. Karabo Sibanda BOT 46.23 Q, 2. Alagie Salim Drammeh GAM 46.41 Q, 3. Raymond Kibet KEN 46.70 q, 4. Pieter Conradie RSA 46.94, 5. Tubotein Taylor NGR 47.00, 6. Nigel Tom ZIM 47.93, 7. Louis Mashaba SWZ 48.33, Abdelazim Mohamed SUD dns
(2) 1. Baboloki Thebe BOT 45.75 Q, 2. Chidi Okezie NGR 45.80 Q, 3. Alphas Kishoyian KEN 46.51 q, 4. Emmanuel Dasor GHA 47.12, 5. Leonard Opiny UGA 47.40, 6. Thapelo Phora RSA 47.73, 7. Manqoba Nyoni SWZ 48.08, 8. Basilius Karupu NAM 49.29
(3) 1. Sadam Koumi SUD 45.80 Q, 2. Isaac Makwala BOT 45.96 Q, 3. Stanley Kieti KEN 46.81, 4. Orukpe Eraiyokan NGR 46.84, 5. Gilles Antony Afoumba CGO 47.62, 6. Connias Mudzingwa 47.82, 7. Ahmat Mahamat Bachir CHA 49.36, Shaun de Jager RSA dq
(heats, 22)
(1) 1. Isaac Makwala BOT 46.14 Q, 2. Alphas Kishoyian KEN 46.56 Q, 3. Gilles Antony Afoumba CGO 47.08 Q, 4. Nigel Tom ZIM 47.45 Q, 5. Thapelo Phora RSA 47.64, 6. Louis Mashaba SWZ 47.92, 7. Pius Adome UGA 49.44
(2) 1. Baboloki Thebe BOT 46.00 Q, 2. Chidi Okezie NGR 46.30 Q, 3. Raymond Kibet KEN 46.78 Q, 4. Leonard Opiny UGA 47.15 Q, 5. Manqoba Nyoni SWZ 48.76, 6. Savior Kombe 49.07, 7. Gilberto Leite STP 51.77
(3) 1. Pieter Conradie RSA 46.45 Q, 2. Alagie Salim Drammeh GAM 46.55 Q,, 3. Emmanuel Dasor GHA 46.71 Q, 4. Tubotein Taylor NGR 46.93, 5. Orukpe Eraiyokan NGR 48.10, 6. Gemchu Alemu Lema ETH 49.07, 7. Gift Ngewnya ZIM 50.58
(4) 1. Shaun de Jager RSA 48.06 Q, 3. Ahmat Mahamat Bachir CHA 49.13 Q, 4. M. Abdelazim Mohamed SUD 50.42, Onkabetse Nkobolo BOT dq (46.64?)
(5) 1. Karabo Sibanda BOT 45.99 Q, 2. Sadam Koumi SUD 46.04 Q, 3. Stanley Kieti KEN 46.64 Q, 4. Basilius Karupu NAM 48.86 Q, 5. Connias Mudzingwa ZIM 48.89

800m:
(final, 24): 1. Nijel Amos BOT 1:45.11, 2. Jacob Rozani RSA 1:45.38, 3. Rynhardt van Rensburg RSA 1:46.15, 4. Boitumelo Masilo BOT 1:46.16, 5. Albertino Mamba MOZ 1:46.34, 6. Sampson Laari GHA 1:47.62, 7. Kabelo Mohlosi RSA 1:50.00, 8. Nyasha Mutsetse 1:50.90
(semi-finals, 23)
(1) 1. Nijel Amos BOT 1:49.91 Q, 2. Rynhardt van Rensburg RSA 1.50.55 Q, 3. Kabelo Mohlosi RSA 1:51.30 Q, 4. Moussa Camara MLI 1:51.59, 5. Mohammad Dookun MRI 1:52.45, 6. Dey Dey SSD 1:52.91, 7. Fathi Adam SUD 1:53.39, Boaz Kiprugut KEN dq
(2) 1. Albertino Mamba MOZ 1:48.36 Q, 2. Sampson Laari GHA 1:48.46 Q, 3. Jacob Rozani RSA 1:48.48 Q, 4. Boitumelo Masilo BOT 1:48.52 q, 5. Nyasha Mutsetse ZIM 1:49.69 q, 6. Bacha Morka Mulata ETH 1:56.21, 7. Benedicto Makumba MAW 2:00.46, Abraham Matet SSD dq
(heats, 22)
(1) 1. Nijel Amos BOT 1:50.19 Q, 2. Albertino Mamba MOZ 1:50.39 Q, 3. Moussa Camara MLI 1:51.08 Q, 4. Dey Dey SSD 1:53.20
(2) 1. Benedicto Makumba MAW 2:02.22 Q, 2. Boitumelo Masilo BOT 2:02.57 Q, 3. Rynhardt van Rensburg RSA 2:02.81 Q
(3) 1. Boaz Kiprugut KEN 1:48.63 Q, 2. Sampson Laari GHA 1:48.80 Q, 3. Kabelo Mohlosi RSA 1:49.94 Q, 4. Nyasha Mutsetse ZIM 1:50.34, 5. Fathi Adam SUD 1:53.82, 6. Abraham Matet SSD 1:54.85
(4) 1. Jacob Rozani RSA 1:49.91 Q, 2. Bacha Morka Mulata ETH 1:50.25 Q, 3. Mohammed Dookun MRI 1:50.88 Q, 4. Abraham Thon SSD 2:02.03

1500m:
(final, 26): 1. Fouad El Kaam MAR 3:39.49, 2. Timothy Cheruiyot KEN 3:39.71, 3. Vincent Letting KEN 3:40.78, 4. Youness Essalhi MAR 3:41.34, 5. Taresa Tolosa ETH 3:42.23, 6. Birhanu Sorsa ETH 3:43.56, 7. Eric Kiptanui KEN 3:43.81, 8. Dumisani Hlaselo RSA 3:44.53, 9. Johan Cronje RSA 3:45.26, 10. Santino Kenyi SSD 3:45.34, 11. Wellington Varevi ZIM 3:48.40, 12. Dey Dey SSD 3:48.70
(heats, 25)
(1) 1. Fouad El Kaam MAR 3:46.48 Q, 2. Vincent Letting KEN 3:47.80 Q, 3. Birhanu Sorsa ETH 3:48.43 Q, 4. Dumisani Hlaselo RSA 3:50.58 Q, 5. Wellington Varevi 3:51.70, 6. Sylvester Koko BOT 3:52.31, 7. Mohammad Dookun MRI 3:54.48, 8. Moussa Camara MLI 3:54.76, 9. Abraham Matet SSD 3:55.14, 10. Benjamin Manuel Enzema Owondo GEQ 4:11.87
(2) 1. Timothy Cheruiyot KEN 3:44.44 Q, 2. Taresa Tolosa ETH 3:44.58 Q, 3. Eric Kiptanui KEN 3:44.66 Q, 4. Youness Essalhi MAR 3:44.70 Q, 5. Santino Kenyi SSD 3:47.31, 6. Dey Dey SSD 3:49.63, 7. Oskear Komeya NAM 3:51.55, 8. Johan Cronje RSA 3:56.12

5000m: (26) 1. Douglas Kipserem KEN 13:13.35, 2. Elroy Gelant RSA 13:15.13, 3 Mangata Ndiwa KEN 13:16.85, 4. Getaneh Molla ETH 13:17.84, 5. Peter Lagat KEN 13:18.78, 6. Namakwe Nkhasi LES 13:21.68, 7. Thierry Ndiumwenayo BDI 13:26.24, 8. Jean-Marie Vianney BDI 13:31.91, 9. Phillip Kipyeko UGA 13:32.77, 10. Dejene Debla ETH 13:33.06, 11. Abdallah Mande UGA 13:34.52, 12. Onesphore Nzikwikunda BDI 13:34.54, 13. Teklit Teweldebrhan ERI 13:36.00, 14. Sesebo Matlapeng BOT 13:43.57, 15. David Kulang SSD 13:54.69, 16. Khalid Hamed SUD 14:20.24, 17. John Atem SSD 14:20.40, 18. Emanuel Bakatukonka COD 14:41.52, 19. Tendai Zimuto ZIM 14:51.80, 20. Yach Wol SSD 14:52.73, 21. Carnisous Wenjere ZIM 16:12.55

10000m: (22) 1. Stephen Mokoka RSA 28:02.97, 2. Wilfred Kimitei KEN 2:03.18, 3. Namakwe Nkhasi LES 28:06.33, 4. Jemal Yimer ETH 28:08.92, 5. Fikadu Haftu ETH 28:09.21, 6. Stephen Arita KEN 28:09.66, 7. Isail Gallet TAN 28:13.46, 8. Abraham Habte ERI 28:18.18, 9. Abdallah Mande UGA 28:21.92, 10. Gladwin Mzazi RSA 28:24.50, 11. Areka Mekonen ETH 28:37.41, 12. Fabiano Sulle TAN 29:09.75, 13. John Atem SSD 29:53.67, 14. Happy Ndacha Mcherewje MAW 29:59.94, 15. Jacob Mugomeri ZIM 30:05.75, 16. Stephanus Kaudinge NAM 34:05.63, 17. Jauodo MOZ 34:05.63

3000st: (24) 1. Chala Beyo ETH 8:21.02, 2. Gigsa Tolosa ETH 8:22.79, 3. Abraham Kibiwott KEN 8:24.19, 4. Phenus Kipleting KEN 8:26.11, 5. Hamid Ezzine MAR 8:29.36, 6. Jacob Araptany UGA 8:29.60, 7. Rantso Mokopane RSA 8:35.02, 8. Malek Ben Amor TUN 8:47.31, 9. Abdalla Targan SUD 8:47.47, 10. Sesebo Matlapeng BOT 8:58.93, 11. Hossny Ismail Eisa SUD 9:08.99

110H:
(final, 24): (?) 1. Antonio Alkana RSA 13.43, 2. Tyron Akins NGR 13.74, 3. Mohamed Koussi MAR 13.94, 4. Rami Gharsali TUN 13.99, 5. Bano Traoré MLI 14.22, 6. Fred Charles Pieterse NAM 14.45, 7. Ruan de Vries RSA 14.52, Tshepo Lefete RSA dns
(heats, 24)
(1, +1.8) 1. Antonio Alkana RSA 13.73 Q, 2. Rami Gharsali TUN 13.98 Q, 3. Mohamed Koussi MAR 14.21 Q, 4. Tshepo Lefete RSA 14.21 q, 5. Behailu Alemshet ETH 15.26
(2, +1.3) 1. Tyron Akins NGR 13.62 Q, 2. Ruan de Vries RSA 14.15Q, 3. Bano Traoré MLI 14.27 Q, 4. Fred Charles Pieterse NAM 14.41 q, 5. Selby Mukucha ZIM 14.52, 6. William Mbevi KEN 15.16

400H:
(final, 24) 1. Boniface Mucheru KEN 49.21, 2. Amadou Ndiaye SEN 49.41, 3. Aron Koech KEN 49.41, 4. LJ van Zyl RSA 49.46, 5. Jordin Andrade CPV 49.62, 6. Cornel Fredericks RSA 49.82, 7. Kiprono Koskei KEN 51.77, Miles Ukaoma NGR dq
(heats, 23)
(1) 1. Boniface Mucheru KEN 49.78 Q, 2. LJ van Zyl RSA 49.94 Q, 3. Gatkuoth Chol SSD 55.88, Kurt Couto MOZ dq
(2) 1. Amadou Ndiaye SEN 49.74 Q, 2. Cornel Fredericks RSA 49.94 Q, 3. Aron Koech KEN 50.34 q, 4. Miles Ukaoma NGR 50.79 q, 5. Hardus Martiz NAM 51.24, 6. Creve Machava MOZ 51.62
(3) 1. Jordin Andrade CPV 51.22 Q, 2. Kiprono Koskei KEN 52.03 Q, 3. Larona Thabe BOT 53.94, 4. Roy Zakaria ZIM 55.97

High jump: (24) 1. Mathew Sawe KEN 2.21m, 2. Keagan Fourie RSA 2.18m, 3. Fernand Djoumessi CMR 2.15m, 4. Kabelo Kgosiemang BOT 2.10m, 5. Raoul Matogno CMR 2.05m, 6. Amr Kaseb EGY 2.00m, 6. Chris Moleya RSA 2.00m, 8. Garth Ellis RSA 2.00m, 9. Sydney Nyoni ZIM 1.90m, Gobe Takobana 0

Pole vault: (25) 1. Hichem Cherabi ALG 5.30m, 2. Mohamed Amine Romdhana TUN 5.20m, 3. Jordan Yamoah GHA 5.00m, 4. Heinrich Smit RSA 4.80m, Eben Beukes RSA 0, Samson Basha ETH 0

Long jump: (23) 1. Ruswahl Samaai RSA 8.40m/+2.9, 2. Luvo Manyonga RSA 8.23m/+4.2, 3. Ruri Rammkolodi BOT 7.90m/+5.5, 4. Mamadou Gueye SEN 7.78m/+4.2, 5. Tera Lagat KEN 7.63m/+4.5, 6. Goabaone Mosheleketi BOT 7.59m/+2.9, 7. Romeo N’tia BEN 7.45m/+5.6, 8. Mouhcine Lakhou MAR 7.40m/+4, 9. Sjafar Swedi COD 6.10m/+2.4, Joseph Sinkala ZAM 0, Dylan Cotter RSA 0

Triple: (25) 1. Tosin Oke NGR 17.13m/+1.0, 2. Fabrice Zango BUR 16.81m/+1.2, 3. Khotso Mokoena RSA 16.77m/+1.7, 4. Jonathan Drack MRI 16.61m/+1.2, 5. Olumide Olamigoke NGR 16.53m/+0.8, 6. Mamadou Cherif Dia MLI 16.29m/+1.7, 7. Elijah Kimitei KEN 16.21m/+1.1, 8. Roger Haitengi NAM 16.20m/+0.6, 9. Menzi Mthembu RSA 15.95m/+2.0, 10. Mamadou Gueye SEN 15.86m/+2.1, 11. Marouane El Aissaoui MAR 15.83m/+1.9, 12. Goabaone Mosheleketi BOT 15.72m/+1.8, 13. Bethwel Lagat KEN 15.66m, 14. Bhekisisa Tshuma ZIM 15.19m/+2.3, 15. Bienvenu Sawadogo BUR 14.78/+1.0

Shot put: (22) 1. Jaco Engelbrecht RSA 20.00m, 2. Franck Elemba CGO 19.89m, 3. Stephen Mozia NGR 19.84m, 4. Ogheneakpobo Efekoro NGR 19.57m, 5. Orazio Cremona RSA 19.15m, 6. Khalifa Mohamed EGY 19.00m, 7. Yao Adantor TOG 17.98m, 8. Burger Lambrechts RSA 17.79m, 9. Bernard Baptiste MRI 16.71m, 10. Zegeye Moga Lencha ETH 14.58m, 11. Georgio Marco Vahoua 14.50m, 12. Charlton Rickerts NAM 10.58m

Discus: (23) Victor Hogan RSA 61.68m disqualified / positive test for methylhexanamine on 15/04/2016, 1. Russell Tucker RSA 61.44m, 2. Stephen Mozia NGR 59.16m, 3. Dewald van Heerden RSA 58.44m, 4. Mouaz Elsergany EGY 50.13m

Hammer: 1. Eslam Ahmed Taha Ibrahim EGY 68.92m, 2. Chris Harmse RSA 67.67m, 3. Tshepang Makhethe RSA 65.54m, 4. Johan Kruger RSA 63.01m, 5. Nicholas Li Yung Fong MRI 58.54m, 6. Georgio Marco Vahoua CIV 38.47m

Javelin: 1. Philmar van Rensburg RSA 76.04m, 2. John Ampomah GHA 75.22m, 3. Alex Kiprotich KEN 74.08m, 4. Tobie Hotzhausen RSA 73.45m, 5. Maged Amer EGY 71.62m, 6. Chad Herman RSA 71.21m, 7. Ahmed Albramsly EGY 69.66m, 8. Strydom van der Wath NAM 68.40m, 9. Nelson Yego KEN 66.43m, 10. Samuel Adams Kure NGR 65.25m, 11. Pako Tsapo BOT 61.75m, 12. Gary King ZIM 56.79m

Decathlon: (22-23)
1. Fredriech Pretorius RSA 7780 pts (11.10/+0.2 (838pts), 7.26m (876pts), 13.30m (686pts), 1.97m (776pts), 49.89 (820pts), 14.44/+1.5 (918pts), 38.60m (636pts), 4.70m (819pts), 53.11m (635pts), 4:25.28 (776pts))
2. Atsu Nyamadi GHA 7501 pts (11.31/+0.1 (793 pts), 7.09m (835pts), 13.83m (718pts), 1.97m (776pts), 50.91 (773pts), 15.04/+0.9 (845pts), 43.26m (731pts), 3.70m (535pts), 63.48m (790pts)), 4:36.12 (705pts))
3. Ali Kamé MAD 6892 pts (11.60 (732pts), 6.51m (700pts), 13.40m (692pts), 1.88m (696pts), 52.20 (716pts), 15.43 (798pts), 15.59/+0.9 (780pts), 39.10m (646pts), 4.30m (702pts), 55.65m (673pts), 5:00.76 (555pts))
4. Guillaume Thierry MRI 6812pts pts (11.83/+0.2 (685pts), 6.78m (762pts), 14.17m (739pts), 1.82m (644pts), 54.50 (619pts), 16.15/+0.9 (716pts), 41.35m (692pts), 4.50m (760pts), 56.69m (688pts), 5:09.42 (507pts))
5. Ahmed Awad EGY 6770 pts(10.96/+0.1 (870pts), 6.72m (748pts), 12.67m (647pts), 1.91m (723pts), 50.70 (783pts), 16.70/+1.5 (656pts), 40.70m (679pts), 3.30m (431pts), 54.30m (652pts), 4:56.34 (581pts)
6. Fabrice Rajah MRI 6417 pts (12.02/+0.2 (647pts), 6.11m (610pts), 12.26m (622pts), 1.88m (696pts), 54.85 (605pts), 15.43/+0.9 (798pts), 34.62m (556pts), 4.30m (702pts), 48.55m (567pts), 4:50.75 (614pts)
7. Gilbert Koech KEN 6389 pts (11.40 (774pts), 6.56m (711pts), 12.37m (629pts), 1.76m (593pts), 49.86 (821pts), 15.90/+0.9 (744pts), 37.53m (615pts), 0, 58.97m (722pts), 4:24.66 (780pts)
8. Djibril Doucouré MLI 5590 pts (11.58/+0.1 (736pts), 5.90m (565pts), 13.97m (727pts), 1.64m (496pts), 53.29 (669pts), 16.94/+1.5 (631pts), 39.92m (663pts), 0, 44.79m (512pts), 4:54.65 (591pts)
Willem Coertzen RSA dnf (11.07/+0.1 (845pts), 7.27m (878pts), 13.76m (714pts), 1.97m (776pts), 49.69 (829pts), 14.53/+1.5 (907pts), 42.28m (711pts), 4.60m (790pts), 60.57m (746pts), dns)
Keagan Cooke ZIM dnf (11.44/+0.2 (765pts), 6.75m (755pts), 12.55m (640pts), 1.91m (723pts), 49.01 (861pts), 15.33/+1.5 (810 pts), 37.85m (621pts), 0, 56.07m (679 pts), dns)

20km racewalk: (26) 1. Samuel Gathimba KEN 1:19:24, 2. Hassanine Sebei TUN 1:20:51, 3. Lebogang Shange RSA 1:21:41, 4. Wayne Snyman RSA 1:22:20, 5. Simon Wachira KEN 1:23:26, 6. Hatem Ghoula TUN 1:25:54, 7. Mohamed Ameur ALG 1:26:17, 8. Mohamed Saleh EGY 1:26:23, 9. Hichem Medjeber ALG 1:27:39, 10. Yohanis Algaw ETH 1:27:52, 11. Jérôme Caprice MRI 1:34:00, 12. Marc Mundell RSA 1:44:55, Birara Alem ETH dq

4x100m:
(final, 24): 1. South Africa (Erasmus, Van Niekerk, Leotlela and Simbine) 38.84, 2. Côte d’Ivoire 38.98, 3. Zambia 39.77, 4. Senegal 39.86, 5. Kenya 39.97, 6. Ghana 40.21, 7. Botswana 40.40, 8. Zimbabwe 41.02
(heats, 23)
(1) 1. Zambia 39.86 Q, 2. Botswana 40.50 Q, 3. Zimbabwe 41.34 Q, 4. Swaziland 41.79
(2) 1. Côte d’Ivoire 39.70 Q, 2. South Africa 40.04 Q, 3. Senegal 40.40 Q, 4. Ghana 40.73, 5. Kenya 41.15 q

4x400m: (26) 1. Botswana 3:02.20, 2. Kenya 3:04.25, 3. South Africa 3:04.73, 4. Algeria 3:07.32, 5. Swaziland 3:12.64, 6. Sudan 3:14.58, 7. Zimbabwe 3:14.81, 8. South Sudan 3:22.50

WOMEN

100m:
(final, 23: (+2.0) 1. Murielle Ahouré CIV 10.99, 2. Carina Horn RSA 11.07, 3. Marie-Josée Ta Lou CIV 11.15, 4. Gloria Asumnu NGR 11.45, 5. Phumlile Ndzinisa SWZ 11.46, 6. Gemma Acheampong GHA 11.49, 7. Tebogo Mamatu RSA 11.54, 8. Leungo Matlhaku BOT 11.67
(semi-finals, 22):
(1, +1.2) 1. Marie-Josée Ta Lou CIV 11.20 Q, 2. Gemma Acheampong GHA 11.60 Q, 3. Gina Bass GAM 11.63, 4. Udaya Ada LBR 11.68, 5. Marie Gisèle Eleme Asse CMR 11.85, 6. Marcelle Cecilia Bouele Bondo CGO 11.92, 7. Mildred Gamba UGA 12.23, 8. Monicah Zephania KEN 12.26
(2, +1.8) 1. Murielle Ahouré CIV 11.08 Q, 2. Phumlile Ndzinisa SWZ 11.45 Q, 3. Leungo Matlhaku BOT 11.56, 4. Tebogo Mamatu RSA 11.58, 5. Agnes Osazuwa NGR 11.59, 6. Beatrice Gyaman 11.84, 7. Germaine Abessolo Bivina CMR 11.96, 8. Ontiretse Molapisi BOT 12.33
(3, +1.3) 1. Carina Horn RSA 11.14 Q, 2. Gloria Asumnu NGR 11.51 Q, 3. Adeline Gouenon CIV 11.68, 4. Joanne Loutoy SEY 12.00, 5. Persis Williams-Mensah GHA 12.01, 6. Assia Raziki MAR 12.06, Eva Endiki SSD dns, Ngozi Musa SLE dns

(heats, 22)
(1, +0.1) 1. Gemma Acheampong GHA 11.84 Q, 2. Tebogo Mamatu RSA 11.86 Q, 3. Mildred Gamba UGA 12.07 Q, 4. Ontiretse Molapisi BOT 12.37 Q, 5. Jolene Jacobs NAM 12.52, 6. Tsige Kebede 12.83, Sukoluhle Mlalazi ZIM 12.89
(2, +0.1) 1. Assia Raziki MAR 11.45 Q, 2. Germaine Abessolo CMR 12.55 Q, 2. Phumlile Ndzinisa SWZ 11.67 Q, 3. Ngozi Musa SLE 11.71 Q, 4. Marcelle Cecilia Bouele Bondo CGO 11.77, 5. Joanilla Janvier MRI 12.06, 6. Evan Endiki SSD 12.18, 7. Franshia Mwangi KEN 12.57
(3, +0.6) 1. Murielle Ahoure CIV 11.42 Q, 2. Gina Bass GAM 11.66 Q, 3. Udaya Ada LBR 11.67 Q, 4. Beatrice Gyaman GHA 11.85 Q, 5. Marie Gisèle Eleme Asse CMR 12.04
(4, +0.3) 1. Marie-Josée Ta Lou CIV 11.35, 2. Agnes Osazuwa NGR 11.60, 3. Persis Williams-Mensah GHA 11.97 Q, 4. Monicah Zephania KEN 12.20 Q, 5. Yvonne Thomas ZIM 12.65
(5, +1.8) 1. Carina Horn RSA 11.46 Q, 2. Gloria Asumnu NGR 11.69 Q, 3. Loungo Matlhaku BOT 11.72 Q, 4. Adeline Gouenon CIV 11.78 Q, 5. Joanne Loutoy SEY 12.00, 6. Eunice Kadogo KEN 12.18, 7. Prenam Pesse TOG 12.57

200m:
(final, 26): (+1.2) 1. Marie Josée Ta Lou CIV 22.81, 2. Alyssa Conley RSA 22.84, 3. Gina Bass GAM 22.92, 4. Justine Palframan RSA 23.22, 5. Janet Amponsah GHA 23.45, 6. Ada Udaya LBR 23.67, 7. Leungo Matlhaku BOT 24.18, 8. Adeline Gouenon CIV dns
(semi-finals, 25)
(1, +0.8) 1. Alyssa Conley RSA 23.02 Q, 2. Gina Bass GAM 23.31 Q, 3. Parfaite Gaha CIV 24.23, 4. Aurélie Alcindor MRI 24.23, 5. Rhoda Njobvu ZAM 24.50, Flings Owusu-Agyapong GHA dns, Millicent Ndoro KEN dns, Ontiretse Molapisi BOT dns
(2, +1.0) 1. Marie Josée Ta Lou CIV 22.89 Q, 2. Janet Amponsah GHA 23.54 Q, 3. Leungo Matlhaku BOT 23.80 q, 4. Marcelle Cecilia Bouele CGO 23.99, 5. Assia Raziki MAR 24.31, 6. Tegest Tamangu ETH 24.45, 7. Joanilla Janvier MRI 24.83, Tamzin Thomas RSA dns
(3, +2.0) 1 Justine Palframan RSA 23.37 Q, Ada Udaya LBR 23.80 Q, 3. Adeline Gouenon CIV 23.96 q, 4. Eunice Kadogo KEN 24.04, 5. Josephine Anokye GHA 24.31, 6. Germaine Abessolo Bivina CMR 24.42, Natacha Ngoye CGO dnf, Phumlile Ndzinisa SWZ dnf
(heats, 25)
(1, +0.7) 1. Justine Palframan RSA 23.45 Q, 2. Leungo Matlhaku BOT 23.99 Q, 3. Aurélie Alcindor MRI 24.42 Q, 4. Natacha Ngoye Akamabi CGO 24.54 Q, 5. Hafsathu Kamara SLE 24.99, 6. Sukoluhle Mlalazi ZIM 26.13
(2, +0.6) 1. Alyssa Conley RSA 23.52 Q, 2. Phumlile Ndzinisa SWZ 23.67 Q, 3. Marcelle Cecilia Bouele Bondo CGO 24.04 Q, 4. Adeline Gouenon CIV 24.23 Q, 5. Josephine Anokye GHA 24.51 q, 6. Joanilla Janvier MRI 24.81 q, 7. Viola Lado SSD 26.98
(3, +0.4) 1. Janet Amponsah GHA 23.76 Q, 2. Tamzin Thomas 23 92 Q, 3. Parfaite Gaha CIV 24.11 Q, 4. Tegest Tamangu ETH 24.23 Q, 5. Rhoda Njobvu ZAM 24.35 q, 6. Mary Chepkoech KEN 25.05, 7. Mildred Gamba UGA 25.43
(4, -0.4) 1. Marie Josée Ta Lou CIV 23.22 Q, 2. Udaya Ada LBR 23.75 Q, 3. Assia Raziki MAR 24.51 Q, 4. Millicent Ndoro KEN 24.75 Q, 5. Ontiretse Molapisi BOT 24.96 q, 6. Tsitsi Mahachi ZIM 25.38, 7. Prenam Pesse TOG 25.62
(5, +1.4) 1. Gina Bass GAM 23.14 Q, 2. Eunice Kadogo KEN 24.05 Q, 3. Flings Owusu-Agyapong GHA 24.23 Q, 4. Germaine Abessolo Bivina CMR 24.73 Q, 5. Eveline Sanches CPV 25.73, 6. Yvonne Thomas ZIM 25.89, 7. Margret Hassan SSD 27.61 8. Rachel Zenzo COD 28.25

400m:
(final, 24): 1. Kabange Mupopo ZAM 51.56, 2. Margaret Nyairera Wambui KEN 52.24, 3. Patience Okon George NGR 52.33, 4. Lydia Jele BOT 52.41, 5. Djénébou Dante MLI 52.65, 6. Christine Botlogetswe BOT 53.31, 7. Regina George NGR 53.45, 8. Leni Shida UGA 53.91
(semi-finals, 23)
(1) 1. Patience Okon George NGR 52.42 Q, 2. Regina George NGR 52.89 Q, 3. Christine Botlogetswe BOT 52.89 Q, 4. Maureen Thomas KEN 53.17, 5. Fatoumata Diop SEN 53.31, 6. Tegest Tamagnu ETH 53.97, 7. Goitseone Seleka BOT 54.41, 8. Akua Obeng-Akrofi GHA 54.49
(2) 1. Margaret Nyairera Wambui KEN 51.97 Q, 2. Kabange Mupopo ZAM 52.05 Q, 3. Lydia Jele BOT 52.51 Q, 4. Djenebou Dante MLI 52.72 q, 5. Leni Shida UGA 52.96 q, 6. Yinka Ajayi NGR 53.54, 7. Vivian Mills GHA 53.87, 8. Jeanelle Griesel RSA 54.37
(heats, 22)
(1) 1. Kabange Mupopo ZAM 52.11 Q, 2. Maureen Thomas KEN 53.12 Q, 3. Tegest Tamangu ETH 53.18 Q, 4. Leni Shida UGA 53.49, 5. Akua Obeng-Akrofi GHA 53.95, 6. Tsitsi Mahachi ZIM 56.03
(2) 1. Patience Okon George NGR 51.84 Q, 2. Regina George NGR 52.67 Q, 3. Goitseone Seleka BOT 53.84 Q, 4. Jeanelle Griesel RSA 54.20, 5. Aurélie Alcindor MRI 54.93, 6. Agnes Abrocquah GHA dq (55.18)
(3) 1. Margaret Nyairera Wambui KEN 52.27 Q, 2. Christine Botlogetswe BOT 53.16 Q, 3. Yinka Ajayi NGR 53.32 Q, 4. Zoe Engler RSA 55.93, 5. Mariama Mamoudou NIG 57.36, 6. Suzan Bumanga SSD 63.93
(4) 1. Lydia Jele BOT 53.12 Q, 2. Djenebou Danté MLI 53.70 Q, 3. Fatoumata Diop SEN 53.93 Q, 4. Vivian Mills GHA 54.79, 5. Hellen Syombua KEN 58.29

800m:
(final, 26): 1. Caster Semenya RSA 1:58.20, 2. Malika Akkaoui MAR 2:00.24, 3. Emily Cherotich KEN 2:00.70, 4. Silvia Chesebe KEN 2:01.43, 5. Rabab Arafi MAR 2:01.49, 6. Noelie Yarigo BEN 2:02.68, 7. Amina Bakhit SUD 2:02.83, 8. Lidya Melese ETH 2:04.89
(heats, 25)
(1) 1. Caster Semenya RSA 2:02.01 Q, 2. Rabab Arafi MAR 2:02.32 Q, 3. Amina Bakhit SUD 2:02.44 q, 4. Noelie Yarigo BEN 2:02.94 q, 5. Tigist Ketema ETH 2:04.61, 6. Halima Nakaayi UGA 2:04.97, 7. Violette Ndayikengurukiye BDI 2:10.11
(2) 1. Silvia Chesebe KEN 2:03.96 Q, 2. Lidya Melese ETH 2:04.83 Q, 3. Agnes Abu GHA 2:05.64, 4. Liza Kellerman RSA 2:07.82, 5. Tarchoun Hayfa TUN 2:09.49, 6. Maryjoy Mudyiravanji ZIM 2:20.75, Fiori Asmelasha ERI dq
(3) 1. Emily Cherotich KEN 2:03.35 Q, 2. Malika Akkaoui MAR 2:03.36 Q, 3. Dinke Firdisa ETH 2:06.52, 4. Tsepang Sello LES 2:15.03, 5. Sounia Hamdan SUD 2:17.87

1500m: (24) 1. Caster Semenya RSA 4:01.99, 2. Rabab Arafi MAR 4:03.95, 3. Adanech Anbesa ETH 4:05.22, 4. Fantu Worku ETH 4:05.84, 5. Siham Hilali MAR 4:07.39, 6. Janet Achola UGA 4:08.11, 7. Beatha Nishimwe RWA 4:08.75, 8. Sela Jepleting KEN 4:09.14, 9. Judy Kiyeng KEN 4:11.60, 10. Alawia Andal SUD 4:29.51, 11. Lavinia Haitope NAM 4:31.11, 12. Merhawit Ghide ERI 4:48.10, 13. Divine Makaya-Asani COD 5:18.59

5000m: (22) 1. Sheila Chepkirui KEN 15:05.45, 2. Margaret Chelimo KEN 15:07.56, 3. Dera Dida ETH 15:15.26, 4. Meskerem Mamo ETH 15:18.06, 5. Kidas Alema ETH 15:39.27, 6. Cavaline Nahimana BDI 15:47.90, 7. Racheal Zena Chebet UGA 15:53.50, 8. Nebyat Abraham ERI 15:55.47, 9. Kokob Tesfagabriel ERI 15:57.54, 10. Ndeshimona Ekandjo NAM 16:28.90, 11. Mercy Malembo MAW 16:48.31, 12. Bibiro Ali Taher CHA 17:32.71, 13. Falicia Oyo SSD 18:27.53

10000m: (25) 1. Alice Aprot KEN 30:26.94, 2. Jackline Chepngeno KEN 31:27.73, 3. Joyline Jepkosgei KEN 31:28.28, 4. Salome Nyirarukundo RWA 31:45.82, 5. Shure Demisa ETH 32:14.25, 6. Yenenesh Tilahun ETH 32:17.38, 7. Clementine Mukandanga RWA 33:28.64, 8. Ayandu Idossa ETH 34:34.64, 9. Lemlem Teweldebrhan ERI 34:41.79, 10. Ruth Kibreab ERI 36:10.58, 11. Glenrose Xaba RSA 36:32.37, 12. Falicia Oyo SSD 37:55.31, Racheal Zena Chebet UGA dnf, Keneilwe Sesing RSA dnf

3000st: (26) 1. Norah Jeruto KEN 9:25.07, 2. Agnes Chesang KEN 9:27.22, 3. Weyneshet Ansa ETH 9:39.89, 4. Eliane Saholinirina MAD 9:44.50, 5. Birtukan Adamu ETH 9:50.52, 6. Saara Martin NAM 12:05.11, Fadoua Sidi Madane MAR dnf, Nolene Conrad RSA dnf, Etenesh Diro ETH dnf

100H:
(final, 23): (+1.6) 1. Claudia Heunis RSA 13.35, 2. Marthe Koala BUR 13.36, 3. Maryke Brits RSA 13.47, 4. Taylon Bieldt RSA 13.47, 5. Gnima Faye SEN 13.63, 6. Karel Elodie Ziketh CIV 13.68, 7. Lina Ahmed EGY 13.81, 8. Rahamatou Drame MLI 14.01
(heats, 22)
(1, +0.5) 1. Claudia Heunis RSA 13.58 Q , 2. Gnima Faye SEN 13.66 Q, 3. Taylon Bieldt RSA 13.71 Q, 4. Lina Ahmed EGY 13.84, 5. Priscilla Tabunda KEN 14.79, Miheret Tamirat ETH dnf, Nene Kanate CIV dnf
(2, +1.2) 1. Marthe Koala BUR 13.43 Q, 2. Maryke Brits RSA 13.52 Q, 3. Rahamatou Drame MLI 13.60 Q, 4. Karel Elodie Ziketh CIV 13.86, 5. Toyin Augustus NGR 14.19, 6. Veronica Chebet KEN 15.52, 7. Alice Maunze ZIM 16.25

400H:
(final, 26): 1. Wenda Nel RSA 54.86, 2. Maureen Jelagat KEN 56.12, 3. Tameka Jameson NGR 57.17, 4. Jean-Marie Senekal RSA 57.85, 5. Jane Chege KEN 58.60, 6. Gezelle Magerman RSA 59.08, 7. Aisha Naibe Wey SLE 59.19, 8. Tasabih El Said SUD 59.78
(heats, 25)
(1) 1. Wenda Nel RSA 55.33 Q, 2. Aisha Naibe Wey SLE 58.55 Q, 3. Jane Chege KEN 59.44 Q, 4. Tasabih El Said SUD 59.55 q, 5. Audrey Nkamsao CMR 59.70
(2) 1. Maureen Jelagat KEN 57.63 Q, 2. Tameka Jameson NGR 58.17 Q, 3. Gezelle Magerman RSA 58.50 Q, 4. Jean-Marie Senekal RSA 58.59 q, 5. Safa Abdelkarim SUD 62.03

High jump: (26) 1. Lissa Labiche SEY 1.85m, 2. Doreen Amata NGR 1.82m, 3. Basant Hassan EGY 1.79m, 4. Abigail Kwarteng GHA 1.76m, 5. Regina Yeboah GHA 1.73m, 5. Rhizlane Siba MAR 1.73m, 5. Brittany Uys RSA 1.73m, 8. Julia du Plessis RSA 1.73m, 9. Ndeye Arame Gueye SEN 1.73m, 10. Ariyat Dibow ETH 1.70m, 11. Nonhlanhla Seyama SWZ 1.65m, 12. Michelle Pretorius NAM 1.65m

Pole vault: (23) 1. Syrine Balti TUN 4.00m, 2. Dora Mahfoudhi TUN 3.80m, 3. Nisrine Dinar MAR 3.60m, 4. Sinali Alima Ouattara CIV 3.50m, 5. Dina Etabaa EGY 3.50m, 6. Christie Nell RSA 3.40m, 7. Jodie Sedras RSA 3.30m, 8. Asli Lamley RSA 3.30m, 9. Nancy Cheekoussen MRI 3.10m

Long jump: (24) 1. Ese Brume NGR 6.57m/+2.8, 2. Joelle Sandrine Mbumi CMR 6.39m/+2.6, 3. Sarah Ngo Ngoa CMR 6.34m/+2.7, 4. Samantha Pretorius RSA 6.33m/+1.5, 5. Lynique Prinsloo RSA 6.20m/+1.5, 6. Maryke Brits RSA 6.12m/+2.7, 7. Sangone Kandji SEN 6.00m/+1.4, 8. Priscilla Tabunda KEN 5.81m/+1.4, 9. Nyebolo Uguda ETH 5.57m/+1.2, 10. Asmaa Hawala EGY 5.51m/+1.3

Triple: (26) 1. Nadia Eke GHA 13.42/+2.8, 2. Joelle Sandrine Mbumi CMR 13.37m/+0.8, 3. Patience Ntshingila RSA 13.24/+0.8, 4. Eleonore Yohon Bailly CIV 13.03m/+1.5, 5. Sokhna Safietou Kante SEN 13.00m/+2.4, 6. Sangone Kandji SEN 12.98m/+2.5, 7. Deborah Acquah GHA 12.70m/+3.0, 8. Cathrine Makaya ZIM 12.62m/+1.0, 9. Asmaa Hawala EGY 12.34m/+2.8 10. Nyebolo Uguda ETH 12.28m/+1.0, 11. Sandra Tavares CPV 11.62m/+2.1

Shot put: (26) 1. Auriol Dongmo CMR 17.64m, 2. Nwanneka Okwelogu NGR 17.07m, 3. Chioma Onyekwere NGR 15.71m, 4. Jessica Inchude GBS 15.44m, 5. Ischke Senekal RSA 15.07m, 6. Lezaan Jordaan RSA 14.82m, 7. Salome Mugae MOZ 14.31m, 8. Amele Yebeltal ETH 12.86m, 9. Andrea Michelle Vahoua CIV 11.99m, 10. Conette Smith NAM 10.77m, 11. Savana Ager ZIM 8.10m

Discus: (24) 1. Nwanneka Okwelogu NGR 56.75m, 2. Chinwe Okoro NGR 55.67m, 3. Chioma Onyekwere NGR 53.91m, 4. Julia Agawu GHA 51.74m, 5. Ischke Senekal RSA 50.16m, 6. Leandri Geel RSA 47.93m, 7. Auriole Dongmo CMR 47.00m, 8. Amina El Mouaden MAR 46.85m, 9. Jessica Inchude GBS 44.30m, 10. Salome Mugabe MOZ 42.43m

Hammer: (22) 1. Amy Sene SEN 68.35m, 2. Laetitia Bambara BUR 68.12m, 3. Sarah Ben Saad TUN 62.53m, 4. Soukaina Zakkour MAR 61.85m, 5. Zouina Bouzebra 61.62m, 6. Jennifer Batu CGO 60.00m, 7. Mara Cumming RSA 55.48m, 8. Aya Adly EGY 55.40m, 9. Chene Coetzee RSA 50.46m, 10. Rebecca Kerubo KEN 48.68m, 11. Andrea Michelle Vahoua CIV 48.18m, 12. Melissa Arlanda MRI 45.89m, 13. Astridge Samoisy MRI 44.50m

Javelin: (25) 1. Sunette Viljoen RSA 64.08m, 2. Jo-Ane van Dyk RSA 56.22m, 3. Pascaline Adanhoegbe BEN 54.88m, 4. Kelechi Nwanagha NGR 53.45m, 5. Lucy Aber UGA 51.54m, 6. Megan Wilke RSA 50.90m, 7. Jessika Rosun MRI 48.90m, 8. Vanessa Collin MRI 47.08m, 9. Mary Zuta GHA 45.40m, 10. Jenny Vieira CGO 33.79m

Heptathlon (24-25)
1. Uhunoma Osazuwa 6153 pts (13.32/+1.4 (1077pts), 1.83m (1016pts), 12.87m (719pts), 24.19 (963pts), 6.24m/0.0 (924 pts), 36.30m (596pts), 2:17.50 (858pts))
2. Marthe Koala BUR 5952 pts (13.27/+1.4 (1084pts), 1.77m (941pts), 12.40m (688pts), 24.56 (928pts), 5.90m/+0.5 (819pts), 40.75m (682pts), 2:21.00 (810pts))
3. Elizabeth Dadzie GHA 5730 pts (13.67/+1.4 (1026pts), 1.62m (759pts), 11.60m (635pts), 24.89 (897pts), 6.25m/+0.1 (927pts), 40.33m (674pts), 2:20.85 (812pts)
4. Houda Hagras EGY 5555 pts (14.01/+1.4 (977pts), 1.68m (830pts), 11.99m (660pts), 25.40 (850pts), 5.97m/+0.6 (840pts), 40.60m (679pts), 2:27.90 (719pts)
5. Nada Charoudi TUN 5396 pts (14.53/+1.4 (905pts), 1.53m (655pts), 13.08m (733pts), 25.73 (821pts), 5.77m/+0.6 (780pts), 42.31m (712 pts), 2:22.46 (790pts)
6. Neal Maya LBR 5024 pts (14.45/+1.4 (916pts), 1.56m (689pts), 11.22m (610pts), 26.22 (778pts), 5.32m/+0.3 (648pts), 38.75m (643pts), 2:26.31 (740 pts)
7. Nienka du Toit RSA 4206 pts (14.73/+1.4 (878pts), 1.59m (724pts), 13.26m (745pts), dq, 5.58m/+0.2 (723pts), 35.96m (590pts), 2:42.36 (546pts)

20km racewalk: (26) 1. Grace Wanjiru KEN 1:30:43, 2. Yehualeye Beleew ETH 1:31:58, 3. Chahinez Nasri TUN 1:34:45, 4. Anel Oosthuizen RSA 1:38:46, 5. Linda Waweru KEN 1:39:23, 6. Alem Tafes ETH 1:45:45, 7. Bariza Ghezlani ALG 1:46:33, 8. Amira Zenyhim EGY 1:58:22, , Aynalem Eshetu ETH dnf

4x100m: (24) 1. South Africa 43.66, 2. Ghana 44.05, 3. Côte d’Ivoire 44.29, 4. Kenya 46.00, 5. Botswana 46.10, 6. Cameroon 46.23, 7. Zimbabwe 48.94

4x400m: (26) 1. South Africa 3:28.49, 2. Nigeria 3:29.94, 3. Kenya 3:30.21, 4. Botswana 3:31.54, 5. Ghana 3:40.09