National Circuit, Cape Coast (Ghana) 11/06/2016

Source: Official results in pdf

MEN

100m: 1. Martin Owusu Antwi 10.48, 2. Desmond Aryee 10.57, 3. Emmanuel Yeboah 10.60, 4. Shadrack Opoku Agyemang 10.70, 5. Barnabas Asante 10.79, 6. Godfred Kofitse 10.80, 7. Roland Alena 10.93, Emmanuel Appiah-Kubi dnf

200m: 1. Martin Owusu Antwi 20.95, 2. Stephen Opoku 21.51, 3. Bright Tsitey 21.53, 4. Shepherd Agbeko 21.56, 5. Godfred Kofitse 21.77, 6. Edward Owusu-Mensah 22.03, 7. Douglaus Donkor 22.06, 8. Barnabas Asante 22.28

400m: 1. John O’Brien 47.23, 2. Samuel Yaro 47.45, 3. Duncan Agyemang 47.79, 4. William Segbefia 48.13, 5. Kwadwo Acheampong 48.28, 6. Godwin Owusu 48.76, 7. Paul Manyor 49.06, Charles Prince Frimpong dnf

1500m: 1. Prosper Gok 3:44.92, 2. Matthew Nantiere 3:49.91, 3. Frederick Osei 3:56.83, 4. Kwabena Frempong 3:59.30, 5. Ralio Derzu 4:03.59, 6. Leonard Segbefia 4:06.16

10000m: Race probably too short 1. Godwin Adukpo 29:07.39, 2. Prosper Awasiame 29:08.11, 3. Malik Yakubu 29:08.46, 4. Joseph Yandal 29:09.62, 5. Richard Djangba 29:32.70, 6. Eliasu Alale 33:52.47, 7. Malik Ussif 37:25.48

110H: 1. Frank Ennin 14.95, 2. Prince Obeng 15.15, 3. Julien Armah 15.65, 4. Robert Dwumfuor 15.87, 5. Eric Annobil 15.92, 6. Ibrahim Moro 15.95, 7. Patrick Boakye 16.31

Long jump: 1. Isaac Nkansah GHA 7.71m, 2. Peter Ackah 7.36m, 3. Emmanuel Aggrey 7.24m, 4. Gabriel Torsu 7.04m, 5. Emmanuel Okai 7.00m, 6. Samuel Addo 6.86m, 7. Abraham Seaneke 6.80m, 8. Jeff Hammond 6.70m

WOMEN

200m: 1. Josephine Anokye 24.17, 2. Kate Agyemang 24.20, 3. Dorcas Gyimah 24.31, 4. Agnes Abrocquah 24.36, 5. Hor Halutie 24.97, 6. Happy Abruyah 25.83

400m: 1. Agnes Abrocquah 53.06, 2. Akua Obeng-Akrofi 53.43, 3. Shawkia Iddrisu 53.53, 4. Vida Ayiglo 57.69, 5. Amina Salam 59.71

800m: 1. Agnes Abu 2:04.84, 2. Patience Akwanwogba 2:13.60, 3. Judith Donkoh 2:18.67, 4. Hawa Kombat 2:20.26, 5. Saraphina Adumbila 2:26.46, 6. Salam Amina 2:28.49

5000m: 1. Larriba Sakat 16:37.30, 2. Elizabeth Azuure 16:53.67, 3. Asibi Mumuni 17:46.04, 4. Precious Nyarba 18:14.32, 5. Judith Banyenel 18:57.22, 6. Chimab Pandam 19:08.98, 7. Ayaba Atine 19:10.11

400H: 1. Jacqueline Bludu 62.11, 2. Mavis Wiafe 63.98, 3. Christiana Bakika 64.39, 4. Ruth Marf 64.48, 5. Patricia Dufie 70.12, 6. Charity Opoku 76.70, Stephanie Adu dnf

High jump: 1. Regina Yeboah 1.80m, 2. Abigail Kwateng 1.75m, 3. Margaret Simpson 1.70m, 4. Hawa Moro 1.60m, 5. Deborah Acquah 1.60m

Triple: 1. Deborah Acquah 13.00, 2. Sam Aba Amengu 12.35m, 3. Faustina Tetteh 11.61m

Discus: 1. Mary Zutah 34.85m, 2. Ayishetu Umaru 34.03m, 3. Gifty Kyeremeh 29.21m, 4. Joyce Fiagbe 27.89m, 5. Blasu Asher 25.98, 6. Paulina Adomako 23.26m

Javelin: 1. Mary Zutah 48.82m, 2. Margaret Simpson 47.22m, 3. Gifty Kyeremeh 41.18m, 4. Blasu Ahser 28.15

4x100m: 1. Ghana 43.68, 2. Jumpers Anonymous 45.45, 3. Togo 46.92, 4. Burkina Faso 49.19