2nd Golden League, Sapele (Nigeria) 21/05/2016

Source: Official results in pdf

MEN

100m:
(1, -0.9) 1. Divine Oduduru 10.38, 2. Tega Odele 10.42, 3. Chukwudi Olisakwe 10.54, 4. Chukwuma Onyeaku 10.60, 5. Assan Faye GAM 10.66, 6. Samuel Osadolor 10.92, 7. Kingsley Ayebide 10.99, 8. Rex Omiloli 11.34
(2, +1.3) 1. Ogho-Oghene Egwero 10.15, 2. Victor Ikhazoboh 10.58, 3. Alieu Joof GAM 10.60, 4. Victor Peka 10.95, 5. Olumide Alabi 11.04, 6. Kenneth Okeke 11.36, 7. Chinooso Alozie 11.49
(3, +1.5) 1. Harry Chukwudike 10.51, 2. Godwin Ashien 10.56, 3. Kenneth Iloakagbune 10.67, 4. Isah Salihu 10.79, 5. Chibuike Egbochinam 10.92, 6. Omorodion Osayande 11.71, 7. Ovunda Igwe 12.45
(4, +1.3) 1. Comfort Olugbemi 10.64, 2. Precious Ojeikere 10.70, 3. Folarin Jare 10.74, 4. Nathaniel Oletu 10.75, 5. Ovie Amano 11.05, 6. Peter Konwea 11.18, 7. Precious Ukawa 11.50, 8. Uruemu Idjesa 13.44
(5, +1.4) 1. Raymond Ekevwo 10.56, 2. Hanson Dianabasi 10.83, 3. Bamiyo Obute 10.86, 4. Jude Okeleke 10.96, 5. Emuoasa Agbuwa 10.99, 6. Etukho Nseobong 11.10, 7. John Utu 11.15, 8. Fidelis Onwa 11.20
(6, +0.8) 1. Stanley Mbamara 10.66, 2. Saturday Thompson 10.87, 3. Godwin Emomazine 10.88, 4. Christopher Mafuru 11.04, 5. Famous Etavwodo 11.05, 6. Quincy Efeturi 11.38
(7, +1.3) 1. Godwin Aboyowa Law 11.06, 2. Stanley West 11.10, 3. Bernandu Tobechukwu 11.36, 4. Okponmwosu Osasu 11.86, 5. Prince Ezebuafor 12.24, Roy Emonotor dq

200m:
(final, +1.4) 1. Divine Oduduru 20.47, 2. Ogho-Oghene Egwero 21.08, 3. Tega Odele 21.15, 4. Alieu Joof GAM 21.62, 5. Victor Olupeka 21.63, 6. Kenechukwu Iloakagbune 21.88
(1, -0.6) 1. Divine Oduduru 20.77, 2. Alieu Joof GAM 21.62, 3. Folarin Jare 21.91, 4. Shedrack Ogbukwo 22.13, 5. Kingsley Ayegbide 23.18, 6. Chinonso Alozi 24.10, 7. Ovunda Igwe 26.19
(2, +1.3) 1. Tega Odele 21.04, 2. Kenneth Eloakagbune 21.61, 3. Orukpe Eraiyokan 21.79, 4. Assan Gaye GAM 21.87, 5. Chibuike Egbochinam 22.39, 6. Olumide Alabi 22.62, 7. Omorodion Osayande 23.62, 8. Salem Anaro 24.16
(3, +0.8) 1. Victor Peka 21.74, 2. Jasin Abduameen 22.02, 3. Emmanuel Bamidele 22.34, 4. Friday Bariadora 22.48, 5. Ovie Amano 22.64, 6. Quincy Efetury 23.19, 7. Ikponmwoae Osasu 24.73
(4, +0.5) 1. Godwin Ewonozino 22.36, 2. Hanson Dianabasi 22.44, 3. Atanda Akindele 22.69, 4. Christopher Mafuru 22.81, 5. Bakary Gbenga 23.16, 6. Oghene Ogu-Iruo 23.20, 7. Nathaniel Jerima 23.41, 8. Daniel Otuba 26.57
(5, +0.4) 1. Saturday Thompson 22.63, 2. Bernandu Tobechukwu 23.67, 3. Kenneth Okeke 23.81

400m:
(final) 1. Isah Salihu 47.27, 2. Gerald Odeka 47.65, 3. Henry Okorie 48.18, 4. Adeleye Ogunmakinju 48.51, 5. Simon Oshasha 48.59
(1) 1. Simon Oshasha 48.21, 2. Atanda Akindele 48.80, 3. Keno Donatos 51.63, 4. Nathaniel Jemiha 52.17, 5. Ufuoma Diseruvwe 52.47, 6. Abraham Olaonipekun 52.54, 7. Lawrence Onaudhe 53.15, 8. Emmanuel Ojemeiri 54.72
(2) 1. Gerald Odeka 48.25, 2. Elvis Ukale 48.61, 3. Emmanuel Bamidele 48.68, 4. Godwin Aboywa Law 49.37, 5. Evauarherhe Oke 49.40, 6. Adegoke Ogunseye 50.27, 7. Iruo-Oghene Ogu 51.49, 8. Lawson Onwuazu 51.66
(3) 1. Henry Okorie 47.58, 2. Adeleye Ogunmakinju 47.96, 3. Hope Nagbi 48.34, 4. Sodiq Adebisi 49.24, 5. Friday Bariadora 49.37, 6. France Damudu 52.70, 7. Daniel Otubu 60.43

800m: 1. Anayo Eze 1:53.56, 2. Daniel Agbooka 1:53.83, 3. Sodiq Adebisi 1:56.24, 4. Ogunseye Adegoke 1:59.73, 5. Seun Adognon 2:00.27, 6. Lawson Onwualu 2:04.05, 7. Keno Donatus 2:05.17, 8. Eghosa Akenbor 2:12.01

1500m: 1. Soudi Hamagam 3:50.82, 2. Sanusi Saka 4:01.52, 3. Beneuche Onah 4:17.65, 4. Samuel Osadolor 5:00.74

5000m: 1. Salako Abiola 16:05.24, 2. Edafe Adams 18:24.95, 3. Yusuf Bello 19:49.49

110H: (+1.2) 1. Martins Ogieriakhi 14.04, 2. Bashiru Abdullahi 14.33, 3. Oyeniyi Abejoye 14.38, 4. Samuel Osadolor 14.51, 5. Precious Ojeikere 14.57

400H:
(1) 1. Henry Okorie 51.45, 2. Bashiru Abdullahi 53.37, 3. Airen Williams 54.24, 4. Okoro Chukwagozie 54.94, 5. Prior Ochonogor 55.98
(2) 1. Bakre Gbenga 54.04, 2. Christian Martins 56.73, 3. Alladi Suyi Adetola 57.87, 4. Atuma Ifeanyi Chukwu 58.35, 5. Aaron Egboire 59.49, 6. Endurance Ojimiwe 60.08

High jump: 1. Obiora Arinze 2.00m, 2. Theddus Okpara 1.95m, 3. Emeka Nmesinonye 1.80m

Shot put: 1. Eke Onwuka Kalu 16.20m, 2. Stanley Okafor 13.80m, 3. Samuel Adams Kure 12.32m, 4. Ugonna Wakwe 12.18m, 5. Reuben Eduviere 11.72m

Discus: 1. Olatunji Olawale 50.23m, 2. Stanley Okafor 39.56m, 3. Seikpotuburu Timi 36.18m, 4. Reuben Eduviere 34.48m, 5. Ugonna Wakwe 33.70m

Javelin: 1. Samuel Adams 67.60m, 2. Kingsley Igbinosun 59.95m, 3. Julius Osazee 52.45m, 4. Prince Ezebunaor 42.93m

WOMEN

100m:
(1, +0.2) 1. Marvelous Asemota 11.96, 2. Iyanu Bada 12.05, 3. Abibatu Yusuf 12.39, 4. Uzozi Oghenero 12.61, 5. Blessing Ovivigboadhebre 12.71, 6. Favour Ofili 12.96, 7. Victory Odiphri 12.97, 8. Patricia Mbachi 14.02
(2, +0.2) 1. Isoken Igbinosun 11.50, 2. Blessing Adiakerehna 11.88, 3. Suzan Akene 12.05, 4. Jahsper Adekunle 12.15, 5. Grace Ayemoba 12.30, 6. Margaret Bolufawi 12.33, 7. Onuejizu Nkiruka 12.41, 8. Mary Okorhi 12.83
(3, -0.6) 1. Agnes Osazuwa 11.52, 3. Aniekeme Alphonsus 11.60, 3. Mercy Ntia Obong 11.63, 4. Peace Uko 11.63, 5. Cecilia Francis 11.82, 6. Justina Sule 11.83, 7. Ese Brume 11.91, 8. Blessing Batse 12.81
(4, -0.1) 1. Oghenetega Oyibo 12.35, 2. Tracy Idugboe 12.36, 3. Josephine Amaka 12.37, 4. Aisha Balogun 12.39, 5. Doris Nkwakigne 12.42, 6. Hope Idhe 12.68, 7. Ruth Damatie 12.70

200m:
(final, +0.4) 1. Isoken Igbinosun 23.69, 2. Mercy Ntiaobong 23.84, 3. Agnes Osazuwa 24.13, 4. Justina Sule 24.56, 5. Cecilia Francis 24.52
(1, +0.5) 1. Patience Okon George 23.49, 2. Isoken Igbinosun 23.63, 3. Cecilia Francis 23.69, 4. Chineye Chukwu 25.85, 5. Aisha Balogun 26.30, 6. Margaret Benson 26.65, 7. Favour Ofilli 27.48, 8. Patricia Mbacha 29.66
(2, +0.2) 1. Aniekeme Alphonsus 23.78, 2. Ogunbase Funke 24.67, 3. Iyanuoluwa Bada 25.15, 4. Oghenetega Oyibo 25.44, 5. Tracy Idugboe 25.95, 6. Blessing Ovwighadjebre 26.05, 7. Uzezi Oghenero 26.34, 8. Gegor Clifford 27.20

400m:
(final) 1. Patience Okon George 52.00, 2. Yinka Ajayi 53.40, 3. Praise Idamadudu 53.76, 4. Ogunbase Funke 54.04, 5. Margaret Etim 55.16
(1) 1. Rita Ossai 53.29, 2. Praise Idamadudu 53.75, 3. Folashade Olotu 55.35, 4. Josephine Ehigie 55.89, 5. Knowledge Omovoh 56.39, 6. Chineye Chukwu 57.48
(2) 1. Daisy Akpofa 54.44, 2. Blessing Adiakereuwa 55.20, 3. Blessing Obarierhu 59.10, 4. Blessing Ovwighoadjebree 59.73, 5. Ruth Damatie 60.86, 6. Wheyinmi Orru 62.39

800m: 1. Philomena Ihekandu 2:09.69, 2. Maria Diamond 2:16.02, 3. Loveline Jatto 2:18.16, 4. Chinanso Nwokoji 2:27.66

1500m: 1. Aminat Alabi 4:52.93, 2. Oluwaseun Olamide 4:56.59, 3. Ogechich. Onuedbue 4:58.58, 4. Nwakego Osai 5:35.95

5000m: 1. Aderonke Olumudi 18:41.19, 2. Chinonso Nwokeyi 21:06.83, 3. Chidimma Atuoma 22:27.17

110H: (0) 1. Grace Ayemoba 14.01, 2. Kemi Francis 14.20, 3. Victoria Adubi 15.15

400H:
(final) 1. Daisy Akpofa 57.77, 2. Rita Ossai 58.08, 3. Glory Nathaniel 59.75, 4. Adaeze Nwokike 62.30, 5. Ann Nwaogu 63.41, 6. Fegor Clifford 65.74
(heat) 1. Rita Ossai 58.32, 2. Glory Nathaniel 58.91, 3. Ann Nwaogu 63.69, 3. Fegor Clifford 64.15, 4. Faith Okon 67.89, 5. Ruth Agadama 73.82

Triple: 1. Mary Otoaruoh 13.18m/-0.6, 2. Uche Brown 12.74m/+1.2

Shot put: 1. Nkechi Leticia Chime 14.38, 2. Eucharia Ogbukwo 13.93m, 3. Anulika Aniefuna 12.62m, 4. Celestina Efobi 12.18m, 5. Princess Kara 11.53m, 6. Gift Michael 11.47m, 7. Kemi Francis 11.00m, 8. Ajara Jibril 8.67m, 9. Ogbeni Onome 8.42m, 10. Gloria Kemasuode 7.66m

Javelin: 1. Kelechi Nwanaga 49.65m, 2. Francisca Chukwudalum 39.20m, 3. Kasie Ugeh 37.89m, 4. Hannah Kemele 37.53m, 5. Anulika Aniefuna 29.10m, 6. Hope Ideh 27.85m, 7. Ajara Jibril 19.25m