1st Golden League meet, Abuja (Nigeria) 14/05/2016

Source: Official results in pdf

MEN

100m: (+0.3) 1. Ogho-Oghene Egwero 10.24, 2. Obinna Metu 10.36, 3. Divine Oduduru 10.48, 4. Nicholas Imhoperamhe 10.52, 5. Onyeakwu 10.64, 6. Chukwuma Onyeakwu 10.65, 7. Soyemi Abiola 10.65, 8. Tega Odele 10.82, 9. Emmanuel Arowolo 10.85
(heats)
(1, +0.5) 1. Arinze Onyekwelu 11.10, 2. Christopher Agi 11.15, 3. Olumide Alabi 11.27, 4. Stephen Ajilore 11.38, 5. Peter Konwea 11.46, 6. Wisdom Osadene 11.62, 7. Emmanuel Okon 11.81, 8. Jude Okeke 11.88
(2, +0.4) 1. Emmanuel Arowolo 10.66, 2. Comfort Olugbemi 10.80, 3. Usheorifsel Itsekuri 10.88, 4. Ayodeji Giwa 11.07, 5. Odunayo Julius Nejo 11.11, 6. David Nnorom 11.34, 7. Phillip Egundehi 11.56, 8. Precious Omon Ojeikere 11.91
(3, +0.3) 1. Ogho-Oghene Egwero 10.37, 2. Divine Oduduru 10.41, 3. Nicholas Imhoaperamhe 10.61, 4. Assan Faye GAM 10.71, 5. Christopher Obasi 10.92, 6. Omotayo Ayokole 11.49, 7. Ibrahim Sani 12.27, Proser Ogboma dq
(4, +0.4) 1. Obinna Metu 10.33, 2. Tega Odele 10.59, 3. Harry Chukwudike 10.68, 4. Alieu Joof GAM 10.74, 5. Mark Orduen 10.90, 6. Jare Folarin 10.91, 7. Chibuike Egbochinam 10.91, 8. Francis Akwowo 11.10
(5, +1.0) 1. Chukwuma Onyeaku 10.68, 2. Chimere Ufomba 10.80, 3. Adeyanbo Adeniyi 11.05, 4. Nnwamani Nnamdi 11.76, 5. Felix Olofu 11.92, 6. Anekwe Onyekachi 12.52, Solomon Adegunroye dq
(6, +0.9) 1. Soyemi Abiola 10.67, 2. Stanley Mbamara 10.79, 3. Kenechukwu Iloakagbune 10.88, 4. David Ejume 10.94, 5. Michael Isaac 11.27, 6. John Oladele 11.40, 7. Wisdom Anyalewechi 11.52, Mai Lafia dq
(7, +0.5) 1. Yusuf Ismaila 11.03, 2. Timinade Cocodia 11.07, 3. Igho Oghoghorie Kessiena 11.29, 4. Friday Anioya 11.30, 5. David Abba 11.59

200m:
(1, 0.5) 1. Divine Oduduru 20.64, 2. Odele Tega 21.11, 3. Alieu Joof GAM 21.63, 4. Prosper Ogboma 21.70, 5. Olumide Alabi 22.37, 6. Phillip Egundehi 24.18
(2, +2.2) 1. Obinna Metu 20.65, 2. Assan Faye GAM 21.55, 3. Stanley Mbamara 21.76, 4. Usheorifsel Itsekuri 21.81, 5. Kenechukwu Iloakagbune 22.03, 6. Chibuike Egbochinam 22.06, 7. Eseroghene Oguma 22.64, 8. Mohammed Usman 23.37
(3, +1.9) 1. Nicholas Imhoaperamhe 21.39, 2. Chukwuma Onyeakwu 22.08, 3. Onyeiji Nwafu 22.33, 4. Yakubu Zubairu 22.44, 5. Cocodia Timinade 22.79, 6. Jude Okeke 23.58, 7. Ismail Bello 24.87
(4, +1.1) 1. Emmanuel Arowolo 21.18, 2. Odunayo Julius Nejo 22.03, 3. Toluwani Adebakin 22.05, 4. Francis Aswaowo 22.48, 5. Uwajimogu Chidozie 22.54, 6. David Abba 23.21, Mai Lafia dnf

400m: 1. Orukpe Erayokan 46.41, 2. Daniel Atinaya 47.47, 3. Sunday Fatoyinbo 47.52, 4. Isah Salihu 47.62, 5. Tobi Ogunmola 47.84, 6. Simon Oshasha 48.41, 7. Nkame Edu 48.49, 8. Ugochukwu Ottah 49.16
(heats)
(1) 1. Orukpe Erayokan 46.85, 2. Simon Oshasha 47.76, 3. Hope Nagbi 48.32, 4. Shadrack Ogbukwo 48.97, 5. Samuel Osadolor 49.02, 6. Mohammed Usman 51.52, 7. Afam Ogbangu 52.04, 8. Saidu Sule 56.34
(2) 1. Sikiru Adeyemi 48.97, 2. Sodiq Adebisi 49.09, 3. Nwafu Onyeji 49.94, 4. Aminu Naziri 50.87, 5. Rilwan Olowo 51.20, 6. Emmanuel Oyinloye 51.79, 7. Cyprian Oto 52.33, 8. Segun Adenuga 53.05
(3) 1. Ishaku Mohammed 49.08, 2. Sunday Francis 49.53, 3. Sunday Ubon 50.65, 4. Olanrewaju Bello 51.17, 5. Ismael Muhammed 52.13, 6. Dauda Yusuf 54.07, 7. Nnwanani Nnamdi 54.64, 8. Habibu Surajo 58.73
(4) 1. Sunday Fatoyinbo 47.89, 2. Nkame Edu 48.02, 3. Ugochukwu Ottah 48.10, 4. Tobi Ogunmola 48.19, 5. Ekundayo Sehunbo 49.08, 6. Evuarherhe Oke 50.22, Musa Adeiza Aliyu dnf
(5) 1. Isah Salihu 47.57, 2. Daniel Atinaya 47.61, 3. Gerald Odeka 48.90, 4. Toluwani Adebakin 49.77, 5. Eseroghene Oguma 50.68, 6. Yakubu Zubairu 51.08

800m: 1. Saleh Muazu 1:52.21, 2. Anayo Zez 1:52.26, 3. Daniel Agboola 1:53.00, 4. Godfrey Musa 1:54.53, 5. Sodiq Adebisi 1:55.03, 6. Emmanuel Akpan 1:55.67, 7. Teeve Ijir 2:01.16, 8. Tobi Oyetunji 2:04.20, 9. Sunday Oche 2:06.10, 10. Samuel Osadolor 2:14.87, 11. Barnabas David 2:33.43, 12. Sunday Atang 2:33.54

1500m: 1. Soudi Hamajam 3:52.57, 2. Sanusi Saka 3:57.88, 3. David Barnabas 3:58.50, 4. David Musa 4:10.47, 5. Dare Shaba 4:13.17, 6. Olawepo ABiola 4:15.55, 7. Yakubu Gyang 4:16.73, 8. Nanfwang Habila 4:17.36, 9. Bathelomew Fwan 4:17.96, 10. Solomon Mtomga 4:25.19, 11. Adeyoju Adebusuyi 4:27.80, 12. Abubakar Abdullahi 4:32.59, 13. Ikechukwu Okpara 5:39.94

5000m: 1. Adamu Shehu 15:00.33, 2. Solommon Yilbam 15:01.01, 3. Jigak Monday 15:01.09, 4. Michael Rotgak 15:53.18, 5. Paul Aondohemba 16:00.63, 6. Agber Shiminenge 16:02.45, 7. Nanfwang Habila 16:24.69, 8. Yakubu Gyang 16:25.17, 9. Egbeogu Uzodinma 17:29.48, 10. Anas Ibrahim 17:51.79, 11. Ikechukwu Okpara 18:02.07, 12. Daniel Mathew 18:02.92

110H: (0.1) 1. Abejoye Oyeniyi 14.43, 2. Samuel Osadolor 14.61, 3. Samuel Okon 14.74, 4. Precious Ojeikere 15.10, Martins Ogheriakih dnf

400H: 1. Henry Okorie 52.24, 2. Airen Esosa Williams 55.80, 3. Jugo Ezira 56.12, 4. Thomas Bello 56.18, 5. Bernard Biamegh 62.31, Afam Ogbangu dnf

High jump: 1. Theddus Okpara 2.08m, 2. Obiora Arinze 2.05m, 3. Habibu Surajo 1.75m

Long jump: 1. Shola Anota 7.60m/0.0, 2. David Ejume 7.34m/0.2, 3. Arinze Onyekwelu 7.34m/+1.0, 4. Godwin Ashien 7.31m/+0.1, 5. Tobechukwu Nwaokocha 7.28m/+0.3, 6. George Jones 6.70m/0.0, 7. Christopher Obasi 6.59m/+1.1, 8. Egah Adah 6.43m/+1.1

Triple: 1. David Oke Ejume 14.77m/+0.1, 2. Godwin Ashien 14.77m/+0.2 3. Ozor Valentine 14.31m/+0.1

Shot put: 1. Onwuka Kalu Eke 16.78m, 2. Kenechukwu Ezeofor 14.90m, 3. Isaac Odugbesan 14.40m, 4. Samuel Adams 12.32m

Discus: 1. Olawale Olatunji 51.43m, 2. Augustine Nwoye 50.87m, 3. Kenechukwu Ezeofor 49.60m, 4. Onwuka Kalu Eke 39.10m, 5. Olanrewaju Alolade 35.77m

Hammer: 1. Olawale Olatunji 50.32m, 2. Patrick Ilukwe 49.56m, 3. Ibrahim Baba 48.56m, 4. Monsuru Ganiyu 47.47m, 5. Paul Joseph 27.58m

Javelin: 1. Samuel Adams 66.96m, 2. Ezeofor Kenechukwu 63.60m, 3. Tsafa Ferdinand 58.75m, 4. Samuel Osadolor 47.80m, 5. Hyginus Onah 46.90m, 6. Chukwuebuka Friday Nwaji 45.90m, 7. Ismail Bello 36.65m

WOMEN

100m: (0.0) 1. Peace Uko 11.52, 2. Agnes Osazuwa 11.54, 3. Mercy Ntiaobong 11.65, 4. Justina Sule 11.79, 5. Mariam Bassey Edet 11.98, 6. Iyanuloluwa Bada 12.00
(heats)
(1, +0.2) 1. Mercy Ntiaobong 11.73, 2. Mariam Bassey Edet 11.89, 3. Ese Brume 11.95, 4. Justina Sule 11.97, 5. Rashidat Lawal 12.34, 6. Precious Okoronkwo 12.72, 7. Blessing Ovwighoadjebre 12.76, 8. Oghenetejiri Eferobor 13.04
(2, +0.5) 1. Peace Uko 11.59, 2. Omotayo Abolaji 11.83, 3. Agnes Osazuwa 12.08, 4. Blessing Ogundiran 12.18, 5. Eze-Echesi Ofuma 12.26, 6. Tracy Iduboe 12.60
(3, +0.3) 1. Ruth Usoro 12.14, 2. Oghenetega Oyibo 12.47, 3. Doris Nwakigwe 12.59, 4. Josephine Emeueze 13.25, 5. Juliet Ahaiwe 13.42, 6. Aisha Sadiq 14.06
(4) 1. Iyanuloluwa Bada 12.09, 2. Hope Idhe 12.34, 3. Mercy Abire 12.43, Sekinat Alawode dq

200m: (0.1) 1. Praise Idamadudu 23.76, 2. Mercy Ntiaobong 23.83, 3. Justina Sule 24.53, 4. Kemi Francis 24.78, 5. Eze Echesi Ofuma 24.90, 6. Hope Idhe 25.34, 7. Abibat Yusuf 25.63, 8. Igho Oghoghorie Kessiena 26.06

400m: 1. Patience Okon George 52.11, 2. Yinka Ajayi 52.65, 3. Funke Ogunbase 53.43, 4. Margaret Etim 53.53, 5. Praise Idaadudu 53.54, 6. Rita Odigbo 57.38
(heats)
(1) 1. Patience George 52.41, 2. Praise Idamadudu 53.46, 3. Yinka Ajayi 53.56, 4. Ogunbase Funke 54.23, 5. Margaret Etim 54.49, 6. Maria Diamond 59.24
(2) 1. Knowledge Omovoh 56.38, 2. Rita Odigbo 56.65, 3. Philomena Ihekandu 57.30, 4. Blessing Obarierhu 60.52

800m: 1. Philomena Ikehandu 2:10.21, 2. Shimenenge Agber 2:10.23, 3. Oluchi Offorma 2:13.65, 4. Loveline Jatto 2:15.34, 5. Maria Diamond 2:16.31, 6. Hellen Mamman 2:29.91, 7. Mercy Emmanuel 2:30.42, Maryamu Moses dnf

1500m: 1. Maryamu Moses 5:16.63, 2. Mercy Emmanuel 5:36.56

5000m: 1. Monica Ezekiel 18:03.83, 2. Rose Akuso 18:12.79, 3. Sale Onan 18:35.13, 4. Loveline Jatto 19:33.72, 5. Deachia Sewuese 20:18.63

100H: (+0.2) 1. Kemi Francis 14.25, 2. Grace Ayemoba 14.30, 3. Sarah Kadiri 15.22, 4. Vivia Adubi 15.59, 5. Sekinat Alawode 16.59

400H: 1. Daisy Akpofa 58.43, 2. Sarah Kadiri 60.53, 3. Adaeze Nwokike 63.54, 4. Joy Abu 65.39

High jump: 1. Esther Isah 1.73m, 2. Ngozi Nwichi 1.60m

Long jump: 1. Ese Brume 6.54m/0.0, 2. Ruth Usoro 5.99m/+0.2, 3. Mercy Abire 5.96m/+1.0, 4. Blessing Ibrahim 5.92m/+0.3, 5. Oghenekome Okolosi 5.56m/+0.2, 6. Uche Brown 5.54m/+0.1, 7. Precious Okoronkwo 5.51m/0.0, 8. Ngozi Nwichi 5.28m/+0.1

Triple: 1. Blessing Ibrahim 13.60m/+1.0, 2. Grace Anigbata 12.96m/+0.2, 3. Uche Brown 12.56m/+0.3, 4. Oghenekome Okolosi 12.41m/+0.3

Shot put: 1. Nkechi Leticia Chime 15.27m, 2. Eucharia Ogbukwo 14.10m, 3. Anulika Aniefuna 13.38m, 4. Ebelechi Edeh 10.87m, 5. Uche Brown 9.06m, 6. Hope Jacob 8.62m, 7. Gloria Kemasuode 6.64m, 8. Lami Hauwa Kato 5.95m

Hammer: 1. Daramola Feyisayo 52.18m, 2. Sophiat Tolani Omizi 48.50m, 3. Rita Mordi 42.08m, 4. Number Nnrunum 37.24m, 5. Kommond Ubana 30.20m, 6. Uche Brown 19.02m, 7. Ngozi Onyigbua 14.63m

Javelin: 1. Kelechi Nwanaga 51.85m, 2. Kasie Ugeh 37.13m, 3. Hope Idhe 36.58m, 4. Anulika Aniefuma 34.28m, 5. Ngozi Nwichi 33.00m, 6. Nneka Ukuh 28.56m, 7. Ebelechi Edeh 25.60m, 8. Esther Mbah 13.55m