7th UAF Trials, Kampala (Uganda) 28/06/2014

Source: Uganda Athletes Forum

MEN

100m: (1, -2.3) 1. Brian Ndani 11.55, 2. Robert Egesa 11.63m, 3. Kenneth Kayo 11.73, 4. Samuel Katwere 11.89, 5. Edward Ssubi 12.10 (2, 0.8) 1. Godwin Byamukama 10.88, 2. Pius Adome 11.00, 3. Noah Samuel Mwidu 11.01, 4. Musa Isabirye 11.05, 5. Denis Odero 11.29, 6. William Bongomin 11.92

200m: (1, +0.2) 1. Brian Ndani 22.73, 2. Michael Samanya 22.86, 3. Lasu Torujo 23.41, 4. Ivan Ssimba 23.76, 5. Edward Ssubi 24.25 (2, +2.4) 1. Denis Opio 21.09, 2. Godwin Byamukama 21.56, 3. Anthony Okiror 21.69, 4. Praise Demas 21.92, 5. Pius Adome 22.14, 6. Derrick Akanyijuka 23.35

400m: (1) 1. Noah Mwedu 49.63, 2. Derrick Akanyijuka 50.24, 3. Ivan Ssimba 50.41, 4. Isaac Newton Oceng 52.85, 5. Edward Ssubi 55.65, 6. Johnson Kibuuka 61.00 (2) 1. Denis Opio 46.40, 2. Michael Makan KEN 46.99, 3. Anthony Okiror 47.84, 4. Praise Demus 48.51, 5. Lasu Torujo 49.90, 6. William Bongomin 51.53, 7. David Ocan 53.88

800m: 1. Abu Mayanja 1:49.36, 2. Michael Makan 1:50.36, 3. Geoffrey Balimumiti 1:50.78, 4. Joseph Uma 1:53.74, 5. Stephen Alongu 2:02.29, Isaac Newton Oceng dnf

1500m: 1. Ezekiel Kipkirui Letting 4:07.48, 2. Simon Elayu 4:11.03, 3. Ballon Kwesiga 4:15.08, 4. Denis Yawe 4:16.95, 5. Richard Abwang 4:19.07, 6. Denis Sengoba 4:36.18

5000m: 1. Martin Chemtingen 14:20.75, 2. Difas Cheptuker 14:40.06, 3. Benjamin Njia 15:14.78, 4. Ezekiel Kipkirui Letting 15:28.65, 5. Denis Yawe 16:13.43, 6. Ballon Kwesiga 16:13.51, 7. David Kamanzi 16:23.60, 8. Richard Abwang 17:14.81

Long jump: 1. Emmanuel Okello 6.60m, 2. Richard Oyet 5.65m, 3. Rafael Okot 5.55m, 4. Isaac Ochieng 5.45m

Shot put: 1. Martin Odong 12.54m, 2. Richard Oyet 11.36m

Discus: 1. Martin Odong 37.63m, 2. Richard Oyet 33.10m, 3. Rafael Okot 31.94m

Javelin: 1. Richard Oyet 47.45m, 2. Martin Odong 41.31m, 3. Emmanuel Okello 38.14m, 4. Rafael Okot 34.84m

WOMEN

100m: (-0.4) 1. Mary Zawadi Unyuthfua 12.67, 2. Eva Nalumagga 13.27, 3. Justine Yapsabilla 13.45, 4. Rebecca Nangobi 13.72, 5. Saluwa Nakisighe 14.05

200m: (0.7) 1. Leni Shida 25.11, 2. Saluwa Nakisige 27.07, 3. Justine Yapsabilla 27.69, 4. Stella Wanruku 28.45

400m: 1. Leni Shida 54.31, 2. Halima Nakaayi 56.96, 3. Juliet Lucky Nam 61.26, 4. Joyce Baako 62.53

800m: 1. Moureen Nandago 2:19.01, 2. Susan Nakamya 2:19.72, 3. Sarah Nakwera 2:19.91, 4. Veronica Loucho 2:32.27, 5. Martha Tabingwa 2:35.45

1500m: 1. Moureen Nandago 4:37.49, 2. Susan Nakamya 4:38.36, 3. Emily Chebet 4:39.17, 4. Veronica Owucho 4:41.15, 5. Sarah Nakwel 4:58.70, 6. Annet Chelangat 5:05.71, 7. Marita Tabingwa 5:08.56, 8. Harriet Namakula 5:39.80, 9. Eliyusa Namuyimba 5:40.53

Shot Put: 1. Janneth Acan 12.22m, 2. Caroline Aber 10.70m, 3. Peace Mirembe 10.27m, 4. Mildred Gamba 9.43m, 5. Esther Apio 8.36m, 6. Cotilda Nakate 7.02m

Discus: 1. Caroline ABer 34.13m, 2. Janneth Acan 33.39m, 3. Lucy Aber 29.71m

Javelin: 1. Lucy Aber 45.73m, 2. Caroline Aber 39.50m, 3. Peace Mirembe 37.90m, 4. Esther Apio 35.16m, 5. Janneth Acan 30.74m, 6. Mildred Gamba 28.70m