Akii Bua Memorial, Kampala (Uganda) 8/06/2014

Source: Uganda Athletes Forum

MEN

100m: 1. Ivan Wesonga 10.71, 2. Moses Odong 10.80, 3. Lazarous Inya 10.91, 4. Christopher Nwang 10.96, 5. Godwin Byamukama 10.99

200m: 1. Denis Opio 21.04, 2. Godwin Byamukama 21.71, 3. Praise Demus 22.05, 4. Brian Ndani 22.35

400m: 1. Denis Opio 46.77, 2. Anthony Okiro 48.20, 3. Stephen Nokrach 48.26, 4. Rashid Etiau 48.61, 5. Praise Demus 48.98

400H: 1. Silas Okello 56.30, 2. Samuel Andabati 56.51, 3. Stephen Nokrach 57.07, 4. Fred Bongomin 57.86, 5. Benson Oyuku 58.66

800m: 1. Jimmy Adar 1:49.78, 2. Alex Cherop 1:52.66, 3. Samuel Andabati 1:53.43, 4. J. Nicholas Siya 1:54.17, 5. Kennedy Nuwahereza 1:54.72

1500m: 1. Alex Cherop 3:44.25, 2. Jacob Araptany 3:44.28, 3. Stephen Kiisa 3:49.42, 4. Adam Diego 3:50.80, 5. Peter Naibei 3:54.41

10000m: 1. Dickson Huru 28:56.61, 2. Dominic Korir 29:16.09, 3. Isaac Kibet 29:19.83, 4. Alex Cherop 29:30.22, 5. Robert Chemonges 30:07.87

High jump: 1. Emmanuel Okello 1.95m, 2. Christopher Onang 1.85m, 3. Fredrick Ochero 1.80m, 4. Derrick Nuwagaba 1.75m

Long jump: 1. Francis Oketayot 7.16m, 2. Isaac Namuwombi 6.90m, 3. Francis Bitek 6.84m, 4. Alfred Okot 6.84m, 5. Johnson Odiya 6.67m

Triple: 1. Francis Oketayot 14.87m, 2. Francis Bitek 14.59m, 3. Richard Tabu 14.40m, 4. Emmanuel Okello 14.28m

Shot put: 1. Oscar Opio 13.28m, 2. Martin Odong 12.56m, 3. Jimmy Oweka 12.22m, 4. Richard Oyet 11.64m, 5. Felix Watmon 10.80m

Discus: 1. Oscar Opio 36.82m, 2. Martin Odong 35.14m, 3. Rafael Okot 33.90m, 4. Richard Oyet 33.80m, 5. Jimmy Oweka 33.54m

Javelin: 1. Robert Okello 57.04m, 2. Oscar Opio 55.55m, 3. Willy Olanya 52.75m, 4. Alfred Okot 52.40m, 5. Amos Kabagambe 48.20m

WOMEN

100m: 1. Maureen Banura 12.42, 2. Scovia Ayikoru 12.47, 3. Emilly Nanziri 12.54, 4. Mary Zawadi Unyuthfua 12.87, 5. Munawala Zawedde 13.12

200m: 1. Maureen Banura 24.3, 2. Leni Shida 24.6, 3. Scovia Ayikoru 24.9, 4. Nasiba Nabirye 25.3, 5.Mary Adia Akello 26.0

400m: 1. Leni Shida 53.82, 2. Moureen Banura 55.05, 3. Nasiba Nabirye 55.72m, 4. Svoia Ayikoru 56.00, 5. Joyce Baako 62.04

800m: 1. Dorcus Ajok 2:06.56, 2. Susan Aneno 2:09.68, 3. Moureen Nandago 2:16.69, 4. Dorcus Inzikuru 2:23.87, 5. Joyce Baako 2:28.96

1500m: 1. Dorcus Ajok 4:22.54, 2. Patricia Chekwemoi 4:27.08, 3. Susan Nakamya 4:41.82, 4. Amina Mwalume 4:56.07, 5. Hellen Chemutai 4:57.95

5000m: 1. Stella Chesang 16:22.10, 2. Sarah Nakwel 17:13.09, 3. Dorcus Inzikuru 17:35.38, 4. Annet Chebet 17:36.88

Long jump: 1. Mary Zawadi Unyuthfua 5.93m, 2. Everlyn Achan 5.22m, 3. Muanura Zawedde 4.92m, 4. Mary A. Akello 4.74m, 5. Hellen Atim 4.47m

Shot put: 1. Janneth Acan 12.00m, 2. Peace Mirembe 11.04m, 3. Caroline Aber 10.94m, 4. Mildred Gamba 9.28m, 5. Harriet Mbabazi 8.64m

Discus: 1. Janneth Acan 37.40m, 2. Caroline Aber 36.30m, 3. Lucy Aber 28.90m, 4. Patricia Auno 26.19m

Javelin: 1. Lucy Aber 45.95m, 2. Caroline Aber 40.47m, 3. Peace Mirembe 34.52m, 4. Harriet Mbabazi 29.35m, 5. Emmanuel Oroma 26.82m