Kenya championships, Nairobi 5-7/06/2014

Source: Kip Evans on Twitter + Tilastopaja

The championships also served as a Trials for the 2014 Commonwealth Games and African Championships

MEN

100m: (7) 1. Walter Moenga 10.58, 2. Tonny Chirchir 10.63, 3. Carl Lewis 10.68

200m: (7) 1. Collins Omae 21.60, 2. Walter Moenga 21.69, 3. Tonny Chirchir KEN 21.74, 4. Elisha Kibichi 21.75

400m: (7) 1. Boniface Tumuti 45.43, 2. Solomon Buoga 46.19, 3. Mark Mutai 46.67, 4. Michael Makan 46.77, 5. Moses Kertich 46.83, 6. Thomas Musembi 47.17, 7. Alphas Kishoyan 47.51 ; (semi-final) Boniface Mucheru Tumuti 45.87

800m: (7) 1. Ferguson Rotich 1:44.88, 2. Evans Kipkorir 1:45.50, 3. Cornelius Kiplangat 1:45.73, 4. Job Kinyor 1:45.77, 5. Sammy Kirongo 1:46.38, 6. Joshua Masikonde 1:46.83, 7. Timothy Cheruiyot 1:47.38, 8. Reuben Bett 1:47.64, 9. Nicholas Kipkoech 1:47.80

1500m: (7) 1. Ronald Kwemoi 3:34.6, 2. Elijah Mwanangoi 3:35.0, 3. James Magut 3:35.1, 4. Collins Cheboi 3:36.0, .5. Vincent Kibet 3:38.2, 6. Bernard Muia 3:38.7,  7. Bethwel Birgen 3:39.4, 8. Nixon Chepseba 3:39.8, 9. Vincent Letting 3:40.7, 10. John Koech 3:43.4, 11. Bernard Kaptingei 3:46.5,  Asbel Kiprop dnf

5000m: (7) 1. Joseph Kitur Kiplimo 13:30.34, 2. Caleb Mwangangi Ndiku 13:30.45 3. Wilfred Kimitei 13:30.57, 4. Isiah Koech 13:30.81, 5. Timothy Kiptoo 13:33.51, 6. Franklin Ngelel 13:34.08, 7. Douglas Kipserem 13:34.92, 8. Fredrick Kipkosgei 13:36.87, 9. John Kipkoech 13:41.40, 10. Leonard Oloitiptip 13:42.41, 11. John Mureithi 13:45.31, 12. Bernard Kimani 13:45.56, 13. James Kibet UGA 13:51.88
(heats, 5) (1) 1. Wilfried Kimitei 13:45.4, 2. Isiah Koech 13.45.8, 3. Leonard Oloitiptip 13:46.0, 4. Franklin Ngelel 13:46.2, 5. Bernard Kimani 13:46.7, 6. David Bett 13:47.0, 7. John Kipkoech 13:48.7, 8. James Kibet UGA 13:49.2, 9. Eric Tirop 13:49.5 ; (2) 1. Douglas Kipserem 13:42.1, 2. Caleb Ndiku 13:42.4, 3. Fredrick Kipkosgei 13:43.1, 4. John Mureithi 13:45.5, 5. Timothy Kiptoo 13:46.0, 6. Jonathan Kosgei 13:52.7

10000m: (7) 1. Josphat Bett 28:06.2, 2. Peter Kirui 28:06.5, 3. Charles Cheruiyot 28:07.5, 4. Peter Mwololo 28:08.5, 5. William Sitonik 28:09.0, 6. Hosea Macharinyang 28:10.0, 7. Emmanuel Bett 28:10.5, 8. Leonard Barsoton 28:10.8, 9. Peter Kurui 28:15.6, 10. Hosea Nailel 28:16.2, 11. Daniel Muindi 28:22.8, 12. John Elimlim 28:27.3, 13. Josephat Menjo 28:33.8, 14. Eliud Mwangi 28:35.0

3000m steeple: (7) 1. Jairus Birech 8:18.0, 2. Jonathan Ndiku 8:21.4, 3. Hillary Kemboi 8:23.6, 4. Joash Kiplimo 8:27.0, 5. Abraham Chirchir 8:30.0, 6. Wilson Marabá 8:30.7, 7. Edwin Kirwa 8:32.0, 8. Peter Lagat 8:33.3, 9. Kennedy Mureithi 8:34.1, 10. Kennedy Kosgei 8:35.9, 11. Hillary Yego 8:38.5, 12. Silas Kitum 8:39.9

110H: (7) 1. Samuel Korir 14.65

400H: (7) 1. Boniface Mucheru Tumuti 49.25, 2. Nicholas Bett 49.75, 3. Kiprono Kosgei 50.41, 4. Vincent Kosgei 50.76, 5. Aron Koech 51.14, 6. Julius Oletygor 51.85, 7. Haron Tanui 51.96

High jump: (7) 1. Mathew Sawe 2.10m, 2. Nicanor Cheruiyot 2.05m, 3 Amos Kipsaina 2.05m

Long jump: (6) 1. Tera Langat 7.96m, 2. Elijah Kimitei 7.93m, 3. John Kariuki 7.86m, 4. Kiplagat Ruto KEN 7.82m, 5. Denis Ombwori 7.35m

Triple: (7) 1. Elijah KImitei 16.40m, 2. Isaac Yego 16.25m, 3. Barnabas Kalabata 16.13m, 4. Justus Chumba 15.53m, 5. Shadrack Chomboi 15.34m, 6. Amos Kipsaina 15.23m, 7. John Kariuki 15.17m

Discus: (7) 1 David Limo 49.41m

Javelin: 1. Julius Yego 80.02m, 2. Michael Rono 69.09m, 3. Sammy Keskeny 68.51m, 4. Fred Kogo 67.71m, 5. Alex Kiprotich 67.28m

20km walk: (7) 1. David Kimutai 1:23.58, 2. Samuel Gathimba 1:23:59, 3. Sylvanus Karani 1:27:28, 4. Simon Wachira 1:30:03

4x100m: (7) 1. AKDF 40.01

4x400m: (7) 1. AKDF 3:03.6, 2. Police 3:04.4, 3. Prisons 3:05.6, 4. Nairobi 3:06.0, 5. Coast 3:07.6

WOMEN

100m: (7) 1. Milcent Ndoro 12.19, 2. Sabina Mukoswa 12.31

200m: (7) 1. Maureen Thomas 24.17, 2. Milcent Ndoro 24.41, 3. Eunice Kadogo 24.55

400m: (7) 1. Maureen Maiyo 51.78, 2. Jacinta Shikanda 53.91, 3. Sandra Chepkoech 54.51, 4. Grace Kidake 54.73, 5. Eglay Nalianya 54.82, 6. Friday Gacheri 55.18

800m: (7) 1. Eunice Sum 2:01.82, 2. Janeth Jepkosgei 2:02.11, 3. Agatha Jeruto Kimaswai 2:02.29, 4. Sylvia Chesebe 2:02.32, 5. Cherono Koech 2:04.07, 6. Miriam Chepkemoi 2:05.56, 7. Nelly Jeptanui 2:06.24, 8. Charity Wandia 2:06.96, 9. Agnes Mule 2:08.69

1500m: (7) 1. Hellen Obiri 4:04.97, 2. Faith Chepngetich Kipyegon 4:05.63, 3. Selah Jepleting Busienei 4:08.85, 4. Stacy Ndiwa 4:09.84, 5. Beatrice Chepkoech 4:12.37, 6. Perine Nengampi 4:13.57, 7. Caroline Chepkemoi 4:13.59, 8. Ann Mwangi 4:15.05, 9. Angela Tanui 4:15.09, 10. Cecilia Mariam 4:25.77, 11. Nelly Ngeiwo 4:26.19, 12. Celestine Jepkorir 4:32.02, 13. Joyline Koima
(heats, 5) (1) 1. Hellen Obiri 4:13.2, 2. Selah Jepleting Busienei 4:13.6, 3. Caroline Chepkemoi 4:15.6, 4. Angela Tanui 4:15.8, 5. Nelly Ngeiywo 4:22.1, 6. Cecilia Mariam 4:23.2 ; (2) 1. Stacy Ndiwa 4:14.6, 2. Perine Nengampi 4:15.7, 3. Beatrice Chepkoech 4:16.17, 4. Caroline Kipkirui 4:21.0, 5. Celestine Jepkorir 4:22.5, 6. Joyline Koima 4:25.2

5000m: (7) 1. Mercy Cherono 15:26.66, 2. Janet Kisa 15:27.12, 3. Margaret Wangari Muriuki 15:30.18, 4. Purity Rionoripo 15:30.61, 5. Agnes Tirop 15:31.53, 6. Mary Munanu 15:36.74, 7. Gladys Chesire 15:43.52, 8. Irene Cheptai 15:51.67, 9. Margaret Chelimo 16:02.19, 10. Nancy Wambua 16:06.55, 11. Caroline Kilel 16:07.93, 12. Viola Jemutai 16:11.76, 13. Miriam Wangari KEN 16:24.64

10000m: (6) 1. Florence Kiplagat 32:30.92, 2. Joyce Chepkirui 32:33.19, 3. Emily Chebet 32:45.91, 4. Lucy Kabuu 32:50.37, 5. Doricah Obare 33:08.70, 6. Consolata Chemutai 33:25.14, 7. Monica Wangari 33:46.58, 8. Peninah Arusei 33:58.59, 9. Maureen Maiyo 34:00.40, 10. Faith Kipsum 34:20.53, 11. Ruth Nundu 34:22.78, 12. Sharon Mwiuki 34:24.43, 13. Emmy Chebet 34:32.69

3000m steeple: (7) 1. Purity Kirui 9:43.38, 2. Joan Rotich 9:44.0, 3. Hyvin Kiyeng 9:45.44, 4. Lydia Chepkirui 9:49.95, 5. Agnes Chesang 9:52.17, 6. Nancy Kimaiyo 9:54.75, 7. Fancy Cherotich 10:01.13, 8. Norah Tanui 10:01.71, 9. Elizabeth Mueni 10:06.51, 10. Maureen Masai 10:19.48, 11. Dorcas Nzembi 10:24.06, 12. Emaculate Chebet 10:37.8

100H: (7) 1. Caroline Waithera 14.60

400H: (7) 1. Francisca Koki 57.40, 2. Florence Wasike 58.53

High jump: (7) 1. Caroline Cherotich 1.70m

Pole vault: (7) 1. Winnie Langat 3.10m

Long jump: (7) 1. Gladys Musyoki 6.17m

Triple: (6) 1. Gladys Musyoki 12.98m NR, 2. Janet Chepchumba 12.75m

Shot put: (7) 1. Priscilla Isaiho 13.13m

Discus: (7) 1. Roselyn Rakamba 44.89m

Hammer: (7) 1. Linda Oseso 58.08m, 2. Lucy Omondi 49.83m

Javelin: (7) 1. Zeddy Cherotich 44.65m

20km walk: 1. Grace Wanjiru Njue 1:35:40, 2. Emily Ngii 1:41:52, 3. Susan Jepngetich 1:44:55, 4. Milka Wanja 1:49:37, 5. Judy Cheptoo 1:49:37

4x100m: (7) 1. Police 3:35.36