4rd AFN Golden League, Akure (Nigeria) 24/05/2014

Source: Official results. Full results in pdf + relays. Special thanks to Tony Osheku

MEN

200m: (-1.9) 1. Divine Oduduru 21.13, 2. Ademola Akomolafe 21.38, 3. Tamunotonye Briggs 21.47, 4. Tega Odele 21.60, 5. Nicholas Akinniyi 21.70, 6. Uyi Amengialue 21.80, 7. Mamus Emuobonuvie 21.95
(heats) (1, -1.3) 1. Oghene Efrebo 21.89 ; (2, -1.2) 1. Tega Odele 21.50, 2. Nicholas Akinniyi 21.75 ; (4, -0.7) 1. Tamunotonye Briggs 21.58 ; (5, -0.7) 1. Uyi Amengialue 21.60 ; (6, -0.8) 1. Tosin Ogunmakinju 21.98 ;

400m: 1. Omeiza Akerele 47.09, 2. Adekunle Rilwan Fasasi 47.12, 3. James Godday 47.25, 4. Adeleye Ogunmakinju 47.51, 5. Nkami Ifeanyi Edu 48.06, 6. Nosa Omosun 48.56, 7. Andrew Umoh Ifiok 48.92
(heats) 1. Adekunle Rilwan Fasasi 47.20, 2. Sodik Adebisi 49.02 ; (2) 1. Adeleye Ogunmakinju 47.61, 2. Nosa Omosun 48.02, 3. Segun Ogunkole 48.66, 4. Damola Adeniji 48.97, 5. Sunday Folayombo 48.97 ; (3) 1. Nkami Ifeanyi Edu 47.97, 2. Gerald Odeka 48.38, 3. Oluwole Odofin 48.69

800m: 1. Daniel Agboola 1:52.84, 2. Johnson Akindunjoye 1:53.72, 3. Emmanuel Akpan 1:56.29

1500m: 1. Hamajan Soudi 3:50.94, 2. Abiodun Ajani 3:58.78, 3. David Barnabas 4:03.33

5000m: 1. Ismaila Sadjo 14:38.87, 2. Shehu A Muazu 15:06.15, 3. Gochin Auwal 15:33.21

110H: (-2.2) 1. Ogieriakhi Martins 13.99, 2. Samuel Okon 14.25, 3. Godfrey Pessu 14.86, 4. Samuel Osadolor 14.91, 5. Nosayaba Erese 15.08
(heats) (1, -1.7) 1. Samuel Osadolor 14.94, 2. Wisdom Benjamin 15.02, 3. Zedekiah Chime 15.11, 4. Lukmon Oguntade 15.22, 5. Ifeanyi Atuma 15.42

400H: 1. Henry Okorie 51.68, 2. Bello Thomas 54.12, 3. Steven Manson Fika 54.70 ; (2) 1. Gbenga Bakre 54.07, 2. Alaka Richard 54.86

Long jump: 1. Babajide Okulaja 7.65m/+0.1, 2. Joseph Edafiadhe 7.20m/0, 3. Theddeus Okpara 7.16m/+1.0, 4. Bamgbose Olorunwa 7.11m/+1.5, 5. Michael Diette Spiff 7.03m/+1.1, 6. Rapheal Akpata 6.83m/+1.1

Triple: 1. Chibunna Chido 15.13m/0.9, 2. Michael Diette Spiff 14.93m/+0.9

Shot put: 1. Kenechukwu Ezeofor 16.86m, 2. Augustine Nwoye 15.62m, 3. Onwuka Kalu Eke 15.10m, 4. Clement Onejeme 14.24m, 5. Lucky Laju 13.67m, 6. Amaku Uche 13.59m, 7. Ganiyu Monsuru 13.06m, 8. Victor Akinyemi 12.60m

Discus: 1. Patrick Ilukwe 55.02m, 2. Olatunji Olawale 51.42m, 3. Kenechukwu Ezeofor 49.76m, 4. Ifeanyi Samuel Onukwue 48.58m, 5. Clement Onejeme 46.70m, 6. Lucky Laju 45.91m

Hammer: 1. Ganiyu Monsuru 50.01m, 2. Patrick Ilukwe 48.47m, 3. Olatunji Olawale 44.31m

Javelin: 1. Samuel Kure Adams 66.85m, 2. Kenechukwu Ezeofor 64.40m, 3. Friday Osayande 61.31m, 4. Kingsley Igbinosun 56.72, 5. Mark Alika Orlando 52.00m

4x100m: 1. Police (Tamunotonye Briggs, Ahmed Kasumu, Adeola Efunsile, Ademola Akomolafe) 39.86, 2. Defender (Nicholas Akinniyi, Tosin Ogunmakinju, Harry Chukwudike, Ayobami Oyebiyi (40.45), 3. ICDO (Uyi Amengialue, Agbuwa Emuobosa, Comfort Olugbemi, Oghene Efrebo) 41.02, 4. Police (Oluwatoyin Oladimeji, Oladotun Ilesanmi, Abimbola Akinyele, Ahmed Akinlawan) 41.36, 5. Lagos (Femi Oni, David Sule, Folarin Adejare, Henry Maxwell) 43.93

4x100m: 1. NSCDC 3:11.27, 2. Police 3:14.45, 3. Defender 3:14.69, 4. Lagos 3:17.23

WOMEN

200m: (0) 1. Goodness Thomas 23.6, 2. Margaret Etim 23.8, 3. Justina Sule 24.2, 4. Oloye Bukunmi 24.6, 5. Oluchi Omeh 25.0
(heats) (1, -2.2) 1. Margaret Etim 24.56, 2. Ese Brume 24.91, 3. Isoken Igbinosun 24.94 ; (2, -2.4) 1. Oloye Bukunmi 24.71

400m: 1. Loveth Odia 53.67, 2. Josephine Ehigie 54.22, 3. Eleojo Ali 54.72, 4. Linda Friday 55.58, 5. Yinka Ajayi 55.78, 6. Oluchi Ufforma 57.67
(heats) (1) 1. Eleojo Ali 54.60, 2. Yinka Ajayi 54.80, 3. Loveth Odia 54.99 ; (2) 1. Josephine Ehigie 54.51, 2. Linda Friday 55.59, 3. Oluchi Ufforma 57.28, 4. Oluoma Nwoke SIrika 57.53 ;

800m: 1. Egbeniyi Abike 2:13.01

1500m: 1. Esther Oluwatobiloba Asamu 4:37.63, 2. Rose Danjuma 4:42.08, 3. Bunmi Odejobi 4:49.41

3000m: 1. Onan Sale 10:24.46, 2. Rose Akuso 10:24.70, 3. Iwanger Akaha 10:46.42, 4. Patricia Deshi 10:51.67

100H: (-2.4) 1. Amaka Ogoegbunam 13.88, 2. Grace Ayemoba 14.17, 3. Joy Digha 14.21, 4. Favour Efe 14.37, 5. Temidayo Oshibanjo 14.46, 6. Bosede Nwachukwu 15.10, Patience Okoro dq

400H: (1) 1. Amaka Ogoegbunam 56.92, 2. Ann Nwaogu 59.03, 3. Ruth Oluwakemi Francis 60.33, 4. Favour Efe 60.96, 5. Folake Balogun 61.70 ; (2) 1. Philomena Ihekandu 60.25, 2. Faith Daisy Akpofa 60.58

High jump: 1. Patience Okoro 1.65m, 2. Tina Olero Samson 1.60m

Long jump: 1. Chinazom Amadi 6.44m/+1.9, 2. Ese Brume 6.26m/+1.2, 3. Adewunmi Ademuwagun 6.05m/+0.9, 4. Blessing Ibrahim 5.95m/+1.9, 5. Precious Okoronkwo 5.90m/+0.9, 6. Mercy Uyoyo Abire 5.75m/0, 7. Peace Nwengelina 5.67m/+1.1, 8. Hope Idhe 5.61m/0, 9. Kasie Veronica Ugeh 5.40m/+1.6, 10. Mary Emiata Otoaruon 5.32m/+0.9

Triple: 1. Blessing Ibrahim 13.59m/+1.6, 2. Mary Emiata Otoaruon 13.17m/+0.5, 2. Mercy Honesty 12.60m/0, 3. Hope Idhe 12.30m/+1.4, 4. Nnenna Ann Ajaude 11.60m/+1.9

Shot put: 1. Nkechi Chime 14.17m, 2. Celestina Efobi 13.90m, 3. Patience Okoro 12.88m, 4. Sunday Udeme 11.58m, 5. Precious Aniokoh 10.62m

Discus: 1. Omolara Samuel 40.77m, 2. Celestina Efobi 40.53, 3. Nkechi Chime 35.95m, 4. Rita Modili 33.57m

Hammer: 1. Feyisayo Daramola 59.27m, 2. Rasheedat Quadri 52.03m, 3. Omolara Samuel 50.96m, 4. Rita Modili 43.94m

Javelin: 1. Nwanaga Kelechi 44.68m, 2. Patience Okoro 43.18m, 3. Chioma Enemuo 43.10m, 4. Pat Maduagwu 38.67m, 5. Obiageli Maduagwun 38.20m

4x100m: 1. NSCDC 46.07, 2. Customs 46.39, 3. Defender 47.47, 4. Kwara 49.68