2nd AFN Golden League meet, Ilorin (Nigeria) 26/04/2014

Source: Official results. Full results in pdf. Special thanks to chief Tony Osheku

MEN

200m: (final, -2.2) 1. Divine Oduduru 21.14, 2. Tega Odele 21.23, 3. Tamunotonye Briggs 21.58, 4. Ademola Akomolafe 21.66, 5. Kehinde Olubodun 21.89, 6. Chukwudi Olisakwe 21.91, 7. Toyin Kolawole 22.21; (heats) (1, -5.1) 1. Divine Oduduru 21.79 ; (2, -4.4) 1. Olisakwe Chukwudi 22.31 ; (3, -3.5) 1. Tamunotonye Briggs 21.97 ; (4, -3.6) 1. Akerele Omeiza 22.24, 2. Towin Kolawole 22.31 ; (5, -4.1) 1. Tega Odele 21.75

400m: (final) 1. Akerele Omeiza 47.33, 2. Adekunle Rilwan Fasasi 47.36, 3. Andrew Umoh Ifiok 47.63, 4. Segun Ogunkole 48.30, 5. Akindele Aanda 48.31, 6. Sikiru Adewale Adeyemi 48.70, 7. Amenguialue Uyi 48.71, 8. Sunday Folayombo 48.76

800m: 1. Anayo Eze 1:53.99, 2. Daniel Agboola 1:54.61, 3. Johnson Akindunjoye 1:54.63, 4. Emmanuel Akpan 1:55.77, 5. Tope Karounwi 1:58.12, 6. terver Ijiir 1:59.09

1500m: 1. Soudi Hamajan 3:54.61, 2. Barnabas David 3:56.66, 3. Osuolale Taiwo 3:57.80, 4. Ajani Abiodun 4:01.01, 5. Ajibade Sunday Jacob 4:03.96, 6. Joshua D. Hassan 4:05.48

5000m: 1. John Bulus Jah 15:16.22, 2. Sakan Sanni 15:17.20, 3. Simeon D. Raymond 15:23.38, 4. Osuolale Taiwo 15:27.34

110H: (-2.3) 1. Martins Ogieriakhi 14.09, 2. Samuel Okon 14.39, 3. Godfrey Timi Pessu 14.73, 4. Nosayaba Erese 14.85, 5. Oyeniyi Abejoye 14.87

400H: 1. Henry Okorie 52.42, 2. Chukwuegozie Okoro 53.36, 3. Maduadi Chidike 53.83, 4. Thomas Bello 54.23

High jump: 1. Obiora Arinze 2.15m, 2. Theddeus Okpara 2.10m, 3. Ashipa Abayomi 1.95m, 4. Omodunmiju Tunde 1.90m, 5. Ayeni Babafemi 1.90m, 6. Sunday Meshak Taiwo 1.90m, 7. Tayo Bolaji 1.90m

Long jump: 1. Oluwatoyin Oladimeji 7.68m/+0.6, 2. Akintokun Bode 7.28m/+0.8, 3. Ogheneovo Pius Omofezi 7.17m/+1.3, 4. Rapheal Akpata 7.03m/+0.7

Triple: 1. Olajide Abiola 15.56m/+0.9, 2. Blessed Ugwummadu 15.06m/+1.5, 3. Valentine Ozor 14.84m/+0.7

Shot put: 1. Godknows Ekanem 14.55m, 2. Olawale Samuel Olatunji 13.41m, 3. Ganiyu Monsuru 13.17m, 4. Friday Ibrahim 12.13m, 5. Simeon Damah 11.97m

Discus: 1. Olawale Samuel Olatunji 51.50m, 2. Godknows Ekanem 44.82m, 3. Simeon Damah 43.15m

Hammer: 1. Ibrahim Baba 51.76m, 2. Charles Ojesebholo 49.77m, 3. Ganiyu Monsuru 48.90m, 4. Patrick Ilukwe 47.24m

Javelin: 1. Johnmike Eze 66.53m, 2. Adams Samuel Kire 61.78m, 3. Umunna Nwoye 56.16m, 4. Damah Simeon 55.82m, 5. Igbinosun Kingsley 55.64m, 6. Julius Osaze 55.55m

4x100m: 1. Police 40.07, 2. Delta 40.53, 3. Defender 40.87, 4. CDA 41.29, 5. Kwara 41.86, 6. ICDO 42.13

4x400m: 1. NSCD 3:15.68, 2. Lagos 3:18.54, 3. Customs 3:18.98, 4. Fappy 3:20.11, 5. Defender 3:27.20

WOMEN

200m: (final, -0.8) 1. Igbinosun Isoken 24.24, 2. Deborah Oyedemi 24.49, 3. Ezealah Nkem 24.49, 4. Goodness Thomas 24.54, 5. Omotayo Abolaji 25.21 ; heats 1. (1, -5.4) 1. Igbinosun Isoken 24.90, 2. Margaret Etim 25.06, 3.Brume Ese 25.69

400m: 1. Margaret Etim 53.93, 2. Oladoye Funke 54.41, 3. Eleojo Ali 54.82

800m: 1. Joy Abiye David 2:09.46

1500m: 1. Esther Oluwatobiloba 4:33.06, 2. Abike Egbeniyi 4:40.55, 3. Olamide Oluwaseun 5:09.43

3000m: 1. Nancy Mathew 10:29.45, 2. Iwanger Akaha 10:49.02, 3. Chidimma Atouma 11:18.94, 4. Olamide Oluwaseun 11:19.09

100H: (-3.7) 1. Grace Ayemoba 14.60, 2. Joy Digha 14.70, 3. Temidayo Oshinbanjo 14.75

400H: (final) 1. Amaka Ogoegbunam 57.31, 2. Ann Nwaogu 59.24, 3. Aminat Odeyemi 59.82, 4. Ruth Oluwakemi Francis 61.16, 5. Philomena Ihekandu 62.45, 6. Sarah Quadri 62.80, 7. Bosede Nwachukwu 62.91

High jump: 1. Anslem Chinyere 1.70m, 2. Patience Okoro 1.65m, 3. Tina Samson 1.55m, 4. Ozioko Ugwu Chekwube 1.50m, 5. Queen Oyetakin 1.50m

Long jump: 1. Brume Ese 6.40m/+1.3, 2. Chinazom Amadi 6.31m/+0.9, 3. Precious Okoronkwo 6.00m/+1.1, 4. Blessing Ibrahim 5.90m/+1.5, 5. Hope Jacob 5.63m/+0.9, 6. Ruth Usoro 5.53m/+0.3

Shot put: 1. Chime Nkechi 14.62m, 2. Eucharia Ogbukwo 14.25m, 3. Uju Anoliefo 13.83m, 4. Patience Okoro 12.92m, 5. Priscilla Zever 12.00m, 6. Chinyere Okocha 10.99m, 7. Oladejo olu 10.44m, 8. Joan Ameh 9.04m

Hammer: 1. Daramola Feyisayo 55.57m, 2. Rasheeda Quadri 51.65m, 3. Samuel Omolara 49.64m, 4. Ria Modili 44.01m, 5. Cecilia Epkeyong Inyang 43.40m

Javelin: 1. Patience Okoro 40.72m, 2. Priscilla Zever 40.43m, 3. Oladejo Tolu 30.29m, 4. Ozioko Ugwu Chekwube 29.00m

4x100m: 1. Customs 45.91, 2. NSCDC 46.21, 3. Kwara 47.18, 4. NSCDC 47.47