1st AFN Golden League meet, Abuja (Nigeria) 12/04/2014

Source: Official results. Full results in pdf. Special thanks to chief Tony Osheku

MEN

100m: (0.9) 1. Obinna Metu 10.36 (10.31 heats), 2. Ogho-Oghene Egwero 10.40, 3. Onyeaku Chukwuma 10.45, 4. Akomolafe Ademola 10.47, 5. Divine Oduduru 10.48, 6. Odele Tega 10.63, 7. Anthony Egode 10.65, 8. Tamunotonye Briggs 10.69

(heats) (1, +0.9) 1. Ogho-Oghene Egwero 10.44, 2. Tamunotonye Briggs 10.61, 3. Emuobosa Agbuwa 10.71, 4. Godwin Ashien Alex 10.94, 5. C. Obasi 10.98, 6. Ismaila Yusuf 11.03 ; (2, +0.1) 1. Divine Oduduru 10.55, 2. Victor Ikazobor 10.76, 3. Oladimeji Oluwatoyin 10.89, 4. Emmanuel Nwokocha 10.98 ; (3, +0.7) 1. Obi Chibueze Isaac 10.84? 2. Uya Amengialue 10.96 ; (4, +0.3) 1. Obinna Metu 10.31, 2. Aliu Adetola 10.86, 3. Soyemi Abiola 11.04 ; (5, +0.5) 1. Olisakwe Chukwudi 10.70, 2. Onyeabor Ngworgu 10.82 ; (6, 0) 1. Onyeaku Chukwuma 10.65, 2. Ahmed Kasumu 10.82, 3. David Adeyemi Ebunoluwa 10.83 ; (7, -0.7) 1. Adeola Efunsile 10.92 ; (8, +0.6) 1. Nicholas Akinniyi 10.76, 2. Ndipmong Edet 10.83, 3. Chimere Ufomba 10.84, 4. Emuobonuvie Mamus 10.86 ; (9, 0) 1. Otaruon Mary Emiata 10.75 ; (10, +0.3) 1. David Sule 10.89 ; (11, +0.1) 1. Akomolafe Ademola 10.56, 2. Kehinde Ogunshola 10.93, 3. Ogunmakinju Tosin 10.96, 4. Toyin Kolawole 10.98 ; (12, +0.5) 1. Afolabi Olatunji 10.61, 2. Kelvin Obazee 10.83, 3. Ilesanmi Oladotun 11.01 ; (14, +0.6) 1. Odele Tega 10.66, 2. Benjamin Adukwu 10.71, 3. Eric Egbonkumor 10.71 ; (15, -0.3) 1. Abdullahi Salisu 10.86

400m: 1. Tobi Ogunmola 46.66, 2. Omeiza Akerele 46.92, 3. Fasasi Adekunle Rilwan 47.25, 4. Ifiok Andrew Umoh 47.75, 5. Simon Oshasha 48.12, 6. Adeosun Adefemi 48.69, 7. Godday James 49.21, 8. Fatoyinbo Ojo Sunday 50.12

(heats) (1) 1. Oshasha Simon 48.25 ; (2) 1. Godday James 48.25, 2. Atanda Akindele 48.58, 3. Ugochukwu Ottah 48.65 ; (3) 1. Tobi Ogunmola 47.50, 2. Adeosun Adefemi 48.57 ; (4) 1. Omeiza Akerele 47.75, 2. Ekundayo Sehubo 48.68 ; (5) 1. Ifiok Andrew Umoh 47.36, 2. Edu Nkami Ifeanyi 48.64, 3. Okeke Ugochukwu 48.79 ; (7) 1. Fasasi Adekunle Rilwan 47.90

800m: 1. 1. Anayo Eze 1:54.84, 2. Barnabas David 1:55.15, 3. Emmanuel Akpan 1:55.60, 4. Daniel Abgoola 1:55.66, 5. Justine Agu 1:56.03

1500m: 1. Kefas Williams 3:56.71, 2. John Bulus Jah 3:57.54, 3. Shehu A. Muazu 3:59.85, 4. Godfrey Charles Musa 4:00.02

5000m: 1. Kefas Williams 14:52.74, 2. Shehu A. Muazu 14:53.81, 3. John Bulus Jah 15:00.80

110H: (0.4) 1. Ogieriakhi Martins 14.01, 2. Samuel Okon 14.10, 3. Godfrey Pessu 14.64, 4. Nosayaba Erese 14.76, 5. Yusuf Omotola Najeemdeen 15.01

400H: 1. Henry Okorie 51.96, 2. Chukwuegozie Okoro 53.90, 3. Gbenga Bakare 54.05

High jump: 1. Thadeus Okpara 2.10m, 2. Obiora Arinze 2.05m, 3. Nwagbo Afamefuna 1.95m, 4. Omodunmiju Tunde 1.95m, 5. Sunday Mesha Taiwo 1.90m

Long jump: 1. Okulaja Babajide 7.38m, 2. Akintokun Bode 7.20m, 3. Tochukwu Emmanuel Nwokocha 7.12m

Shot put: 1. Eke Onwuka Kalu 16.28m, 2. Kenechukwu Ezeofor 16.04m, 3. Olawale Olatunji 13.17m, 4. Clement Onejeme 12.93m

Discus: 1. Kenechukwu Ezeofor 53.66m, 2. Augustine Nwoye 49.90m, 3. Olawale Olatunji 48.51m, 4. Clement Onejeme 41.57m, 5. Ibrahim Baba 41.37m

Javelin: 1. Kenechukwu Ezeofor 65.12m, 3. Adams Samuel Kure 63.10m, 3. Ndifreke Edet 58.96m, 4. Kingsley Igbinosun 58.83

20km walk: 1. Adeyemi Kazeem 1:34, 2. Hervé Taptue 1:35, 3. Lawal Oluwaseyi 1:38

WOMEN

100m: (0.8) 1. Peace Uko 11.45, 2. Goodnes Thomas 11.59, 3. Ezealah Nkem 11.61, 4. Justina Sule 11.63, 5. Igbinosun Isoken 11.64, 6. Omeh Oluchi 11.67, 7. Deborah Odeyemi 11.70

(heats) (1, +0.9) 1. Peace Uko 11.60, 2. Deborah Odeyemi 11.77, 3. Ebuka Obidinigwe 11.94, 4. Omotayo Abolaji 11.98, 5. Brume Ese 12.01 ; (2, -0.1) 1. Igbinosun Isoken 11.70, 2. Mariam Bassey Edet 11.93, 3. Margaret Etim 12.00 ; (3, 0.1) 1. Justina Sule 11.75 ; (4, 0.4) 1. Ezealah Nkem 11.74, 2. Omeh Oluchi 11.79 ; (5, -0.4) 1. Amaka Ogoegbunam 11.83, 2. Goodness Thomas 11.86, 3. Bukunmi Oloye 12.13

400m: 1. Patience Okon 53.07, 2. Funke Oladoye 53.60, 3. Abimbola Junaid 54.69, 4. Eleojo Ali 55.10, 5. Praise Oghenefejiro Idamadudu 55.69, 6. Linda Friday 55.92 ; (heats) (1) 1. Funke Oladoye 53.54, 2. Abimbola Junaid 54.86 ; (2) 1. Patience Okon 53.34

800m: 1. Esther Oluwatobiloba Asamu 2:09:04

1500m: 1. Shimenenge Agber 4:44.01, 2. Joy Abiye David 4:44.82, 3. Egbeniyi Abike 4:46.37

3000m: Results to be disregarded. Probably one lap short.

100H: (0.1) 1. Rebecca Temidayo Oshinbanjo 14.30, 2. Joy Digha 14.42, 3. Favour Efe 14.56, 4. Nwachukwu Bosede 14.86, 5. Patience Okoro 15.00, 6. Amibola Lawal 15.03

400H: 1. Ruth Oluwakemi Francis 61.53, 2. Nwachukwu Bosede 64.74

High jump: 1. Patience Okoro 1.70m, 2. Tina Olero Samson 1.60m, 3. Ozioko Ugwu Chekwube 1.58m, 4. Ladia Egharevba 1.58m

Long jump: 1. Chinazom Amadi 6.39m/+0.8m, 2. Ese Brume 6.29m/+0.1, 3. Adewunmi Ademuwagun 5.98m/+0.2, 4. Hope Jacob 5.82m/+0.3, 5. Oghenekome Okolosi 5.69m/+0.8, 6. Blessing Ibrahim 5.65m/0, 7. Precious Okoronkwo 5.59m/+0.1, 8. Mary Emiata Otoaruon 5.47m/+0.3

Triple: 1. Blessing Ibrahim 13.05m, 2. Mary Emiata Otoaruon 12.96m, 3. Brown Uche 12.56m, 4. Hope Jacob 12.46m

Shot put: 1. Leticia Chime Nkechi 14.14m, 2. Eucharia Ogbukwo 13.80m, 3. Uju Anoliefo 13.76m, 4. Celestina Efobi 12.97m, 5. Patience Okoro 12.83m, 6. Adetoyi Durotoye 10.16m

Marteau: 1. Daramola Feyisayo 61.51m, 2. Omolara Samuel 50.99m, 3. Rasheedat Quadri 49.69m, 4. Rita Modili 39.32m

20km walk: 1. Queensly Asedo 55:05