Dr. D. K. Olukoya National U-18 Champs, Ijebu Ode (Nigeria) 27-28/02/2014

Source: Official results. Full results in PDF + relay results in PDF (including athletes’ birthdates). Special thanks to Chief Tony Osheku

BOYS

100m: (final) (-2.4) 1. Chukwudi Olisakwe 11.14, 2. Ismaila Yusuf 11.23, 3. Kenechukwu Iloakaebunam 11.25, 4. Abiola Soyemi 11.29, 5. Uruemu Idjesa 11.30, 6. Runny Ikechukwu Igo 11.50, 7. Ibrahim Jimoh 11.78, Godwin Ashien dq ;
(heats)
(1, -2.2) 1. Runny Ikechukwu Igo 11.19 Q, 2. Uruemu Idjesa 11.36 q, 3. Blessing Oluwayemi 11.57, 4. Oghenerume Emakpor 12.00, 5. Itunu Akinboro 12.12, 6. Franklin Chukwuma 12.18, 7. Abdulazeez Oshonuga 12.29, 8. Femi Eni 12.42 ;
(2, -2.3) 1. Kenechukwu Iloakaebunam 11.25 Q, 2. Godwin Ashien 11.28 q, 3. Emmanuel Chukwudeafor 11.81, 4. Charles Aigbavboa 11.86, 5. Sodiq Adebisi 12.14 ;
(3, 0) 1. Soyemi Abiola 11.19 Q, 2. Damilola AKinola 11.36, 3. Blessing Oluwayemi 11.57, 4. Success Akazua 12.00, 5. Idown Temilehin 12.12, 6. Daniel Ojo 12.18, 7. Yinusa Olawale 12.29, 8. Gafar Akeem 12.42 ;
(4, -0.8) 1. Ibrahim Jimoh 11.57 Q, 2. Olamide Afolabi 11.73, 3. Emmanuel Effiom 11.78, 4. Daniel Nwaochei 11.84, 5. Peter Osademe 11.87, 6. Olu Jemameh 12.10, 7. Temito Oyeneye 12.76 ;
(5, -2.9) 1. Ismaila Yusuf 11.18 Q, 2. Rotimi Isaac 11.38, 3. Agbolade Orelaja 11.49, 4. Oluwabunmi Lawal 11.56, 5. Sunday Olayemi 11.67, 6. Ajiboye Lekan 11.72, 7. Abiodun Kako 11.90 ;
(6, -1.9) 1. Chukwudi Olisakwe 10.96 Q, 2. Benjamin Obisesan 11.87, 3. Emmanuel Idehen 11.96, 4. Victor Abah 11.97, 5. Azugwo Ndifereke 12.26, 6. Yusuf Adesola 12.35, 7. Rasaq Matanmi 12.60, 8. Hyginus Wisdom 12.61

200m: (final, -5.1) 1. Chukwudi Olisakwe 22.39, 2. Abiola Soyemmi 22.67, 3. Ismaila Yusuf 22.81, 4. Akinola Damilola 23.01, 5. Precious Mgbeahuru 23.11, 6. Godwin Ashien 23.51, 7. Kenechukwu Iloakaebunam 23.67 ;
(heats)
(1, -1.8) 1. Damilola Akinola 22.97, 2. Abdulazeez Oshonuga 23.30, 3. Emmanuel Idehen 23.50, 4. Runny Ikechukwu Igo 24.90 ;
(2, -2.2) Kenechukwu Iloakaebunam 22.84, 2. Olamide Afolabi 23.81, 3. Sodiq Adebisi 24.33, 4. Yusuf Adesola 24.99, 5. Rasaq Matanmi 25.21 ;
(3, -2.7) 1. Godwin Ashien 23.06, 2. Rasaki Olaniyna 23.90, 3. Abiodun Kako 24.16, 4. Glory Oiboweme 24.19, 5. Daniel Ojo 24.49, 6. Itunu Akinboro 24.92, 7. Olu Jemameh 25.13 ;
(4, -3.1) 1. Ismaila Yusuf 22.24, 2. Femi Oni 22.90, 3. Victor Abah 23.83, 4. Ismail Isiaka 24.28, 5. Precious Simon Tagwan 24.29, 6. Olawale Yinusa 24.30 7. Franklin Chukwuma 25.47 ;
(5, -2.9) 1. Chukwudi Olisakwe 22.23, 2. Agbolade Orelaja 22.99, 3. Oluwabunmi Lawal 23.15, 4. Chinonso Gentle Onne 23.64, 5. Success Akazua 23.95, 6. Olowofela Atobatele 24.07, 7. Sunday Olayemi 24.24 ;
(6, -0.8) 1. Precious Mgbeahuru 23.04, 2. Royson Okoli 24.09, 3. Emmanuel Chukwudeafor 24.10, 4. Peter Osademe 24.11, 5. Samuel Uke 25.24, 6. Gafar Akeem 25.51, 7. Hyginus Wisdom 25.73 ;
(7, -0.6) 1. Abiola Soyemi 22.33, 2. Adetunji Bodunde 22.47, 3. Ibrahim Jimoh 23.02, 4. Ajiboye Lekan 23.28, 5. Oluwaseun Akinnitire 23.61, 6. Azugwo Ndifereke 24.08, 7. Benjamin Obisesan 24.50

400m: (final) 1. Adeyemi Sikiru 48.20, 2. Samson Nathaniel 48.73, 3. Ayodeji Akinkuowo 48.85, 4. Atanda Akindele 48.96, 5. Adetunji Bodunde 49.85, 6. Gafaru Audu 50.48, 7. Emmanuel Akpan 50.72
(heats)
(1) 1. Adetunji Bodunde 49.72, 2. Godwin Yakubu 51.99, 3. Taiwo Opeyemi 52.41, 4. Erhun Enabulele 52.99, 5. Karounwi Tope 53.82, 6. Glory Oiboweme 54.32, 7. Nosa Osayogie 60.52 ;
(2) 1. Ayodeji Akinkuowo 49.19, 2. Gafaru Audu 49.66, 3. Oluwaseun Akinnitire 50.92, 4. Imaseun Samson Osayi 51.32, 5. Ismail Isiaka 51.48, 6. Taiwo Lawal 52.04, 7. Mayowwa Popoola 54.56 ;
(3) 1. Emmanuel Akpan 51.22, 2. Emmanuel Bamidele 51.40, 3. Olaniyna Razaki 51.58, 4. Ajokpaoghene Obonyanu 51.78, 5. Clinton Amara 54.32 ;
(4) 1. Samson Nathaniel 48.59, 2. Emmanuel Oyinloye 50.93, 3. Olowofela Atobatele 53.13, 4. Rasheed Sanusi 55.48, 5. Rasak Ogunsekan 56.07, 6. Damilola Amoo 64.38 ;
(5) 1. Adeyemi Sikiru 48.43, 2. Oluwasakin Omotoye 52.14, 3. Christian Martins 56.12, 4. Mustapha Toheeb 59.73 ; (6) 1. Atanda Akindele 49.44, 2. Precious Mgbeahuru 50.01, 3. Kingsley Akuekwe 52.07, 4. Austin Oshodin 54.60, 5. Azugwo Ndifereke 54.93, 6. Oluwaseun Akinnitire 59.84, Hussain Maymunat dq

800m: 1. Chidi Okeke 1:55.74, 2. Emmanuel Akpan 1:56.41, 3. Godwin Yakubu 1:57.36, 4. Akeem Balogun 1:58.28, 5. Karounwi Tope 1:59.68, 6. Kazeem Ajibola 2:01.76, 7. Clinton Amara 2:02.33, 8. Muhammed Ismail Omobolaji 2:05.09, 9. Moses Onomeleke 2:07.01, 19. Emmanuel Obu 2:07.89, 11. Jeremiah Enyinniah 2:10:27, 12. Kazeem Isa 2:10.59, 13. Prior Oghonogor 2:11.11, 14. Olatunde Olashinde 2:11.84, 15. Rask Ogunsekan 2:12.01, 16. Rasak Awodeyin 2:23.52, 17. Damilola Amoo 2:23.78

1500m: 1. Chidi Okeke 4:11.47, 2. Saka Sanusi 4:12.42, 3. Olaoluwa Adeyemi 4:16.02, 4. Oghonogor Prior 4:21.39, 5. Hamed Isa 4:23.19, 6. Goodluck Olori 4:26.56, 7. Akeem Balogun 4:27.77, 8. Emmanuel Obu 4:28.29, 9. Moses Onomoeleke 4:33.57, 10. John Eromosele 5:10.21

5000m:1. Saka Sanusi 15:54.15, 2. Olaoluwa Adeyemi 15:55.62, 3. Hamed Isa 16:39.80, 4. Sunday Ijoko 17:23.09, 5. Akeem Balogun 17:32.69, 6. Goodluck Olori 17:32.74

110H: (-2.3) 1. Bashiru Abdullahi 14.44, 2. Precious Simon Tagwai 16.10, 3. Thimothy Emoghene 16.12, 4. Noah Mbeke 16.82, 5. Royson Okoli 17.38, 6. Christain Martins 17.45

400H: 1. Gbenga Bakare 55.08, 2. Timothy Emoghene 55.94, 3. Godwin Yakubu 56.72, 4. Chinonso Gentle Onne 68.19

Long jump: 1. Oke David Ejumeta 7.24m, 2. Fabian Edoki 7.21m, 3. Nwaokocha Tobechukwu 7.03m, 4. Blessing Oluwayemi 7.00m, 5. David Eyo 6.92m, 6. Omo-Ohimai Erhayanmen 6.72m, 7. Jasper Aluya 6.68m, 8. David Anthony 6.60m, 9. Razaki Olaniyna 6.43m, 10. Emmanuel Effiom 6.24m, 11. Victor Ntekin 6.18m, 12. Adeyemi Adeola 6.06m, 13. Idown Temilehin 6.01m

Triple: 1. Fabian Edoki 15.08m/1.3, 2. David Eyo 14.20m/+2.2, 3. Emmanuel EFfiom 13.88m/1.6, 4. Kingsley Ayebode 13.75m/1.6, 5. Pius Nzube Thezua 13.72m/+2, 6. Rasheed Yusuf 12.78m/1.9, 7. Cosmos Izu 12.30m/1

Shot put: 1. Kenechukwu Anyadiegwu 12.55m, 2. Ezekiel Nyong 12.35m, 3. Sadam Ibrahim 11.35m, 4. Daniel Ogbechi 10.85m, 5. Chekube Nwaze 10.85m, 6. Caleb Ehilegikhian Ehichioya 10.20m, 7. Samuel Igele 10.02m, 8. Ismail Isiaka 9.65m, 9. Gbenga Abioye 9.00m

Discus: 1. Caleb Ehilegikhian Ehichioya 37.41m, 2. Sadam Ibrahim 34.70m, 3. Ayodele Opeyemi 31.36m, 4. Miracle Onwughalu 30.00m, 5. Chekube Nwaze 28.09m, 6. John Mbakpuo 26.30m, 7. Samuel Igele 21.60m, 8. Lateef Taiwo 19.83m

Javelin: 1. Ezekiel Nyong 53.60m, 2. David Anthony 53.60m, 3. Ayodele Opeyemi 43.11m, 4. Lawrence Onyejiaka 39.56m, 5. Gbenga Abioye 31.33m

5000m walk: 1. Gbenga Fatoyingbo 24:42.56, 2. Emmanuel Lasisi 28:13.92, 3. Christian Chibuzo 32:28.61

Medley Relay: (final, 28) 1. Kwara State 1:56.32 (Rotimi Isaac, Ajiboye Lekan, Abiola Soyemi, Adeyemi Sikiru), 2. Ekiti 1:59.05 (Afolabi Olamide, Akinola Damilola, Ismaila Yusuf, Gafaru Audu), 3. Delta State (Uruemu Idjesa, Oghenerume Emakpor, Chukwudi Olisakwe, Chukwudi Olisakwe, Emmanuel Oyinloye), 4. Buka Tigers 2:00.94 (Abiodun Kako, Agbolade Orelaja, Bakare Gbenga, Samson Nathaniel), 5. AJAG 2:02.50 (Atanda Akindele, Emmanuel Bamidele, Jeremiah Enyinniah, Tope Karounwi), 6. UBAC 2:4.10 (Runny Ikechukwu Igo, Austin Oshodin, Samson Osayi Imasuen, Oghonogor Prior), 7. Oyo 2:07.34 (Benjamin Obisesan, Popoola Mayowa, Kazeem Ajibola, Adetunji Bodunde), Rivers (Succes Akazua, Peter Osademe, Precious Mgbeahuru, Clinton Amara) dnf ;
(heats)
(1) 1. Ekiti 1:58.92, 2. Delta 2:02.94, 3. UBAC 2:05.23, 4. Rivers 2:05.52, 5. Oyo 2:06.33, 6. Splendour 2:08.01 (Rasheed Sanusi, Adesola Yusuf, Rasak Ogunsekan, Ismail Isiaka) ;
(2) 1. Kwara 1:58.23, 2. Buka 2:01.44, 3. Ajag 2:04.05, 4. FAPP 2:06.31 (Omotoye Oluwasakin, …, Olashinde Olatunde), 5. APAC 2:06.93 (Precious Simon Tagwai, Daniel Ojo, Chinonso Gentle Onne, Godwin Yakubu), 6. CROS 2:10.57 (Ezekiel Nyong, David Anthony, David Eyo, Emmanuel Effiom)

GIRLS

100: (final, -2.5) 1. Aniekeme Alphonsus Etim 12.32, 2. Favour Ekezie 12.42, 3. Omotayo Abolaji 12.57, 4. Bunmi Oloye 12.64, 5. Mercy Ntiaobong 12.76, 6. Oghenetega Oyibo 12.80, 7. Magdaline George 12.86, 8. Precious Okoronkwo 12.87
(heats)
(1, 0.0) 1. Aniekeme Alphonsus Etim 12.25 q, 2. Marcy Abire Uyoyo 13.19, 3. Tayo Ajasa 13.21, 4. Temitope Joel 14.15, 5. Vivian Egwaili 14.58
(2, -2.1) 1. Omotayo Abolaji 12.58 q, 2. Favour Ekezie 12.62 q, 3. Sodiya Lolade 13.06, 4. Ruth Monday 13.16, 5. Omolayo Omosola 13.85
(3, -2.1) 1. Bunmi Oloye 12.77 q, 2. Magdaline George 12.90 q, 3. Precious Okoronkwo 12.91 q, 4. Grace Ogar 13.00, 5. Opeyemi Adesuwa 13.06, 6. Veronica Ayeku 13.48, 7. Ejiro Sunday Osazuwa 13.74
(4, -2.5) 1. Oghenetega Oyibo 12.86 q, 2. Mercy Ntiaobong 12.88 q, 3. Mavellous Asemota 13.05, 4. Ruth Usoro 13.33, 5. Deleme Sunday 13.99, 6. Yetunde Afolabi 14.27, 7. Vivia Adubi 14.61

200m: (final, -5.9) 1. Aniekeme Alphonsus Etim 25.28, 2. Favour Ekezie 25.61, 3. Mavellous Asemota 26.44, 4. Bunmi Oloye 26.55
(heats)
(1, -2.1) 1. Mavellous Asemota 26.10 Q, 2. Opeyemi Adesuwa 26.63, 3. Victoria Aloku 26.91, 4. Feyisayo Olawole 27.40, 5. Ramota Omotoso 27.48 ;
(2, -1.3) 1. Blessing Ofonime 24.73 Q, 2. Favour Ekezie 25.55 q, 3. Omotayo Abolaji 26.18, 4. Abigeal Odewale 26.95, 5. Oluwabukola Alagbe 27.07, 6. Vivian Akunna 28.69 ;
(3, -2.0) 1. Aniekeme Alphonsus Etim 24.80 Q, 2. Efejiro Idamadudu 25.55, 3. Mercy Ntiaobong 25.61, 4. Magdaline George 26.33, 5. Deleme Sunday 28.33, 6. Vivia Adubi 29.07 ;
(4, -3.2) 1. Aluwatobi Amusan 25.27 Q, 2. Bumi Oloye 25.38 q, 3. Sodiya Lolade 26.45, 4. Grace Ogar 26.85, 5. Ajasa Tayo 26.95, 6. Ifunanya Muharu 27.11

400m: (final) 1. Blessing Ofonime 54.36, 2. Yinka Ajayi 55.05, 3. Efejiro Idamadu 55.78, 4. Abimbola Junaid 56.06, 5. Blessing Adiakerewha 56.93, 6. Adaeze Favour Nwaokike 57.49, 7. Maria Diamond 58.68, 8. Violet Nfem 60.04 ;
(heats)
(1) 1. Efejiro Idamadudu 55.45 Q, 2. Veronica Ayeku 59.41, 3. Abosede Adewunmi 60.93, 4. Joy Abu 62.88, 5. Sikira Aliyu 66.51 ;
(2) 1. Blessing Ofonime 55.82 Q, 2. Blesssing Adiakerewha 57.36 q, 3. Adaeze Favour Nwaokike 58.69, 4. Ramota Omotoso 60.92, 5. Rofiat Ogundele 62.80, 6. Muharu Ifunanya 63.06, 7. Promise Edem 77.76 ;
(3) 1. Yinka Ajayi 55.67 Q, 2. Abimbola Junaid 56.04 q, 3. Maria Diamond 58.90, 4. Victoria Aloku 59.27, 5. Juliet Osa Iyoha 63.80, 6. Kuku Yewande 76.28 ;
(4) 1. Violeet Nfem 60.41 Q, 2. Abigeal Odewale 60.45, 3. Maymunat Hussain 62.45, 4. Falujo Taiwo 64.43, 5. Elizabeth Olowookere 68.74

800m: 1. Serah Ogunola 2:14.71, 2. Blessing Adiakerewha 2:18.87, 3. Aminat Alabi 2:23.54, 4. Violet Nfem 2:26.73, 5. Joy Abu 2:27.59, 6. Catherine Ojo 2:32.85, 7. Balikis Mustapha 2:35.99, 8. Balikis Akinola 2:39.03, 9. Afusatu Ganiyu 2:41.35, 10. Florence Alexander 2:41.40, 11. Oluwatosin Daudu 3:02.54, 12. Ruth Adeniran 3:09.11, 13. Maria Diamond 3:16.16

1500m: 1. Serah Ogunola 4:46.37, 2. Sarah Lori 4:57.57, 3. Abibat Onokoya 4:59.60, 4. Aminat Alabi 5:03.95, 5. Glory Adaeze Uba 5:04.11, 6. Olaseun Olamide 5:04.23

3000m: 1. Olaseun Olamide 10:46.94, 2. Abibat Onokoya 11:00.25, 3. Fasae Ebun 11:09.10, 4. Sarah Lori 11:29.40, 5. Tunmininu Banjo 12:19.15, 6. Blassing Lahun 12:19.24, 7. Chioma Ezeuduji 13:29.22

100H: (0.0) 1. Amusan Oluwatobi 15.32, 2. Adewunmi Abosede 17.65, 3. Akpos Tamaraebi 18.32, 4. Ngozi Blessing Nwichi 19.23

400H: (final) 1. Ngozi Blessing Nwichi 63.87, Maymunat Hussain 68.85, 3. Mary Okorhi 73.80 ;

Long jump: 1. Uyoyo Mercy Abire 5.61m, 2. Precious Okoronkwo 5.56m, 3. Ruth Usoro 5.40m, 4. Seun Adewunmi 5.30m, 5. Oghenekome Okolosi 5.29m, 6. Cynthia Opone 5.19m, 7. Grace Anigbata 5.19m, 8. Ejiro Sunday Osazuwa 5.09m, 9. Benedicta Okorie 5.00m, 10. Joy Imogu 4.80m, 11. Temitope Joel 4.78m, 12. Omolayo Omosola 4.68m

Triple: 1. Grace Anigbata 11.44m/1.5, 2. Oghenekome Okolosi 11.44m/1.4, 3. Joy Imogu 11.43m/2.0, 4. Ifeyinwa Ekwuyase 10.51m/1.9, 5. Benedicta Okorie 10.37m/1.5

Shot put: 1. Chinyere Okocha 13.05m, 2. Oladejo Tolu 12.90m, 3. Ojo Bosede 12.50m, 4. Chinenye Okonkwo 12.15m, 5. Precious Aniokoh 11.60m, 6. Opeyemi Adigun 9.80m, 7. Ojo Oluwatide 7.60m, 8. Onwuchewa Oyindasola 7.00m

Discus: 1. Oladejo Tolu 30.05m, 2. Ojo Bosede 30.00m, 3. Victoria Akparika 28.84m, 4. Precious Aniokoh 28.37m, 5. Clara Nwaokoye 27.12m, 6. Opeyemi Adigun 22.62m, 7. Chinenye Okonkwo 22.27m, 8. Onwuchewa Oyindasola 20.50m

Javelin: 1. Victoria Akparika 31.40m, 2. Obiageli Mbadugha 30.87m, 3. Oladejo Tolu 25.20m, 4. Chinenye Okonkwo 24.10m

5000m walk: 1. Fadekemi Olude 27:58.01, 2. Olaitan Akinde 32:31.57, 3. Blessing Nwaokoro 33:07.99, 4. Glory Adaeza Uba 34:00.32, 5. Faith Jhon 35:10.65, 6. Aniyi Kehinde 37:09.92

Medley Relay: (28) 1. Delta State (Oghenetega Oyibo, Favour Ekezie, Blessing Adiakerewha, Efejiro Idamadudu), 2. Cross River State (Benedicta Okorie, Veronica Ayeku, Mercy Ntiaobong, Blessing Ofonime) 3. Lagos State  (…, Maria Diamond), 4. Ekiti State (Opeyemu Adesuwa, Bunmi Oloye, Seun Adewunmi, Catherine Ojo), 5. Kwara  (Omotayo Abolaji, Oluwabukola Alagbe, Joy Abu, Abosede Adewunmi)