Over Distance meet, Ijebu-Ode (Nigeria) 15/02/2014

Source: Official results. Full results in Excel (including birth dates). Special thanks to Chief Tony Osheku

MEN:

150m: (final) 1. Ogho-Oghene Egwero 15.87, 2. Nicholas Akinniyi 16.11, 3. Nicholas Imhoaperamhe 16.51, 4. Ademola Akomolafe 16.54, 5. Victor Ikhasobor 16.59, 6. Tony Egode 16.60, Obinna Metu dns, Chukwudi John Olisakwe dns
(heats)
(1) 1. Comfort Olugbemi 16.20, 2. Isah Danlami Salihu 16.55, 3. Christopher Obasi 16.72, 4. Lucky Oghenewareh Anthony 17.02, 5. Ebuka Okoye 17.15, 6. David Adeyemi Ebunoluwa 18.27, 7. Joseph Udeme 18.75, 8. Casimir Unegbu 18.92
(2) 1. Ismaila Yusuf 16.62, 2. Stanley Mbamara 16.86, 3. Sanni Muhammed 17.07, 4. Charles Himmah 17.56, 5. Yinusa Olawale 18.47, 6. Rasaq Matanmi 18.47, 7. Tijani Nureni 18.51, 8. Mohammed Audu 19.13
(3) 1. Obinna Metu 15.66, 2. Tony Egode 16.08, 3. Nicholas Akinniyi 16.10, 4. Kelvin Obazee 16.17, 5. Charles Ebelebe 16.87, 6. Rotimi Isaac 16.99, 7. Damola Adedeji 17.02, 8. Thaddeus Okpara 17.45
(4) 1. Chukwudi John Olisakwe 16.15, 2. Oghieriaki Martins 16.20, 3. Olubudun Kehinde 16.38, 4. Atuma Ifeanyi 16.74, 5. Paul Nwaeji 16.90, 6. Christopher Agi 17.20, 7. Dare Ifemosu 17.24, 8. Solomon Adegboroye 17.66
(5) 1. Nicholas Imhoaperamhe 15.67, 2. Divine Oduduru 16.21, 3. Emuobosa Agbuwa 16.23, 4. Suraj Adebimpe 16.69, 5. Abimbola Akinleye 16.74, 6. Bashiru Abdillahi 17.31, 7. Olorunmebn Olatubosun 18.23, Maude Aliu DQ
(6) 1. Victor Ikhasobor 16.01, 2. Harry Emuoboruvie 16.44, 3. Hammed Kasumu 16.59, 4. Isaac Chibueze Obi 16.72, 5. Michael Lezzi 17.63, 6. Johnson Dayo 17.71, 7. Muyideen Akindele 17.72, 8. Sunday Uche 18.22
(7) 1. Ogho-Oghene Egwero 15.66, 2. Shedrack Ewomazin Okpozih 16.59, 3. Tony Nnwawuihe 16.97, 4. Oluwabunmi Lawal 17.00, 5. Agbolade Orelaja 17.00, 6. Olamilekan Ajiboye 17.41, 7. Tunji Afolabi 17.43, 8. Stanley Orha 17.45
(8) 1. Efunsile Adeola 16.58, 2. Oghenerume Lucky Emakpo 16.98, 3. Oladotun Ilesanmi 17.02, 4. Adetola Aliu 17.33, 5. Sunday Meshach Taiwo 18.000, 6. Clinton Etini 18.17, 7. Yusuf Rafiu 18.50
(9) 1. Akomolafe Ademola 16.04, 2. Benjamin Adukwu 16.18, 3. Adegoke Adekanola 16.88, 4. Yahaya Odejobi 16.98, 5. Adeyemi Aderemi 17.19, 6. Samuel Philip 17.87

300m: (final) 1. Divine Oduduru 33.41, 2. Toyin Kolawole 33.83, 3. Nicholas Akinniyi 33.86, 4. Obi Isaac Chibueze 34.29, 5. Sheubo Ekundayo 34.32, 6. Segun Ogunkole 34.54, 7. Ismaila Yusuf 35.26, 8. Agbolade Orelaja 36.62
(heats)
(1) 1. Divine Oduduru 33.81, 2. Toyin Kolawole 34.37, 3. Adejuyigbe Olabode 34.81, 4. Victor Olupeka 34.99, 5. Kasim Nafiu 36.13, 6. Ebun Adeyemi 36.24, 7. Fela Atobatele 37.94, 8. Ebunoluwa David Adeyemi 38.73
(2) 1. Segun Ogunkole 34.67, 2. Nosa Omosun 35.07, 3. Stanley Mbamara 35.29, 4. Kayode Mumini 35.90, 5. Aaron Agboire 36.05, 6. Ahmed Akinlawon 37.71, 7. Casimir Unegbu 40.96, 8. Joseph Udeme 42.49
(3) 1. Nicholas Akinniyi 34.42, 2. Sheubo Ekundayo 34.47, 3. Adedeji Damola 34.87, 4. Ugochukwu Ottah 35.76, 5. Ashipa Abayomi 36.19, 6. Tunji Afolabi 36.45, 7. Suraj Adebimbe 37.31, 8. Fidelis Okekexman 40.06
(4) 1. Ismaila Yusuf 34.89, 2. Peter C Njoteah 34.97, 3. Ojo Kehinde 35.29, 4. Obonyano Ajopkaoghene Kingsley 35.80, 5. Emmanuel Bamidele 36.05, 6. Ndifereke Azugwo 38.06, 7. Owoseni Adewunmi 38.06, 8. Samuel Philip 38.21
(5) 1. Agbolade Orelaja 35.47, 2. Yahaya Odejobi 35.54, 3. Gbenga Bakre 36.41, 4. Aliu Adetola 37.01, 5. Yusuf Rafiu 38.07, 6. Fidelis Itua 39.58, 7. Yinusa Olawale 39.70, 8. Rasaq Matanmi 40.28
(6) 1. Obi Isaac Chibueze 34.88, 2. Atanda Akindele 35.07, 3. Yinusa Olawale 36.89, 4. Sunday Meshach Taiwo 37.15, 5. Segun Christopher 37.19,

600m: (1) 1. Ugochukwu Ottah 1:20.08, 2. Segun Ogunkole 1:20.89, 3. Atanda Akindele 1:22.78, 4. Idika Aso 1:35.77, 5. Aaron Agboire 1:26.87, 6. Godwin Moses 1:28.26, 4. Jerimaiha Enyinnaih 1:28.87, 5. Yusuf Adeshina 1:30.80
(2) 1. Sikiru Adeyemi 1:20.32, 2. Ekundayo Sheubo 1:20.21, 3. Anayo Eze 1:21.53, 4. Asosa Airen 1:22.19, 5. Sunday Oche 1:22.53, 6. Segun Christopher O. 1:24.23, 7. Ibrahim Azeem Olaide 1:27.96, 8. Odunlade Olayinka Moses 1:30:.05, 9. Bodunde Adetunji 1:34.38
(3) 1. Tobi Ogunmola 1:18.23, 2. Joseph Dearsley 1:22.31, 3. Samuel Udje 1:25.85, 4. Dauda Yusuf 1:27.09, 5. Lukman Hamzat 1:33.08, 6. Osarodion Edobor 1:34.93, 7. Fidelis Itua? 1:35.39, 8. Fidelis Itua 1:50.92?
(4) 1. Orukpe Erayokan 1:18.21, 2. Victor Isaiah 1:19.92, 3. Emmanuel Okon 1:21.53, 4. Funmilayo Badewa 1:24.13, 5. Stanley Ewhubare 1:27.09, 6. Munir Ashim 1:27.72, 7. Bolaji Rowland 1:28.13
(5) 1. Henry Okorie 1:20.76, 2. Adejuyigbe Olabode 1:21.92, 3. Isah Danlami Salihu 1:22.04, 4. Steven Manson Fika 1:23.30, 5. Sunday Ajasa 1:26.38, 6. Cyprian Oto 1:28.06, 7. Abimbola Badekale 1:28.78
(6) 1. Edu Nkami 1:20.76, 2. Ogunmakinju Adeleye 1:20.96? 3. Ojo Kehinde 1:25.25, 4. Nurudeen Hassan 1:26.46, 5. Evuarherhe Oke 1:26.75, 6. Banwo Mayowa 1:27.83, 7. Tope Karonwi 1:28.27, 8. Glory Oiboweme 1:29.98

1000m: 1. Akindunjoye Johnson 2:43.12, 2. Isa Hammed 2:48.77, 3. Salako Abiola 2:53.76, 4. Paulinus Francis 2:57.06

3000m: 1. Sanusi Saka 8:51.92, 2. Taiwo Osuolale 8:52.77, 3. Sharon Ajuji 9:28.14, 4. Johnson Olumiji 9:28.56, 5. Yinusa Osenni 9:34.69, 6. Salako Abiola 9:36.51, 7. Afolayan Adebayo 9:54.47, 8. Jaiyeade Sodik 9:57.56, 9. Paulinus Francis 10:17.41, 10. Ayedun Oludunni 10:21.45

Long jump: 1. Ivory Onokpoberuo 7.05m/+1.6, 2. Himah Charlce 6.55m/+1.7, 3. Moonsuru Ganiyu 6.51m/+3, 4. Tony Nnawuihe 6.51m/+1.7, 5. Dayo Johnson 6.36m/+1.7, 6. Adeyemi Aderemi 6.35m/+0.9, 7. Olatunbosun Olorunmebon 6.24m/+1, 8. Aliu Maude 5.95m/+1.3

4x100m: 1. Customs 3:13.66, 2. Oyo 3:18.20, 3. Delta 3:21.23, 4. Ajagungbade 3:24.87, 5. Kwara 3:27.99, 6. Eagle Sight 3:28.48

4x800m: 1. NSCDC 7:59.00 (Agu Justine C., Godday James, Ogunmakinju Adeleye, Barnabas David), 2. Lagos 8:10.32, 3. Police 8:18.74

Medley relay: 1. NSCDC 10:30.95, 2. Lagos 10:47.37, 3. Police 10:49.27

WOMEN:

150m: (final) 1. Peace Uko 17.95, 2. Wisdom Igbinosun Isoken 18.07, 3. Faseun Olutola 18.62, 4. Deborah Adewale 18.64, 5. Miriam Bassey Edet 19.13
(heats)
(1) 1. Peace Uko 17.84, 2. Miriam Bassey Etim 18.49, 3. Faseun Olutola 18.54, 4. Grace Ayemoba 18.64, 5. Magdalene George 19.64, 6. Shodiya Ololade 19.80, 7. Adewunmi Ademuwagun 19.86, 8. Mary Blessing Awaza 20.39
(2) 1. Wisdom Igbinosun Isoken 17.50, 2. Chinwedu Onwuegbu 18.14, 3. Deborah Adewale 18.53, 4. Oluchi Omeh 18.59, 5. Rebecca Okitikpi 19.46, 6. Precious Okoronkwo 19.62, 7. Oshisanya Bisola 20.37, 8. Taiye Asamu 20.74
(3) 1. Bukola Abogunloko 18.24, 2. Goodness Thomas 18.39, 3. Oluwatobi Amusan 18.68, 4. Omotayo Bolaji 19.11, 5. Olutayo Ajasa 19.79, 6. Prisca Orugbo 20.01, 7. Mercy Abire 20.05

300m: (final) 1. Bukola Abogunloko 37.89, 2. Oghenefejiro Idamadudu 39.41, 3. Daisy Akpofa 39.75, 4. Miriam Bassey Edet 40.02, 5. Aliaha Eleojo 40.16
(heats)
(1) 1. Goodness Thomas 38.19, 2. Ann Nwaogu 39:18, 3. Oghenefejiro Idamadudu 39.63, 4. Glory Nathaniel 40.24, 5. Nwawchukwu Bosede 41.92, 6. Oluwabukola Alagbe 44.58, 7. Mary Blessing Awaza 45.03, 8. Glory Chimanwambu 45.07
(2) 1. Daisy Akpofa 40.14, 2. Faseun Olutola 40.18, 3. Oshisanya Bisola 42.28, 4. Feyisara Edun 42.61, 5. Adewunmi Bbosede 43.54, 6. Rofiat Ogundele 43.90, 7. Ruth Monday 44.04
(3) 1. Bukola Abogunloko 38.63, 2. Aliha Eleojo 39.80, 3. Miriam Bassey Edet 40.31, 4. Oluwatobi Amusan 40.90, 5. Aminat Odeyemi 41.40, 6. Grace Ogar 42.64, 7. Iyanulowula T. Bada 42.68

600m: (1) 1. Folashade Abugan 1:28.23, 2. Ada Favour Benjamin 1:29.93, 3. O. Oladoye Funke 1:31.01, 4. Abimbola Junaid 1:31.17, 5. Maria Diamond 1:37.94, 6. Ann Nwaogu 1:39.53, 7. Toyin Afolabi 1:49.53, 8. Abigael Odewale 1:50.22
(2) 1. Omolara Omotosho 1:27.56, 2. Josephine Ehigie 1:28:80, 3. Margaret Etim 1:32.98, 4. Bunmi Odejobi 1:36.36, 5. Muinat Akande 1:38.61, 6. Feyisara Edun 1:45.52, Iyanuloluwa Bada 1:55.31
(3) 1. Rita Vivian Ossai 1:29.54, 2. Oluchi Offorma 1:31.36, 3. Adesanya Sekinat Akinpelu 1:32.11, 4. Bola Alade 1:32.34, 5. Linda Friday 1:33.91, 6. Eleojo Ali 1:38.97
(4) 1. Patience Okon 1:30.51, 2. Folake Balogun 1:37.46, 3. Blessing Adiakerehwa 1:37.85, 4. Funke Ogunbase 1:42.17, 5. Joy Abu 1:44.68, 6. Rofiat Ogundele 1:45.94, 7. Racheal Adewunmi 1:54.50, 8. Florence Alexander 1:55.19

1000m: 1. Abiye David 2:56.68, 2. Sarah Ogunola 2:57.04, 3. Aminat Alabi 3:36.05, 4. Baraka Tajudeen 3:15.71, 5. Balikis Akinola 3:23.20

3000m: 1. Sarah Ogunola 10:16.63, 2. Egbeniyi Abike 10:21.50, 3. Oluwaseun Olamide 10:57.77, 4. Abibat Onokoya 11:13.64, 5. Baraka Tajudeen 11:16.71, 6. Bajo Tunmininu 12:14.03

Long jump: 1. Adewunmi Ademuwagun 5.88/0.0, 2. Precious Okoronkwo 5.72m/-1.4, 3. Mercy Abire 5.46m/-2.0, 4. Queen Oyetakin 4.02m/0.0