Brazzaville CAA meet (Congo) 10/06/2012

Source: Official results

MEN

100m: (+1.4) 1. Aziz Ouhadi MAR 10.10, 2. Suwaibou Sanneh GAM 10.32, 3. Ogho-Oghene Egwero NGR 10.41, 4. Kyle Stevenson USA 10.44, 5. Mosito Lehata LES 10.45, 6. Willie Perry USA 10.45, 7. Hannes Dreyer RSA 10.48, 8. Delivert Arsènet Kimbembe CGO 10.73

200m: (+1.4) 1. Aziz Ouhadi MAR 20.50 NR, 2. Willie Perry USA 20.77, 3. Kyle Stevenson USA 21.01, 4. Hannes Dreyer RSA 21.13, 5. Ogho-Oghene Egwero NGR 21.38, 6. Suwaibou Sanneh GAM 21.48, 7. Delivert Arsène Kimbembe CGO 21.61, Mosito Lehata LES dnf

400m: 1. Miles Smith USA 46.08, 2. Tobi Ogunmola NGR 46.28, 3. James Gooday NGR 46.88, 4. Willem De Beer RSA 46.94, 5. Thapelo Ketlogetswe BOT 46.96, 6. Mohamed Ashour Khawajah LBA 47.00, 7. Shaun de Jager RSA 47.04, 8. Gustave Dadobo CGO 50.90

1500m: 1. Yassine Bensghir 3:36.47, 2. Abiyot Abinet ETH 3:37.17, 3. Tesfaye Cheru ETH 3:38.46, 4. Cornelius Chirchir KEN 3:40.35, 5. Girma Bekele ETH 3:40.93, 6. Ahmed Mainy MAR 3:41.83, 7. David Martin Palacio ESP 3:46.52, 8. Mohammed Delile Awol ETH 3:46.70, 9. Franck Ngouari Mouissi CGO 3:49.04, Mohammed Mainy MAR dnf?? (same person as 6th?)

3000m steeple: 1. Abel Mutai KEN 8:08.44, 2. Roba Gari ETH 8:08.85, 3. Jairus Birech 8:09.34, 4. Timothy Toroitich UGA 8:23.61, 5. Abraham Chirchir KEN 8:27.45, 6. Brahim Taleb MAR 8:36.94, 7. Habtamu Fayza Jaleta ETH 8:39.98, 8. Bisluke Kiplagat KEN 8:45.37, 9. Abderrhamane Moatacim MAR 8:47.44, 10. Collins Ngeno KEN 8:50.27

400H: 1. Omar Cisneros CUB 48.90, 2. Mamadou Kasse Hann SEN 49.88, 3. Naman Keita FRA 50.49, 4. Amadou Ndiaye SEN 50.95, 5. Mohamed Seghaier TUN 50.96, 6. Peter Beneke RSA 51.14, 7. Cherif Issa BEN 55.81, 8. Aymar Oboba CGO 55.81

Long jump: 1. Robert Martey GHA 7.45m, 2. Emanuele Formichetti ITA 7.38m, 3. Mohamed Fathalla Deifalla EGY 7.37m, 4. Ala Eddine Ben Hassine TUN 7.35m, 5. Christoph Stolz GER 7.28m, 6. Gui Bertrand Boissy SEN 7.21m, 7. Peguy Sita Kihoue CGO 7.03m, 8. Aude Damba 6.71m

Shot put: 1. Andriy Borodkin UKR 19.54m, 2. Yiosel Toledo CUB 19.04m, 3. Jacobus Engelbrecht RSA 17.99m, 4. Laurentiu Popa ROM 17.59m, 5. Franck Elemba CGO 17.57 NR, 6. Daniel Angles ESP 17.30m, 7. Andrea Ricci ITA 17.24m

Regional events

100m: 1. Pierre Paul Bisseck CMR 10.42, 2. Ghyd Olonghot CGO 10.79, 3. Christ Bitsindou CGO 10.86
400m: 1. Christ Bitsindou CGO 48.77, 2. Prince Abango CGO 50.66, 3. Kalana CGO 51.82
1500m: 1. Benjamin Enzema GEQ 3:59.95, 2. Monga Wa Lukange COD 4:03.56, 3. Matondo Tala CGO 4:06.94
4x100m: 1. Patronage 43.23, 2. Horizon 45.07, 3. Elec Sport 45.16

WOMEN

100m: (+1.6) 1. Shayla Mahan USA 11.35, 2. Vida Anim GHA 11.69, 3. Lorène Bazolo CGO 11.72 NR, 4. Agnes Osazuwa NGR 11.72, 5. Brooklynn Morris USA 11.79, 6. Fany Laure Appès Ekanga CMR 11.93, 7. Barbara Petrahn HUN 12.02

200m: (+0.7) 1. Shayla Mahan USA 22.91, 2. Bukola Abogunloko NGR 23.31, 3. Moushaumi Robinson USA 23.54, 4. Brooklynn Morris USA 23.64, 5. Vida Anim GHA 23.88, 6. Lorène Bazolo CGO 23.95 NR, 7. Agnes Osazuwa NGR 24.23, 8. Fany Laure Appès Ekanga CMR 24.31

400m: 1. Moushaumi Robinson USA 52.14, 2. Bukola Abogunloko NGR 52.21, 3. Margaret Etim NGR 52.41, 4. Estie Wittstock RSA 52.88, 5. Amy Mbacke Thiam SEN 54.12, 6. Barbara Petrahn HUN 55.19, 7. Natacha Ngoye CGO 56.27

1500m: 1. Gemeda Feyne ETH 4:06.66, 2. Rabab Arrafi MAR 4:07.37, 3. Tizita Bogale ETH 4:08.48, 4. Rkia Moukim MAR 4:09.36, 5. Meskerem Assefa ETH 4:12.75, 6. Gete Dima ETH 4:12.91, 7. Mestawot Tadesse ETH 4:18.69, 8. Genet Gemeda Tibieso ETH 4:19.02, 9. Mapaseka Makhanya RSA 4:21.95, 10. Selamawit Ephrem ETH 4:54.73

400H: 1. Yadisleidis Pedroso CUB 54.89, 2. Ajoke Odumosu NGR 55.03, 3. Hayat Lambarki MAR 56.15, 4. Jennifer Rockwell Grossarth USA 57.06, 5. Wendy Fawn Dorr USA 60.12, Lamia Elhabz MAR dnf, Houria Moussa ALG dnf

Long jump: 1. Viorica Tigau ROM 6.40m/0, 2. Renata Medgyesova SVK 6.28m/0, 3. Amber Bledsoe USA 6.21m/-1.1, 4. Janice Josephs RSA 6.14m/0, 5. Jamaa Chnaik MAR 6.05m/0, 6. Yamina Hjaji MAR 6.00m/0

Regional events

100m: 1. Charlotte Mebenga CMR 11.95, 2. Maryse Iwangou CGO 12.36, 3. Félicité Boyi CGO 12.55
400m: 1. Charlotte Mebenga CMR 58.77, 2. Fernande Mandaba CAF 59.09, 3. Milandou Bangou CGO 60.36
1500m: 1. Chancelvie Missamou CGO 4:54.94, 2. Rosia Ngalebaki CGO 5:03.58, 3. Ntsala Gama 5:12.94
4x100m: 1. Interclub 50.80, 2. Kidzié 52.67, 3. Union Sport 55.64