Southern Africa championships, Maputo (Mozambique) 2-3/07/2011

Source: www.verdade.co.mz

MEN

100m: 1. Mosito Lehata LES 9.8, 2. Leigh Julius RSA 10.2, 3. Roscoe Engel RSA 10.2, 4. Dantago Gurirab NAM 10.3, 5. Yateya Kambepera BOT 10.4, 6.  Francis Zimwara ZIM 10.7, 7. Sibusiso Matsenjwa SWA 10.9, 8. Mpoketsi Magaga BOT 11.0

200m: 1. Mosito Lehata LES 21.36, 2. Sibusiso Matsenjwa SWA 21.92, 3. Hitjivirue Kaanjuka NAM 21.92, 4. Jesse Urikhob NAM 21.93, 5. Yateya Kembepera BOT 21.93, 6. Fungai Bvekerwa ZIM 22.36, 7. Zimero Francis ZIM 22.69

400m: 1. Willie de Beer RSA 47.20, 2. Victor Shane RSA 47.22, 3. Tiroyaone Massake BOT 47.87, 4. Savior Kombe ZAM 47.93, 5. Connious Mudzingwa ZIM 48.06, 6. Basilius Karupu NAM 48.83, 7. Nelton Ndebele ZIM 48.96, 8. David Tinago ZIM 49.01

800m: 1. Isaac Seoke BOT 1:47.9, 2. William Mathosola RSA 1:48.5, 3. Samson Ngoepe RSA 1:48.8, 4. Christof Shaamika NAM 1:49.3, 5. Segosebe Ohaadisa BOT 1:49.9

1500m: 1. Samson Ngoepe RSA 3:50.8, 2. Flavio Siholhe MOZ 3:51.2, 3. Christof Shaanika 3:51.5, 4. Goodson Chungu ZAM 3:52.3, 5. Johannes Skriwer NAM 3:53.5, 6. Paul Ngulube ZAM 3:53.7, 7. ?? LES 3:54.1, 8. ?? 4:01.2

5000m: 1. Job Katoane LES 14:28.7, 2. Tsepo Ramonene LES 14:30.6, 3. Tsobane Kgosi RSA 14:30.9, 4. Rethahile Molefi LES 14:34.5, 5. Tumelo Mohlagale RSA 14:51.9, 6. Gabriel Manuel MOZ 15:03.9

10000m: 1. Rethabile Molefi LES 30:44.4, 2. Jobe Kataone LES 31:46.6, 3. Lungisa Mdelewa RSA 31:51.3, 4. Manuel Gabriel MOZ 32:30.7, 5. Melo Augusto 35:17.4

400H: 1. Daniel Lagamang BOT 54.08, 2. Pieter Koekemoer RSA 54.10, 3. Shaun van Wyk RSA 54.47, 4. Fabrice Rajah MRI 55.19, 5. Titos Nhassila MOZ 59.70

High jump: 1. Hubert de Beer RSA 2.05m, 2. Ramsay Carelse RSA 2.05m, 3. Tshwanelo Aobone BOT 2.00m, 4. JP van der Schyff RSA 1.95m, 4. Chambalson Chambal MOZ 1.95m, 5. T. Mhlanga ZIM 1.90m, 6. N. Gotora ZIM 1.90m, 7. Marambane Lebopo BOT 1.85m

Long jump: 1. Rushwal Samaai RSA 7.08m, 2. Rammokolodi Ruri BOT 6.98m, 3. Roelf Pienaar RSA 6.92m, 4. Juvencio Machaieie MOZ 6.74m, 5. Nyasaha Gotora ZIM 6.70m, 6. Agostinho Tsinine MOZ 6.69m, 7. Gregory Araseb NAM 6.64m, 8. Carvalho Machuza MOZ 6.21m

Triple: 1. Tumelo Thagane RSA 15.96m, 2. Rasmeni Apelele 15.28m, 3. Ruri Rammokolodi BOT 15.24m, 4. Giovanni Lindor MRI 15.07m, 5. Tsinini Agostinho MOZ 14.62m

Shot put: 1. Jaco Engelbrecht RSA 18.50m?, 2. Dean Wattrus RSA 17.06m, 3. Dumsane Fakudze SWA 14.00m, 4. Victor Hogan RSA 13.98m, 5. Geraldo Butana MOZ 11.85m

Discus: 1. Victor Hogan RSA 61.31m, 2. Dean Wattrus RSA 52.10m, 3. Jaco Engelbrecht RSA 50.83, 4. Pierre Louis MRI 49.43m, 5. Christophe Sophie MRI 46.46m, 6. Fakudze Dumsane SWA 41.90m

Javelin: 1. Bernard Crous RSA 70.85m, 2. Gerhardus Pienaar RSA 67.07m, 3. Philmar Janse van Rensburg RSA 66.40m, 4. Domingos Doliz MOZ 50.11m, 5. Filipe Chaimite MOZ 47.50, 6. Alberto Samuel MOZ 46.09. 7. Chavamuperu Farai ZIM 43.11m

4x100m: 1. South Africa 40.74, 2. Namibia 41.14, 3. Zimbabwe 41.31, 4. Botswana 41.91, 5. Mozambique 42.56

4x400m: 1. Botswana 3:13.31, 2. Zimbabwe 3:13.71, 3. South Africa 3:14.28, 4. Mauritius 3:21.58, 5. Mozambique 3:22.74

WOMEN

100m: 1. Cindy Stewart RSA 11.61, 2. Sonja van der Merwe RSA 11.87, 3. Anatercia Quive MOZ 12.02, 4. Globine Majova NAM 12.03, 5. Mafantiri Mpinane 12.09, 6. Joanila Javier MRI 12.11, 7. Bongiwe Nxumalo SWA 12.70, 8. Thandi Vilakazi RSA 12.89

200m: 1. Sonja van der Merwe RSA 24.37, 2. Elodie Pierre Louis MRI 25.13, 3. Globine Majova NAM 25.19, 4. Lydia Mashila BOT 25.61, 5. Anatercia Quive MOZ 25.50, 6. Elsa Macie MOZ 27.16, 7. Mafuca Gracinda MOZ 27.99

400m: 1. Tjipekapora Herunga NAM 53.9, 2. Phumlile Ndzinsa SWA 54.4, 3. Lydia Mashila BOT 54.6, 4. Justine Palframan RSA 55.7, 5. Goitseone Seleka BOT 58.9, 6. Stéphanie Guillaume MRI 59.1

800m: 1. Elisa Cossa MOZ 2:10.7, 2. Faith Goremusandu ZIM 2:10.7, 3. Neheng Khathla LES 2:16.1, 4. Nobuhle Mamba SWA 2:23.5, Leteboho Makhtseane LES ?

1500m: 1. Thandiwe Nyathi ZIM 4:28.9, 2. Faith Goremusandu ZIM 4:31.9, 3. Leteboho Makhtseawe LES 4:33.1, 4. Naira Zonguene MOZ 4:52.0, 5. ?? 5:05.2

5000m: 1. Thandiwe Nyathi ZIM 16:55.6, 2. Nolene Conrad RSA 17:01.5, 3. Mokulubete Makhtise LES 17:31.8, 4. Hortencia Domingos MOZ 17:50.3, 5. Onneile Dintiwe BOT 18:09.2, 6. Khajoane Momosebetsi LES 18:58.5, 7. Sina Mabjaia 19:40.4, 8. Mannini Pitso LES 22:03.6

10000m: 1. Portia Ngwenya RSA 36:40.1, 2. Hortencia Domingos MOZ 36:53.5, 3. Dladla Puseletso RSA 36:56.7, 4. Funeca Mlwakulhle RSA 38:41.0

100H: 1. Claudia Viljoen RSA 14.30, 2. Erika Kleinhans RSA 14.40, 3. Telma Cossa MOZ 15.31, 4. Oarabile Babolayi BOT 15.33, 5. Silvia Panguane MOZ 15.75, 6. Tinlo Orale ZIM 18.44, 7. Julieta Magaia MOZ 18.97

400H: 1. Wenda Theron RSA 60.09, 2. Mariska Meintjies RSA 62.91, 3. Jana Theron RSA 62.95, 4. Oarabile Babolayi BOT 65.55, 5. Denisia Fumo MOZ 68.95, 6. Julieta Magaia MOZ 72.82

High jump: 1. Anika Smit RSA 1.75m, 2. Tsoaelli Selloane LES 1.75m, 3. Janette Siebert RSA 1.70m, 4. Martha Ntshambiwa BOT 1.65m

Shot put: 1. Sonia Smuts 14.54m, 2. Salome Mugabe MOZ 13.39m NR, 3. Charlene Engelbrecht NAM 13.21m, 4. Ischke Senekal RSA 13.09m, 5. Bernadette Ravina MRI 12.58m, 6. M. OBerhollker NAM 12.15m, 7. Georgina Chirindza MOZ 10.72

Discus: 1. Maryke Oberholzer RSA 50.78m, 2. Ischke Senekal RSA 45.68m, 3. Charlene Engelbrecht NAM 43.22m, 4. Sonia Smuts RSA 38.31m, 5. Salome Mugabe MOZ 33.22m

Javelin: 1. Justine Robbeson RSA 61.26m, 2. Gerlize de Klerk RSA 49.39m, 3. Bernadette Ravina MRI 47.33m, 4. Anzel van der Schyff RSA 45.72m, 5. Liezel de Swardt RSA 45.72m, 6. Salome Mugabe MOZ 37.50m, 7. Georgina Chirindza MOZ 34.50m

4x100m: 1. Mauritius 47.47, 2. South Africa 48.07, 3. Namibia 48.08, 4. Mozambique 50.43, 5. Botswana 50.61

4x400m: 1. South Africa 3:45.16, 2. Botswana 3:54.88, 3. Mozambique 3:59.30