African junior championships, Gaborone (Botswana) 12-15/05/2011

Source: http://www.ajcbotswana2011.com

BOYS

100m: (13, -1.5) 1.  Gideon Trotter RSA 10.49, 2. Tinashe Mutanga ZIM 10.68, 3. Emile Erasmus RSA 10.70, 4. Toyin Oladimeji NGR 10.88, 5. Harry Chukwudike NGR 10.91, 6. Titus Kafunda ZAM 11.01, 7. Mike Mokamba KEN 11.03, 8. Mohamed Karim Tahiri MAR 11.07

(semi-finals, 12)
(1, +3.4) 1. Tinashe Mutanga ZIM 10.41 Q, 2. Emile Erasmus RSA 10.58 Q, 3. Mike Mokamba KEN 10.67 Q, 4. Harry Chukwudike NGR 10.72 q, 5. Mohamed Karim Tahiri  MAR 10.74 q, 6. Mlandvo Shongwe SWZ 10.87, 7. Thierry Ferdinand MRI 10.94, Mohamed Abd Elazeim SUD dns
(2, +3) 1. Gideon Trotter RSA 10.38 Q, 2. Toyin Oladimeji  NGR 10.56 Q, 3. Titus Kafunda ZAM 10.77 Q, 4. Christopher Quenette MRI 10.79, 5. Mokhtar Gad Amad EGY 10.86, 6. Fungai Bvekerwa ZIM 10.95, Newton Rotich KEN dq, Abebe Abel Mengesha ETH dq
(heats, 12)
(1, -0.3) 1. Gideon Trotter RSA 10.58 Q, 2. Newton Rotich KEN 10.92 Q, 3. Thierry Ferdinand MRI 11.02 Q, 4. Obonwe Mooketsi BOT 11.25, 5. Juvencio Mario Machaieie MOZ 11.28, 6. Michael Richard Kapinga TAN 11.80
(2, +1.2) 1. Emile Erasmus RSA 10.64 Q, 2. Mike Mokamba KEN 10.83 Q, 3. Mlandvo Shongwe SWZ 10.99 Q, 4. Thwanyane Rebeilwe BOT 11.34, Marvin Lufu ZAM dq
(3, +0.9) 1. Tinashe Mutanga ZIM 10.63 Q, 2. Harry Chukwudike NGR 10.82 Q, 3. Abebe Abel Mengesha ETH 10.88 Q, 4. Titus Kafunda ZAM 10.89 q, 5. Mohamed Karim Tahiri  MAR 10.90 q, 6. Mohamed Abd Elazeim SUD 11.03 q, 7. Gad Ahmad Mokhtar EGY 11.13 q
(4, +1) 1. Toyin Oladimeji NGR 10.81 Q, 2. Fungai Bvekerwa ZIM 11.03 Q, 3. Christopher Quenette MRI 11.04 Q, 4. Derso Getahun Alebachew ETH 11.15

200m: (15, -0.3) 1. Siphelo Ngquboza RSA 20.94, 2. Tinashe Mutanga ZIM 20.99, 3. Jonathan Mmaju Okeudo NGR 21.58, 4. Mohamed Sayed Abou El Khair EGY 21.61, 5. Awad Elkarim Makki SUD 21.64, 6. Fred-Charles Pieterse NAM 21.71, 7. Mlandvo Shongwe SWZ 21.86, 8. Titus Kafunda ZAM 22.10

(semi-finals, 14)
(1, +0.4) 1. Tinashe Mutanga ZIM 21.21 Q, 2. Jonathan Mmaju Okeudo NGR 21.54 Q, 3. Awad Elkarim Makki SUD 21.71 q, 4. Mike Mokamba 21.95, 5. Thierry Ferdinand MRI 22.33, 6. Senyatso Kabo 22.76, 7. Golden Gunde MAW 22.88, Wayde van Niekerk RSA dnf
(2, +1.6) 1. Siphelo Ngquboza RSA 21.19 Q, 2. Mohamed Sayed Abou El Khair EGY 21.33 Q, 3. Titus Kafunda ZAM 21.73 q, 4. Fiacre Bahorou BEN 22.21, 5. Gedecha Belayneh Yosef ETH 22.35, 6. Sebele Ditiro BOT 22.90, 7. Carlos Marianne SEY 23.02, Dumisani Bhebhe ZIM dnf
(3, +0.3) 1. Fred-Charles Pieterse NAM 21.70 Q, 2. Mlandvo Shongwe SWZ 21.73 Q, 3. Newton Rotich KEN 21.91, 4. Jonathan Bardotier MRI 21.98, 5. Nadir Abd Elraman SUD 22.01, 6. Oyebiyi Ayobami NGR 22.17, 7. Jean-Louis Manirison MAD 22.45, 8. Baltazar Prisca ANG 22.82
(heats, 14)
(1, -1.0) 1. Fred-Charles Pieterse NAM 21.95 Q, 2. Mohamed Sayed Abou El Khair EGY 22.01 Q, 3. Awad Elkarim Makki SUD 22.02 Q, 4. Sebele Ditiro BOT 22.99 Q, 5. Golden Gunde MAW 23.26 q, 6. Bonefacio Esono Abaga GEQ 24.34
(2, -0.6) 1. Siphelo Ngquboza RSA 21.39 Q, 3. Jean-Louis Manirison MAD 22.32 Q, 3. Fiacre Bahorou BEN 22.35 Q, 4. Gedecha Belayneh Yosef ETH 22.50 Q, 5. Baltazar Prisca ANG 22.67 q, 6. Marvin Lufu ZAM 23.79
(3, -1.1) 1. Dumisan Bhebhe ZIM 22.06 Q, 2. Nadir Abd Elraman SUD 22.13 Q, 3. Oyebiyi Ayobami NGR 22.49 Q, 4. Senyatso Kabo BOT 22.94 Q, 5. Franciso Cossa Celso MOZ 23.51, 6. Mokulu Embole COD 24.28
(4, -1.0) 1. Wayde van Niekerk RSA 21.19 Q, 2. Jonathan Mmaju Okeudo NGR 21.82 Q, 3. Titus Kafunda ZAM 21.95 Q, 4. Newton Rotich KEN 22.00 Q, 5. Jonathan Bardotier MRI 22.60 q, 6. Mohamed Hassan Jafari TAN 24.30
(5, +0.2) 1. Mlandvo Shongwe SWZ 21.84 Q, 2. Tinashe Mutanga ZIM 21.86 Q, 3. Mike Mokamba KEN 22.17 Q, 4. Thierry Ferdinand MRI 22.63 Q, 5. Carlos Marianne SEY 23.23 q, 6. Khotso Maanela LES 24.39, 7. Issac Jere MAW 24.53

400m: (13) 1. Sadam Koumi SUD 46.37, 2. Japhet Samuel NGR 46.45, 3. Alfas Kishoyan KEN 46.71, 4. Jeremiah Mutai KEN 47.06, 5. Mohamed Sayed Abou El Khair
EGY 47.13, 6. Bekele Degeti Gonfa ETH 47.99, 7. Nadir Abdelrahman  SUD 48.00, 8. Jannie Briers-Louw RSA 48.24

(semi-finals, 13)
(1) 1. Sadam Koumi SUD 46.88 Q, 2. Japhet Samuel NGR 46.88 Q, 3. Alphas Kishoyan KEN 47.61 Q, 4. Fernando Ledimo RSA 48.56, 5. Jonathan Bardottier MRI 48.70, 6. Solomon Hailu Maru ETH 49.10, 7. Iponeng Goitatotsemang BOT 49.72, 8. Lesley Makirimani ZIM 51.09
(2) 1. Mohamed Sayed Abou El Khair EGY 47.57 Q, 2. Jeremiah Mutai KEN 47.59 Q, 3. Nadir Abdelrahman  SUD 47.86 Q, 4. Jannie Briers-Louw RSA 47.94 q, 5. Bekele Degeti Gonfa ETH 48.01 q, 6. Onyeji Nwapor NGR 48.67, 7. Merafe Opadile BOT 48.85, 8. Abdul Simbili ZIM 49.27
(heats, 12)
(1) 1. Japhet Samuel NIG 47.77 Q, 2. Nadir Abdelrahman SUD 48.08 Q, 3. Bekele Degeti Gonfa ETH 48.30 Q, 4. Merafe Opadile BOT 49.25 q
(2) 1. Alfas Kishoyan KEN 47.47 Q, 2. Mohamed Sayed Abou El Khair
EGY 48.18 Q, 3. Onyeji Nwapor NGR 48.53 Q, Awad Makki SUD dq
(3) 1. Jeremiah Mutai KEN 47.48 Q, 2. Jannie Briers-Louw RSA 47.94 Q, 3. Jonathan Bardottier MRI 48.34 Q, 4. Lesley Makirimani ZIM 51.60 q
(4) 1. Sadam Koumi SUD 47.85 Q, 3. Fernando Ledimo RSA 48.38 Q, 3. Solomon Hailu Maru ETH 49.23 Q, 4. Abdul Simbili ZIM 49.32 q, 5. Iponen Goitatotsemang BOT 51.23 q, 6. Franciso Cossa Celso MOZ 51.73, Dumisani Bhebhe ZIM dq

800m: (15) 1. Mohamed Aman ETH 1:46.62, 2. Anthony Chemut KEN 1:47.16, 3. Amos Nigel BOT 1:47.38, 4. Hamada Mohamed Mohamed Ahmed  EGY 1:48.34, 5. Fekadu Dejene ETH 1:49.09, 6. Hicham Sigueni MAR 1:49.11, 7. Othmane Laaroussi MAR 1:49.60, 8. Emmanuel Sasia UGA 1:50.37, 9. Ahmed Abdelkareem Faraj EGY 1:50.51, 10. Jacob Araptany UGA 1:50.62

(heats, 14)
(1) 1. Amos Nigel BOT 1:49.87 Q, 2. Hicham Sigueni MAR 1:50.48 Q, 3.Ahmed Abdelkareem Faraj EGY 1:50.91 q, 4. Dickson Muthiam KEN 1:54.12, 5. Riri Reste MAD 1:55.33, 6. Petrus Luanda NAM 1:58.99
(2) 1. Hamada Mohamed Mohamed Ahmed EGY 1:50.09 Q, 2. Emmanuel Sasia UGA 1:51.14 Q, 3. Ayanleh Souleiman Ragueh DJI 1:51.78, 4. Sengezo Hlabangana ZIM 1:54.85, 5. Onkabetse Nkobolo BOT 1:55.20, Khotso Maanela LES dnf
(3) 1. Mohamed Aman ETH 1:50.39, 2. Anthony Chemut KEN 1:51.17, 3. Mthobisi Ndwandwe SWZ 1:57.15, 4. Trust Nyandoro ZIM 2:00.89
(4) 1. Fekadu Dejene ETH 1:49.22 Q, 2. Jacob Araptany UGA 1:49.95 Q, 3. Othmane Laaroussi MAR 1:50.18 q, 4. Mohamed Ahmed Ismail SUD 1:52.04, 5. Rynhardt van Rensburg RSA 1:52.88, 6. Cephas Nyimbili ZAM 1:54.75

1500m: (13) 1. Hillary Maiyo KEN 3:35.43, 2. Geofrey Barusei KEN 3:35.54, 3. Soresa Fida ETH 3:36.38, 4. Zebene Alemayehu ETH 3:37.49, 5. Abdelhadi Labali MAR 3:40.54, 6. Emmanuel Sasia UGA 3:42.83, 7. Hicham Sigueni MAR 3:43.23, 8. John Basil Bayati TAN 3:45.98, 9. Ayanleh Souleiman Ragueh DJI 3:46.51, 10. Harry Mulenga ZAM 3:47.91, 11. Khalid Mohammed Ahmed SUD 3:49.81, 12. Cephas Nyimbili ZAM 3:57.87

(semi-final, 12)
(1) 1.  Soresa Fida ETH 3:42.08 Q, 2. Hillary Maiyo KEN 3:46.34 Q, 3. Ayanleh Souleiman Ragueh DJI 3:46.97 Q, 4. Hicham Sigueni MAR 3:48.87 Q, 5. Harry Mulenga ZAM 3:49.99 q, 10. Khalid Mohammed Ahmed SUD 3:52.99 q, 7. Segosebe Otladisa BOT 3:55.24, 8. Houssem Chaabani TUN 3:55.81, 9. Mthobisi Ndwandwe SWZ 3:57.68, 10. Ahmad Hamada Mohammad EGY 4:13.09, 11. Pusetso Khatledi LES 4:23.78
(2) 1. Geofrey Barusei KEN 3:41.65 Q, 2. Zebene Alemayehu ETH 3:41.90 Q, 3. Emmanuel Sasia UGA 3:46.59 Q, 4. Abdelhadi Labali MAR 3:48.27 Q, 5. John Basil Bayati TAN 3:50.01 q, 6. Cephas Nyimbili ZAM 3:54.99 q, 7. RSA Armin Botha RSA 3:5.78, 8. Mohamed Ali Ahmed DJI 4:01.79, 9. Mbulelo Tapedza BOT 4:05.15, 10. Severino Vicente ANG 4:14.82

5000m: (15) 1. Yitayal Atnafu Zerihun ETH 13:38.52, 2. Abraham Kasongor KEN 13:39.17, 3. Thomas Ayeko UGA 13:40.04, 4. Nicholas Togom KEN 13:49.80, 5. Soufiyan Bouqantar MAR 14:11.67, 6. Fikadu Habtu ETH 14:15.21, 7. John Basil Bayati TAN 14:27.78, 8. Abdelmunim Yahia AdamSUD 14:29.55, 9. Grevazio Mpani MAW 14:40.12, 10. Harry Mulenga ZAM 14:56.03, 11. Mitiso Selebi BOT 15:12.93, 12. Jacoc Mugomeri ZIM 15:17.57, 13. Jeromy Andreas RSA 15:20.81, 14. Taha Gorrida 15:23.02, 15. Kealeboga Motshereganyi BOT 15:46.87, 16. Pusetso Khatledi LES 15:50.22, 17. Ismael Mohamed Arreh DJI 16:05.16, 18. Simao Manuel ANG 16:12.67, 19. Daher Harbi Ragueh DJI 16:55.07, Houssem Chaabani TUN dnf, Rethabile Molefi LES dnf, Samson Gebreyohannes ERI dnf, Morris Munkombwe ZAM dnf, Abrar Osman ERI dnf, Othmane El Goumri MAR dnf, Khalid Amed SUD dnf

10000m: (13) 1. Geoffrey Kirui 27:55.74, 2. Nicholas Togom KEN 28:23.22, 3. Thomas Ayeko UGA 28:27.54, 4.  Muktar Edris ETH 28:44.95, 5.  Bonsa Dida ETH 28:58.68, 6. Mfumaneko Fadane RSA 31:57.20, 7. Moussa Farah Gouled DJI 31:57.87, 8. Rethabile Molefi LES 32:42.66, 9. Matu Gobusamang BOT 33:00.14, 10. Simao Manuel ANG 34:51.19, Mansour Haraoui ALG dnf

3000m steeple: (12) 1. Gilbert Kirui KEN 8:25.03, 2. Jairus Kipchoge KEN 8:28.08, 3. Jacob Araptany UGA 8:30.63, 4. Habtamu Jaleta Fayisa ETH 8:32.35, 5. Jaouad Chemlal MAR 8:57.90, 6. Gebreyohanis Abera ETH 9:08.35, 7. Taha Gorrida TUN 9:16.04, 8. Salem Salem Mohammad EGY 9:28.47, 9. Nabil Belaib ALG 9:36.91, 10. Makale Lone BOT 9:56.36, 11. Muzila Ngoma BOT 10:26.51

110H 99/100 cm: (15, -0.8) 1. Amadou Ndiaye SEN 14.33, 2. Tsepo Lefete RSA 14.42, 3. Rami Gharsalli TUN 14.49, 4. Werner Pretorius RSA 14.57, 5. Felby Mukucha ZIM 14.64, 6. Florent Lomba Bilisi COD 15.40, 7. Fred-Charles Pieterse NAM 16.07, Jameson Perrine dnf

(heats, 14)
(1, +0.2) 1. Amadou Ndiaye SEN 14.39 Q, 2. Felby Mukucha ZIM 14.52 Q, 3. Jameson Perrine MRI 14.53 q, 4. Fred-Charles Pieterse NAM 14.78 q, 5. Katlego Lenkapane BOT 15.22
(2, +0.5) 1. Tsepo Lefete RSA 15.32 Q, 2. Florent Lomba Bilisi COD 15.40 Q, 3. Pierre Mandaly Blanc MAD 15.50, 4. Siaid Elmahdy Ramy EGY 16.57, Fabrice Rajah MRI d
(3, +1.1) 1. Werner Pretorius RSA 14.05 Q, 2. Rami Gharsalli TUN 14.52 Q,  3. Masole Benwell BOT 15.98, Saber Boukmouche ALG dq

400H: (13) 1.  Abdelmalik Lahoulou ALG 51.69, 2. Jeremiah Mutai KEN 51.93, 3. Shaun van Wyk RSA 51.96, 4. Christopher Ngetich KEN 52.27, 5. Degefu Dobamo ETH 52.54, 6. Fabrice Rajah MRI 54.39, 7. Saber Boukmouche ALG 54.87, 8. Taariq Solomons RSA 54.95

(heats, 12)
(1) 1. Shaun van Wyk 52.84 Q, 2. Degefu Dobamo ETH 53.18 Q, 3. Saber Boukmouche ALG 53.62 Q, 4. Christopher Ngetich KEN 53.86 q, 5. Fabrice Rajah MRI 54.28 q, 6. Katlego Lenkapane BOT 56.29, 7. Abbas Abdelbari SUD 56.46
(2) 1. Jeremiah Mutai KEN 52.76 Q, 2. Abdelmalik Lahoulou ALG 52.82 Q, 3. Taariq Solomons RSA 53.33 Q, 4. July Aobakwe BOT 55.10, 5. Chibiuke Maduadi NGR 57.67

High jump: (15) 1. Hichem Krim ALG 2.06m, 2. Jan Steytler RSA 2.04m, 3. Tshwanelo Aabobe BOT 2.04m, 4. Ali Errahab MAR 2.02, 5. Brandon Nursimloo MRI 1.93, 6. Widley Ravanne 1.93m, 7. Takudzwa Mhlanga ZIM 1.93m, 8. Kleopas Imalwa NAM 1.90m, 9. Leeroy Gamatis SEY 1.90m, 10. Khamis Salum Khamis TAN 0

Pole vault: (14) 1. Miqael Cilliers RSA 4.90m, 2. JF Burgers RSA 4.80m, 3. Hamza Harbaoui TUN 4.40m

Long jump: (12) 1. El Mehdi Kabbachi MAR 7.69m/0, 2. Roelf Pienaar RSA 7.55m/-0,6,  3. Ojulu Lingo Obang ETH 7.45m/-1.0, 4. Toyin Oladimeji NGR 7.15m/-0.9, 5. Mpho Maphuta RSA 7.11m/0, 6. Mosheleketi Goabaone BOT 7.05m/0, 7. Juvencio Mario Machaieie MOZ 6.80m/0, 8. Mokete Thebe BOT 6.46m/-0.3, 9. Prince Hujatwa NAM 6.42m/0, 10.  Nerry Luc SEY 6.41m/-1.6, 11. Baltazar Prisca ANG 6.31m/0, 12. Khayelihle Shobangu SWA 6.30m/-0.9, 13. Faycal Meddourene ALG 6.15m/-0.3, 14. Franciso Cossa Celso MOZ 5.98m/-0.4, 15. Darren Paul MRI 5.92m/0.1, 16. Darison Emilien MRI 3.65m/+1.9

Triple: (15) 1. El Mehdi Kabbachi MAMR 15.84m/-0.1, 2. Faycal Meddourene ALG 15.69/+0.9, 3. Mosheleketi Goabaone BOT 15.49m/-0.2, 4. Deme Getu De Keba ETH 14.93m/+0.5, 5. Tiveelen Veeramundar MRI 14.84/+1.2, 6. Ojulu Lingo Obang ETH 14.80m/+0.4, 7. Dumezweni Dube ZIM 14.47/+0.4, 8. Darren Paul MRI 14.33m/+1.1, 9. Khayelihle Shabangu SWZ 14.25/+0.6, 10. Tawanda Washaya ZIM 14.15m/+0.7, 11. Mokete Thebe BOT 14.15m/+0.7, 12. Mpho Maphuta RSA 14.05m/+0.2, 13. Newton Rotich KEN 14.05m/-0.7, 14. Ervin Nongo ANG 13.92m/-0.1, 15. Alvin Kilindo SEY 13.43m/-0.3, 16. Gregg Makari NAM 13.12m/+1.0

Shot put, 6kg: (13) 1. Hisham Abdelhamid Abdelaziz EGY 18.11m, 2. Abdelmoneim El-Sayed EGY 18.07m, 3. Johnny Botha RSA 17.39m, 4. Amine Atik MAR 17.24m, 5. Augustine Nwoye NGR 17.20m, 6. Marnus van Zyl RSA 15.00m, 7. Ronny Bristol SEY 14.19m, 8. Joseph Ndubusi NGR 12.60m, 9. Omod John Obang ETH 12.09m,  10. Gwamulumba Motshereganyi BOT 11.86m, 11. John Molapisane BOT 11.44m

Discus 1.75 kg: (15) 1. Amine Atik 56.08m, 2. Charl Grobler RSA 52.12m, 3. Augustine Nwoye NGR 51.41m, 4. Abdel Aziz Hesham Abdelhamid EGY 50.36m, 4. Jonny Botha RSA 49.35m, 5. Dominic Abunda KEN 41.73m, 6. Gwamulumba Motshereganyi 39.34

Hammer, 6 kg: (13) 1.  Islam Ahmad Taha EGY 68.03m, 2. Donovan Stebbing RSA 63.00m, 3. Hesham Lofty Abdel Wahab EGY 62.32m, 4. Stiaan Minnie RSA 58.01m, 5. Dominic Abunda 53.97m, 6. Ian Carre MRI 47.11m, 7. Gwamulumba Motshereganyi BOT 37.66m

Javelin: (14) 1. Rocco van Rooyen RSA 75.72m, 2. Dean Goosen RSA 68.80m, 3. Ahmed Samir El Shabramsly EGY 68.45m, 4. Adriaan Beukes BOT 63.92m, 5. Siraro Amsalu Anega ETH 56.78m, 6. Jasper Engelbrecht NAM 56.25m, 7. Kaveto Joao BOT 52.07m, 8. Tom Mwape ZAM 40.83m

Decathlon: (13) 1. Ahmad Saber Ahmad EGY 6776 pts (11.17/+0.1, 6.36m/+0.2, 13.22m, 1.81m, 49.88, 16.05/-1.1, 34.63m, 3.70m, 57.85m, 4:48.71), 2. Jason Roux RSA 6416 pts (11.50/+0.1, 6.13m/-0.1, 12.23m, 1.75m, 52.18, 14.97/-1.1, 28.38m, 3.70m, 60.89m, 5:01.05), 3. Khanda Ghobe  BOT 5886 pts (11.14/-0.1, 6.88m/-0.1, 10.69m, 1.90m, 52.39, 14.74/-1.1, 26.25m, 2.80m, 31.12m, 5:24.71)

10000m walk: (13) 1. Tewfik Yesref ALG 46:04.04, 2. Buzuneh Bekele ETH 47:33.18, 3.   Daba Gemeda ETH 49:15.52, 4. Ruan Wessels RSA 49:43.75, 5. Mfana Mbatha RSA 52:59.21, 6. Swimbo Oknkarabile BOT 53:12.45

4x100m: (14) 1. Nigeria (Emuobonuvie Mamus, Harry Chukwudike, Jonathan Nmaju, Toyin Oladimeji) 40.98, 2. Zimbabwe (Fungah Beukerwa, Abdul Simbili, Felby Mukucha, Tinashe Mutanga) 41.66, 3. Mauritius ( Thierry Ferdinand, Darren Paul, Jonathan Bardottier, Christopher Quenette) 41.81, 4. Botswana 42.47, 5. Kenya 43.03, 6. Zambia 45.48, Ethiopia dnf

(heats, 13)
(1) 1. Nigeria 41.68 Q, 2. Mauritius 42.05 Q, 3. Botswana 42.06 Q, Democratic Republic of Congo dnf
(2) 1. Zimbabwe 41.44 Q, 2. Ethiopia 42.59 Q, 3. Kenya 43.43 Q, 4. Zambia 45.49, South Africa dq

4x400m: 1. Sudan (Sadam Koumi, Nadir Abdelrahman, Mohamed Ahmed Ismail, Awad Elkarim Makki) 3:09.77, 2. Kenya (Jeremiah Mutai, Christopher Ngetich, Anthony Chemut, Alfas Kishoyan) 3:10.17,  3. South Africa (Gideon Trotter, Fernando Ledimo, Taariq Solomons, Shaun van Wyk) 3:11.87, 4. Ethiopia (Abera Tesfaye, Jemal Busar, Degefu Dobamo, Bekele Dageti)  3:15.23, 5. Botswana (Leslie Molatlhegi, Opadile Merafe, John Mabote, Goitatotsemang Iponeng) 3:16.85, 6. Zimbabwe 3:23.87, 7. Democratic Congo 3:55.56, Nigeria dq

 

GIRLS

100m: (13, -1.2) 1. Josephine Omaka NGR 11.97, 2. Leungo Matlhaku BOT 12.01, 3. Chante van Tonder RSA 12.05, 4. Samantha Pretorius RSA 12.15, 5. Eunice Kinyamasyo KEN 12.67, 6. Cornel Britz NAM 12.72, 7. Joanne Loutoy SEY 12.88, 8. Ontiretse Molapisi BOT 12.91

(semi-finals, 12)
(1, +3.2) 1. Samantha Pretorius RSA 11.92 Q, 2. Leungo Matlhaku BOT 11.99 Q, 3. Cornel Britz NAM 12.41 Q, 4. Joanne Loutoy SEY 12.48 q, 5. Florianne Lizette MRI 12.74, 6. Chauness Choosha ZAM 12.84, Cara Tom ZIM dns, Goodness Thomas NGR dns
(2, +2.8) 1. Josephine Omaka NGR 11.68 Q, 2. Chante van Tonder RSA 11.73 Q, 3. Eunice Kinyamasyo KEN 12.25 Q, 4. Ontiretse Molapisi BOT 12.48 q, 5. Kahisay Medehin Gebremariam ETH 12.73, 6. Nothando Sangweni SWZ 12.79, 7. Penny Hamunyela NAM 12.97, 8. Matty Molta SEY 13.24
(heats, 12)
(1, -0.1) 1. Kahisay Medehin Gebremariam ETH 13.14 Q, 2. Penny Hamunyela NAM 13.18 Q, 3. Matty Molta SEY 13.57 Q, 4. Njabuliso Msibi SWZ 13.64
(2, +0.7) 1. Josephine Omaka NGR 11.96 Q, 2. Chante van Tonder RSA 12.02 Q, 3. Cara Tom ZIM 13.41 Q
(3, +1) 1. Leungo Matlhaju BOT 12.08 Q, 2. Samantha Pretorius RSA 12.10 Q, 3. Goodness Thomas NGR 12.13 Q, 4. Eunice Kinyamasyo KEN 12.57 q, 5. Florianne Lizette MRI 12.72 q, 6. Chauness Choosha ZAM 12.76 q
(4, +0.8) 1. Joanne Loutoy SEN 12.55 Q, 2. Cornel Britz  NAM 12.64 Q, 3. Ontiretse Molapisi BOT 12.64 Q, 4. Nothando Sangweni SWZ 12.92 q, 45. Emilie Ramjane MRI 12.95

200m: (15, +0.1) 1. Sonya van der Merwe RSA 23.78, 2. Fantu Magiso  ETH 23.90, 3. Florence Nwankwe NGR 23.94, 4. Margaret Etim NGR 24.16, 5. Zanri van der Merwe RSA 24.54, 6. Phumlile Ndzinisa SWZ 24.83, 7. Marie Gisèle Christal Eleme Asse CMR 25.10, 8. Leungo Matlhaku 25.98

(semi-finals, 14)
(1, +2.2) 1. Fantu Magiso  ETH 23.76 Q, 2. Zanri van der Merwe RSA 24.49 Q, 3. Leungo Matlhaku BOT 24.50 Q, 4. Phumlile Ndzinisa SWZ 24.51 q, 5. Marie Gisèle Christal Eleme Asse CMR 24.65 q, 6. Aurelle Alcindor MRI 26.23, 7. Nothando Sangweni SWZ 27.08, 8. Loth Toni BEN 27.58
(2, -0.2) 1. Sonya van der Merwe RSA 23.96 Q, 2. Florence Nwankwe  NGR 24.06 Q, 3. Margaret Etim NGR 24.41 Q, 4. Abir Barkaoui TUN 24.94, 5. Cornel Britz 25.36, 6. Eunice Kinyamasyo KEN 25.59, 7. Habtamua Ali Buseri ETH 25.81, 8. Ontiretse Molapisi BOT 26.49
(heats, 14)
(1, -0.3)  1. Sonya van der Merwe RSA 24.14 Q, 2. Fantu Magiso  ETH 24.44 Q, 3. Ontiretse Molapisi BOT 26.36 Q, 4. Elsa Macie MOZ 26.95, 5. Abigal Sepiso ZAM 27.45, 6. Memory Ziba MAW 27.77
(2, -0.7) 1. Phumlile Ndzinisa SWZ 24.90 Q, 2. Abir Barkaoui TUN 25.08 Q, 3. Cornel Britz NAM 35.53 Q, 4. Eunice Kinyamasyo KEN 26.07 q, 5. Aurelle Alcindor MRI 26.69 q, 6. Mpinane Mafantiri LES 27.48, 7. Perizy Kandaba ZAM 28.29
(3, -1.0) 1. Margaret Etim NGR 24.58 Q, 2. Leungo Matlhaku BOT 24.64 Q, 3. Zanri van der Merwe RSA 24.81 Q, 4. Marie Gisèle Christal Eleme Asse CMR 25.16 q, 5. Habtamua Ali Buseri ETH 25.92 q, 6. Cara Tom ZIM 27.76
(4, -1.0) 1. Florence Nwankwe  NGR 24.61 Q, 2. Nothando Sangweni SWZ 27.22 Q, 3. Loth Toni BEN 27.88 Q, 4. Chifundo Chadza MAW 29.90

400m: (13) 1. Fantu Magiso   ETH 52.09, 2. Justin Palframan RSA 52.93, 3. Margaret Etim NGR 53.23, 4. Florence Nwankwe NGR 54.44, 5. Anri Steyn RSA 54.84, 6. Abir Barkaoui TUN 55.61, 7. Phumlile Ndzinisa SWZ 55.76, 8. Christine Botogetswe BOT 55.87

(heats, 12)
(1) 1. Florence Nwankwe NGR 54.37 Q, 2. Justin Palframan RSA 55.30 Q, 3.  Christine Botogetswe BOT 56.54 q, 4. Goebaone Bosekeng BOT 57.25, 5. Ireen Ndoreka ZIM 59.75
(2) 1. Margaret Etim NGR 53.86 Q, 2. Anri Steyn RSA 55.43 Q, 3. Phumlile Ndzinisa SWZ 56.16 q, 4. Takere Selam Abrhaley ETH 57.35, 5. Elsa Macie MOZ 60.06, 6. Abigal Sepiso ZAM 64.06
(3) 1. Fantu Magiso ETH 52.24 Q, 2. Abir Barkaoui TUN 56.87 Q, 3. Aurélie Alcindor MRI 60.15, 4. Leandri van der Walt NAM 60.76, 5. Ottilie Shiyakela NAM 62.32

800m: (13) 1. Annet Negesa UGA 2:04.94, 2. Cherono Koech KEN 2:06.49, 3. Alem Gereziner Gebremariam ETH 2:07.16, 4. Sofiyashemsu Chegen  ETH 2:08.87, 5. Alwya Maki SUD 2:08.88, 6. Manal El Bahraoui MAR 2:10.03, 7. Faith Goremusandu ZIM 2:11.02, 8. Edlette Espiègle MRI 2:17.53

(heats, 12)
(1) 1. Annet Negesa UGA 2:08.18 Q, 2. Cherono Koech KEN 2:08.68 Q, 3. Alwya Maki SUD 2:09.50 q, 4. Manal Elbahraoui MAR 2:11.02 q, 5. Johanna Shiweda NAM 2:25.46, Winnie George BOT dnf
(2) 1. Sofiyashemsu Chegen  ETH 2:10.73 Q, 2. Edlette Espiègle MRI 2:18.58 Q, 3. Joy David Abiye NGR 2:19.89, 4. Nobuhle Mamba SWZ 2:22.84, 5. Neheng Khatala LES 2:25.79
(3) 1. Alem Gereziner Gebremariam ETH 2:08.50 Q, 2. Faith Goremusandu ZIM 2:11.29 Q, 3. Happiness Mkhize RSA 2:11.56, 4. Klaudia Moses NAM 2:16.26, 5. Felismina Cavela ANG 2:18.97, 6. Liteboho Makhatseane LES 2:22.86

1500m: (15) 1. Annet Negesa UGA 4:09.17, 2. Nancy Chepkwemoi KEN 4:09.25, 3. Stacy Ndiwa KEN 4:15.84, 4. Gete Dima ETH 4:16.53, 5. Fadoua Sidi Madane MAR 4:26.40, 6. Kedija Fento Kelema ETH 4:27.29, 7. Hanane Quallouj MAR 4:33.58, 8. Faith Goremusandu ZIM 4:35.19, 9. Ndapalndula Nghinannye NAM 4:38.17, 10. Danel Prinsloo RSA 4:46.95, 11. Liteboho Makhatseane LES 4:50.06

(heats, 14)
(1) 1. Gete Dima ETH 4:14.83 Q, 3. Stacy Ndiwa KEN 4:19.60 Q, 4. Hanane Quallouf MAR 4:26.52 Q, 4. Liteboho Makhatseane LES 4:43.80 Q, 5. Alwaia Andal SUD 4:48.02 q, 6. Viole Nguni ZAM 4:57.60, 7. Felismina Cavela ANG 4:58.45, 8. Edlette Espiègle MRI 5:14.18, 9. Tlhaloganyo Motamorago BOT 5:33.50
(2) 1. Annet Negesa UGA 4:12.37 Q, 2. Nancy Chepkwemoi KEN 4:12.59 Q, 3. Fadoua Sidi Madane MAR 4:23.62 Q, 4. Kedija Fento Kelema ETH 4:24.10 Q, 5. Danel Prinsloo SA 4:37.89 q, 6. Faith Goremusandu ZIM 4:41.04 qn 7. Ndapalndula Nghinannye NAM 4:46.20 q, 8. Makhulhliso Gaotlhobogwe BOT 4:51.09, 9. Neheng Khatala LES 5:06.56

3000m: (12) 1. Azemra Gebru Hugos ETH 9:11.84, 2. Purity Rionoripo KEN 9:14.58, 3. Wananesh Mekasha ETH 9:16.82, 4. Nancy Kathure KEN 9:41.94, 5. Tandiwe Nyathi ZIM 9:59.24, 6. Dominique Scott RSA 10:33.34, 7. Mamosebetsi Khajoane LES 11:08.97, 8. Neoyame Tshotlego BOT 11:09.58, 9. Ogomoditse Mbodza BOT 11:38.29

5000m: (14) 1. Caroline Chepkoech KEN 15:24.66, 2. Janet Kisa KEN 15:24.75, 3. Genet Yalew  ETH 15:27.96, 4. Emebet Anteneh ETH 15:34.92, 5. Tandiwe Nyathi ZIM 17:02.40, 6. Kefilwe Galeitsiwe BOT 17:29.93, 7. Letitia Saayman RSA 18:16.43, 8. Tawanda Thamane BOT 18:45.76, 9. Sylvia Tshetlanyane RSA 18:46.72, 10. Mamosebetsi Khajoane LES 19:17.79, Amina Tahiri MAR dnf

3000m steeple: (15) 1. Birtukan Adamu ETH 9:53.80, 2. Zewdnesh Belachew ETH 10:02.99, 3. Veronicah Ngososei KEN 10:06.52, 4. Joan Chepkemdi KEN 10:37.46, 5. Estie Brits RSA 12:56.37

100H: (13, +0.6) 1. Kayla Gilbert RSA 14.25, 2. Liriska Botha RSA 14.39, 3. Oarabile Babolai BOT 14.40, 4. Salma Ben Abdlahmid TUN 14.89, 5. US Ditshenyegelo BOT 17.29

400H: (15) 1. Jean-Marie Senekal RSA 59.21, 2. Tasabih Mohamed SUD 59.85, 3. Oarabile Babolai BOT 60.88, 4. Ane Foure RSA 62.41, 5. US Ditshenyegelo BOT 70.64

High jump: (14) 1. Besnet Moussad Mohamed EGY 1.81m, 2. Lissa Labiche SEY 1.70m, 3. Daunia Menni MAR 1.65m, 4. Marcelle du Plessis RSA 1.60m, 5. Ookeditse Mosweu BOT 1.55m, 6. Michelle Pretorius NAM 1.50m, Rebakaone Ralebelwane BOT 0

Pole vault: (12) 1. Dorra Mahfoudhi TUN 3.40m, 2. Jeanne van Dyk RSA  3.35m, 2. Mariska Smit RSA 3.35m

Long jump: (14) 1. Samantha Pretorius RSA 5.90m/-0.4, 2. Kayla Gilbert RSA 5.65m/-0.6, 3. Sangoné Kandji SEN 5.59/-0.7, 4. Sohila Elmy El Gabarouny EGY 5.50m/-1.3, 5. Nnenna Ajauda NGR 5.41m/-0.5, 6. Eunice Khutlo BOT 5.40m/-0.2, 7. Samia Benazza MAR 5.33m/-1, 8. Karabo Buzwani BOT 5.31m/-1, 9. Hope Jacob NGR 5.25m/-0.9, 10. Tabeth Gwebu ZIM 5.17m/0, 11. Chanu David Ijduru ETH 5.16m/-1.3, 12. Penny Hamunyela NAM 5.11m/-1, 13. Schele Lerato LES 5.10m/-1.1, 14. Chauness Choosha ZAM 5.10m/-1

Triple: (13) 1. Valentina da Rocha RSA 12.46m/+1, 2. Lerato Schele LES 12.07m/+1.7, 3. Danelle Erwee RSA 12.05m/+1, 4. Nnenna Ajauda NGR 12.02m/-0.2, 5. Samia Benazza MAR 11.94m/+1.9, 6. Karabo Buzwani BOT 11.79m/+2.6 (11.20m/+0.9), 7. Ijduru Chanu David ETH 11.63m/+1.0, 8. Catherine Makaya ZIM 11.61m/+1.1, 9. Sohila Helmy El Gabarouny EGY 11.48m/+0.8, Chilome Tituse BOT 0, Rabaa Rizgui TUN 0

Shot put: (15) 1. Nkechi Chime NGR 13.89m, 2. Charlene Engelbrecht NAM 13.73m, 3. Fadya Saad Ibrahim EGY 13.26m, 4. Ischke Senekal RSA 12.53m, 5. Rahma Bousslama TUN 12.47m, 6. Liette van Schalkwyk RSA 12.28m, 7. Doha Attya Mohammad EGY 11.71m, 8. Marie Hélène Rose SEY 10.85m, 9. Tapaphiwa Andina BOT 9.81m, 10. Balingisisi Nkokodi BOT 9.14m, 11. Malak Alsorry LBA 8.74m

Discus: (12) 1.  Ischke Senekal RSA 49.90m, 2. Charlene Engelbrecht NAM 46.10m, 3. Simoné Meyer RSA 45.41m, 4. Fadya Saad Ibrahim EGY 42.65m, 5. Doha Attya Mohammad EGY 42.49m, 6. Rahma Bousslama TUN 41.13m, 7. Boitshwarelo Sefo BOT 34.14m, 8. Hélène Rose Marie SEY 30.03m, 9. Collin Lepotokisi BOT 27.25m, Hanada Daoudi MAR 0

Hammer: (14) 1. Rana Ahmad Taha EGY 59.94m, 2. Nehal Kamel Fahmy EGY 57.49m, 3. Nabiha Gaddeh TUN 52.19m, 4. Annemie Smith RSA 49.97, 5. Magdalene Louw RSA 48.02m, 6. Zahra Tatar ALG 47.61m, 7. Yasmine Talbi ALG 44.20m, 8. Astridge Samoisy MRI 38.52m, 9. Tapaphiwa Andina BOT 25.94m, Refilwe Kgaodi BOT 0

Javelin: (15) 1. Liezel de Swardt RSA 48.28m, 2. Hanane Daoudi MAR 43.94m, 3. Leandri Swiegers RSA 43.26m, 4. Mebrat Gebre Michael Gerase ETH 43.04m, 5. Kemi Francis NGR 38.96m, 6. Marie-Hélène Rose SEY 36.28m, 7. Thatayaone Mmolawa BOT 36.13m, 8. Céline Tsikunku Kapanda COD 30.93m, 9 Thabang Selotego BOT 27.47m

Heptathlon: (15) 1. Radwa Faty Haris EGY 4839 pts (15.13/-0.8, 1.66m, 9.98m, 26.44/+2.3, 5.50m/+1.4, 28.83m, 2.24.19), 2. Kemi Francis NGR 4836 pts (15.77/-0.8, 1.54m, 10.81m, 25.45/+2.3, 5.37m/+0.7, 38.29m, 2:29.47), 3. Lissa Labiche SEY 4663 pts (15.59/-0.8, 1.72m, 9.85m, 26.17/+2.3, 6.00m/+0.5, 24.49m, 2:47.15), 4. Wedian Mohkhtar Abdel Hamid EGY 4420 pts (15.16/-0.8, 1.63m, 9.23m, 26.96/+2.3, 5.10m/+0.9, 27.70m, 2:36.44), 5. Inge Viljoen RSA 4263 pts (16.44/-0.8, 1.63m, 8.33m, 26.70/+2.3, 5.08m/+0.5, 23.11m, 2:25.88), 6. Chedza Majore BOT 3267 pts (dnf, 1.45m, 6.04m, 27.55/+2.3, 5.16m/+0.8, 28.68, 2:29.00)

5000m walk: (15) 1. Aynalem Eshetu Shefrawe ETH 22:59.19, 2. Adanech Mengistu Ayele ETH 24:55.73, 3. Tahani Ghazal TUN 26:06.04, 4. Inge Kotze RSA 29:34.66, 5. Ogomoditse Mbodza BOT 34:24.22

4x100m: (14) 1. South Africa (Samantha Pretorius, Sonja van der Merwe, Zanri van der Merwe, Chante van Tonder) 46.11, 2. Nigeria (Margaret Benson, Goodness Thomas, Wisdom Isoken, Josephine Omaka) 46.71, 3. Botswana (Gofaone Ditsheko, Ontiretse Molapisi, Mpho Mangope, Leungo Mathaku) 48.46, 4. Namibia 49.62, 5. Zimbabwe 49.90, 6. Zambia 53.58

4x400m: (15) South Africa (Anri Steyn, Sonja van der Merwe, Jean-Marie Senekal, Justine Palframan) 3:38.16, 2. Nigeria (Margaret Etim, Florence Nwankwe, Charity Adegoke, Wisdom Isoken) 3:38.87, 3. Ethiopia (Abrhaley Takere, Getachew Alula, Gerezine Gebremariam, Fantu Magiso) 3:39.82, 4. Botswana (Christine Botogetswe, Golebaone Bosekeng, Mpho Mangope, Oarabile Babolai) 3:48.71, 5. Zimbabwe 4:02.59, Namibia dq